Zabudnuté poklady slovenských záhrad: Oskoruše

Kultúrnym dedičstvom nemusia byť iba umelecké diela alebo stavby. Pokojne ním môžu byť aj odrody stromov, ktoré sa u nás kedysi pestovali.

Slovenský vidiek ukrýva mnoho druhov ovocia, ktoré niekoľkonásobne prevyšuje počet druhov na pultoch obchodov a supermarketov. Naši starí rodičia poznali túto širokú paletu ovocia a jej využitie. Pre nás to môže byť súčasť kultúrneho dedičstva, ktoré sa oplatí spoznať a najmä zachovať.

Tento článok sa vám zobrazí behom sekúnd aj v najzapadnutejších obciach slovenského vidieka. Nová sieť od O2 v súčasnosti prináša rýchly 4G internet už takmer 94 % obyvateľov Slovenska. Zistite viac na www.o2.sk/internet/4g.

Jedným veľmi zaujímavým ovocným druhom, ktorý na pultoch supermarketov úplne chýba, je oskoruša. Ide o plody vzácnej jarabiny oskorušovej, ktorá je neodlúčiteľnou súčasťou slovenských viníc.

plody oskoruše

Napriek tomu, že to bola v minulosti užitočná drevina, dnes je menej známa. Býval to hraničný strom, sadený na hraniciach pozemkov a medziach. Svojou veľkosťou dotváral krajinu a jednoducho sa nedal prehliadnuť.

Oskoruša sa ako jediná s jarabinami nekríži a nevytvára hybridy. Pred 40 miliónmi rokov sa evolučne vzdialila ostatným jarabinám a odvtedy sa potĺka evolučným vývojom sama.

V stredoveku sa jej plody používali ako prostriedok proti hnačkám a iným črevným neduhom. Na maďarskom trhu často predajcovia oskorúš hlásali: „Vegyen az Úr berkenyét, hogy ha fosik ezt egyék!“ („Pane, ak máte hnačku, kúpte si a jedzte oskoruše!“)

Oskoruša má najtvrdšie jadrové drevo zo všetkých európskych drevín. Práve z tohto dreva sa kedysi robili najtvrdšie časti drevených lisov. Šťava z oskorušových plodov sa zase používala na spomalenie a stabilizáciu fermentácie ovocných muštov.

Ako lesnú drevinu si ju cenia najmä poľovníci, keďže v období dozrievania plodov sú stromy často navštevované najmä diviačou zverou.

Kde sa s oskorušou môžeme stretnúť?

Staré oskoruše sa vyskytujú tam, kde socialistické sceľovanie pozemkov neodviedlo „dobrú prácu“. Sú to staré vinice alebo opustené, extenzívne ovocné sady. Oskoruši sa darí v oblastiach, kde sa pestuje vinič.

Na pôdu je nenáročná, vadí jej len nedostatok svetla. Vyhýba sa dolinám, kde je vyššia hladina podzemnej vody. Vlhšia mikroklíma na stanovišti spôsobuje priaznivé podmienky pre hubové ochorenia.

Dôkazom, že juh Slovenska je optimálnym miestom pre oskorušu je fakt, že najmohutnejší jedinec na svete rastie práve u nás na Slovensku, a to v Modre. Od roku 2003 je chránená spolu s dvoma staršími stromami, ktoré sú známe ako Tri modranské oskoruše.

Aké má oskoruša plody a ako sa dajú zužitkovať?

Plody oskoruše sú výrazne variabilné. Poznáme hruškotvaré a jablkotvaré plody, ktoré môžu byť žlté až karmínovočervené.

Vzácna je „kožená“ forma, ktorá pripomína jablko “Kožovka” alebo “Boskoopske červené”. Najväčšie plody majú odrody “Sossenheimer Riesen” z Nemecka, Parochiane a Indignente zo Sicílie. Veľmi zaujímavá je odroda z Ukrajiny s názvom “Rumjane Jabluczko”, ktorá má tmavo karmínové plody menšej veľkosti.

Plody oskoruše v zrelom stave nie sú ešte vhodné na konzumáciu. Sú príliš trpké a jesť sa dajú až po “uhniličení”, alebo ako hovoria na dedine “keď ich mráz pobozká”. Vtedy sa dužina plodu premení na sladký “džem” veľmi zaujímavej a osobitej chuti. Z medicínskeho hľadiska pôsobia plody mierne močopudne, protireumaticky, upravujú trávenie a sú bohatým zdrojom vitamínov.

Z uhniličených plodov sa môže robiť mušt, lekvár, marmeláda tzv. oskorušoláda, kompót a sušené oskoruše a destiláty.

Ako sa vyvarovať chybám pri kúpe oskorúš?

Oskoruša sa patrične teší väčšiemu záujmu v posledných 10 rokoch. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sa vrátila do nášho prostredia, kam rozhodne patrí. Ak vás článok, zaujal natoľko, že by ste chceli oskorušu začať sami pestovať, pripájame krátky návod:

Pri kúpe stromčeka si treba prezrieť celý kmeň, či sa tam nenachádzajú malé otvory. Tieto otvory by mohli prezradiť rôznych škodcov, ktoré sa živia v kmeni stromu ako sú krasone a drevotoče.

Na trhu sa objednávajú sadenice alebo vzrastlé stromy oskorúš z Talianska. Tieto majú mäkšie drevo a pri poľadovici sa ľahko lámu. Toto riziko je väčšie vo vyšších polohách (nad 400 m.n.m.).

Okrem toho treba sledovať aj podpník, na ktorý je oskoruša zavrúbľovaná. Ideálny je vlastný semenáč a nevyhovujúci je podpník dule, jarabiny vtáčej alebo hlohu.

Po zakúpení stromčeka je veľmi dôležitý výber vhodného stanovišťa na plnom slnku. Prvé 2 roky potrebujú stromky zálievku, i keď je oskoruša odolná voči suchu.

Ladislav Bakay je vysokoškolským pedagógom na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a ekologickým aktivistom v OZ Jašterica. Je spoluautorom knihy Oskeruše – strom pro novou Evropu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tipsport Liga vrcholí, titul sa blíži…

Bude najlepší zároveň najférovejší?

Opäť po dvoch týždňoch sa vraciame k našej pravidelnej rubrike, v ktorej sa pozrieme, ako sa duchu fair play darí vo vyraďovacích bojoch. V hre zostali už len štyri mužstvá (v čase vzniku článku), a tak už môžeme bilancovať. Pomaly ale isto.

Po neúplnom piatom semifinálovom kole sa do čela fair-play súťaže, historicky prvýkrát v tejto sezóne, dostala Nitra. Blahoželáme! Uvidíme, či disciplína zabezpečí hráčom spod Zobora účasť vo finálovej sérii. Po základnej časti piaty, v štvrťfinále druhý a dnes prvý. Len aby táto postupnosť neznamenala aj záver, veď kam inam ako z prvého miesta možno rásť? Samozrejme, žartujem.

Druhou kapitolou je úradujúci majster, ktorý sa ocitá na pokraji vypadnutia. Suverénny líder fair-play zo základnej časti i štvrťfinále prehráva 2:3 na zápasy s Banskou Bystricou. A to je ten lepší scenár, včera bolo 1:3. Nutné dodať, že vcelku zaslúžene. Hokejisti spod Urpína, vedení Országhom a Zedníkom hrajú hokej, aký v play off treba – jednoduchý, priamočiary, efektívny.

Z hľadiska fair play to až tak ružové nie je, keďže v základnej časti skončili 8, aj keď  sa „vyšplhali“ z miesta posledného. V štvrťfinále vyskočili na miesto tretie, v semifinálovej sérii sú poslední – štvrtí . Tým však nehovorím, že nehrajú fér, že hrajú zákerne. Vôbec, iba pridali na dôraze, čo k vyraďovačkám patrí. Nechajme sa teda prekvapiť, či Košice oslávia zlatý hattrick.

Dlhodobo si teda vysokú úroveň fair play držali Košice a Martin. Druhý menovaný už je na dovolenkách, Košice sú blízko vypadnutia, čo teda predznamenáva, že celosezónne fair play s určitou pravdepodobnosťou nezvíťazí.

Zvíťaziť ale môže Nitra, ktorá má vzostupný trend férovosti, gradujúci práve v záverečných bojoch a teda nádej pre ľudstvo, že zvíťazí ten férový, tu naďalej je. Áno, trochu preháňam, ale kto občas nie?

Stav medzi Nitrou a Zvolenom je vyrovnaný, 2:2 na zápasy dáva tušiť ešte dlhú sériu. O tom, že Zvolen si dlhodobo našu tabuľku férovosti nevšíma, je fakt, že Kamil Brabenec dostal dvojzápasovú stopku za úder rozhodcu. Iróniou je, že je to najproduktívnejší hráč súťaže. Hrať v priemere takmer 15 minút zápasu v oslabení je poriadna previerka kondície zverencov spod Pustého hradu a zároveň poriadna adrenalínu pre fanúšikov súpera.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Pridám ešte zopár ramblingov:

+ fair play sa určite nechová Skalica, ktorá žiada od svojich bývalých hráčov faktúry za stravu

či výstroj a cestovanie. Je historicky prvá, ako aj s nedokončením súťaže

+ trochu irónia, keď im sama nevyplatila niekoľkomesačné výplaty a spôsobila výpadok príjmov

+ Lintner vraj na to páky nemá. Tak Určitee?

+ pozitívom je, že sa blížia  hokejové MS v Rusku!

+ otázne, či sa môže tešiť aj slovenský fanúšik

+ Newcastle je novým účastníkom budúceho ročníka najvyššej súťaže,  gratulujeme!! To sú akože Nové Zámky, keby ste nevedeli.

+ zachránia to zrejme aj Píšťany, Bardejovu dochádza šťava

+ Košice od konca súťaže delili centimetre, v predĺžení zvonila tyč

+ Trestné strieľania Bystričanov sú ako z hororu, nedali v semifinále ešte ani jedno

O dva týždne sme späť, tentokrát už zrejme s posledným zhodnotením celého ročníka, nakoľko by už mal byť známy majster Ligy ale i majster férovosti.

Prvý neobjektívny športový portál TakUrčitee.sk odštartoval 1. apríla 2013. Cieľom webu je prinášať fanúšikom iný pohľad na šport. Analýzy, názory, fikcie, predikcie, blogy dodáva tím zložený zo známych autorov a blogerov (Martin Petro, Denis „Bohumil“ Schvarcz – autor projektu) a nových, ambicióznych športových autorov. Autor textu Michal Mácsai je aktívny futbalista a fanúšik Manchesteru United. Obľubuje florbal, hokej, tenis a skvelé športové výkony.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac