Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Máte už Netflix, HBO Go a YouTube vypozerané do konca? Zahnať nudu, keď je vonku sychravo, pomôžu aj tieto nenáročné a zároveň relaxačné hry.

Keď vás počasie zamkne doma počas jesene a zimy, večery môžu byť až nudne dlhé. Samozrejme, môžete sa vzdelávať, urobiť niečo pre zdravie, upratovať alebo dorábať projekt z práce. Občas si však treba aj oddýchnuť.

Menej chrápania, viac čítania: 6 appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Vybrali sme preto 5 relaxačných hier, ktorých sa len tak rýchlo nezbavíte. Majú doslova tisícky úrovní, ktorými môžete cez sychravé večery zabíjať nudu.

Find the Difference – stará dobrá časopisová zábavka

Hľadanie rozdielov nie je žiaden revolučný nápad. Takéto cibrenie pozornosti a sústredenia mnohí poznáme z krížoviek a mladšie generácie z pestrofarebných detských časopisov. 

Genialita aplikácie je v množstve obrázkov, medzi ktorými hľadáte rozdiely. Pribúdajú totiž každou aktualizáciou.Vývojári si dávajú záležať na tom, aby obrázky mali naozaj vysokú kvalitu. Ak rozdiel neviete nájsť, máte možnosť  obrázok si priblížiť. Hľadanie si môžete maximálne užívať aj vďaka tomu, že v hre nie sú časové limity. 

Find the Difference priebežne automaticky ukladá vaše hľadanie, teda aj keď budete musieť hru nečakane prerušiť, nemusíte sa báť, že  ste stratili hodiny snahy. Keď aplikáciu znovu otvoríte, budete pokračovať tam, kde ste skončili. 

Hru Find the Difference – 1000+ Levels si môžete stiahnuť na Google Play alebo na AppStore

Infinitode už názov naznačuje nekonečno možností 

Infinitode – the Infinite Tower Defense je naozaj doslova nekonečná hra z kategórie „vežoviek“. Na minimalistický dizajn sa veľmi príjemne pozerá, grafika hernej plochy je nad očakávania prehľadná a možností je rovnaké nekonečno ako minút, ktoré touto hrou strávite.

Čím dlhšie hráte, tým viac môžete svoje obranné veže vylepšovať, tým viac môžete hernú plochu rozširovať a tým viac príšer na vás zaútočí. Aby ste hrou strávili ešte viac času, dôkladne si preštudujte veľmi podrobné úvodné inštrukcie. 

Študovať môžete aj po ukončení úrovne, keď vám hra ponúkne podrobnú štatistiku, z ktorej rýchlo vyčítate, čo ste počas hry spravili zle. Vylepšenia kupujete za hernú menu, ktorú zarábate vyhranými úrovňami.

Hru Infinitode – the Infinite Tower Defense si môžete stiahnuť na Google Play alebo na AppStore.

Panda Pop! Bubble Shooter Saga | Blast Bubbles

Praskanie bubliniek rovnakej farby je koncept, ktorý funguje nad všetky očakávania. Ak je vaším cieľom zachraňovať roztomilé bublinky či iné zvieratká, hra vás nadchne ešte viac. Panda Pop! Bubble Shooter Saga | Blast Bubbles navyše ponúka možnosť zabávať sa dlhé hodiny. Autori hry začali na 3 000 úrovniach a aktualizáciami pridávajú ďalšie. 

Hra ponúka aj online režim, vďaka ktorému môžete súťažiť so svojimi priateľmi a zároveň s nimi počas hry četovať. Pre našich nasúťaživejších čitateľov máme aj zaujimavú kurioztiku. Hru si stiahlo viac ako 5 miliónov hráčov a ešte nikto z nich neprešiel všetky úrovne. Nič tým nechceme povedať, ale radi pomôžeme trochu vyhecovať, veď niekto prvý musí byť. 

Hru Panda Pop! Bubble Shooter Saga | Blast Bubbles si môžete stiahnuť na Google Play alebo na AppStore.  

Minimalistické prostredie nedovolí, aby vám praskli nervy

Aké zábavné môže byť spájanie guľôčok rovnakej farby len preto, aby ste vyčistili herné pole? Najviac! Two Dots vás doslova pohltí a absolútne stratíte pojem o čase. Prvé úrovne sú pomerne jednoduché, no čím je číslo hernej plochy vyššie, tým viac vám guľôčky dajú  zabrať.

Prostredie sa postupne mení a vy môžete, vlastne musíte používať rôzne triky. Ak sa vám aj chvíľku nebude dariť, minimalistický dizajn a upokojujúca hudba sa starajú o to, aby ste si hru stále užívali. V čase písania tohto článku mala hra okolo 2 800 úrovní a autori s každou aktualizáciou pridávajú ďalšie.

Hru Two Dots Si môžete stiahnuť na Google Play alebo na AppStore.  

Virtuálne japonské umenie vie zdvihnúť adrenalín

Staré japonské umenie origami je ukážkou toho, ako sa kombinovaním zopár jednoduchých pohybov dajú vytvoriť úžasné tvary. Skladaním papiera dokážete vymodelovať takmer akékoľvek zviera. Dnes však toto majstrovstvo bojuje s jedným nedostatkom. Potrebujete naň míňať papier. Ak sa chcete len zabaviť, môže to byť zbytočné plytvanie. 

Kompromisom medzi origami a ekológiou je appka Origame. Veľmi jednoduchá hra, ktorá japonské umenie preniesla do virtuálneho priestoru a zabaví vás doslova na mesiace. Tvar, ktorý chcete dosiahnuť, je naznačený prerušovanou čiarou a v jeho strede sú percentá, ktoré vám napovedajú, ako na tom ste. Nezabudnite však na to, že máte obmedzený počet preložení papiera. Táto hra je síce klasifikovaná ako relaxačná, no v istých momentoch vám poriadne zdvihne adrenalín. 

Hru Origame si môžete stiahnuť na Google Play alebo na AppStore


Aby ste mali dosť dát na sťahovanie a skúšanie rôznych hier a následné online súboje, aktivujte si dvojnásobok dát k svojmu O2 SMART Paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.


Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac