Zabaľte pod stromček kozu, neposedné kuriatka či šancu na vzdelanie. Podporením týchto projektov môžeme darovať niekoľkonásobnú radosť

Vianočný dobrý skutok naplní šťastím aj nás, aj obdarovaného, ale najmä pomôže ľuďom v núdzi.

Koniec roka je pre nás zvyčajne náročný, často melieme z posledného a nevieme sa dočkať, kým si spoločne sadneme za štedrovečerný stôl. Niektorí z nás však prežívajú celý rok ťažšie a aj malá pomoc znamená veľkú radosť. Ak ešte uvažujete, čím prekvapiť svojich blízkych, môžete v ich mene podporiť jednu z organizácií a darujete tak skutočne zmysluplný darček. 

Pomáhať sa oplatí. Vysvetľujeme, ako fungujú neziskové organizácie na Slovensku

Môžete kúpiť obraz alebo ponožky, ktoré podporia smútiace rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi. Môžete darovať posteľ, ktorá človeku bez domova poskytne útočisko v chladných nociach. Alebo len pohľadajte svoj starý nepoužívaný telefón, ktorý pomôže rodinám v núdzi. 

Adoptujte posteľ ľuďom bez domova

Nezisková organizácia Depaul Slovensko pomáha ľuďom bez domova už 16 rokov. V mrazivom počasí potrebuje darcov ešte o niečo viac, ak teda hľadáte darček so skutočným efektom, môžete priateľom darovať certifikát o adoptovaní postele

Vianočného ducha pomoci by sme nemali strácať ani po Vianociach, napríklad pri zimných prechádzkach mestom. Mnohým ľuďom bez domova pomôže aj nasmerovanie na organizáciu či milé slovo. „Pomáhať by sme mali s cieľom nezištnej pomoci, nie pre očakávanú vďačnosť zo strany človeka na ulici. Je veľmi dôležité zabudnúť na predsudky, ako napríklad že si za darované peniaze automaticky kúpi alkohol. Možno si za ne kúpi jedlo alebo lístok na autobus, to nemôžeme vedieť. Pokiaľ chcete pomôcť priamo na ulici, spýtajte sa človeka, čo by potreboval. Môže to byť jedlo, deka, teplý nápoj či prijatie a vypočutie si jeho príbehu. Podľa potrieb ho prípadne môžete nasmerovať priamo na organizácie, ktoré sa venujú ľuďom bez domova. Akákoľvek, aj malá pomoc je veľmi vzácna,“” hovorí Dominika Uhlárová z organizácie Depaul. 

„Okrem nocľahu poskytujeme ľuďom bez domova stravu, sociálne poradenstvo, hygienu, základné ošetrenie, šatstvo či milé aktivity, ktoré pre ľudí na ulici nie sú bežnou súčasťou ich každodenného života. Ďalej poskytujeme sprevádzanie a pomoc pri hľadaní práce či dostupného bývania,“ spresňuje Dominika Uhlárová. Ak by ste chceli pomôcť inak ako darovaním postele, môžete pomôcť priamo organizácii finančným darom, materiálnou zbierkou, dobrovoľníctvom či len podporou na sociálnych sieťach. 

Ponožky, ktoré pomáhajú 

Plamienok je nezisková organizácia, ktorá od roku 2002 pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi. Na Slovensku rozvíjajú domácu hospicovú starostlivosť a rodinám poskytujú smútkové poradenstvo. Ich jedinečnú prácu môžete podporiť kúpou ponožiek, knižiek či umeleckých grafík v ich e-shope.

„Finančné prostriedky získané z nášho e-shopu sú použité hlavne na pokrytie nákladov, ktoré priamo súvisia s domácimi návštevami detí, na nákup liekov, zdravotného materiálu, obnovu drahých zdravotných prístrojov, na nákup pohonných hmôt pri výjazdoch, ako aj na pokrytie miezd lekárov, zamestnancov našej neziskovej organizácie a odborníkov, ktorí sú rodinám k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Získané finančné prostriedky ďalej pomôžu zabezpečiť konzultáciu s psychológom, individuálne terapie, víkendové terapie pre smútiacu rodinu, pobyt pre dieťa v tábore,“ vysvetľuje Žaneta Škarbová z organizácie Plamienok. 

Okrem finančnej pomoci pomôžu Plamienku aj dobrovoľníci. Dobrovoľníci sú nenahraditeľnou súčasťou Plamienka už takmer od jeho vzniku. Ich nezištnú pomoc, nápady a entuziazmus si nesmierne vážime. Pridajte sa k nám a pomôžte deťom a rodinám, o ktoré sa staráme,“ hovorí Žaneta Škarbová.

Stádo pomoci na celý rok

Humanitárna pomoc, rozvojová spolupráca, podpora ľudských práv a globálne vzdelávanie. Nezisková organizácia Človek v ohrození pôsobí na Slovensku od roku 1999 a pomáha doma aj v zahraničí. Ak chcete podporiť projekty tejto organizácie, môžete si kúpiť Skutočné darčeky. Zabaľte pod stromček kozu, neposedné kuriatka či šancu na vzdelanie.

„Medzi známe stálice Skutočných darčekov sme tento rok pridali aj nové, aby sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí. Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka doma aj v zahraničí. V roku 2022 pomohli napríklad rodinám z vylúčených komunít na Slovensku alebo ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine, ako aj chudobným rodinám v Keni, ktoré majú deti so zdravotným znevýhodnením. Pomohli tiež zabezpečiť dôležité rozvojové a vzdelávacie pomôcky pre moldavské deti,“ hovorí Simona Stískalová z Človeka v ohrození.

Koza na Vianoce je pomerne netradičný darček, nezisková organizácia však Skutočné darčeky vyberala podľa potrieb ľudí v núdzi, ktoré mapujú v teréne. „Napríklad pri kúpe kozy dokáže darca pomôcť celej rodine. Obdarovaná rodina získava obživu pre seba a nadbytok výrobkov ako mlieko či syr môže predávať a za získané financie poslať deti do škôl. Skutočný darček tak vedie ľudí v núdzi k samostatnosti a dopomáha im k nej. Zároveň rešpektujeme zvyky chovu zvierat miestnych ľudí, práve preto sme do Skutočného darčeka zaradili živé zvieratá, ako napríklad kozu, kravu, včelí úľ či ovečku,“ hovorí Simona Stískalová.

Vianočný zázrak, priateľstvo a krásna skúsenosť 

Organizácia Vianočný zázrak robí Vianoce krajšími už šiesty rok. Na webstránke uverejňuje priania seniorov a hľadá „Ježiškov“, ktorí nakúpia potrebné darčeky do domovov dôchodcov. Tento rok Vianočnému zázraku zaslalo svoje želanie 8500 seniorov. Stačí, ak si vyberiete z databázy a splníte dedkovi či babke prianie. 

„Seniori sa veľmi tešia. Nielen z darčekov, ale predovšetkým ich hreje pocit, že na nich niekto myslí, že na nich niekomu záleží. Aj od zamestnancov domovov dôchodcov dostávame spätnú väzbu, že ešte dlho po Vianociach každý spomína na svoj vianočný zázrak. Väčšina ľudí seniorom okrem darčeka pošle aj osobné vianočné prianie. Niektorí svojmu vybranému seniorovi darček zanesú osobne a strávia spolu čas, vďaka čomu vznikajú jedinečné a snáď i ťažko predstaviteľné priateľstvá. Vianočný zázrak tak každoročne vygeneruje tony pozitívnej energie – veľmi nás tešia reakcie všetkých zúčastnených, ako obdarovaných seniorov, tak aj darcov. Možno na prvý pohľad paradoxne je veľakrát práve pre darcov zapojenie do Vianočného zázraku krásnou skúsenosťou,“ vysvetľuje Martina Skákalová Kasemová z Vianočného zázraku.

Snažia sa medzi nami nájsť znova spoločnú a slušnú reč. Toto sú projekty, ktoré sa usilujú zmenšiť polarizáciu spoločnosti

Keď pomáhajú aj staré telefóny

Niekedy nie je potrebné ani nič kupovať, len sa pozrieť do skriniek či zásuviek. Férová Nadácia O2 a Nadácia Televízie Markíza tento rok predstavili projekt Druhá šanca pre mobil. Cieľom je zozbierať staré alebo nepotrebné telefóny zo zabudnutých šuflíkov a premeniť ich na pomoc. Princíp je jednoduchý: doneste svoj starý telefón do ktorejkoľvek O2 Predajne, kde ho skontrolujú a celá suma za starý telefón pôjde na pomoc rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk.

„V O2 Férovej Nadácii sa hlásime k hodnotám, ako je sloboda, transparentnosť, rovnosť a predovšetkým ľudskosť. Aj preto nezabúdame na ľudí, ktorí potrebujú akúkoľvek formu pomoci, o to viac v tejto zložitej dobe. Spolu s Nadáciou Televízie Markíza veríme, že nám naši zákazníci pomôžu darovaním svojich nepotrebných telefónov vyzbierať hodnotu, ktorá uľahčí situáciu rodinám v núdzi počas blížiacich sa sviatočných dní. K výberu rodín sme si prizvali skúsený darcovský portál ďakujeme.sk, ktorému poputuje celá suma z hodnoty vyzbieraných telefónov,“ vysvetľuje Natália Tomeková z Férovej Nadácie O2.

Aktivita Druhá šanca pre mobil má nielen charitatívny, ale aj ekologický charakter, vysvetľuje  predsedníčka Správnej rady Nadácie Televízie Markíza, Lucia Tandlich: „Každý, kto sa zapojí, tak pomôže hneď dvakrát – tým, ktorí to najviac potrebujú, a zároveň aj našej planéte. Portál ďakujeme.sk sme si vybrali na základe predchádzajúcich spoluprác v súvislosti s podporou rodín v núdzi. Tento portál zastrešuje veľké množstvo rodín, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a jeho zriaďovatelia najlepšie vedia, kam je potrebné smerovať konkrétnu pomoc. Vzhľadom na to, že Nadácia Televízie Markíza sa dlhodobo venuje pomoci deťom, a tiež podpore rodín s deťmi v núdzi, tento projekt je ďalšou z príležitostí, ako zlepšiť kvalitu života práve im. Verím, že spoločne pomôžeme čo najväčšiemu počtu rodín s deťmi, ktoré to najviac potrebujú.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rozprávkové Vianoce nemusia byť len s Popoluškou. Vybrali sme 8 nových rozprávok, s ktorými zažijete inšpiratívne sviatky

Klasické rozprávky sú príjemné, no oddýchnete si aj s inými hrdinami a hrdinkami, ktorí dodajú Vianociam nový šmrnc.

Aké by to boli sviatky bez kapra, medovníčkov či filmových rozprávok s dobrým koncom? Víťazstvo dobra nad zlom, kúzla, ktoré by sa zišli aj v bežnom živote, a pekné príbehy sú počas Vianoc ako pohladenie po duši. Trojkombinácia Popoluška – Perinbaba – Mrázik je pre mnohých z nás televíznou nevyhnutnosťou, no aj moderné rozprávkové príbehy v nás dokážu podnietiť odvahu, česť a lásku.

Moderné rozprávkové príbehy ožívajú cez Vianoce na Voyo. O to viac, ak máte Voyo v cene svojho O2 Paušálu

Od čertov, ktorí prinášajú hriešnikom zaslúžený trest, cez odvážnych rytierov na ceste za oslobodením princeznej až po kliatby, ktoré otestujú odvahu a statočnosť hlavných hrdinov – to všetko vás čaká v našom netradičnom vianočnom výbere.

Sedem zhavranelých bratov

Odvážna dcéra z pekárskej rodiny sa podujme na neľahkú úlohu odkliať svojich sedem bratov, ktorých drží kliatba v havranej podobe. Česká rozprávka Sedem zhavranelých bratov nám kladie otázky: čo je pravda a aká je sila slov? Práve s touto témou sa popasuje hrdinka Bohdanka, ktorá ide odčiniť matkinu kliatbu. Aby to dokázala, musí úplne sama ušiť sedem košieľ zo žihľavovej priadze. A to bez toho, aby prehovorila jediného slova.

Snímka českej režisérky Alice Nellis na základe ľudovej predlohy spája to najkrajšie z rozprávok, ako ich poznáme: majestátnu prírodu, ktorú dopĺňajú ohromujúce lokácie v Západných Tatrách, a výhru dobra nad ľudskými intrigami. A tých veru nebude málo. Obsadenie miestneho kráľovského dvora a dediny sa hmýri známymi tvárami na vrchole s českou herečkou Marthou Issovou, ktorá sa bravúrne chopila náročnej úlohy onemenej Bohdanky.

Hodinárov učeň

Kto určuje, ako vyzerá náš život? Sudičky a osud alebo ľudská sila a individualita? Na to si posvieti rozprávka Hodinárov učeň, v ktorej sledujeme osirelého Urbana. Tomu trojica sudičiek predpovedala trýznivé detstvo, no s vidinou pokladu v deň jeho svadby. O tejto predpovedi sa dozvie aj lakomý hodinár (Viktor Preiss) a boj ľudskej zákernosti s dobrotou sa môže začať.

Prešibaný Urban (Michal Balcar) čelí na svojej výprave za hodinkami nesmrteľnosti nejednej magickej šlamastike – cestu mu skríži začarovaný hostinec, potulný cirkus, ale aj hora, nad ktorou nikdy nezapadá slnko. Poradí si s nástrahami osudu?

Hodinárov učeň je krásnou pripomienkou o sile ľudskej vynaliezavosti, ktorá je zasadená do príjemných dobových exteriérov a odetá do najštýlovejších kostýmov. Skrátka, rozprávka ako lusk. Čerešničkou na torte je duo dobrých sudičiek v podaní Václava Neužila a Jaroslava Plesla, ktorým v komediálnych výkonoch vynikajúco kontruje Jana Plodková ako zlá sudička.

Keď draka bolí hlava

V rozprávkovom svete by nemali chýbať ani draky. Tento je aj za dvoch, lebo má až dve hlavy. Keď draka bolí hlava je film určený pre rodiny s malými ratolesťami. Kráľovské vnúčatá sa v ňom zoznámia s drakom Čmoudíkom, ktorého ľavá hlava rozpráva po slovensky a pravá po česky. Čmoudík rozpovie deťom príbeh o vzniku dvoch nových kráľovstiev, ktoré okrem dračej kliatby rozdeľuje aj jazyk.

Inšpirácia dejinami Československa je zjavná – teda okrem toho draka. Vaši najmladší sa aj ľahko naučia niečo nové o dejinách svojej krajiny, aj sa pobavia. Príbehom sprevádzajú herecké a spevácke hviezdy lokálnej scény a áno, dôjde aj na pesničky. Za všetko hovorí obsadenie legendárneho Karla Gotta do úlohy deduška Kováča. Vo vedľajších úlohách ho sprevádzajú Kamila Magálová a Ján Koleník.

Kráska a zviera

Bohatý kupec pri návrate z obchodnej cesty zablúdi na obrovský majetok. Pohostí sa z cudzej večere a v záhrade odtrhne dar pre svoju najmladšiu dcéru – červenú ružu. Za krádež cenného kvetu ho čaká trest od zohaveného Zvieraťa (Vincent Cassel), ktorému panstvo patrí. Kupec má deň na rozlúčku s najbližšími a potom musí obetovať život za odcudzenú ružu. 

Najmladšia dcéra Bella (Lea Seydoux) sa však vydá na panstvo Zvieraťa miesto svojho otca. Touto nezištnou obetou sa začína príbeh lásky medzi kupcovou dcérou a zakliatym mužom, ktorého vzhľad odpudzuje všetkých, čo na neho uprú oči. Prekoná Bellino dobré srdce čarovnú kliatbu?

Tri želania

Sviatky sú aj o splnených prianiach. Rodinná fantasy komédia Tri želania opisuje rôzne formy lásky – od tej naivnej tínedžerskej cez lásku medzi rodičmi kúzelníkmi až po vzťah medzi úspešným majiteľom Grandhotela Bosák a jeho synom, flákačom Bosákom juniorom.

Blížia sa Vianoce a každý správny hotel potrebuje poriadnu šou. Práve tú zariadi Albertov kúzelnícky otec (Martin Myšička), ktorý sa s manželkou neustále škriepi, kto je tučný a kto si farbí vlasy. Jeho syn Albert je beznádejne zamilovaný do Johany, ktorá ho však úplne ignoruje. Bosák senior (Vítězslav Jandák) chce zase zo svojho potomka vychovať budúceho hotelierskeho magnáta.

Poetická komédia vo vizuálnom symetrickom štýle Wesa Andersona (The Grand Budapest Hotel) ich všetkých prevedie cestou, na ktorej zistia, že nie sú dôležité splnené priania, ale obyčajná láska.

Najlepší priateľ

Niekedy netreba fantastické draky ani prekérne kliatby – najsilnejšie príbehy a rozprávkové puto vytvára priateľstvo. Práve o ňom je rozprávka Najlepší priateľ, v ktorej lenivý čert Matej (Marek Adamczyk) ukradne chudobnému Ondrejovi (Zdeněk Piškula) kúsok chleba. Trestom za prinesenie božieho daru do pekla je povinná služba u okradnutého smrteľníka, dokým nebude taký šťastný, že už nebude nič potrebovať.

Dobré konce nemajú len rozprávky. Svojím starým a nepoužívaným mobilom môžete pomôcť rodinám v núdzi z darcovského portálu ďakujeme.sk

Lenivec Matej však nie je jediným čertom v hre. Ondrejovu rastúcu aroganciu sleduje vyšší čert Befeleus (Jiří Langmajer), ktorý má plán dostať Ondreja do pekla – Matej sa obetuje pre smrteľníka, no Ondrej to nenechá len tak a vydá sa do pekla, aby čertovského kamaráta nakoniec zachránil.

Pravý rytier

Odvážni rytieri, statočné výpravy a unesené princezné – to všetko patrí k vianočným príbehom. Dobrodružný rytier Theodor (Lukáš Vaculík) chce, aby sa aj z jeho syna Vincenta (Jan Komínek) stal rytier. Vyšle ho preto na výpravu do sveta, no pre istotu sa pridá aj on sám. Po ceste narazia na veľa problémov, ktoré vyčarujú bojachtivému Theodorovi úsmev na tvári. „Konečne zbojníci! Ani neviete, ako rád vás vidím,“ víta lúpežníkov, kým na nich vyťahuje meč.

Nie každá rozprávka sa sústreďuje na vzťah medzi otcom a synom, snímka Pravý rytíř je vďaka tomu naozaj hodnotnou voľbou na dlhé zimné večery. Ich púť čarovnou ríšou víl, stretnutie s černokňažníkom a hľadanie unesenej princeznej naučia otca, že nie každý problém sa dá vyriešiť bojom a mečom, a syna prekonávať jeho strach pri ceste za tým, čo je správne.

Čertovské pero

Pekelný úrad je na svete od nepamäti. Garantuje spravodlivosť a čerti v ňom všetkých hriešnikov a hriešnice právom nemilosrdne trestajú. Hriechy neomylne zaznamenáva čertovské pero – čo sa však stane, keď sa tento nástroj pekelnej spravodlivosť pokazí? To sa budú čerti blázniť! Pripravte sa na zábavnú jazdu komplikovanou byrokraciou pekla pod vládou kniežaťa Lucifera (Ondřej Vetchý), ktorý poverí riešením problému nesmelého čertíka Bonifáca (Ján Cina).


Mladý čert vo svete obyčajných ľudí však neráta s podvodníkom (Jan Budař), ktorý ho o kúzelné pero okradne. Svet padne do rúk špekulantov, ktorí unesú dokonca samotného vládcu pekiel. Nájde v sebe nedopečený čert Bonifác odvahu, aby napravil svoju chybu? Komédia Čertovské pero je klasická zábavná jazda. Súboj medzi ľudskou zlobou a dobrým srdcom v malebnom prostredí kysuckej prírody dopĺňajú výkony Judit Bárdos a Mariána Geišberga.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac