Náhľad do slovenských zoo: kam na výlet?

Na Slovensku máme päť zoologických záhrad. Každá z nich je niečím výnimočná. Spravte si s nami virtuálnu exkurziu do všetkých z nich.

Na Slovensku máme päť zoologických záhrad. Každá z nich je niečím výnimočná. Spravte si s nami virtuálnu exkurziu do všetkých z nich.

ZOO Bratislava

Dnes sa v zoo nachádzajú zvieratá od populárnych mačkovitých šeliem, vlkov, antilop, medveďov, opíc, plazov, exotických vtákov, až po hyeny, vydry, dikobrazy, či vysokú zver. Spolu je v zoo 958 zvieracích jedincov.

Výstavba tejto zoo začala na konci päťdesiatych rokov minulého storočia na ploche deväť hektárov a trvala približne rok. Nasledujúce desaťročia sa neprestajne rozširovala o nové chovné zariadenia, zvieracie exponáty, či moderné vymoženosti, ktoré diktovala doba.

Pri budovaní diaľnice a obchvatu v jej bezprostrednej blízkosti museli byť predstavitelia zoo vynaliezaví a budovať či rušiť sekcie tak, ako im to autority umožnili.

Okrem živých tvorov je tu aj populárny dinopark, ktorý predstavuje repliky známych dinosaurov a imituje ich základné pohyby a zvuky. Ďalej sú na programe rôzne technologicko-interaktívne aktivity, ale aj edukatívne prehliadky zamerané na učenie detí o význame ekosystému a ochrane životného prostredia.

ZOO Bojnice

Naša najväčšia, najnavštevovanejšia a so svojimi 355 druhmi aj najrozmanitejšia zoo. Prvá slovenská zoo vznikla v roku 1955 a dnes sa rozprestiera na ploche 41 hektárov.

V jednotlivých obdobiach sa síce sústreďovala na rôzne druhy, časom sa ale vykrištalizovala do modernej podoby a na starosti má najmä ohrozené druhy a ich zachovanie.

Len podľa ich exotických mien by ste asi ťažko hádali, o aké zvieratá ide, no schválne – mačiak Rolowayov (nie je to mačka, ale opica), bongo horský (antilopa) a takin zlatý, ktorý trochu pripomína vola alebo bizóna. To sú tri najvzácnejšie druhy, ktorými sa zoo môže pochváliť.

Okrem nich sa takisto aktívne pričinila o záchranu alebo reintrodukciu ohrozených druhov v regiónoch na Slovensku aj mimo neho. Patrí medzi ne napríklad rys ostrovid, biele bociany, aj niektoré druhy sov. Bojnická zoo sa angažuje v osvete ohľadom chránenia zvierat, ich životného prostredia a súkromia a urguje návštevníkov, aby si k týmto tvorom vždy zachovali úctu.

ZOO Košice

Zoo, ktorá pochádza z 80. rokov minulého storočia, sa do národného a medzinárodného povedomia zapísala hneď niekoľkokrát. V Guinessovej knihe rekordov napríklad figuruje preto, lebo sa jej podaril úspešný pôrod medvedích pätorčiat.

Má takisto najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe a ako jediná na Slovensku má vybudované viaceré unikátne náučné chodníky – botanický, vtáčí a včelársky.

Medzi jej najväčšie chovateľské úspechy patria vzácne krokodíly, korytnačka a veľhadovce. “Sortiment” zoo však nie je ohraničený na pár vybraných druhov, naopak, sústredí sa na všetky kontinenty a ich zvieratá.

Momentálne (od 15. augusta 2016) v zoo prebiehajú viaceré fotografické a výtvarné súťaže tvorby malých detí aj dospelých a do konca septembra zbierajú fotografie a výtvarné zobrazenia ohrozených druhov v rámci zoo. Okrem tejto iniciatívy sa v zoo môžete zaujímať aj o organizované pravidelné kŕmenia s výkladom, alebo podujatie Noc v zoo.

ZOO Park Stropkov

So štyridsiatimi volierami a šesťdesiatimi zvieracími druhmi sa táto zoo – alebo zoopark – zaraďuje medzi tie menšie na Slovensku.

Napriek tomu disponuje pestrým inventárom druhov. Zaujímavosťou je fakt, že zoopark do veľkej miery vznikol vďaka dobrovoľníkom a sponzorom. Dodnes zoo podporujú miestni aj vzdialení podnikatelia a družstvá.

Cieľom areálu je predovšetkým ulahodiť detským, ale aj mládežníckym a dospelým návštevníkom nielen zábavou, ale najmä edukatívnym obsahom. Takisto ako Zoo Bojnice, aj tento zoopark sa aktívne podieľa na vzdelávaní mládeže a detí o zachovaní a ochrane planéty a jej genofondu.

ZOO Spišská Nová Ves

Najmladšia slovenská zoo vznikla v priestoroch bývalého mestského parku, ktorý bol v roku 1989 v dezolátnom stave. Dnes sa prezentuje sedemdesiatimi druhmi zvierat, z ktorých sú viaceré chránené a na ktorých rozmnožovaní sa zoo podujíma. Úspešne tu zvládli rozmnožovanie medvedích, lamích, kengurích a tigírch mláďať.

Medzi tunajšie najvzácnejšie zvieratá patrí leopard a tiger, okrem nich je v zoo zaujímavá aj mandrila, lama alpaka, jaguár, či alpašský poník.

Puma v ZOO Spišská Nová Ves, Zdroj: Flickr, CC 2.0, Autor: Traveltipy

Okrem fauny sa zoo pýši aj rozmanitou flórou – stromy a kríky rôznych druhov, ktoré v priestoroch vytvárajú príjemnú atmosféru. Okrem klasických volier sú na prehliadku k dispozícii aj zariadenia, v ktorých prebývajú a rozmnožujú sa tigre a dikobrazy.

Ak vás fascinujú ohrozené druhy a máte o ich zachovanie v rámci zoologických záhrad seriózny záujem, môžete ich podporiť nielen návštevou.

Zoo Bojnice aj Košice ponúkajú záujemcom možnosť symbolickej adopcie zvierat. V Bratislave táto možnosť existuje vo forme dobrovoľného príspevku na chod a zachovanie zoo a jej obyvateľov.

Pri návšteve zoo je dobré pamätať na to, že sú budované predovšetkým pre samotné zvieratá. Ako návštevníci v ich domove by sme sa k nim mali správať s rešpektom a záujmom, ktorý si zaslúžia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Bežci pozor: Keňa vymyslela nové topánky pre bežcov

Spojenie skúseností najlepších svetových bežcov a africkej kultúry. Stane sa z nich nový hit medzi bežcami?

Keňa je asi najznámejšia krajina, ktorá sa na scéne vytrvalostného behu objavuje. Je to vďaka skvelým bežcom, ktorí sa pravidelne objavujú na veľkých podujatiach a vyhrávajú preteky od piatich kilometrov až po maratóny.

Myšlienka vytvoriť značku bežeckých topánok priamo z kolísky vytrvalostného behu prišla od Keňanky Navalayo Osembo-Ombati, absolventky londýnskej ekonomickej univerzity, ktorá pracovala v rôznych častiach sveta a nadobudnuté skúsenosti chce využiť na pomoc svojej krajine.

Vďaka tejto novovzniknutej značke, Enda, by chcela zmierniť vysokú nezamestnanosť mladých Keňanov, podporiť rozvoj miestnych komunít a zmeniť to, ako svet vníma Keňu. Navalayo chce, aby sa jej domov stal krajinou vyrábajúcou kvalitné produkty.

Nápad je práve vo fáze zbierania investícií cez crowd-fundingovú kampaň. Vďaka nej si môžete topánky predobjednať a poskytnúť tak výrobcom dostatok prostriedkov na výrobu. Kampaň nájdete na portáli Indiegogo.

Dedičstvo priamo z Kene

Cesta bežeckých topánok Enda trvá už 18 mesiacov, počas ktorých vznikali rôzne návrhy. Na testovaní sa podieľali aj mnohí špičkoví bežci, ktorí poskytli svoje skúsenosti. Spolupracovali aj dizajnéri z iných spoločností, ktoré už na trhu fungujú.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Okrem funkčnej stránky však tieto topánky prinášajú aj časť keňskej kultúry. Vyrábajú sa v zelenej, červenej a čiernej farbe, čo sú farby keňskej vlajky. Logo pripomína šíp, ktorý je v Keni symbolom národnej identity. Dizajn v sebe skrýva geometrické prvky pripomínajúce prírodu tejto africkej krajiny.

Topánka nesie filozofiu Harambee – spoločnými silami dosiahnuť to, čo by jednotlivec sám nezvládol. Je to zároveň oficiálne motto Kene.

Enda Iten

Trh bežeckých topánok je dnes veľmi veľký. Značiek je veľa, každá sa snaží zaujať niečím novým. Taká musí byť aj keňská topánka, ak chce uspieť. Prichádza na trh s prvým modelom Iten, ktorý by sa mal stať populárnou topánkou pre široké spektrum bežcov. Typické pre ňu sú tieto vlastnosti:

4mm drop: Drop je výškový rozdiel medzi pätou a špičkou. Štyri milimetre sú kompromis, ktorý bežcovi poskytuje dostatočný komfort vďaka vrstve peny zo spodnej strany chodidla, zároveň necháva nohu v prirodzene rovnej polohe. Väčšina dnes vyrábaných topánok, asi aj tie, ktoré máte doma, má 8mm drop.

Široká špička: Na rozdiel od klasických topánok, ktoré sa v prednej časti zužujú, majú Enda topánky širokú prednú časť, aby mal aj malíček dostatok priestoru a nebol utláčaný k ostatným prstom.

Ľahká váha: Topánky vážia 224 gramov. Pod pätou majú 21 mm a pod špičkou 17 mm, takže sú vhodné primárne na tréning, ale zároveň ich môžete obuť aj počas pretekov, kedy vďaka ich nízkej váhe na rýchlosti nestratíte.

Gumená podrážka: Asfaltové cesty a chodníky zvládnu tieto topánky hravo, ale vďaka vrstve gumy na podrážke si poradia aj s ľahkými lesnými cestami. Malé kamienky a nerovnosti nebudú vadiť vám ani vašim nohám.

Byť fér je beh na dlhú trať. Aj preto sme partnermi behov a s hrdosťou podporujeme jedného z najlepších slovenských atlétov a aktuálneho majstra sveta Mateja Tótha. Podporujeme tiež portál Beh SiTy. Neváhaj, choď naň, nájdi si svoj beh a poď do toho.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac