Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Orientovať sa v záplave appiek vie byť poriadna divočina, tak sme pre vás vybrali prehľad zaujímavých noviniek.

Každý deň pribúdajú v digitálnom svete nové aplikácie, ktoré pridávajú našim smartfónom nové možnosti využitia. Ak ste si dlho neotvorili obchod s appkami, môže byť celkom náročné zorientovať sa v toľkých novinkách.

O otužovaní aj kritickom myslení. Vybrali sme 6 kníh do vašej digitálnej knižnice

My to našťastie robíme pravidelne a baví nás skúšať nové appky metódou pokus – omyl. Ak na takúto zábavku nemáte čas, radi vám poradíme. V našom aktuálnom prehľade nájdete appky, ktoré vás budú motivovať viac čítať, naučia vás lepšie sa starať o rastliny, osviežia vám slovnú zásobu cudzieho jazyka alebo vás odnaučia chrápať.

Bookly pomôže vyhradiť si čas na čítanie

Legendárny výrok, že knihy čítam, no aktuálne na ne nemám čas, sa môže stať minulosťou vďaka aplikácii Bookly. Tá patrí do skupiny appiek, ktoré vám pomáhajú budovať pozitívne návyky motivovaním, pripomínaním a odmeňovaním.

Pri prvom otvorení Bookly nastavíte, ako často chcete čítať, v ktoré dni a ako dlho. Potom do aplikácie pridáte knihu, ktorú sa chystáte prečítať, alebo knihu, ktorú máte práve rozčítanú. V tomto prípade zadáte, na ktorej ste strane, a o ostatné sa už postará aplikácia.

Samozrejmosťou je prehľad vašej čitateľskej aktivity v rôznych grafoch za rôzne dlhé obdobia podľa výberu či „odznačiky“ ako odmena. Aplikácia toho veľa ponúka zadarmo, vášniví čitatelia si môžu priplatiť Pro verziu, ktorá ich bude motivovať o čosi viac.

Bookly pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

Time Immersive: Staňte sa súčasťou príbehu

Svetoznámy magazín Time stále hľadá spôsoby, ako kvalitnú žurnalistiku posunúť na novú úroveň a zaujať publikum v čase pretlaku informácií.

Zdá sa, že najlepším spôsobom je umožniť čitateľovi stať sa súčasťou príbehu. Aplikácia Time Immersive využíva rozšírenú a virtuálnu realitu, ktoré čitateľom príbeh z plochej stránky magazínu predstavia v priestore. Na to, aby ste zažili pristátie na Mesiaci priamo vo svojej obývačke, vám stačí novší smartfón. Aplikácia funguje na rovnakom princípe ako mega populárne lovenie pokémonov v hre Pokémon Go.

Time Immersive pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

Elements of Photography vás naučí fotiť

V dnešnej ponuke smartfónov už zrejme nie je model s vyložene zlým fotoaparátom. A to je dôvod, prečo denne vznikajú milióny fotografií a fotenie je populárnejšie než kedykoľvek predtým.

Ukážeme vám, na čo vlastne sú všetky fotoaparáty v mobiloch. Super, konečne!

Výhodou je, že relatívne dobrú fotku spravíte prostredníctvom smartfónu len stlačením spúšte. Ak chcete mať fotografovanie viac pod kontrolou a fotiť podľa vašich predstáv, istotne vás zaujme aplikácia Elements of Photography. Od iných výučbových aplikácií sa líši najmä tým, že ponúka minimum textu, ale viac výstižnejšieho, a obrovské množstvo obrázkov, vďaka ktorým postupy ľahšie pochopíte. Appka má čo naučiť úplných začiatočníkov aj pokročilých fotografov.

Elements of Photography pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

So SmartPlant vám nevyschne už žiadna rastlina

Črepníkové rastliny pomáhajú vytvoriť útulnejší a zdravší domov, ale starať sa o ne nie je vždy jednoduché. Ak nie ste srdcom záhradkár, zrejme sa vám už stalo, že vaša izbová rastlina neprežila ani napriek pravidelnému zalievaniu.

Starostlivosť o rastliny je totiž náročnejšia, než by sa mohlo zdať. Aplikácia SmartPlant vám v tomto smere pomôže podobne ako ostrieľaný záhradkár. Stačí, aby ste do aplikácie vložili všetky druhy rastlín, ktoré doma máte, a SmartPlant vám automaticky vytvorí kalendár na polievanie, presádzanie či premiestňovanie rastlín podľa ročného obdobia. Nezabudnite appke povoliť notifikácie, aby ste mohli naplno využiť jej potenciál.

SmartPlant pre Android si stiahnete na tomto odkaze, verzia pre iOS zatiaľ nie je v našom regióne dostupná.

Drops zlepší znalosti jazyka za 5 minút denne

S revolučnými spôsobmi výučby jazykov pomocou aplikácií sa roztrhlo vrece. Niektoré fungujú viac, iné menej, vo veľa prípadoch je to však najmä na používateľovi aplikácie. Ak ste doteraz nenašli takú, ktorá by vám vyhovovala, vyskúšajte Drops.

Táto aplikácia vás jazyk učí použitím najcharakteristickejších pohybov, ktoré na smartfónoch robíme, teda potiahnutím a stlačením. Týmito pohybmi presúvate slovíčka do významových skupín, párujete a posúvate k správnemu obrázku. S aplikáciou Drops vám bude stačiť 5 minút denne, aby ste sa v cudzom jazyku zlepšili. Ak vás appka začne baviť natoľko, že sa rozhodnete zaplatiť si Premium účet, tréningy a výučba budú dlhšie.

Drops pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.

SnoreFree pomôže zbaviť otravného chrápania

Okrem toho, že chrápanie je poriadne otravné, má vplyv aj na sústredenie sa počas dňa či dokonca môže spôsobiť stratu libida. Ide teda o väčší problém, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Dôvody chrápania sú individuálne a často trvá veľmi dlho, kým sa ich podarí odhaliť. Ak s týmto problémom bojujete a hľadanie príčiny trvá príliš dlho, môžete skúsiť cvičenia zamerané na elimináciu chrápania.

Aplikácia SnoreFree ich dáva na jedno miesto a podrobne vysvetľuje aj pomocou ukážkových videí. Za cvikmi stojí viedenský logopéd Dario Lindes, ktorý ich svojim pacientom odporúča roky a tvrdí, že ich úspešnosť je 80 %. Tréning proti chrápaniu trvá 10 až 15 minút a je dobré ho praktizovať denne.

SnoreFree pre Android si stiahnete na tomto odkaze, pre iOS verziu kliknite sem.


Na všetky zaujímavé využitia smartfónov budúcnosti je lepšie byť pripravený. Spoľahlivé smartfóny môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac