5 krokov k funkčnej smart domácnosti, ktorá vám spríjemní každodennú rutinu

Drobné technologické vychytávky môžu premeniť vašu domácnosť na inteligentný ekosystém, ktorý pozná vaše návyky a spríjemňuje vám život.

Prvky inteligentnej domácnosti sa postupne dostávajú do povedomia bežných používateľov, no aj napriek čoraz väčšej obľube sú ešte pre mnohých strašiakom. Smart domácnosť sa stále môže javiť ako technologický sci-fi koncept, no v skutočnosti si inteligentnými vychytávkami dokáže zariadiť bývanie každý.

Ako si udržať motiváciu na zdravý  životný štýl celý rok? Pomôcť môžu tieto technologické vychytávky

Technologické značky dnes ponúkajú viaceré produkty, pri ktorých by vám na prvý pohľad ani nenapadlo, že majú s inteligentnou domácnosťou niečo spoločné. My sme sa pozreli na niekoľko základných vymožeností, na ktoré nepotrebujete rozsiahle technické zručnosti a viete si nimi spríjemniť život, dokonca aj ušetriť na nákladoch za bývanie.

Začnite zariadeniami, ktoré fungujú aj samostatne

Premena domácnosti na smart neznamená, že skočíte priamo do budúcnosti. Inteligentná domácnosť vám môže nenápadnými zmenami ušetriť čas, energie, a teda aj financie.

Napríklad bezdrôtová zásuvka je nenápadný pomocník, ktorý zvýši bezpečnosť, pomôže ušetriť financie za energie a je maximálne jednoduchá na inštaláciu. Stačí ju zasunúť do zástrčky a spárovať so smartfónom pomocou aplikácie. Zásuvku dokážete na diaľku vypínať a zapínať, čo oceníte, ak si nebudete istí, či ste vypli žehličku, a získate aj podrobný prehľad o spotrebe energie. Ak vás smart funkcie nenadchnú, bezdrôtová zásuvka bude slúžiť ako klasická.

Výhodou takýchto typov zariadení je možnosť vyskúšať si inteligentnú domácnosť a v prípade, že sa s nimi nezžijete, môžete inteligentných pomocníkov používať aj bez pridaných smart funkcií. Okrem žiaroviek je ďalším príkladom aj inteligentná osobná váha, ktorá vám po spárovaní so smartfónom ukáže okrem hmotnosti aj objem vody v tele či pomer svalov, tuku aj kostnej hmoty.

Uvažujte systematicky a myslite na budúcnosť

Ďalším krokom sú zariadenia, ktoré bez appky nevyužijete, ale nepotrebujú byť súčasťou väčšieho celku. Dnes sa už veľa domácností spolieha na čoraz populárnejšie robotické vysávače. Skvelým príkladom a naším dlhodobým favoritom je Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, o ktorom sa dozviete viac kliknutím na tento odkaz.

Pri výbere takéhoto typu zariadení odporúčame uvažovať systematicky a myslieť na budúcnosť, hlavne ak by ste chceli s budovaním smart domácnosti pokračovať. Nie všetky smart doplnky a zariadenia sa dajú pripojiť do každej aplikácie, ktorá slúži ako mozog vašej inteligentnej domácnosti. Xiaomi má síce bohatú ponuku smart vybavenia, ich plné využitie však dosiahnete iba v rámci Xiaomi Mi Home appky a vlastného ekosystému značky. Po pripojení k smart domácnosti od Apple môžete natrafiť na obmedzené využitie niektorých funkcií. Smart televízor od Samsungu do Apple domácnosti nepripojíte vôbec.

Základom skutočnej smart domácnosti je sieť senzorov

Ak máte chuť hneď od začiatku zapojiť do chodu domácnosti viacero smart pomocníkov naraz, vyskúšajte niektorý zo štartovacích setov. Väčšinou obsahujú kombináciu senzorov, ktoré cez Wi-Fi napojíte na centrálny hub − zariadenie, ktoré cez domácu Wi-Fi sieť komunikuje s vašimi appkami. Vďaka takémuto mozgu vašej domácnosti môžete na diaľku ovládať  inteligentnú zásuvku, senzor pohybu, senzor okna a dverí, dymový senzor alebo inteligentnú hlavicu radiátora. Set môžete rozširovať dokúpením ďalších senzorov alebo inteligentných pomocníkov.

V praxi to potom vyzerá tak, že v smartfóne si otvoríte aplikáciu a viete presne skontrolovať, aký odber má inteligentná zásuvka, vďaka čomu môžete ušetriť za elektrinu. Samozrejme, zásuvku dokážete na diaľku vypnúť alebo zapnúť.

Inteligentná hlavica radiátora vám zasa vykúri miestnosť pred príchodom domov na požadovanú teplotu. Dokážete si nastaviť „zdravé“ kúrenie, teda vyhrievať miestnosť počas dňa na rôzne teploty, prípadne kúrenie vypnúť úplne. Ak nie ste doma, nemusíte kúriť a môžete šetriť. Kúrenie sa včas automaticky zapne, aby ste po pri príchode hneď pocítili teplo domova.

Nastal čas vylaďovania, naučte domácnosť reagovať na návyky

Doteraz sme sa bavili o smart zariadeniach ako o samostatných prvkoch. Funkčná smart domácnosť by však mala mať ambíciu stať sa celodenným spoločníkom pri denných rituáloch. Jednotlivé senzory a zariadenia si preto viete prispôsobiť a zautomatizovať na predvolené scenáre.

Ráno vás napríklad zobudí budík príjemnou hudbou a postupne sa začnú v spálni rozsvecovať lampy. Keď prídete do vykúrenej kúpeľne, bude vám hrať hudba alebo spravodajský podcast. Po odchode do práce sa všetko automaticky vypne, na smartfón dostanete notifikáciu o tom, že ste zamkli a doma sa prestane zbytočne kúriť.

Ako platiť menej za internet? Čím viac služieb pod jednou strechou, tým väčšia zľava. Spoznajte O2 SPOLU

Po návrate domov vás privíta príjemné tlmené večerné svetlo v povysávanej obývačke a v televízore sa zapne váš obľúbený seriál alebo váš motivačný playlist k cvičeniu. Všetko sa pritom deje automaticky, bez vášho zásahu.

Nezabudnite na spoľahlivý internet a kvalitný modem

Využitia smart domácnosti sa dajú pravidelne vylepšovať a obohacovať novými funkciami, preto potrebujete stabilné internetové pripojenie a kvalitný modem, ktorý dokáže bez problémov pokryť celú plochu vášho bytu či domu. Zaujímavým riešením je O2 Smart Box, ktorý v sebe kombinuje výkonný modem, dokáže komunikovať a spojiť všetky prvky vašej inteligentnej domácnosti a slúži aj ako meteostanica. Vďaka premyslenej aplikácii vám dokáže poslať SMS, ak sa u vás stane niečo nečakané.

Ďalším dôležitým prvkom je mozog vašej inteligentnej domácnosti. Ide o zariadenie, ktoré spája všetky smart prvky a cez ktoré ovládate svoju domácnosť smartfónom alebo tabletom na diaľku. Môžete sa rozhodnúť pre centrálny hub, no ak to myslíte s inteligentnou domácnosťou vážne, lepšou voľbou sú inteligentné reproduktory so zabudovaným hlasovým asistentom.

Môžete namietať, že hlasoví asistenti stále nerozumejú po slovensky, no Apple napríklad ponúka možnosť vytvorenia scenárov na jediné heslo. Pomocou aplikácie Skratky v iPhone alebo iPade si tak viete pripraviť presné nastavenie svetiel a zvuku na sledovanie filmov. Skratkou pomenujete film a následne sa jednoduchým povelom „Hey, Siri, film“ spustí vaše nastavenie. Hlasoví asistenti Alexa od Amazonu alebo Google Asistent sa dokážu od vás učiť a prispôsobiť vášmu štýlu komunikácie. Chce to čas, ale časom si začnete rozumieť.

Inteligentná domácnosť dnes dokáže naozaj veľa. Prednastavené scenáre sa dokonca môžu aktivovať aj podľa vašej polohy či v konkrétnom čase. Zriadiť si prepracovanú inteligentnú domácnosť nie je náročné a zvládnete to aj vtedy, ak nepatríte k technologickým nadšencom.


Smart zariadenia do domácnosti môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Teraz k nemu môžete získať aj zľavu na stabilné internetové pripojenie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac