Koniec roka je pre nás zvyčajne náročný, často melieme z posledného a nevieme sa dočkať, kým si spoločne sadneme za štedrovečerný stôl. Niektorí z nás však prežívajú celý rok ťažšie a aj malá pomoc znamená veľkú radosť. Ak ešte uvažujete, čím prekvapiť svojich blízkych, môžete v ich mene podporiť jednu z organizácií a darujete tak skutočne zmysluplný darček.
Môžete kúpiť obraz alebo ponožky, ktoré podporia smútiace rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi. Môžete darovať posteľ, ktorá človeku bez domova poskytne útočisko v chladných nociach. Alebo len pohľadajte svoj starý nepoužívaný telefón, ktorý pomôže rodinám v núdzi.
Adoptujte posteľ ľuďom bez domova
Nezisková organizácia Depaul Slovensko pomáha ľuďom bez domova už 16 rokov. V mrazivom počasí potrebuje darcov ešte o niečo viac, ak teda hľadáte darček so skutočným efektom, môžete priateľom darovať certifikát o adoptovaní postele.
Vianočného ducha pomoci by sme nemali strácať ani po Vianociach, napríklad pri zimných prechádzkach mestom. Mnohým ľuďom bez domova pomôže aj nasmerovanie na organizáciu či milé slovo. „Pomáhať by sme mali s cieľom nezištnej pomoci, nie pre očakávanú vďačnosť zo strany človeka na ulici. Je veľmi dôležité zabudnúť na predsudky, ako napríklad že si za darované peniaze automaticky kúpi alkohol. Možno si za ne kúpi jedlo alebo lístok na autobus, to nemôžeme vedieť. Pokiaľ chcete pomôcť priamo na ulici, spýtajte sa človeka, čo by potreboval. Môže to byť jedlo, deka, teplý nápoj či prijatie a vypočutie si jeho príbehu. Podľa potrieb ho prípadne môžete nasmerovať priamo na organizácie, ktoré sa venujú ľuďom bez domova. Akákoľvek, aj malá pomoc je veľmi vzácna,“” hovorí Dominika Uhlárová z organizácie Depaul.
„Okrem nocľahu poskytujeme ľuďom bez domova stravu, sociálne poradenstvo, hygienu, základné ošetrenie, šatstvo či milé aktivity, ktoré pre ľudí na ulici nie sú bežnou súčasťou ich každodenného života. Ďalej poskytujeme sprevádzanie a pomoc pri hľadaní práce či dostupného bývania,“ spresňuje Dominika Uhlárová. Ak by ste chceli pomôcť inak ako darovaním postele, môžete pomôcť priamo organizácii finančným darom, materiálnou zbierkou, dobrovoľníctvom či len podporou na sociálnych sieťach.
Ponožky, ktoré pomáhajú
Plamienok je nezisková organizácia, ktorá od roku 2002 pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi. Na Slovensku rozvíjajú domácu hospicovú starostlivosť a rodinám poskytujú smútkové poradenstvo. Ich jedinečnú prácu môžete podporiť kúpou ponožiek, knižiek či umeleckých grafík v ich e-shope.
„Finančné prostriedky získané z nášho e-shopu sú použité hlavne na pokrytie nákladov, ktoré priamo súvisia s domácimi návštevami detí, na nákup liekov, zdravotného materiálu, obnovu drahých zdravotných prístrojov, na nákup pohonných hmôt pri výjazdoch, ako aj na pokrytie miezd lekárov, zamestnancov našej neziskovej organizácie a odborníkov, ktorí sú rodinám k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Získané finančné prostriedky ďalej pomôžu zabezpečiť konzultáciu s psychológom, individuálne terapie, víkendové terapie pre smútiacu rodinu, pobyt pre dieťa v tábore,“ vysvetľuje Žaneta Škarbová z organizácie Plamienok.
Okrem finančnej pomoci pomôžu Plamienku aj dobrovoľníci. „Dobrovoľníci sú nenahraditeľnou súčasťou Plamienka už takmer od jeho vzniku. Ich nezištnú pomoc, nápady a entuziazmus si nesmierne vážime. Pridajte sa k nám a pomôžte deťom a rodinám, o ktoré sa staráme,“ hovorí Žaneta Škarbová.
Stádo pomoci na celý rok
Humanitárna pomoc, rozvojová spolupráca, podpora ľudských práv a globálne vzdelávanie. Nezisková organizácia Človek v ohrození pôsobí na Slovensku od roku 1999 a pomáha doma aj v zahraničí. Ak chcete podporiť projekty tejto organizácie, môžete si kúpiť Skutočné darčeky. Zabaľte pod stromček kozu, neposedné kuriatka či šancu na vzdelanie.
„Medzi známe stálice Skutočných darčekov sme tento rok pridali aj nové, aby sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí. Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka doma aj v zahraničí. V roku 2022 pomohli napríklad rodinám z vylúčených komunít na Slovensku alebo ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine, ako aj chudobným rodinám v Keni, ktoré majú deti so zdravotným znevýhodnením. Pomohli tiež zabezpečiť dôležité rozvojové a vzdelávacie pomôcky pre moldavské deti,“ hovorí Simona Stískalová z Človeka v ohrození.
Koza na Vianoce je pomerne netradičný darček, nezisková organizácia však Skutočné darčeky vyberala podľa potrieb ľudí v núdzi, ktoré mapujú v teréne. „Napríklad pri kúpe kozy dokáže darca pomôcť celej rodine. Obdarovaná rodina získava obživu pre seba a nadbytok výrobkov ako mlieko či syr môže predávať a za získané financie poslať deti do škôl. Skutočný darček tak vedie ľudí v núdzi k samostatnosti a dopomáha im k nej. Zároveň rešpektujeme zvyky chovu zvierat miestnych ľudí, práve preto sme do Skutočného darčeka zaradili živé zvieratá, ako napríklad kozu, kravu, včelí úľ či ovečku,“ hovorí Simona Stískalová.
Vianočný zázrak, priateľstvo a krásna skúsenosť
Organizácia Vianočný zázrak robí Vianoce krajšími už šiesty rok. Na webstránke uverejňuje priania seniorov a hľadá „Ježiškov“, ktorí nakúpia potrebné darčeky do domovov dôchodcov. Tento rok Vianočnému zázraku zaslalo svoje želanie 8500 seniorov. Stačí, ak si vyberiete z databázy a splníte dedkovi či babke prianie.
„Seniori sa veľmi tešia. Nielen z darčekov, ale predovšetkým ich hreje pocit, že na nich niekto myslí, že na nich niekomu záleží. Aj od zamestnancov domovov dôchodcov dostávame spätnú väzbu, že ešte dlho po Vianociach každý spomína na svoj vianočný zázrak. Väčšina ľudí seniorom okrem darčeka pošle aj osobné vianočné prianie. Niektorí svojmu vybranému seniorovi darček zanesú osobne a strávia spolu čas, vďaka čomu vznikajú jedinečné a snáď i ťažko predstaviteľné priateľstvá. Vianočný zázrak tak každoročne vygeneruje tony pozitívnej energie – veľmi nás tešia reakcie všetkých zúčastnených, ako obdarovaných seniorov, tak aj darcov. Možno na prvý pohľad paradoxne je veľakrát práve pre darcov zapojenie do Vianočného zázraku krásnou skúsenosťou,“ vysvetľuje Martina Skákalová Kasemová z Vianočného zázraku.
Keď pomáhajú aj staré telefóny
Niekedy nie je potrebné ani nič kupovať, len sa pozrieť do skriniek či zásuviek. Férová Nadácia O2 a Nadácia Televízie Markíza tento rok predstavili projekt Druhá šanca pre mobil. Cieľom je zozbierať staré alebo nepotrebné telefóny zo zabudnutých šuflíkov a premeniť ich na pomoc. Princíp je jednoduchý: doneste svoj starý telefón do ktorejkoľvek O2 Predajne, kde ho skontrolujú a celá suma za starý telefón pôjde na pomoc rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk.
„V O2 Férovej Nadácii sa hlásime k hodnotám, ako je sloboda, transparentnosť, rovnosť a predovšetkým ľudskosť. Aj preto nezabúdame na ľudí, ktorí potrebujú akúkoľvek formu pomoci, o to viac v tejto zložitej dobe. Spolu s Nadáciou Televízie Markíza veríme, že nám naši zákazníci pomôžu darovaním svojich nepotrebných telefónov vyzbierať hodnotu, ktorá uľahčí situáciu rodinám v núdzi počas blížiacich sa sviatočných dní. K výberu rodín sme si prizvali skúsený darcovský portál ďakujeme.sk, ktorému poputuje celá suma z hodnoty vyzbieraných telefónov,“ vysvetľuje Natália Tomeková z Férovej Nadácie O2.
Aktivita Druhá šanca pre mobil má nielen charitatívny, ale aj ekologický charakter, vysvetľuje predsedníčka Správnej rady Nadácie Televízie Markíza, Lucia Tandlich: „Každý, kto sa zapojí, tak pomôže hneď dvakrát – tým, ktorí to najviac potrebujú, a zároveň aj našej planéte. Portál ďakujeme.sk sme si vybrali na základe predchádzajúcich spoluprác v súvislosti s podporou rodín v núdzi. Tento portál zastrešuje veľké množstvo rodín, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a jeho zriaďovatelia najlepšie vedia, kam je potrebné smerovať konkrétnu pomoc. Vzhľadom na to, že Nadácia Televízie Markíza sa dlhodobo venuje pomoci deťom, a tiež podpore rodín s deťmi v núdzi, tento projekt je ďalšou z príležitostí, ako zlepšiť kvalitu života práve im. Verím, že spoločne pomôžeme čo najväčšiemu počtu rodín s deťmi, ktoré to najviac potrebujú.“