Zakladateľka občianskeho združenia Necestou(ka): Slovensko poznáme málo, aj menej známe regióny majú čaro

Aj počas krátkej dovolenky môžete zažiť veľa nového, rozšíriť si obzory či dokonca prekonať samého seba. Partia mladých ľudí sa rozhodla naučiť Slovákov cestovať udržateľne, spoznávať do hĺbky a pomáhať pri tom na miestach, kde treba.

Projekt Footour, za ktorým stojí občianske združenie Necestou(ka), spája zaujímavých ľudí z regiónov a ponúka netradičné cestovateľské zážitky – expedíciu s ekológmi, nočné poznávacie dobrodružstvo či oddych na odľahlých lazoch. Porozprávali sme sa so Svetlanou Križanovou, ktorá projekt založila.

Cestujte lokálne a pustite sa do objavovania svojho okolia. Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako postupujú pri plánovaní expedícií,
  • prečo zájazdy prepojili aj s návštevou utečeneckého centra,
  • prečo sa rozhodli sústrediť len na Slovensko,
  • či je naša krajina pripravená na udržateľný turizmus,
  • ktoré miesta u nás odporúča navštíviť.

Prečo si sa rozhodla venovať udržateľnému cestovaniu?

Po vysokej škole som bola vyslaná ako logistka na humanitárne projekty v Afrike. Pracovala som v antimalnutričnom centre aj v poľnej nemocnici s HIV pacientmi. Na cestách som mala oči na stopkách a začala som si všímať, aké vplyvy má turizmus na domáce komunity.

Obrazy, ktoré som videla, sa mi nepáčili. Trápila ma otázka odpadov, preplnených pláží či sexturizmu. Nevedela som sa zorientovať v tom, čo je na turizme v afrických krajinách pozitívne. To bol prvý podnet, vďaka ktorému som sa zamyslela nad tým, čo sa vo svete deje.

Neskôr som sa dostala aj do utečeneckého tábora v Grécku. Veľmi silno som vnímala kontrast medzi situáciou utečencov a tým, ako o pár kilometrov ďalej turisti zatvárajú oči a užívajú si svoje dovolenky.

Bavila som sa o tom s kamarátkou Petrou Tanuškovou, ktorá mala podobné pocity ako ja. Povedali sme si, že to skúsime robiť inak. A tak sme pred dvoma rokmi založili občianske združenie Necestou(ka) a projekt Footour.

Ako vyzerali vaše prvé zájazdy?

Vyskúšali sme urobiť pár výletov do španielskej Andalúzie, keďže som to tam poznala. Orientovali sme sa na malých podnikateľov, rodinné ubytovanie, reštaurácie.

Pobyt sme sa vždy snažili spojiť s podnetnými zážitkami. Vyhľadávali sme ľudí, ktorí pôsobili v neziskovkách. Chceli sme prepojiť neziskový sektor so ziskovým a ukázať aj odvrátené tváre Španielska, nech majú ľudia autentický zážitok.

Na prvom výlete sme ešte nechceli „zabŕdať“ do ťažkých tém, a tak sme boli v útulku pre psy. Neskôr sme nadviazali spoluprácu s pánom zo Svetového fondu na ochranu prírody, ktorý sa na mieste stará o mokrade. Obnovoval biodiverzitu a spájal to s cestovným ruchom.

Potom sme sa vydali do Grécka a na ostrove Lefkada sme urobili spoznávací retreat. Máme tam partnerov z neziskovej sféry, ktorí pracujú s utečencami, preto sme sa rozhodli navštíviť aj miestne krízové centrum.

Ako sa dá spojiť dovolenka s návštevou utečeneckého centra?

Centrum, v ktorom sme boli, zriadili aktivisti z Belgicka s miestnymi dobrovoľníkmi. Stretávali sa tam ľudia na úteku s miestnymi, varili si, mali dielničky a kultúrne večery.

Boli sme tam na jeden deň, trochu sme pomohli, porozprávali sme sa. Vzišli z toho plodné debaty. Myslím, že každého z nás táto návšteva nejako obohatila.

Snažíme sa ľuďom vyskladať program tak, aby zažili niečo nové a vrátili sa s pocitom, že aj keď boli niekde len pár dní, zažili toho ako za rok.“

Udržateľné cestovanie je dnes väčšine ľudí aspoň v nejakej miere známe. Ako by si ho vysvetlila úplnému laikovi? 

Udržateľné cestovanie je podľa Svetovej organizácie pre turistický ruch také cestovanie, ktoré zabezpečí všetky hodnoty, ktoré sa nachádzajú na mieste, pre budúce generácie.

V rámci udržateľného cestovania sa veľmi dbá na ochranu životného prostredia, zachovanie autenticity sociálnych a kultúrnych hodnôt, podporu malých a stredných podnikateľov.

Prečítajte si: Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Vo Footour sa snažíme túto definíciu dodržiavať. Väčšinou vidíme negatívnu stopu turistického ruchu, my však chceme, aby naša stopa bola neutrálna alebo v najlepšom možnom prípade pozitívna.

Snažíme sa správať zodpovedne, pomáhať pri ochrane životného prostredia na danom mieste, prispievame miestnym malým podnikateľom a umelcom. Vyhľadávame malé iniciatívy a ukazujeme ich ľuďom, aby ich mohli na mieste podporiť.

Pridali sme k tomu aj to, že chceme, aby ľudia, čo s nami cestujú, otvorili svoje obzory a išli za svoje hranice, ak, samozrejme, chcú. Snažíme sa vyskladať im program tak, aby zažili niečo nové a vrátili sa s pocitom, že aj keď boli niekde len pár dní, zažili toho ako za rok.

Túžime, aby naši klienti dosiahli osobnostný prevrat alebo sebarozvoj. Ak chcú, môžu aj dobrovoľníčiť alebo pomáhať dobrým projektom priamo na mieste.

Tento rok však prišiel koronavírus a s ním spojené opatrenia a obmedzenia. Ako ovplyvnili vaše fungovanie?

Zastavili sme sa. Získali sme čas premýšľať a rozhodli sme sa, že sa už nebudeme zaoberať zahraničím a sústredíme sa viac na Slovensko. Aj tak sme sa už dlhšie zamýšľali nad orientáciou na našu krajinu. Aj tu máme množstvo vecí, ktoré sa dajú v turistickom ruchu zmeniť k lepšiemu.

Majú ľudia záujem dovolenkovať na Slovensku?

Sledujem, že ľudia chcú byť doma a cestovať lokálne. Pozorujem, že Slovensko nepoznáme až tak dobre, a keď už cestujeme, ideme do Tatier alebo do Slovenského raja. Na tých miestach sú potom masy ľudí, nedá sa tam pohnúť, všetko je obsadené a ceny dvojnásobné.

„Pozorujem, že Slovensko nepoznáme až tak dobre, a keď už cestujeme, ideme do Tatier alebo do Slovenského raja. Na tých miestach sú potom masy ľudí, nedá sa tam pohnúť, všetko je obsadené a ceny dvojnásobné.“

Stačí však zísť z chodníčka, zájsť za roh alebo vyskúšať iný, menej vyťažený región a zrazu človek zistí, že aj tieto miesta majú svoje čaro.

Čo ponúkate ľuďom, aby Slovensko spoznali viac do hĺbky?

Máme viacero projektov – spoznávacie zájazdy bez sprievodcu, honbu za pokladom či klasické organizované dovolenky.

Spoznávacie zájazdy bez sprievodcu fungujú tak, že ľudia dostanú balíček s podrobnými a overenými informáciami o lokalite, atrakciách, možnostiach ubytovania aj stravovania. Je na nich, kedy vyrazia, ako dlho zostanú a ktoré tipy využijú.

Máme už takto spracovaných viacero lokalít a vieme ľuďom navrhnúť aj individuálny balíček. Môžu nám napísať s tým, že by chceli preskúmať niektorý slovenský región a my im navrhneme program na mieru.

Testujeme aj koncept honby za pokladom – aktuálne dolaďujeme nočné spoznávanie menej známych lokalít v Smoleniciach. Nápad prišiel, keď počas koronavírusu začali ľudia hromadne cestovať do Smoleníc. Niekedy sa ich na lúke pod zámkom stretlo aj niekoľko stoviek bez rúšok. Zanechávali za sebou odpad, samospráva dokonca musela uzavrieť niektoré chodníčky, lebo boli zdevastované.

Rozmýšľali sme, ako vytvoriť alternatívu. Pomocou honby za pokladom sa snažíme odkláňať mainstreamové trasy a priviesť ľudí na miesta, ktoré sú menej známe, ale o to zaujímavejšie. V krátkom čase chceme pridať ďalšie zaujímavé destinácie a vyvinúť aplikáciu, ktorá ľudí prevedie celým dobrodružstvom.

Robíme však aj klasické organizované dovolenky na Slovensku, ktoré vytvárame na presný termín. Pri ich príprave spolupracujeme s miestnymi odborníkmi.

Okrem toho sa u nás doma v Smoleniciach snažíme vytvoriť aktívnu komunitu ľudí, ktorá by sa starala o miestne okolie. Vysadili sme stromy, zasadili permakultúrny záhon, snažíme sa o spoluprácu so samosprávou.

Kde beriete nápady na projekty?

Základom je dobre poznať región a mať v ňom rozhodené siete. Ľudí, s ktorými spolupracujeme, chceme naozaj dobre spoznať. Chceme zistiť, či sa nám spolupráca darí a či sme na tej istej úrovni. Trvá to trošku dlhšie, ale keď už nadviažeme spoluprácu, je kvalitná.

Snažíme sa vytvoriť „ložiská“, kde máme overených partnerov. Nejde nám len o zaujímavých ľudí. Zaujímajú nás aj miesta, ktoré domáci poznajú a vyhľadávajú, no bežný turista si ich nevšimne.

Vychádzame z toho, že obe s Petrou máme certifikát Sprievodca v cestovnom ruchu z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Obohacuje nás, že počas uplynulých rokov sme nazreli aj do zážitkovej a vzdelávacej pedagogiky. Petra bola súčasťou komunity Change for Slovakia.

Zároveň sme nadviazali spoluprácu s holandskou organizáciou Green Destinations, odnožou Svetovej organizácie pre turistický ruch, ktorá už dlhé roky propaguje myšlienku udržateľného turizmu.

Čítajte aj: Škola varenia aj noc v domčeku na strome. 8 zážitkov z pomalého cestovania

Táto organizácia vyvinula certifikácie destinácií, ktoré ich majú motivovať, aby sa začali uberať udržateľným smerom a aby vytvárali možnosti pre tento typ cestovného ruchu. Aj skúsenosti z tejto spolupráce sa odzrkadľujú v našich projektoch.

Sú slovenské mestá, regióny či národné parky pripravené vydať sa cestou udržateľného turizmu?

Udržateľnosť sa zatiaľ väčšinou vníma iba v zmysle ekonomickej udržateľnosti. Máme preto pred sebou ešte dlhú cestu. Boli by sme radi, keby fungovalo, že ak niekam idete ako turista, samotná destinácia vám nedovolí správať sa nezodpovedne.

„Pomocou honby za pokladom sa snažíme odkláňať mainstreamové trasy a priviesť ľudí na miesta, ktoré sú menej známe, ale o to zaujímavejšie.“

Prajeme si, aby sa situácia zlepšila, preto sme začali tým, že sme si urobili audítorské skúšky. Môžeme radiť destináciám, čo majú robiť v tomto smere.

Prvou lastovičkou je Bratislavský samosprávny kraj, ktorý sa prihlásil do súťaže TOP 100 Green Destinations. Organizácia Green Destinations vyberá 100 destinácií, ktoré sa uberajú udržateľnou cestou.

Ocenenie dáva medzinárodný kredit ľuďom, ktorí sa snažia, aby tu zostali hodnoty pre budúce generácie. Navyše destinácia dostane prístup k systému, ktorý jej pomôže s manažmentom.

Keby si mala vybrať menej známe miesta, ktoré podľa teba treba na Slovensku navštíviť, ktoré by to boli?

Za návštevu určite stojí región Hontu, ktorý je plný paradoxov. Je malebný a má honosnú minulosť, napriek tomu je ľudoprázdny a väčšina historických pamiatok tu chátra. V obci Hrušov pri Veľkom Krtíši však vidieť náznak zmeny. Tradičná ľudová kultúra a pôvodní obyvatelia, ktorí sa venujú obnove svojich hodnôt, sa tu stretávajú s novousadlíkmi, ktorí priniesli myšlienky permakultúry a prírodného staviteľstva.

Ak ste tak ešte neurobili, určite odporúčam navštíviť Národný park Poloniny. Ide o náš najvýchodnejší národný park, kde nájdete pôvodné rozľahlé lesy a pralesy, ktoré sú zapísané v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Žijú tu zvieratá, ktoré sa na Slovensku vo voľnej prírode vyskytujú iba tu, ako rysy, divé mačky a zubry.

Musím uznať, že tento región sa rozbehol dobrým smerom. Svoje služby tu ponúkajú miestni sprievodcovia, ekológovia a environmentalisti. Spolu s nimi môžete pozorovať divé šelmy alebo prespať v divočine.

Mojím ďalším tipom sú Malé Karpaty. Ide o nevysoké horské pásmo, ktoré je dlhé 100 kilometrov a vo svojom najširšom mieste má iba 16 kilometrov. Napriek miniatúrnym rozmerom však dokážu prekvapiť. Či už svojím bohatým krasom, reťazcom hradov, alebo malebnými podhorskými mestečkami, ktoré sú obkolesené pásom vinohradov.

Letná sezóna je v plnom prúde, mnohé z vašich projektov sa postupne rozširujú. Aké sú vaše ďalšie plány?

Veľmi by sme chceli prepájať ľudí. Na Slovensku máme veľa kvalitných odborníkov, ktorí pracujú v destinačnom manažmente, v cestovnom ruchu alebo v oblasti životného prostredia.

Hoci je sektor malý, prospela by mu lepšia spolupráca. A práve teraz cítime silný potenciál na zmenu k lepšiemu.


Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Svetlana Križanová

Po zážitkoch z práce na humanitárnych projektoch v Keni i v Grécku a v cestovnom ruchu v Španielsku sa začala venovať téme zodpovedného cestovania. Vedie občianske združenie Necestou(ka) a projekt Footour, ktorý sa zameriava na územie Slovenska a ponúka rôzne druhy zážitkov od honby za pokladom až po expedície organizované na mieru.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Objavte vyhasnutú sopku, spoznajte prírodné vodopády a okúste, ako sa kedysi žilo na hriňovských lazoch. Región pod Poľanou ukrýva mnohé krásy.

Chcete spoznávať krásy Slovenska, no neviete, kam sa vybrať? Objavte región Podpoľania v kraji Za horami, za dolami, ktorý ponúka množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Svoje tipy pre vás pripravil gazda z hriňovských lazov Jožko Kučera. Spoznajte miestne prírodné krásy, svojráznu salašnícku kultúru aj pôvodnú ľudovú architektúru.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk.

Jožko Kučera pozná vo svojom regióne takmer každý kút. Na lazoch neďaleko mesta Hriňová pod vyhasnutou sopkou Poľana (1 458 m n. m.), ktorá sa radí medzi najvyššie v Európe, žije vo svojej zrubovej kolibe, zaujíma sa o tradičnú kultúru, ale aj o všetky novinky, ktoré Podpoľanie prináša.

Návštevu tejto malebnej podhorskej krajiny so stále živými tradíciami odporúča všetkým, ktorí túžia spomaliť a zažiť niečo nové. Ale pozor, pokojná atmosféra Podpoľania je návyková a vrátiť sa späť do reality bežných dní môže človeku po návrate trvať trochu dlhšie.

Navštívte Laznícky dvor

Pamätáte si ešte chalúpku deduška Večerníčka? Ak máte malé deti alebo patríte medzi skutočných milovníkov vidieka, určite sa zastavte na Lazníckom dvore pod Pôjdami, ktorý je súčasťou detvianskeho lazu Skliarovo.

Nájdete tu ukážky tradičnej ľudovej architektúry, staré hospodárske stroje, ale aj historické bicykle, na ktorých si môžete zajazdiť. Zaujímavosťou pre deti je rozprávková chalúpka aj možnosť odfotiť sa v miestnych krojoch. Laznícky dvor je skvelé miesto na ľahkú vychádzku alebo na malý cyklovýlet.

Spoznajte skalnaté bralá a vodopády

Obľúbeným cieľom turistických vychádzok po Podpoľaní sú skalnaté bralá ako Bátovský balvan a Jánošíkovská skala, ktoré sú pozostatkom sopečnej činnosti Poľany, a miestne vodopády.

Najväčší vodopád Bystrô sa nachádza asi 8 km od Hriňovej, má dĺžku 23 m a miestni ho zaradili na prvé miesto spomedzi siedmich divov Poľany. Cestou k nemu vás bude sprevádzať náučný chodník s dĺžkou 2,5 km a popri vodopáde dokonca vedie rebrík, po ktorom môžete vyliezť až na vrchol skaly. Ak sa vám výlet pri vodopáde nechce ukončiť, môžete pokračovať k pastierskej oblasti Javorinka alebo priamo na Poľanu.

Objavte druhý najväčší prales na Slovensku

Urobte si výlet do divočiny a vydajte sa do druhého najväčšieho slovenského pralesa, ktorý sa nachádza práve na Poľane. Ak sa rozhodnete vojsť do sopečného srdca so sprievodcom, dozviete sa veľa zaujímavého aj o kráľovi zvierat medveďovi hnedom, a ak budete mať šťastie, možno nájdete aj jeho stopy. Pripravte sa na stredne náročnú túru, ktorá bude trvať aspoň šesť hodín.

Na území Poľany môžete navštíviť aj horskú pastiersku oblasť Javorinka, ktorá vás očarí krásnymi výhľadmi. Po ceste natrafíte na kamenné studne, pôvodné salaše a koliby, kde pastieri v minulosti pásli svoje ovce a dobytok.

Lezenie na Kalamárke

Ak vás láka dobrodružstvo a adrenalín, môžete si na Kalamárke vyskúšať skalolezenie so sprievodom inštruktora. Tieto známe lezecké skaly sa nachádzajú necelé 2 km od Detvy a historické nálezy potvrdili, že po nich lozili už pravekí ľudia. V okolí Kalamárky sa dokonca nachádza praveké hradisko so zachovalou cisternou na vodu.

Miestni lezci delia skalu na Horné a Dolné skaly. Dolné skaly majú výšku takmer 20 m a sú nanovo preistené borhákmi. Ak vyleziete na ich vrchol, naskytne sa vám výhľad na rozľahlú Detviansku kotlinu.

Navštívte Podpolianske múzeum

Vedeli ste, že fujara a valaška pochádzajú z Podpoľania? O histórii tohto regiónu a jeho zaujímavostiach sa viac dozviete v Podpolianskom múzeu, ktoré sa nachádza v historickom centre Detvy.

V jeho priestoroch nájdete stálu expozíciu, ktorá je venovaná valaskej kultúre aj chovu oviec. Nájdete tu výstavu agrárnej kultúry a drevených vyrezávaných krížov, ktoré sú pre región typické. Nechýbajú ani zaujímavé interaktívne aktivity.

Okúste staré remeslá

Ak si vás získali tipy Jožka Kučeru a radi by ste ho spoznali osobne, navštíviť môžete aj jeho statok v Štoliansku na hriňovských lazoch. Pokojné lazy s terasovitými políčkami predstavujú raritu európskych rozmerov. Vznikli postupným delením polí pri dedení majetku medzi súrodencami, ktorí si ich ohraničovali kamennými medzami.

Každý piatok popoludní tu vďaka nemu môžete nahliadnuť do sveta našich prastarých rodičov, ktorí trávili svoje dni tvrdou prácou na poliach. Možno ho zastihnete, ako dojí ovce, spracúva ovčiu vlnu, kosí trávu na lúkach alebo vyrába slamenú strechu. Nazrite do svojrázneho života Podpoľancov a vyskúšajte si tradičné poľnohospodárske práce a staré remeslá.

Miestni vám poradia najlepšie

S výberom ďalších zaujímavých miest a zážitkov na Podpoľaní, ale aj v celom Banskobystrickom kraji vám pomôže stránka Za horami, za dolami, kde nájdete množstvo tipov a praktických informácií od miestnych ľudí, ktorí vám poradia najlepšie. Stačí si vybrať región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbotu pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O2 si pripomína November 89 Rozprávkou o slobode z pera Daniela Heviera

Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie O2 opäť zdôrazňuje, že sloboda nie je samozrejmosť.

O2 aj v roku 2020 pripomína širokej verejnosti hodnoty, ktoré nám priniesol November 89 a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť. Tentoraz sa spojilo s Danielom Hevierom, s ktorým dlhodobo pracuje na spoločnom projekte O2 Radostná škola s Danielom Hevierom, ktorého cieľom je meniť školstvo systematicky zdola.

Spisovateľ a textár napísal Rozprávku o slobode, ktorá je určená (nielen) detským čitateľom. Poučenie z nej si môžu vziať čitatelia každej generácie.

Čítajte aj: 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať 

V rozprávke je viac reality ako fantázie, hovorí Hevier

„Za svoj spisovateľský život som napísal hádam aj pol tisíca rozprávok. A predsa je moja Rozprávka o slobode trochu iná: je v nej oveľa viac reality ako fantázie. V rozprávkarovi Zachariášovi je niečo zo mňa, ale aj z mnohých ľudí, ktorí žili v minulých časoch,“ hovorí Daniel Hevier.

„Sloboda je pre mňa vysokou hodnotou a neustále ju v sebe obnovujem. My ako národ a spoločenstvo sme ju v rôznych dobách získavali i strácali, a azda prichádzame na to, že sloboda nemôže byť anarchiou ani svojvôľou, že musí byť spojená so zodpovednosťou za jej užívanie a s účasťou na živote ľudí okolo nás,“ dopĺňa obľúbený spisovateľ.

Gažík: Chceme, aby si aj mladí ľudia uvedomovali cenu slobody

Generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady O2 Férovej nadácie Peter Gažík zdôrazňuje, že tému slobody treba otvárať aj s mladšími ročníkmi, ktoré o udalostiach Novembra 89 a živote predtým často veľa nevedia.

„Hodnota slobody nie je nikdy príliš často a príliš silno zdôrazňovaná, nikdy to nie je už cez čiaru. Je totiž stále aktuálna a naším cieľom je, aby si mladí ľudia už v skorom veku uvedomili jej cenu, a to nielen vtedy, keď v našich životoch absentuje, ale predovšetkým vtedy, keď je prítomná a keď ju môžeme oceniť a užívať si ju,“ vysvetľuje.

„Som úprimne rád, že aj v dnešnej neštandardnej situácii sme schopní zachovať túto tradíciu, ktorou je pre nás pripomínanie Novembra 89, a to nie iba pri príležitosti okrúhlych výročí, ale systematicky každoročne. Ešte radšej som, že sa nám podarilo vytvoriť takéto unikátne spojenie s pánom Hevierom, ktoré je pre nás, vyplývajúc z našej dlhodobej spolupráce, úplne prirodzené,“ dopĺňa Peter Gažík.

Rozprávku o slobode si môžete vypočuť aj ako podcast

Rozprávku o slobode si môžete prečítať priamo v Sóde a pripravené je aj špeciálne video, v rámci ktorého vás a vaše deti prenesie do nie takej dávnej minulosti svojím charakteristickým hlasom herec Robert Roth. Rozprávku si môžete vypočuť aj v špeciálnom podcaste SME Rozprávky.

Príbeh o mladom rozprávkarovi Zachariášovi vyšiel aj v špeciálnom tlačenom magazíne Sóda, ktorý je k dispozícii v O2 Predajniach. Obrázky k rozprávke nakreslila ilustrátorka Hedviga Gutierrez, ktorá výborne zachytila atmosféru obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva. Kampaň na sociálnych sieťach podporili aj slovenské osobnosti a známe tváre ako Fero Joke, Kristína Tormová, Mára Čírová, Matej Tóth, Lenka Šóošová, Lady Zika, Vladimír Kobielsky a ďalší.

O2 v rámci pripomenutia udalostí 17. novembra zverejnilo na streamovacej službe Tidal svoj playlist revolučných songov a v spolupráci s HBO GO upriamilo pozornosť na filmy s tematikou Novembra 89. Ďalší zaujímavý obsah vrátane rozhovoru s Danielom Hevierom nájdete aj v Sóde.


Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac