25 aplikácií, s ktorými nafúknete svoju kreativitu

Vybrali sme nástroje na rozvíjanie talentu pre všetkých, ktorých baví hrať sa so slovami, zvukmi či s obrazom alebo len majú chuť naučiť sa niečo nové.

Žiadna aplikácia z vás, samozrejme, sama osebe kreatívneho človeka neurobí. Niekedy však môže človeku priniesť kreatívny impulz a posunúť ho tým správnym smerom vo chvíľach, keď sa zasekne.

Vychutnajte si aplikácie vo svojom mobile naplno s vylepšenými O2 Paušálmi s prehnane veľkými balíkmi dát. Viac informácií

Aplikácie v našom výbere sme rozdelili do piatich kategórií, aby ste sa v nich dokázali rýchlo zorientovať.

Fotky

Open Camera

Aplikácia Open Camera (Android) je nabitá rôznymi funkciami. Umožňuje upravovať vyváženie bielej, detekuje tváre, ponúka autostabilizáciu obrazu a množstvo prednastavených módov pre fotenie v interiéri aj exteriéri. Aby ste ušetrili čas pri následnom upravovaní fotografie, môžete si vybrať jeden z prednastavených filtrov. Ak chcete fotografie upravovať, určite vás poteší podpora ukladania fotografií vo formáte RAW.

Čerešničkou na torte je možnosť hlasovej spúšte. Nemusíte teda po stlačení spúšte utekať na miesto a kŕčovito čakať na záblesk. Keď ste pripravení, stačí len povedať „Cheeese!“ (Teda “Syyyr!”) a fotka je na svete.

BestMe Selfie

Nebudeme si klamať. Mnoho fotografií, ktoré vytvárame, sú „svojky“, alebo ak chcete selfie. BestMe Selfie (Android) je aplikácia nabitá množstvom filtrov, nálepiek a možnosťami rozostrenia záberu. Aplikácia je navyše prispôsobená na rýchle zdieľanie, čo určite ocenia milovníci sociálnych sietí.

Výraz „Best me“ (doslovný preklad „najlepšie ja”) v názve má svoje opodstatnenie. Aplikácia totiž poskytuje možnosť vyhladenia vrások, „instantné chudnutie“ či dokonca zväčšovanie očí a bielenie zubov. Určite spraví ten najlepší záber, aký dokáže.

Camera Zoom FX

Aplikácia Camera Zoom FX (AndroidiOS) si získala veľa fanúšikov. Okrem základných funkcií totiž obsahuje aj viaceré unikátne. Samozrejmosťou sú live filtre od výmyslu sveta aj niekoľko kompozičných mriežok. Okrem iných medzi nimi nájdete napríklad virtuálny horizont, vďaka ktorému budete mať vždy istotu vodorovného záberu.

Zaujímavou funkciou je Inkognito mód, vďaka ktorému nebude vidieť, že fotíte. Namiesto prostredia fotoaparátu aplikácia zobrazí na obrazovke vyhľadávanie Google, stačí kdekoľvek ťuknúť a aplikácia potichu vyhotoví záber.

Cymera

Aplikácia Cymera (Android, iOS) s viac ako 300 miliónmi stiahnutí si až tak nezakladá na prepracovanosti základných funkcií. Obsahuje však veľké množstvo filtrov, rámikov alebo skrášľovací Beauty mód. Väčšina funkcií je bezplatná, nájdu sa však aj tie platené, ktoré si môžete pohodlne kúpiť priamo v aplikácii.

Chýbajúci manuálny mód zamrzí, no ostatné funkcie pracujú presne tak, ako očakávate. Po vytvorení fotografie máte širokú škálu nástrojov na jej úpravu. S touto aplikáciou sa váš smartfón zmení na fotobúdku a priamo vytvorí koláž fotografií podľa vášho želania.

Camera MX

Poznáte ten moment, keď odfotíte unikátny záber, no k úplnej dokonalosti mu chýbalo, aby ste spúšť stlačili o desatinku sekundy skôr alebo neskôr? Aplikácia Camera MX (Android) takýto problém vyrieši. Pomocou funkcie Live Shot totiž nahráva niekoľko sekúnd pred aj po vytvorení záberu.

Následne si môžete z celej sekvencie vybrať ten správny záber alebo live shot priamo uložiť ako GIF.

Hudba

Magic Piano

Máte radi zvuk klavíru, no naučiť sa na ňom hrať sa vám nikdy nepodarilo? Aplikácia Magic Piano (Android, iOS) predstavuje naozaj kreatívny spôsob, ako sa môžete naučiť hrať piesne na virtuálnom klavíri.

V bohatom katalógu nájdete skladby rôznych interpretov a rôznych žánrov – od klasiky cez rock až po soundtracky a súčasný pop. Vybrať si môžete skladby rôznej náročnosti, od naozaj jednoduchých po skutočne náročné.

Garage Band

Ak vo voľnom čase radi skladáte vlastnú hudbu, aplikáciu GarageBang (iOS) potom určite oceníte. Váš telefón okamžite zmení na nahrávacie štúdio, ktoré môžete so sebou zobrať prakticky kamkoľvek.

Stačí, ak importujete svoju nahrávku, ktorú môžete doplniť ďalšími nástrojmi a zvukovými efektmi. Vytvorenú pesničku môžete potom zdieľať so svojimi blízkymi a priateľmi.

Allihoopa

Aplikácia Allihoopa (iOS) je určená pre milovníkov hudby z celého sveta. Do aplikácie môžete nielen vkladať svoje vlastné piesne a čakať na reakcie ľudí, ktorí si ich vypočujú, ale môžete aj remixovať či rôzne dopĺňať hudbu iných.

Aplikácia spája silnú komunitu hudobných nadšencov, ktorí sa vďaka spätnej väzbe a rôznym spoluprácam posúvajú vo svojej tvorbe napred.

djay 2

Je vám blízke mixovanie hudby a radi by ste sa stali DJ-om alebo si vo voľnom čase pre radosť tvorili vlastné skladby? Aplikácia djay 2 (Android, iOS) je určená nielen pre amatérskych nadšencov, ale pomôcť môže aj profesionálom.

Aplikácie umožňuje pracovať nielen s vašimi vlastnými skladbami, možno do nej bezproblémovo integrovať pesničky z hudobnej knižnice iTunes či Spotify. A párty môže začať.

Smule – The #1 Singing App

Zbožňujete spievanie? Aplikácia Smule (Android, iOS) umožňuje zaspievať si karaoke nielen sólo, ale aj spolu s vaším obľúbeným interpretom. Veľkou pridanou hodnotou je, že duet si môžete zaspievať aj s ľuďmi z celého sveta, ktorí majú podobný hudobný vkus ako vy.

Vzniknúť tak môžu originálne cover verzie známych hitov, ktoré môžete doplniť zaujímavými zvykovými efektmi. Video so svojím spevom môžete oživiť aj rôznymi filtrami.

Písanie

HaikuJAM

Haiku je mimoriadne obľúbený krátky poetický žáner pozostávajúci z troch riadkov a maximálne 17 slabík, ktorý pochádza z Japonska. Ak vám je blízky, nemusíte si svoju tvorbu písať len do zošita či poznámok, ale priamo vytvárať v aplikácii HaikuJAM (Android, iOS).

Plusom aplikácie je, že môžete na jeho tvorbe spolupracovať s ľuďmi z celého sveta, ktorí tiež patria k milovníkom poézie a radi tvoria.

iA Writer

Živí vás písanie alebo si vo voľnom čase radi niečo napíšete len tak pre radosť? Aplikácia iA Writer (Android, iOS) predstavuje mimoriadne praktický editor, ktorý vám pomôže plne sa sústrediť na vašu tvorbu aj vďaka tomu, že vždy zvýrazňuje tú vetu, na ktorej práve pracujete.

Svoj text môžete následne rôzne formátovať, uložiť vo viacerých formátoch alebo aj priamo publikovať na stránke Medium.com.

Wattpad

Wattpad (Android, iOS) je skvelá aplikácia, v rámci ktorej si môžete prečítať tvorbu iných ľudí, ktorým je blízke písanie a zároveň ju aj priamo hodnotiť – zhodnotiť môžete nielen samotné dielo, ale napríklad aj pasáž, ktorá vás najviac zaujala či prekvapila.

Vybrať si môžete z pestrej ponuky žánrov a načerpať tak množstvo inšpirácie, prípadne môžete vložiť aj svoju vlastnú tvorbu a počkať si, akú odozvu prinesie.

Writing Challenge

Máte blok a nedá sa vám písať alebo chcete zlepšiť svoje zručnosti v písaní? Aplikácia Writing Challenge (Android, iOS) by ani v jednom z týchto prípadov nemala chýbať. Stlačte tlačidlo Štart a aplikácia vám ponúkne rôzne výzvy, ktoré by ste mali zapracovať do svojho príbehu – zahrnúť určite slovo, postavu či vetu.

Aplikácia zároveň pracuje s časom – môžete si nastaviť, po akom časovom intervale vám ponúkne ďalšiu výzvu. A malý kurz kreatívneho písania sa môže začať.

Mirakee

Aplikácia Mirakee (Android, iOS) predstavuje doslova raj pre milovníkov písaného slova. Funguje ako sociálna sieť, na ktorej môžete publikovať svoje texty rôznych formátov a žánrov a zároveň si čítať príspevky iných.

Zvoliť si môžete aj rôzne vizuálne spracovanie či typy písma, vďaka čomu svoju tvorbu pre čitateľov ešte viac zatraktívnite.

Vzdelávanie, rozvoj, organizácia

Skillshare

Jednou z ciest, ako naštartovať svoju kreativitu, je aj neustále spoznávanie a učenie sa nových vecí. Skillshare (Android, iOS) je aplikácia, ktorá obsahuje tisícky kurzov z rôznych oblastí – z dizajnu, marketingu či technológií.

Skillshare združuje obrovskú komunitu ľudí, ktorá vám umožňuje nielen získať nové zručnosti či vedomosti, ale napríklad aj pustiť sa do zaujímavých spoluprác.

YouTube

Youtube (Android, iOS) je viac ako len jednoduchý spôsob, ako si pustiť obľúbenú pesničku či nájsť zábavné video. Nájdete tu aj množstvo kompletných návodov, ktoré pre vás môžu byť zdrojom inšpirácie.

Venujete sa vizážistike alebo tancu? Na YouTube určite nájdete video, ktoré vás inšpiruje pri vašej ďalšej tvorbe.

TED

TED talks, teda inšpiratívne rozprávania zaujímavých ľudí z celého sveta počas TED konferencií sú takmer nekonečným zdrojom inšpirácie. Nájdete ich aj šikovne zhrnuté do aplikácie TED (Android, iOS), ktorá ich v súčasnosti ponúka viac ako 3 000.

Vyberať si môžete podľa rôznych kritérií a počas cesty autobusom si pozrieť rozprávanie človeka, ktoré vás môže „nakopnúť“ do nových aktivít.

SimpleMind

Problémom mnohých ľudí nie je generovanie nových nápadov, ale skôr ich organizovanie. S tým dokáže pomôcť tzv. mind mapping, teda vytváranie myšlienkových máp. Skvelou pomôckou je napríklad aplikácia SimpleMind (Android, iOS).

Vytvárať si tu môžete aj rôzne hlasové poznámky a pridávať aj videá, aby ste si svoju myšlienkovú mapu čo najviac sprehľadnili.

Creative Whack Pack

Máte pocit, že ste sa dostali do úzkych a neviete ako ďalej, prípadne hľadáte spôsob, akým sa pustiť do nového projektu. Aplikácia Creative Whack Pack (iOS) vám dokáže pomôcť.

Jej súčasťou je 84 interaktívnych stratégií, ktoré vám pomôžu pri brainstormingu a budú vás stimulovať, aby ste mysleli kreatívne.

Kreslenie, video, interiérový dizajn

Bamboo Paper

Aplikácia Bamboo Paper (Android, iOS) predstavuje virtuálny skicár, v ktorom si môžete robiť poznámky, ale aj kresliť a vytvárať obrázky doslova kdekoľvek.

Do aplikácie si môžete vložiť aj svoje fotky či iné obrázky a využiť ich v rámci svojej tvorby.

Magisto

Magisto (Android, iOS) je mimoriadne šikovný video editor, vďaka ktorému zvládne vytvoriť vkusné krátke video naozaj každý.

Aplikácia funguje naozaj intuitívne, čo dokazuje aj skutočnosť, že ju používa viac ako 90 miliónov ľudí po celom svete. Výhodou je, že svoje video môžete hneď zdieľať na sociálnych sieťach.

Vector Artist

Aplikáciu Vector Artis (Android, iOS) je určené pre všetkých, ktorú chcú aj vo svojom smartfóne vytvárať rôzne vektorové tvary a cesty.

Všetky vytvorené prvky môžete ľubovoľne vyfarbiť, prípadne doplniť rôznymi efektmi. Uložiť si ich môžete vo viacerých formátoch a bez problémov poslať napríklad na svoj e-mail.

Animation Desk Classic

S aplikáciou Animation Desk Classic (Android, iOS) sa animátorom môže stať skutočne každý. Priamo v aplikácii si môžete nakresliť svoj vlastný obrázok a následne ho pomocou rôznych efektov animovať.

Vďaka pestrej ponuke rôznych nástrojov vytvoríte obrázok, ktorý bude presne odzrkadľovať vaše ja.

Homestyler Interior Design

Plánujete rekonštrukciu alebo sa sťahujete do nového a nemôžete si dovoliť služby interiérového dizajnéra či architekta? Aplikácia Homestyler Interior Design (Android, iOS) je určené pre všetkých, ktorí majú vzťah k interiérovému dizajnu, no s predstavivosťou je to už horšie.

V aplikácii si môžete jednotlivé miestnosti do detailov zariadiť, vyhrať sa s ich farebnosťou aj polohou nábytku. Skvelá zábava aj na chvíle oddychu.

Užite si aplikácie vo svojom mobile naplno s vylepšenými O2 Paušálmi, ktoré teraz ponúkajú až päťkrát viac dát. S vylepšeným Zlatým O2 Paušálom získate nielen neobmedzené volania a SMS, ale aj 10 GB dát mesačne a bonus na zariadenie vo výške 144 €. S vylepšeným Platinovým O2 Paušálom si zase môžete vychutnať neobmedzené hovory a SMS, až 25 GB dát a k tomu získate aj bonus vo výške 288 € na kúpu nového smartfónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Ako sa na používanie smartfónu za volantom pozerá známy moderátor, influencer a milovník šoférovania? Prečítajte si náš rozhovor.

Obľúbený moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra sa stal hlavnou tvárou kampane v rámci platformy Dátuj zodpovedne, ktorej cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom.

Porozprávali sme sa s ním, aký má vzťah k šoférovaniu, ako sa zmenil jeho prístup k používaniu mobilu po tom, čo sa zapojil do kampane, aj o vlogovaní a ďalších plánoch.

Kedy si naposledy použil telefón za volantom a aké myšlienky ti vtedy bežali hlavou? Uvedomoval si si, že nemáš auto úplne pod kontrolou a môže sa niečo stať tebe alebo niekomu inému?

Jasné, že si to človek uvedomuje. Do tohto projektu som išiel aj preto, lebo sám seba čoraz častejšie pristihnem pri uvažovaní nad touto témou. Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš. Moja žena ma za to často „pucuje“ a sám viem, že s tým musím prestať. Občas si poviem: „Čo ak by sa práve teraz mojou vinou niekomu niečo stalo?“

Bol si už niekedy účastníkom nehody, za ktorú bol zodpovedný telefón?

Také niečo sa mi ešte nestalo, ale raz dávno sme sa v jednej zápche posúvali na jednotke a dvojke a akurát som z obalu vyberal cédečko. Mal som ho v lone, rozhodol som sa pre Hip-Hop Výber 5 a bum. Nedobrzdil som. Jemná nepozornosť a bol tam oškretý plech. Nič vážne sa nestalo, ale ak by po priechode išla napríklad žena s kočíkom, bola by to už úplne iný príbeh.  

Je to pre teba šoférovanie nutnosť alebo pri tom dokážeš relaxovať?

Milujem šoférovanie. Je to vec, ktorá ma neskutočne baví. Zbožňujem dlhé cesty, a keď viem, že niekam pôjdeme minimálne dve hodiny, úplne sa na to teším. Veľmi rád šoférujem aj sám. Vtedy relaxujem, počúvam hudbu alebo podcasty, veľa premýšľam. Aj keď cestujem so svojou ženou, často sa stane, že sme počas jazdy ticho.

Aké bolo tvoje prvé auto?

Dlho som nemal peniaze na to, aby som mal auto. Aj keď som v rádiu robil už niekoľko rokov, cestoval som autobusom alebo taxíkom. Spomínam si, že keď som si už nakoniec chcel vziať auto na lízing, bavil som sa o tom s naším vtedajším generálnym riaditeľom. On mi povedal, nech pár mesiacov počkám, lebo v Ženeve vraj predstavia novú Hondu Civic. Bolo to okolo roku 2005 a vtedy vyzerala dosť futuristicky. A bol som nakoniec veľmi hrdý, pretože som bol prvý človek na Slovensku, ktorý ju mal.

Prečo si sa rozhodol stať tvárou projektu, ktorého cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom? Prečo by sa o tom malo hovoriť?

Ako som už spomínal na začiatku, čoraz častejšie som si v aute uvedomoval, že nerobím správnu vec, a keď ma z O2 oslovili, povedal som áno, pretože sa mi páči práve ten preventívny prístup a som s touto témou stotožnený. Ak by ma oslovil niekto s kampaňou na ochranu kaktusov, povedal by som, že síce s nimi súhlasím, ale nemám doma žiaden kaktus a veľmi to necítim.

„Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš.“

Toto je však vec, ktorú vnímam veľmi intenzívne, lebo vždy, keď ten telefón chytím za volantom do ruky, hovorím si: „Maťo, keď sa teraz niečo stane, už to nijako nezahovoríš.”  

Dnes sa dá veľmi ľahko dokázať, že si ten telefón držal v ruke práve vtedy. Aj na Slovensku teraz máme niekoľko káuz s esemeskami a fotkami a z toho človek už jednoducho nijako nevycúva. Išiel som do toho práve preto, že táto téma sa ma bytostne týka.

Pri príprave tohto projektu si sa dozvedel o štatistikách, ktoré hovoria, ako veľmi dokáže používanie mobilu ubrať z pozornosti vodiča. Zmenil sa tvoj postoj k jeho používaniu okamžite, alebo si si to uvedomoval trošku dlhšie?

Ešte si na to musím zvykať. Ale keďže teraz je táto kampaň všade a ľudia ju vnímajú, tak by som chcel ísť príkladom. Sám pred sebou by som sa cítil veľmi čudne, ak by som ten telefón používal rovnako aj naďalej. Určite si na to už dávam pozor.

Čoskoro budeš otcom. Prispel aj tento projekt k tomu, že v úlohe rodiča sa budeš snažiť byť zodpovednejší?

Áno, začal som rozmýšľať trošku inak. Máme pred sebou ešte zopár mesiacov, ale v istých oblastiach cítim zmenu svojho pohľadu na niektoré veci. Viac si uvedomujem, čo je a čo nie je dôležité. Takže si určite budem v budúcnosti dávať väčší pozor nielen na telefón za volantom.

Videl si niekedy pri šoférovaní na cestách vec, pri ktorej si ľutoval, že si ju nestíhaš natočiť a zdieľať?

No jasné, miliardu ráz. Minule som videl, ako si človek fotí mláku. Ale nie telefónom. Stál tam s foťákom a fotil si mláku. Stál som na semafore na Tomášikovej, naskočila zelená a ľutoval som, že som to nestihol. Bol to fascinujúci pohľad.

Hoci vloguješ len pomerne krátko, stal sa z teba mimoriadne úspešný youtuber. Rozmýšľal si už niekedy nad novým formátom alebo nad tým, že by si svoj kanál posunul niekam inam?

Premýšľam nad tým čoraz viac. Vždy je to o tom, že človek by sa mal nejakým spôsobom znovuobjaviť, nájsť niečo, čo ho zase na pár rokov nakopne. Nehovorím, že tie vlogy upadajú, stále ma to baví, stále si to robím sám a stále ma teší, keď si v počítači otvorím nový projekt a idem strihať.

Teším sa, keď mám príležitosť stretnúť sa a porozprávať sa so zaujímavými ľuďmi a môcť si to natočiť. Ale viem, že teraz by som chcel nájsť niečo ďalšie, čo by pre mňa bolo nosným projektom a vlogy by len podporovali to, čomu sa venujem. Aj preto rád šoférujem, lebo vtedy uvažujem nad podobnými vecami.

Ako vnímaš vplyv influencerov na ľudí? Cítiš nejakú zodpovednosť za obsah, ktorý publikuješ, alebo sa spoliehaš na to, že ľudia majú vlastný rozum a názor?

Je to tak 50/50. Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí „tlačiť“ viac a ukázať im, že napríklad nezávidieť a dopriať iným je nesmierne dôležitá vlastnosť. Alebo slušnosť v komunikácii s kýmkoľvek. Či si to ty, moji kolegovia, alebo hocikto na ulici.

„Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí ‚tlačiťviac.“

Taktiež kritické myslenie sa v súčasnosti tiež dosť podceňuje. Ja by som v základných a stredných školách určite zaviedol predmet kritické myslenie. Žiak by dostal súbor údajov a faktov a mal by sa v nich učiť orientovať – čo je relevantné a čo nie, čo je už prekrútené a ako je to naozaj.

Toto sú veci, pri ktorých človek môjho vplyvu nemôže len mávnuť rukou a povedať, že si idem svoje a „mám na saláme“, čo si ľudia myslia. Samozrejme, chcem robiť, čo ma baví a čo bude baviť aj ľudí, ale v istých momentoch cítim aj nejakú zodpovednosť.

Máš nejaký vysnívaný televízny alebo rádiový formát alebo námet, ktorý nosíš v hlave a ešte sa ti ho nepodarilo zrealizovať?

Kiežby som bol takýto človek. Možno sa teraz podceňujem, ale myslím si, že vedome takto nepremýšľam a nesnažím sa cielene generovať nápady. Ja som taký typ skôr zo dňa na deň a z týždňa na týždeň.

Veľa vecí v mojom živote jednoducho prirodzene prišlo mojím smerom. Keď som však chcel začať točiť vlogy, nosil som ten nápad v hlave trištvrte roka, kým som natočil prvý. Ale nemám námet na rozhlasovú či televíznu šou ani na nejaký nový internetový alebo youtubový projekt.

Kam povedie tvoja najbližšia cesta autom?

Keďže sme momentálne v rádiu, tak moja najbližšia cesta bude domov. Hoci bývam dosť blízko, chodím autom, no čoraz častejšie si hovorím, že by som mal viac chodiť na bicykli. A aj pešo by sa dalo.

A čo nejaká dlhšia cesta?

Nemám naplánovanú žiadnu dlhšiu cestu, ale v posledných dňoch som sa nacestoval celkom veľa. Pred pár dňami som bol v Prahe. Nakoniec som namiesto vlaku išiel autom a tá cesta naspäť bola veľmi jednoduchá a pohodová, ani neviem ako a už som bol doma.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.

Matej „Sajfa“ Cifra

Tento rok oslávi 40 rokov. Vyštudoval učiteľstvo v kombinácii slovenčina-angličtina a v súčasnosti je hlavne rozhlasovým a televíznym moderátorom. Okrem toho točí vlogy na YouTube, kde má takmer 170 000 odberateľov. V programe Level Lama hráva počítačové hry so známymi osobnosťami a občas sa venuje aj stand-up comedy. Je ženatý s moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, s ktorou čakajú prvé dieťa.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové