Čítanie, doprava aj zábava. 6 appiek, ktoré sa oplatí zbaliť na dovolenku

Vybrali sme naše obľúbené aplikácie, ktoré smartfón premenia na užitočného cestovateľského pomocníka alebo zdroj dovolenkovej zábavy.

„Na dovolenke vypnem smartfón a nechcem o ňom počuť až do príchodu domov!“ Obľúbené veľkolepé vyhlásenie dovolenkárov, ale ruku na srdce, kto to reálne aj vydržal? Smartfón vás od príjemného relaxu nemusí odpútať, ale môže sa premeniť na spoľahlivého pomocníka.

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

Stačí, ak ho vybavíte tými správnymi aplikáciami a seba zasa trochou pevnej vôle. Preorganizujte si aplikácie v telefóne tak, že na prvé stránky dáte len tie, ktoré vám dovolenku uľahčia a spríjemnia, a na ďalšie zas všetky pracovné, od ktorých chcete mať pokoj.

Skupinu dovolenkových aplikácií nezabudnite obohatiť tými skutočne užitočnými. Ktoré to sú? Máme pre vás 6 tipov. 

Free Wi-Fi Finder

Napriek tomu, že v rámci Európskej únie nepotrebujete riešiť roaming a jeho spravidla vysoké poplatky, mať v smartfóne aplikáciu, ktorá dokáže vyhľadať nespoplatnené Wi-Fi miesta sa vždy hodí. Veď nakoniec, dovolenka mimo EÚ dnes nie je ničím nezvyčajným.

Appka Free Wi-Fi Finder, stiahnuť si ju môžu používatelia iPhonov, ponúka mapu, na ktorej sú vyznačené miesta, kde za Wi-Fi nemusíte platiť. Ak je prístup na internet chránený heslom, s najväčšou pravdepodobnosťou ho nájdete v aplikácii. Vyhľadávanie Wi-Fi prístupov funguje pomocou zadávania aktuálnej adresy a v appke nájdete približne 50-tisíc miest po celom svete. 

Ak máte smartfón s operačným systémom Android, existuje celý rad alternatívnych možností, ktoré vám poslúžia rovnako dobre. 

Wooky

Nahromadiť kopu kníh, ktoré si jedného dňa určite prečítate, nie je nič nezvyčajné. Využiť dovolenku na to, aby z tejto kopy ubudlo, je osvedčené riešenie. Ak obľubujete e-knihy, doslova nič vám nebráni si na pláži otvoriť knižku v smartfóne či na tablete a zhltnúť ju v priebehu pár dní.

Aplikácia Wooky vám umožní uložiť všetky vaše e-knihy na jedno miesto, aby ste ich mali prehľadne pokope. Stačí sa v aplikácii prihlásiť rovnakým menom a heslom ako v kníhkupectve, kde ste e-knihu kupovali, a môžete začať čítať. Na smartfón s Androidom si stiahnete aplikáciu z Google Play, používatelia iPhone zasa môžu zamieriť na obľúbený AppStore

Komu sa nechce nič navyše sťahovať, väčšina smartfónov ponúka aj natívnu aplikáciu na čítanie kníh. Na iPhone je to oranžová aplikácia Knihy, na smartfónoch s operačným systémom Android zasa Knihy Google Play.

Circa3

Priznávame, manažérska appka ako tip na dovolenku je trochu šialené odporúčanie, no Circa3 vám pomôže zmierniť narušený rytmus tela pri presune cez viacero časových pásiem. Je to síce pomerne odvážny cieľ a príprava vám zaberie pár dní pred odchodom za vytúženým relaxom, no ak si predstavíte, že budete počas celého pobytu fit, stojí to za to.

Premeňte svoj smartfón na digitálnu knižnicu, v ktorej by nemalo chýbať týchto 6 kníh

Circa3 vám na prehľadnom ciferníku zobrazuje aktuálny čas vo vybratých destináciách súčasne. Viete si tak vopred prispôsobiť denný režim a pripraviť sa tak na náročný let a časový posun. S prípravou na zmenu časov by ste mali začať približne 7 dní pred odchodom, napríklad posunutím času vstávania a líhania si do postele. Circa3 je dostupná na oficiálnej stránke pre zariadenia s operačným systémom iOS.

HBO GO/VOYO

Fanúšik filmov a seriálov nemusí od svojej záľuby na dovolenke oddychovať. Stačí si stiahnuť appku služby HBO GO s viac ako 6 200 časťami seriálov a s 800 filmami, dokumentmi alebo detskými reláciami. Samozrejmosťou sú bonusové programy k originálnej HBO produkcii. 

Baví vás skôr niečo lokálne? Potom by vám na dovolenke v smartfóne nemala chýbať appka VOYO. Okrem stovky filmov a seriálov budete mať k dispozícii program televízie Markíza so 7-dňovým archívom aj športové prenosy.

Za prémiový obsah na streamovanie nemusíte platiť nič navyše. Predplatné na HBO GO alebo VOYO môžete mať v cene vášho O2 SMART Paušálu. Ak sa neviete rozhodnúť, môžete si hociktorú službu vyskúšať, a keď si pozriete, čo vás lákalo, predplatné si môžete pohodlne zmeniť. 

Uber

Aj keď ste na dovolenke ubytovaní v all-inclusive hoteli, návšteva najbližšieho mesta môže byť príjemným spestrením zaslúženého relaxu. Ak radi cestujete a objavujete, najazdíte toho naozaj veľa. Aby ste sa nemuseli zdržiavať a mohli sa vždy pohodlne presúvať, môžete mať vždy poruke osobného šoféra.

Služba Uber pritom nie je žiadnou novinkou. Appka zmenila spôsob dopravy a inšpirovala mnoho ďalších podobných služieb, no stále má jednu zásadnú výhodu. Kamkoľvek príde, s vysokou pravdepodobnosťou tam používajú Uber a odvoz zoženie na pár kliknutí. 

Zvedaví cestovatelia si navyše pochvaľujú možnosť zdieľanej jazdy, počas ktorej sa môžu zoznámiť s miestnymi. Máte Android? Potom Uber sťahujte tu, majitelia iPhonov zasa tu

Badland

Postavička čiernej hlavičky putuje v pochmúrnom svete hry Badland už niekoľko rokov, no stále ide o overenú zábavu, ku ktorej nepotrebujete byť online. A to sa na dovolenke hodí. Jednoduchá akčná adventúra vás dokáže zabaviť na poriadne dlho, no zároveň vás beznádejne nezhltne. 

Celkovo 80 úrovní je rozdelených na 40 bezplatných a 40 platených, ktoré dokúpite pohodlne v aplikácii. Ak by vám bolo málo, máte možnosť dopriať si ďalších 21 levelov v režime viacerých hráčov. Prekážky, problémy, nebezpečenstvá a rôzne pasce budú skúšať vašu trpezlivosť a šikovnosť. 

Ešteže autori mysleli na „check pointy“ a po chybe nebudete musieť začať úplne od začiatku. Užite si túto príjemne oddychovú hru na Androidoch, ale aj iPhonoch


Kým sa pustíte do sťahovania appiek na dovolenku, uistite sa, že máte funkčný a spoľahlivý smartfón, s ktorým môžete využívať všetky moderné vymoženosti. Vyberte si niektorý z modelov v ponuke O2, ktorý môžete mať k svojmu O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac