Detailný sprievodca štátnou dotáciou na nájomné

Využite štátnu dotáciu na nájomné a zmiernite dosahy koronakrízy na svoj biznis.

Pomoci od vlády SR sa dočkali aj podnikatelia. V parlamente prešiel návrh z dielne Ministerstva hospodárstva SR, vďaka ktorému môžete získať dotáciu na nájomné za koronové mesiace, keď ste museli svoju prevádzku povinne zatvoriť. V spolupráci s odborníkmi z Podnikajte.sk vám ukážeme, ako ju získať.

Bezpečnostné nariadenia spojené s pandémiou ochorenia Covid-19 znamenali pre množstvo malých aj stredne veľkých podnikateľov obrovské straty. Prázdne ulice a zatvorené prevádzky položili na lopatky celý gastrosegment a trpeli aj všetky ostatné biznisy, ktoré skrátka nemožno presunúť online.

Každý podnikateľ má však množstvo pevných mesačných nákladov, ktoré na rozdiel od príjmov nezmizli. Patrí sem aj platba nájomného, na ktorú dnes môžete získať štátnu dotáciu. V tomto vydaní O2 pre biznis sa dozviete, ako, kde, v akej výške a za akých podmienok ju môžete získať, ako s ňou súvisí rozumná dohoda s prenajímateľom a ako ovplyvní vaše účtovníctvo a dane.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Pripravené sú pre vás praktické rady a manuály aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

V jednotlivých článkoch tohto sprievodcu sme sa zamerali na to:

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli pri podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

3 spôsoby, ako si pozrieť celú ságu Star Wars

Nech vás sila a tento prehľad sprevádzajú všetkými filmami z veľmi vzdialenej galaxie.

Ako fanúšikov Star Wars (Hviezdnych vojen) nás vie stále prekvapiť, ak niekto nevidel ani jeden diel tejto ságy. Ak by ste to chceli napraviť a konečne dobehnúť svoje popkultúrne resty, existujú tri spôsoby, ako si prvýkrát pozrieť všetky filmy Star Wars. Pre skalných fanúšikov môže byť zaujímavým osviežením hlavne tretí spôsob.

Sledujte filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Všetky filmy Star Wars bude cez leto postupne pribúdať na HBO GO. Ak ste doteraz váhali, máte ideálnu šancu objaviť príbehy a postavy tejto ságy. V našich odporúčaniach pracujeme primárne s epizódami I až IX a dvoma spin-off príbehmi.

Filmovú ságu Star Wars možno rozdeliť na tri trilógie. Pôvodnú trilógiu tvoria epizódy IV – VI, ktoré zachytávajú boj Rebelov proti Galaktickému impériu.

Epizódy I – III odhaľujú pozadie tohto konfliktu (rozvrat Galaktickej republiky, zánik Jediského rádu a triumf Sithských lordov) a celá sága vrcholí epizódami VII – IX, v ktorých starí aj noví hrdinovia čelia ďalšiemu pokusu o ovládnutie galaxie (viac radšej nepovieme, aby sme niečo neprezradili).

Medzi jednotlivými epizódami najnovšej tretej trilógie vyšli aj samostatné filmy Rogue One a Solo, ktoré nadväzujú na hlavný príbeh a rozvíjajú pozadie niektorých kľúčových udalostí a postáv. Práve kombinácie týchto celkov umožňujú sledovať filmy Star Wars v rôznom poradí.

1. Chronologicky podľa príbehu

Pre človeka, ktorý nikdy Star Wars nevidel, môže byť táto možnosť logickým postupom. Príbeh sledujete od prvej epizódy, postupne spoznávate viacero hlavných postáv a naplno prežívate ich príbehy a vývoj.

Nevýhodou tohto poradia je, že sa pripravíte o jeden z najznámejších dejových zvratov popkultúry. Nechceme vám nič prezrádzať, aj keď je dosť pravdepodobné, že ikonickú repliku Dartha Vadera poznáte, aj keď ste v živote nevideli ani kúsok zo Star Wars.

Mnohí skalní fanúšikovia navyše považujú epizódy I – III za najslabšie v celej sérii, čo môže prvý dojem z celej ságy pokaziť. Ak však vydržíte a odbijete si slabšie časti hneď na začiatku, sľubujeme, že na ďalšie sa môžete tešiť.

Pripravte sa aj na to, že ak si zvolíte iné poradie a pozriete si novšie diely ako prvé, môže vám pôvodná trilógia zo 70. rokov a jej efekty pripadať troška staromódne.

2. Chronologicky podľa dátumu vydania

Keď skalní fanúšikovia vo vašom okolí zistia, že sa chystáte na svoju osobnú Star Wars  premiéru, určite vám budú dávať milión rád a budú chcieť byť vašimi sprievodcami v tejto veľmi vzdialenej galaxii.

Určite zaznie aj veta, že filmy by ste mali pozerať tak, ako vznikali a objavovali sa v kinách. Na jednej strane je to určite fajn a budete mať rovnako dobrý zážitok ako tí, čo filmy sledujú od začiatku. Nevýhodou takéhoto poradia však je rozbitá dejová línia. Začínate v strede príbehu, následne sa vraciate na začiatok a potom preskočíte do budúcnosti.

Negatívom je aj to, že ani samostatné filmy Solo a Rogue One pri takomto poradí nezapadajú do dejovej línie a zbytočne ju ešte viac trieštia.

Aby sme ale boli féroví, tak sledovať Star Wars podľa dátumu vydania je určite zaujímavé z vizuálnej stránky, pretože môžete sledovať vývoj efektov, scénografie či kostýmov.

Ak by ste sa predsa len rozhodli pre túto verziu, odporúčame vám troška zamiešať poradie a pozrieť si Rogue One hneď po epizóde IV.

3. Preskakovaním, tzv. mačetovou metódou

V roku 2011 navrhol fanúšik Star Wars Rod Hilton sledovať ságu z pohľadu príbehu Luka Skywalkera, jednej z hlavných postáv. V tom čase boli na svete iba prvé dve trilógie a táto tzv. mačetová metóda skáče medzi nimi. Fanúšikovia ju považujú sa za najlepší spôsob, ako si pozrieť Star Wars prvý raz.

Skúsime vám vysvetliť prečo bez toho, aby sme prezradili čokoľvek, čo by vám pokazilo zážitok. Aj v tomto prípade začíname úplne prvým filmom Star Wars filmom epizódou IV – Nová nádej z roku 1977 a pokračujeme epizódou V – Impérium vracia úder. Spoznáte tak hlavnú postavu a nepripravíte sa už o spomínaný dejový zvrat.

Po epizóde V však nepokračujte epizódou VI, vráťte k epizóde II, aby ste spoznali príbeh ďalšej postavy Anakina Skywalkera. Znie to možno komplikovane, ale kto príbeh pozná, uzná, že to dáva zmysel.

Ešte pred epizódou II si môžete pozrieť aj epizódu I. Pri tomto spôsobe pozerania sa však považuje za zbytočnú a nepotrebnú k vysvetleniu celého príbehu, a tak ju môžete vynechať. My však odporúčame pozrieť si ju. Už len pre záverečný súboj s Darthom Maulom sa určite oplatí vidieť.

Ste skôr Iron Man alebo Captain America? Zistite, ktorý z pôvodných Avengerov sa na vás najviac podobá

Či už sa vrátite až k epizóde I, alebo ju vynecháte a zvolíte epizódu II, pozrite si potom epizódu III a ďalej choďte k vyvrcholeniu, teda k epizóde VI. Potom pokračujte najnovšou trilógiou bez preskakovania (epizóda VII – IX).

Pri takomto poradí budete mať najväčší zážitok z celkového príbehu, ale opäť je sem ťažké zaradiť filmy Rogue One a Solo. Rogue One si skúste pozrieť po epizóde IV (ak chcete trochu uletieť, môžete aj pred ňou) a Solo medzi epizódami VI a VII.

Extra tip

Ak sa na Star Wars instantne namotáte, môžete si na HBO GO pozrieť aj skvelý animovaný seriál Klonové vojny (Clone Wars), v ktorom spoznáte ďalších Jediov, lovcov odmien a množstvo ďalších zaujímavých postáv na pozadí konfliktu medzi Galaktickou republikou a Separatistami. Ak ho chcete pozerať ako súčasť celej ságy, pozrite si ho medzi epizódami II a III.

Ak si chcete pozrieť naozaj všetko, potom nevynechajte ani animovaný film Klonové vojny (Clone Wars) z roku 2008, na základe ktorého seriál vznikol.


Radi by ste si pozreli dobrý film či seriál a zabudli pri tom na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac