Zabaľte pod stromček kozu, neposedné kuriatka či šancu na vzdelanie. Podporením týchto projektov môžeme darovať niekoľkonásobnú radosť

Vianočný dobrý skutok naplní šťastím aj nás, aj obdarovaného, ale najmä pomôže ľuďom v núdzi.

Koniec roka je pre nás zvyčajne náročný, často melieme z posledného a nevieme sa dočkať, kým si spoločne sadneme za štedrovečerný stôl. Niektorí z nás však prežívajú celý rok ťažšie a aj malá pomoc znamená veľkú radosť. Ak ešte uvažujete, čím prekvapiť svojich blízkych, môžete v ich mene podporiť jednu z organizácií a darujete tak skutočne zmysluplný darček. 

Pomáhať sa oplatí. Vysvetľujeme, ako fungujú neziskové organizácie na Slovensku

Môžete kúpiť obraz alebo ponožky, ktoré podporia smútiace rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi. Môžete darovať posteľ, ktorá človeku bez domova poskytne útočisko v chladných nociach. Alebo len pohľadajte svoj starý nepoužívaný telefón, ktorý pomôže rodinám v núdzi. 

Adoptujte posteľ ľuďom bez domova

Nezisková organizácia Depaul Slovensko pomáha ľuďom bez domova už 16 rokov. V mrazivom počasí potrebuje darcov ešte o niečo viac, ak teda hľadáte darček so skutočným efektom, môžete priateľom darovať certifikát o adoptovaní postele

Vianočného ducha pomoci by sme nemali strácať ani po Vianociach, napríklad pri zimných prechádzkach mestom. Mnohým ľuďom bez domova pomôže aj nasmerovanie na organizáciu či milé slovo. „Pomáhať by sme mali s cieľom nezištnej pomoci, nie pre očakávanú vďačnosť zo strany človeka na ulici. Je veľmi dôležité zabudnúť na predsudky, ako napríklad že si za darované peniaze automaticky kúpi alkohol. Možno si za ne kúpi jedlo alebo lístok na autobus, to nemôžeme vedieť. Pokiaľ chcete pomôcť priamo na ulici, spýtajte sa človeka, čo by potreboval. Môže to byť jedlo, deka, teplý nápoj či prijatie a vypočutie si jeho príbehu. Podľa potrieb ho prípadne môžete nasmerovať priamo na organizácie, ktoré sa venujú ľuďom bez domova. Akákoľvek, aj malá pomoc je veľmi vzácna,“” hovorí Dominika Uhlárová z organizácie Depaul. 

„Okrem nocľahu poskytujeme ľuďom bez domova stravu, sociálne poradenstvo, hygienu, základné ošetrenie, šatstvo či milé aktivity, ktoré pre ľudí na ulici nie sú bežnou súčasťou ich každodenného života. Ďalej poskytujeme sprevádzanie a pomoc pri hľadaní práce či dostupného bývania,“ spresňuje Dominika Uhlárová. Ak by ste chceli pomôcť inak ako darovaním postele, môžete pomôcť priamo organizácii finančným darom, materiálnou zbierkou, dobrovoľníctvom či len podporou na sociálnych sieťach. 

Ponožky, ktoré pomáhajú 

Plamienok je nezisková organizácia, ktorá od roku 2002 pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi. Na Slovensku rozvíjajú domácu hospicovú starostlivosť a rodinám poskytujú smútkové poradenstvo. Ich jedinečnú prácu môžete podporiť kúpou ponožiek, knižiek či umeleckých grafík v ich e-shope.

„Finančné prostriedky získané z nášho e-shopu sú použité hlavne na pokrytie nákladov, ktoré priamo súvisia s domácimi návštevami detí, na nákup liekov, zdravotného materiálu, obnovu drahých zdravotných prístrojov, na nákup pohonných hmôt pri výjazdoch, ako aj na pokrytie miezd lekárov, zamestnancov našej neziskovej organizácie a odborníkov, ktorí sú rodinám k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Získané finančné prostriedky ďalej pomôžu zabezpečiť konzultáciu s psychológom, individuálne terapie, víkendové terapie pre smútiacu rodinu, pobyt pre dieťa v tábore,“ vysvetľuje Žaneta Škarbová z organizácie Plamienok. 

Okrem finančnej pomoci pomôžu Plamienku aj dobrovoľníci. Dobrovoľníci sú nenahraditeľnou súčasťou Plamienka už takmer od jeho vzniku. Ich nezištnú pomoc, nápady a entuziazmus si nesmierne vážime. Pridajte sa k nám a pomôžte deťom a rodinám, o ktoré sa staráme,“ hovorí Žaneta Škarbová.

Stádo pomoci na celý rok

Humanitárna pomoc, rozvojová spolupráca, podpora ľudských práv a globálne vzdelávanie. Nezisková organizácia Človek v ohrození pôsobí na Slovensku od roku 1999 a pomáha doma aj v zahraničí. Ak chcete podporiť projekty tejto organizácie, môžete si kúpiť Skutočné darčeky. Zabaľte pod stromček kozu, neposedné kuriatka či šancu na vzdelanie.

„Medzi známe stálice Skutočných darčekov sme tento rok pridali aj nové, aby sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí. Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka doma aj v zahraničí. V roku 2022 pomohli napríklad rodinám z vylúčených komunít na Slovensku alebo ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine, ako aj chudobným rodinám v Keni, ktoré majú deti so zdravotným znevýhodnením. Pomohli tiež zabezpečiť dôležité rozvojové a vzdelávacie pomôcky pre moldavské deti,“ hovorí Simona Stískalová z Človeka v ohrození.

Koza na Vianoce je pomerne netradičný darček, nezisková organizácia však Skutočné darčeky vyberala podľa potrieb ľudí v núdzi, ktoré mapujú v teréne. „Napríklad pri kúpe kozy dokáže darca pomôcť celej rodine. Obdarovaná rodina získava obživu pre seba a nadbytok výrobkov ako mlieko či syr môže predávať a za získané financie poslať deti do škôl. Skutočný darček tak vedie ľudí v núdzi k samostatnosti a dopomáha im k nej. Zároveň rešpektujeme zvyky chovu zvierat miestnych ľudí, práve preto sme do Skutočného darčeka zaradili živé zvieratá, ako napríklad kozu, kravu, včelí úľ či ovečku,“ hovorí Simona Stískalová.

Vianočný zázrak, priateľstvo a krásna skúsenosť 

Organizácia Vianočný zázrak robí Vianoce krajšími už šiesty rok. Na webstránke uverejňuje priania seniorov a hľadá „Ježiškov“, ktorí nakúpia potrebné darčeky do domovov dôchodcov. Tento rok Vianočnému zázraku zaslalo svoje želanie 8500 seniorov. Stačí, ak si vyberiete z databázy a splníte dedkovi či babke prianie. 

„Seniori sa veľmi tešia. Nielen z darčekov, ale predovšetkým ich hreje pocit, že na nich niekto myslí, že na nich niekomu záleží. Aj od zamestnancov domovov dôchodcov dostávame spätnú väzbu, že ešte dlho po Vianociach každý spomína na svoj vianočný zázrak. Väčšina ľudí seniorom okrem darčeka pošle aj osobné vianočné prianie. Niektorí svojmu vybranému seniorovi darček zanesú osobne a strávia spolu čas, vďaka čomu vznikajú jedinečné a snáď i ťažko predstaviteľné priateľstvá. Vianočný zázrak tak každoročne vygeneruje tony pozitívnej energie – veľmi nás tešia reakcie všetkých zúčastnených, ako obdarovaných seniorov, tak aj darcov. Možno na prvý pohľad paradoxne je veľakrát práve pre darcov zapojenie do Vianočného zázraku krásnou skúsenosťou,“ vysvetľuje Martina Skákalová Kasemová z Vianočného zázraku.

Snažia sa medzi nami nájsť znova spoločnú a slušnú reč. Toto sú projekty, ktoré sa usilujú zmenšiť polarizáciu spoločnosti

Keď pomáhajú aj staré telefóny

Niekedy nie je potrebné ani nič kupovať, len sa pozrieť do skriniek či zásuviek. Férová Nadácia O2 a Nadácia Televízie Markíza tento rok predstavili projekt Druhá šanca pre mobil. Cieľom je zozbierať staré alebo nepotrebné telefóny zo zabudnutých šuflíkov a premeniť ich na pomoc. Princíp je jednoduchý: doneste svoj starý telefón do ktorejkoľvek O2 Predajne, kde ho skontrolujú a celá suma za starý telefón pôjde na pomoc rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk.

„V O2 Férovej Nadácii sa hlásime k hodnotám, ako je sloboda, transparentnosť, rovnosť a predovšetkým ľudskosť. Aj preto nezabúdame na ľudí, ktorí potrebujú akúkoľvek formu pomoci, o to viac v tejto zložitej dobe. Spolu s Nadáciou Televízie Markíza veríme, že nám naši zákazníci pomôžu darovaním svojich nepotrebných telefónov vyzbierať hodnotu, ktorá uľahčí situáciu rodinám v núdzi počas blížiacich sa sviatočných dní. K výberu rodín sme si prizvali skúsený darcovský portál ďakujeme.sk, ktorému poputuje celá suma z hodnoty vyzbieraných telefónov,“ vysvetľuje Natália Tomeková z Férovej Nadácie O2.

Aktivita Druhá šanca pre mobil má nielen charitatívny, ale aj ekologický charakter, vysvetľuje  predsedníčka Správnej rady Nadácie Televízie Markíza, Lucia Tandlich: „Každý, kto sa zapojí, tak pomôže hneď dvakrát – tým, ktorí to najviac potrebujú, a zároveň aj našej planéte. Portál ďakujeme.sk sme si vybrali na základe predchádzajúcich spoluprác v súvislosti s podporou rodín v núdzi. Tento portál zastrešuje veľké množstvo rodín, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a jeho zriaďovatelia najlepšie vedia, kam je potrebné smerovať konkrétnu pomoc. Vzhľadom na to, že Nadácia Televízie Markíza sa dlhodobo venuje pomoci deťom, a tiež podpore rodín s deťmi v núdzi, tento projekt je ďalšou z príležitostí, ako zlepšiť kvalitu života práve im. Verím, že spoločne pomôžeme čo najväčšiemu počtu rodín s deťmi, ktoré to najviac potrebujú.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rozprávkové Vianoce nemusia byť len s Popoluškou. Vybrali sme 8 nových rozprávok, s ktorými zažijete inšpiratívne sviatky

Klasické rozprávky sú príjemné, no oddýchnete si aj s inými hrdinami a hrdinkami, ktorí dodajú Vianociam nový šmrnc.

Aké by to boli sviatky bez kapra, medovníčkov či filmových rozprávok s dobrým koncom? Víťazstvo dobra nad zlom, kúzla, ktoré by sa zišli aj v bežnom živote, a pekné príbehy sú počas Vianoc ako pohladenie po duši. Trojkombinácia Popoluška – Perinbaba – Mrázik je pre mnohých z nás televíznou nevyhnutnosťou, no aj moderné rozprávkové príbehy v nás dokážu podnietiť odvahu, česť a lásku.

Moderné rozprávkové príbehy ožívajú cez Vianoce na Voyo. O to viac, ak máte Voyo v cene svojho O2 Paušálu

Od čertov, ktorí prinášajú hriešnikom zaslúžený trest, cez odvážnych rytierov na ceste za oslobodením princeznej až po kliatby, ktoré otestujú odvahu a statočnosť hlavných hrdinov – to všetko vás čaká v našom netradičnom vianočnom výbere.

Sedem zhavranelých bratov

Odvážna dcéra z pekárskej rodiny sa podujme na neľahkú úlohu odkliať svojich sedem bratov, ktorých drží kliatba v havranej podobe. Česká rozprávka Sedem zhavranelých bratov nám kladie otázky: čo je pravda a aká je sila slov? Práve s touto témou sa popasuje hrdinka Bohdanka, ktorá ide odčiniť matkinu kliatbu. Aby to dokázala, musí úplne sama ušiť sedem košieľ zo žihľavovej priadze. A to bez toho, aby prehovorila jediného slova.

Snímka českej režisérky Alice Nellis na základe ľudovej predlohy spája to najkrajšie z rozprávok, ako ich poznáme: majestátnu prírodu, ktorú dopĺňajú ohromujúce lokácie v Západných Tatrách, a výhru dobra nad ľudskými intrigami. A tých veru nebude málo. Obsadenie miestneho kráľovského dvora a dediny sa hmýri známymi tvárami na vrchole s českou herečkou Marthou Issovou, ktorá sa bravúrne chopila náročnej úlohy onemenej Bohdanky.

Hodinárov učeň

Kto určuje, ako vyzerá náš život? Sudičky a osud alebo ľudská sila a individualita? Na to si posvieti rozprávka Hodinárov učeň, v ktorej sledujeme osirelého Urbana. Tomu trojica sudičiek predpovedala trýznivé detstvo, no s vidinou pokladu v deň jeho svadby. O tejto predpovedi sa dozvie aj lakomý hodinár (Viktor Preiss) a boj ľudskej zákernosti s dobrotou sa môže začať.

Prešibaný Urban (Michal Balcar) čelí na svojej výprave za hodinkami nesmrteľnosti nejednej magickej šlamastike – cestu mu skríži začarovaný hostinec, potulný cirkus, ale aj hora, nad ktorou nikdy nezapadá slnko. Poradí si s nástrahami osudu?

Hodinárov učeň je krásnou pripomienkou o sile ľudskej vynaliezavosti, ktorá je zasadená do príjemných dobových exteriérov a odetá do najštýlovejších kostýmov. Skrátka, rozprávka ako lusk. Čerešničkou na torte je duo dobrých sudičiek v podaní Václava Neužila a Jaroslava Plesla, ktorým v komediálnych výkonoch vynikajúco kontruje Jana Plodková ako zlá sudička.

Keď draka bolí hlava

V rozprávkovom svete by nemali chýbať ani draky. Tento je aj za dvoch, lebo má až dve hlavy. Keď draka bolí hlava je film určený pre rodiny s malými ratolesťami. Kráľovské vnúčatá sa v ňom zoznámia s drakom Čmoudíkom, ktorého ľavá hlava rozpráva po slovensky a pravá po česky. Čmoudík rozpovie deťom príbeh o vzniku dvoch nových kráľovstiev, ktoré okrem dračej kliatby rozdeľuje aj jazyk.

Inšpirácia dejinami Československa je zjavná – teda okrem toho draka. Vaši najmladší sa aj ľahko naučia niečo nové o dejinách svojej krajiny, aj sa pobavia. Príbehom sprevádzajú herecké a spevácke hviezdy lokálnej scény a áno, dôjde aj na pesničky. Za všetko hovorí obsadenie legendárneho Karla Gotta do úlohy deduška Kováča. Vo vedľajších úlohách ho sprevádzajú Kamila Magálová a Ján Koleník.

Kráska a zviera

Bohatý kupec pri návrate z obchodnej cesty zablúdi na obrovský majetok. Pohostí sa z cudzej večere a v záhrade odtrhne dar pre svoju najmladšiu dcéru – červenú ružu. Za krádež cenného kvetu ho čaká trest od zohaveného Zvieraťa (Vincent Cassel), ktorému panstvo patrí. Kupec má deň na rozlúčku s najbližšími a potom musí obetovať život za odcudzenú ružu. 

Najmladšia dcéra Bella (Lea Seydoux) sa však vydá na panstvo Zvieraťa miesto svojho otca. Touto nezištnou obetou sa začína príbeh lásky medzi kupcovou dcérou a zakliatym mužom, ktorého vzhľad odpudzuje všetkých, čo na neho uprú oči. Prekoná Bellino dobré srdce čarovnú kliatbu?

Tri želania

Sviatky sú aj o splnených prianiach. Rodinná fantasy komédia Tri želania opisuje rôzne formy lásky – od tej naivnej tínedžerskej cez lásku medzi rodičmi kúzelníkmi až po vzťah medzi úspešným majiteľom Grandhotela Bosák a jeho synom, flákačom Bosákom juniorom.

Blížia sa Vianoce a každý správny hotel potrebuje poriadnu šou. Práve tú zariadi Albertov kúzelnícky otec (Martin Myšička), ktorý sa s manželkou neustále škriepi, kto je tučný a kto si farbí vlasy. Jeho syn Albert je beznádejne zamilovaný do Johany, ktorá ho však úplne ignoruje. Bosák senior (Vítězslav Jandák) chce zase zo svojho potomka vychovať budúceho hotelierskeho magnáta.

Poetická komédia vo vizuálnom symetrickom štýle Wesa Andersona (The Grand Budapest Hotel) ich všetkých prevedie cestou, na ktorej zistia, že nie sú dôležité splnené priania, ale obyčajná láska.

Najlepší priateľ

Niekedy netreba fantastické draky ani prekérne kliatby – najsilnejšie príbehy a rozprávkové puto vytvára priateľstvo. Práve o ňom je rozprávka Najlepší priateľ, v ktorej lenivý čert Matej (Marek Adamczyk) ukradne chudobnému Ondrejovi (Zdeněk Piškula) kúsok chleba. Trestom za prinesenie božieho daru do pekla je povinná služba u okradnutého smrteľníka, dokým nebude taký šťastný, že už nebude nič potrebovať.

Dobré konce nemajú len rozprávky. Svojím starým a nepoužívaným mobilom môžete pomôcť rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk

Lenivec Matej však nie je jediným čertom v hre. Ondrejovu rastúcu aroganciu sleduje vyšší čert Befeleus (Jiří Langmajer), ktorý má plán dostať Ondreja do pekla – Matej sa obetuje pre smrteľníka, no Ondrej to nenechá len tak a vydá sa do pekla, aby čertovského kamaráta nakoniec zachránil.

Pravý rytier

Odvážni rytieri, statočné výpravy a unesené princezné – to všetko patrí k vianočným príbehom. Dobrodružný rytier Theodor (Lukáš Vaculík) chce, aby sa aj z jeho syna Vincenta (Jan Komínek) stal rytier. Vyšle ho preto na výpravu do sveta, no pre istotu sa pridá aj on sám. Po ceste narazia na veľa problémov, ktoré vyčarujú bojachtivému Theodorovi úsmev na tvári. „Konečne zbojníci! Ani neviete, ako rád vás vidím,“ víta lúpežníkov, kým na nich vyťahuje meč.

Nie každá rozprávka sa sústreďuje na vzťah medzi otcom a synom, snímka Pravý rytíř je vďaka tomu naozaj hodnotnou voľbou na dlhé zimné večery. Ich púť čarovnou ríšou víl, stretnutie s černokňažníkom a hľadanie unesenej princeznej naučia otca, že nie každý problém sa dá vyriešiť bojom a mečom, a syna prekonávať jeho strach pri ceste za tým, čo je správne.

Čertovské pero

Pekelný úrad je na svete od nepamäti. Garantuje spravodlivosť a čerti v ňom všetkých hriešnikov a hriešnice právom nemilosrdne trestajú. Hriechy neomylne zaznamenáva čertovské pero – čo sa však stane, keď sa tento nástroj pekelnej spravodlivosť pokazí? To sa budú čerti blázniť! Pripravte sa na zábavnú jazdu komplikovanou byrokraciou pekla pod vládou kniežaťa Lucifera (Ondřej Vetchý), ktorý poverí riešením problému nesmelého čertíka Bonifáca (Ján Cina).


Mladý čert vo svete obyčajných ľudí však neráta s podvodníkom (Jan Budař), ktorý ho o kúzelné pero okradne. Svet padne do rúk špekulantov, ktorí unesú dokonca samotného vládcu pekiel. Nájde v sebe nedopečený čert Bonifác odvahu, aby napravil svoju chybu? Komédia Čertovské pero je klasická zábavná jazda. Súboj medzi ľudskou zlobou a dobrým srdcom v malebnom prostredí kysuckej prírody dopĺňajú výkony Judit Bárdos a Mariána Geišberga.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac