„Prvá dáma“ slovenskej fotografie: Aj rýchle technológie majú svoje čaro

Už roky vychováva nové umelecké generácie na akademickej pôde na Slovensku aj v Prahe. Spolu s Huawei P9 sme počúvali našu fotografickú legendu, ktorá je plná elánu, inšpirácie, aj skúseností.

Narodila sa síce v Košiciach, no celý svoj život prežila v našom hlavnom meste. Navštevovala bratislavskú ŠUP-ku a neskôr sa stala absolventkou pražskej FAMU. Svojim tvorivým prístupom významne ovplyvnila veľkú časť strednej a mladej generácie slovenskej umeleckej scény.

Ako ste sa dostali k foteniu?

Môj otec príležitostne fotil, kúpil mi fotoaparát Flexaret. Potom som dostala Praktisix, ktorý bol pre mňa dosť ťažký, no rada naň spomínam. Dnes ho mám dokonca odliaty, keďže ma toho toľko veľa naučil.

Milota sa na nedostatok pestrosti a inšpirácie v tvorbe rozhodne nesťažuje.

Kam chodíte celé tie roky za inšpiráciou?

Za témami nechodím ďaleko, vždy ich nachádzam tam, kde práve som, v tom, čo práve robím, čo práve žijem. To je môj príbeh. Dokonca, som sa ako fotografka počas svojej dlhej kariéry nikdy nemala problém uživiť, preto som presvedčená, že sa to dá aj u nás.

A fotila som naozaj všeličo, od módy a scén cez obrazy a knihy až po svoju vlastnú tvorbu. Na nedostatok pestrosti a inšpirácie sa teda rozhodne sťažovať nemôžem. A práve vďaka rôznorodej tvorbe mi niektorí ľudia tvrdili, že sa moje diela nedajú vystavovať. Všetky sú vraj príliš odlišné, nejednoliate. Každá fotka je iná.

Milota Havránková
Milota Havránková
Milota Havránková
Milota Havránková kvety

Keď už fotíte, kde fotíte najčastejšie alebo najradšej?

Podľa toho, čo mám v hlave. Keď mám v hlave tému, ktorá si vyžaduje exteriér, fotím vonku a keď ide o niečo komplikovanejšie chcem, aby to bolo technicky dokonalé, tak fotím vnútri. Nie však vo vlastnom ateliéri. Ak nejaký potrebujem prenajmem si ho alebo poprosím nejakého kamaráta.

Sociálne média dnes hýbu mladými generáciami. Čo si o nich myslia predstavitelia tej staršej generácie?

Je to zaujímavý fenomén. Vždy ma aj ako učiteľku zaujímalo, na čo ľudia reagujú, čo si myslia, ako myslia, čo sa im páči a čo nie. Taký Facebook je pre mňa ako klebetník, ktorý patrí k životu, no nie je pre mňa veľmi podstatný.

Čo fotenie na mobil?

Nebránim sa mu, pokiaľ má dobrý foťák. Rýchle technológie majú tiež svoje čaro. Mám však veľmi blízko aj ku klasike – čiernobielej fotografii. Je to pre mňa akýsi obrat k tradícii. Všetky staré čiernobiele fotografie považujem za umenie.

Mojou ďalšou záľubou sú autoportréty, no nie kvôli tomu, že by som sa rada fotila. Práve naopak, ide skôr o spôsob, ako zobraziť kľúčové momenty v tvorbe, akýsi mikrosvet, alebo aj presiaknutie do sveta, na ktorom som pracovala, z druhej strany objektívu.

Aké to je, keď vás fotí niekto iný?

Napríklad, keď ma fotila Evelyn Benčičová, odfotila ma inak, než celkovo pôsobím. Uhladila mi vlasy a bolo mi vidno všetky vrásky, také, ako sú. Veľa ľudí sa ma pýtalo, prečo ma nafotila takú starú. Ja mám totiž veľmi mladistvú povahu a aj sa tak obliekam, ničoho odvážneho sa neštítim. Niekto sa nad tým môže čudovať. No zrejme som taká, aj taká – ako ma odfotila Evelyn, aj ako sa vidím sama. Človek si z tej podoby môže urobiť, čo chce.

Jej záľubou sú autoportréty. Považuje ich za spôsob, ako zobraziť kľúčové momenty v tvorbe.

Milota Havránková je jedna z našich najvýraznejších fotografických osobností. Tvorí neprestajne už od 60. rokov minulého storočia. Minulý rok bola ocenená Nadáciou Tatrabanky a svoje celoživotné dielo odprezentovala v Pražskej Galerii hlavního města Prahy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prázdniny, na aké sa nezabúda: Takto vyzeral prvý deň

Pozrite si prvý diel nového komediálneho seriálu prerozprávaný v niekoľkých obrázkoch.

Traja dospelí muži, šesť detí a dva týždne prázdnin. Kde inde, ako na chate ďaleko od všetkých a všetkého?

Tak čo si zahráme na chate? GTA či NHL?

Chlapci, musím vás sklamať, ale na chate žiadne „drtenie“ nebude…

A ani mobily, facebook a instagram.

Tak ja nikam! (spoza zamknutých dverí)

Dávam vám tak tri dni.

Posledné zbohom a….

…držte si klobúky, vyrážame!

Houston, máme problém….

Ja chcem ísť domov!

 

Po príchode na chatu:

Tu fakt nie je signálááál!

Nieeeeeeeeeee…

Čo si povedal? Že tu je len latrína?

FUJ!

 

– Ocooo, Mišo zjedol všetky sladkosti na dva týždne.
– Nezjedol, ostali tam dve čokoládové tyčinky!

Koľko tu s nimi ešte budeme?

Ste zvedaví, koľko vydržia títo muži na chate, kým sa úplne nezbláznia? Viete si predstaviť, čo bude robiť šesť detí bez internetu, signálu, televízie a počítačových hier? Sledujte nový televízny seriál na TV JOJ každú stredu o 20:35.

Prázdniny – tak sa volá nový slovenský rodinný seriál z produkcie televízie JOJ. Na televíznych obrazovkách ho uvidíte každú stredu večer. Seriál je o troch chlapoch, ktorí sa svojim deťom na chalupe snažia ukázať prázdniny, aké kedysi zažívali oni sami. V hlavných úlohách vás budú zabávať Ľuboš Kostelný, Marko Igonda a Tomáš Matonoha.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac