Naprogramované kraslice: Slovák si poskladal “vajcomaľovač” na motorček

24. 3. 2016; Autor: Sóda, Foto: Juraj Mikláš

Keď sa nad maľovaním veľkonočných vajíčok zamyslí vyštudovaný inžinier elektrotechniky, môžete si byť istí, že neostane len pri farbách, cibuľovej šupke alebo vosku. Ku svojím skúsenostiam s programovaním a dizajnom pridal 36-ročný Juraj Mikláš štipku vynaliezavosti. Výsledkom je svojpomocne postavený robot na maľovanie kraslíc a košík plný krásne ozdobených vajíčok podľa vzoru navrhnutého v počítači.

Na začiatku nápadu bol podarovaný skener, ktorý si Juraj prezieravo odložil. Plánoval ho použiť na diely a experimentovať. Ako hovorí: “Stále som mal v hlave ten starý skener. Chcel som niečo jednoduchšie, ako 3D tlač, ale vyrobiť plotter (2D kreslič) mi prišlo príliš obyčajné. V tom mi to napadlo – kraslice!”

Inšpiráciu našiel v už existujúcich robotoch, vďaka ktorým si môžete doma otvoriť malú manufaktúru na vajíčka s dokonalou výzdobou. Svojho “eggbota” si postavil z mikropočítača, ovládača motora, dvoch krokových motorčekov zo starého skenera, servo motoru, závitovej tyče a preglejky, z ktorej postavil bočnice.

Výroba šikovného robota ho tak stála približne 40 eur a rok práce.

Na vajíčko nakreslí aj portrét

Základom na výzdobu je pripraviť si vektorový motív v počítači v obdĺžnikovom formáte. Ten sa premietne po celom obvode vajíčka. Ak chcete navrhnúť viacfarebný motív, stačí ho rozdeliť do očíslovaných vrstiev a naprogramujete si čas na výmenu fixky. Na vajíčka sa dajú kresliť dokonca aj fotky, keď si ich predpripravíte ako vzor vykresliteľný linkou fixy.

Jednoduchý motív zvládne vajcomaľovač za 2 až 3 minúty, zložitý môže trvať aj hodinu.

Fantázii sa medze nekladú. Jurajov vajcomaľovač vraj dokáže pokresliť aj vianočné gule, golfové či pingpongové loptičky, alebo aj žiarovku. Presný postup výroby týchto netradičných kraslíc nájdete na Jurajovom blogu na sashe.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

20 šikovných vecí, ktoré by ste mali zaradiť do festivalovej výbavy

Či už patríte medzi oddaných nadšencov alebo ste nováčik, ktorému na postavenie stanu nestačí ani osem rúk, ste tu správne.

čítaj viac