Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Výber nového smartfónu nemusí byť náročný, keď máte správnu inšpiráciu. Ak neviete, kde ju hľadať, dajte si poradiť naším výberom top zariadení z ponuky O2.

Ako je už zvykom, aj túto sezónu sme pripravili výber tých najpopulárnejších zariadení z ponuky O2. Ak plánujete vymeniť svoj starý smartfón za nový a stále sa neviete rozhodnúť, možno vám výber uľahčíme.

Huawei P smart Z

Novinka, ktorá dopĺňa modelovú sériu P smart má niečo, čo pri iných zariadeniach bežne nenájdete. Telefón sa od ostatných líši vysúvacím predným fotoaparátom.

Predná strana telefónu je tak využitá na maximum a neposkytuje žiadne rušivé elementy ako výrez na hornej hrane či šošovku predného fotoaparátu.

Prečítajte si: Huawei P Smart Z prináša elegantnú vysúvaciu selfie kameru

Na 6,59“ displeji s Full HD+ rozlíšením si naplno užijete zábavu, resp. vybavíte pracovné povinnosti. Okrem predného 16 MPx fotoaparátu, s ktorým spravíte perfektné selfie fotografie, telefón disponuje aj zadným duálnym fotoaparátom s rozlíšením 16 Mpx + 2 Mpx s umelou inteligenciou.

Pri automatickom režime fotoaparát nastaví všetky parametre na najideálnejšie hodnoty podľa práve snímaného objektu, a tak zabezpečí výsledok v podobe dokonalej fotografie.

Xiaomi Redmi Note 7

Xiaomi už dlhodobo dokazuje, že vie, ako má vyzerať kvalitný smartfón za dostupnú cenu. Výnimkou nie je ani model Redmi Note 7.

Zaujme prémiovým dizajnom s dominantným 6,3“ IPS displejom. O bezchybný chod sa stará 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB.

Čítajte aj: Xiaomi Redmi Note 7 má moderný displej ideálny na multitasking

Batéria má kapacitu 4 000 mAh a veľké plus je aj podpora rýchleho dobíjania. Ak mobilný telefón takmer nespustíte z rúk, Xiaomi Redmi Note 7 vám aj napriek tomu zabezpečí výdrž batérie na celý deň, pri bežnom používaní bez problémov na celé dva dni.

Lákadlom tohto smartfónu je aj zadný duálny fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx + 5 Mpx a s integrovanou umelou inteligenciou. Ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s perfektnou výbavou, Xiaomi Redmi Note 7 je ten pravý kandidát.

Motorola One Zoom

Motorola tento rok spestrila svoju ponuku modelmi zo série One. Ak hľadáte mobilný telefón hlavne na fotografovanie, Motorola One Zoom je na to ako stvorená.

Základom je zadný štvoritý fotoaparát – hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx, druhá šošovka s rozlíšením 8 Mpx, ktorá slúži ako 3-násobný optický zoom s optickou stabilizáciou obrazu, 16 Mpx širokouhlý snímač a 5 Mpx pomocný snímač na rozostrenie pozadia v portrétovom režime na docielenie bokeh efektu.

Prečítajte si: Chcete sa svojím smartfónom odlíšiť? Vyskúšajte prémiovú Motorolu One Zoom

Perfektné snímky zhotovíte aj za zlých svetelných podmienok vďaka nočnému režimu. Telefón disponuje 6,4“ Amoled displejom s pomerom strán 19 : 9 s Full HD + rozlíšením.

Honor 20

Smartfón Honor 20 si zamilujete vďaka jeho prémiovému dizajnu a 6,26“ displeju, ktorý zaberá až 96 % z celkovej plochy jeho prednej strany.

O špičkový výkon sa postará 8-jadrový procesor s čipom Kirin 980, ktorý nájdeme napr. aj v aktuálnej vlajkovej lodi spoločnosti Huawei. Sekunduje mu operačná pamäť RAM s kapacitou až 6 GB. Batéria má kapacitu 3 750 mAh.

Čítajte aj: Honor 20 kombinuje špičkový dizajn so skvelým výkonom

Vďaka úspornému procesoru s umelou inteligenciou vám zabezpečí výdrž na celý deň aj pri náročnom vyťažení a slušná kapacita batérie ostane aj na ďalší deň.

Ak radi fotíte, oceníte až 5 fotoaparátov – jeden na prednej strane a štvoricu na zadnej strane telefónu.

Samsung Galaxy A50

Šikovný smartfón v strednej cenovej kategórii vás očarí 6,4“ Infinity-U Super Amoled displejom s vysokým rozlíšením 2 340 x 1 080 pixlov. Dokonalý kontrast a živé realistické farby vás pri sledovaní akéhokoľvek digitálneho obsahu úplne pohltia.

Srdce telefónu tvorí 8-jadrový procesor a operačná pamäť RAM 4 GB. Vo výbave nájdete aj trojitý zadný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx + 8 Mpx + 5 Mpx a predný fotoaparát s rozlíšením 25 Mpx. Kvalitné fotografie zhotovíte aj vďaka širokej ponuke rôznych pokročilých funkcií a režimov.

Prečítajte si: Výhodou Samsungu Galaxy A50 sú bohaté skúsenosti výrobcu

Interné úložisko s veľkosťou 128 GB zabezpečí dostatok miesta na všetko, čo v mobilnom telefóne potrebujete. Ak to stačiť nebude, prostredníctvom pamäťovej karty možno kapacitu rozšíriť o ďalších až 512 GB.

Huawei Mediapad T5 10

Ak hľadáte ideálny tablet na sledovanie filmov, videí alebo hranie hier, s týmto modelom nič nepokazíte. Vďaka veľkému 10“ Full HD displeju má kompaktné rozmery a ľahko ho zabalíte do kufra či ruksaku.

Napriek kovovej, no tenkej konštrukcii má hmotnosť len 480 gramov. Batéria s kapacitou 5 100 mAh zabezpečí dostatočnú výdrž aj vďaka úspornému 8-jadrovému procesoru, ktorý umožní bezchybný a plynulý chod všetkých aplikácií.

Prečítajte si: Praktický pomocník s pekným displejom. Milan Bez Mapy hodnotí Huawei Mediapad T5 10

Rozhodli ste sa zakúpiť si jedno z top zariadení tejto jesene? Môžete tak urobiť napríklad ku ktorémukoľvek O2 Paušálu na začiatok už od 0 €.

Ak chcete svoj nový smartfón ochrániť, môžete si k mesačnej platbe zobrať aj akékoľvek príslušenstvo v hodnote aspoň 12 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Milovali naše mestá, prírodu, kúpele. 9 svetoznámych historických osobností, ktoré v minulosti zavítali na územie Slovenska

Krásy Slovenska k nám už po stáročia priťahujú množstvo svetoznámych umelcov, učencov či iných významných osobností. Vyberte sa s nami na miesta, kde žili, oddychovali a čerpali inšpiráciu významní ľudia.

Nádherná príroda, rušná a moderná Bratislava, krásne kaštiele či liečivé kúpele dnešného Slovenska lákali zámožných návštevníkov z celej Európy už pred stáročiami. 

Vybrali sme 9 významných osobností z oblasti umenia, vedy, politiky a náboženstva, ktoré v minulosti zavítali na Slovensko a o ktorých návštevách kolujú legendy dodnes.

Ludwig van Beethoven komponoval v Dolnej Krupej

Jeden z najvýznamnejších skladateľov v dejinách Ludwig van Beethoven poctil svojou návštevou aj územie dnešného Slovenska. Začiatkom 19. storočia pôsobil v kaštieli v obci Dolná Krupá, kde komponoval počas svojich návštev rodiny Brunsvikovcov, ktorá vidiecky klasicistický kaštieľ vlastnila.

Foto: Filip Jurovatý

Návšteva kaštieľa a jeho rozľahlého parku je skutočným zážitkom, ktorý ešte umocňuje dávna prítomnosť skladateľa. Ten tu podľa legendy skomponoval známu Sonátu mesačného svitu. Na titulnej strane slávnej skladby je venovanie Giulette Giucciardi, príbuznej rodiny Brunsvikovcov. Hovorí sa, že práve v Dolnej Krupej sa Beethoven do Giuletty zaľúbil. V areáli sa na jeho počesť nachádza pamätný dom Ludwiga van Beethovena s expozíciou hudby.

V kúpeľoch na Gemeri sa liečil Sigmund Freud

19. storočie bolo na Slovensku zlatou érou kúpeľníctva. V kúpeľoch na území Slovenska pobudol aj zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud, čo potvrdzuje aj dobová správa v miestnych novinách. Rakúsky lekár navštívil niekdajšie Rožňavské kúpele na Gemeri.

Rožňavské kúpele boli populárne vďaka svojim liečivým prameňom. Jeden z nich bol unikátny pre železitú a mierne rádioaktívnu vodu. Sláva Rožňavských kúpeľov sa skončila po druhej svetovej vojne. Dnes po kúpeľoch nezostalo takmer nič, objekt, v ktorom sa prameň nachádzal, je v súkromnom vlastníctve.

Andersen stretol v Bratislave dievčatko so zápalkami

V súčasnom hlavnom meste sa zastavil aj známy dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen. Jeho návštevu a vzťah k mestu od roku 2006 pripomína aj socha Tibora Bártfaya na Hviezdoslavovom námestí.

Foto: Jorge Láscar/Wikipedia

Andersen navštívil Bratislavu v roku 1841. O tom, že mesto sa mu naozaj páčilo, svedčí poznámka v jeho cestovateľskom zápisníku. V súvislosti s Andersenovou návštevou Bratislavy sa hovorí, že práve tu získal inšpiráciu na napísanie smutnej rozprávky Dievčatko so zápalkami.

Franz Schubert učil hudbu v Želiezovciach

Ďalším významným hudobným skladateľom, ktorého príbeh sa spája so Slovenskom, je Franz Schubert. Hoci počas svojho života tvoril najmä pre seba, záujem o jeho tvorbu je dnes naozaj veľký. V rokoch 1818 a 1824 Schubert pôsobil v Želiezovciach ako učiteľ hudby v rodine Esterházyovcov v tzv. Sovom zámočku.

Foto: Thaler Tamas/Wikipedia

V súvislosti s jeho pôsobením na zámočku sa spomína aj nešťastná láska, skladateľ sa tam zaľúbil do jednej zo svojich žiačok, kontesy, ktorá mu však city neopätovala. Dnes je na počesť romantického skladateľa a autora viac než tisícky skladieb zriadené múzeum s názvom Pamätná izba Franza Schuberta.

Wolfgang Amadeus Mozart (vraj) koncertoval v Bratislave

Odohral alebo neodohral mladý Wolfgang Amadeus Mozart koncert v Bratislave? Tabuľa na Pálffyho paláci na Ventúrskej ulici v Bratislave hovorí: „V tomto dome koncertoval roku 1762 ako šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart (1756 − 1791).”

Foto: Wizzard/Wikipedia, Palickap/Wikipedia

Hoci historici tvrdia, že o návšteve svetoznámeho skladateľa v Bratislave neexistuje žiadny dôveryhodný dôkaz, turistickí sprievodcovia tento príbeh pravidelne spomínajú vo svojich výkladoch pri prehliadke mesta. Pravdivosti tvrdenia na tabuli nahráva aj fakt, že mladý Mozart so svojím otcom veľa cestoval a fakt, že Mozartov otec Bratislavu viackrát navštívil potvrdzuje aj jeho osobná korešpondencia.

Jula Verna inšpiroval Devín

Aj francúzsky autor dobrodružných a sci-fi románov Jules Verne zavítal na naše územie. V doslove istého vydania slovenského prekladu diela Tajomný hrad v Karpatoch sa píše, že predlohou románu bol práve hrad Devín, aj keď niektorí historici túto teóriu spochybňujú a hovoria o iných hradoch, ktoré sú v diele opísané.

Verne cestoval po Európe v roku 1892, keď mal za sebou už niekoľko úspešných románov. Navštívil Budapešť, Viedeň aj Bratislavu. Podrobnejšie sa historickým prameňom a legendám o Vernovej návšteve venoval filmový historik Ivan Rumanovský, ktorý opísal aj Vernovu bratislavskú príhodu.

Foto: slovakia.travel

Podľa nej Verne ostal vo vtedajšom Prešporku bez sprievodcu, v kaviarni však natrafil na študenta teológie Jána Maliarika, ktorý vedel po francúzsky, a po meste ho za malý honorár povodil. Študent z Myjavy vôbec netušil, s kým sa stretol, dozvedel sa to až vtedy, keď mu slávny spisovateľ po návšteve poslal balíček svojich kníh aj s venovaním.

Jaroslav Hašek prešiel Slovensko peši

Vrúcny vzťah k Slovensku mal aj český spisovateľ a autor slávnej knihy Osudy dobrého vojaka Švejka Jaroslav Hašek. Hašek bol známy ako bohém a anarchista a k tomuto jeho imidžu prispieva aj jeho vzťah k cestovaniu. So svojím bratom a kamarátom prešiel peši niekoľko krajín vrátane územia Slovenska.

O tom, že Hašek Slovensko naozaj dobre poznal, svedčia aj state z jeho slávnej knihy, ktorá bola preložená do viac než 50 jazykov a bola aj niekoľkokrát aj sfilmovaná či zdramatizovaná. V štvordielnom románe sa Švejk ocitne aj na území dnešného východného Slovenska. Na počesť Haška a slávnej literárnej postavy stojí na železničnej stanici v Humennom od roku 2000 socha Švejka, priamo pri studni, ktorá sa spomína v knihe ako zdroj „znamenitej železitej vody”, ktorá vojakovi veľmi chutila.

Sissi sa zotavovala v Bardejovských kúpeľoch

Cestovanie po svete bolo veľkou záľubou aj hádam najslávnejšej rakúskej cisárovnej Sissi. Keď sa objavila na niektorých miestach monarchie, išlo o veľkú senzáciu. Podobne sa vnímali aj jej pobyty v Bardejovských kúpeľoch. V roku 1895 prišla Sissi do Bardejova zotaviť sa z tragickej smrti svojho syna.

Foto: slovakia.travel

O jej rekreácii informovali aj vtedajšie uhorské noviny Vasárnapi Újság. V dobovom článku sa píše, že sa rada prechádzala k prameňu, ktorý dnes nesie jej meno. Vstávala ráno o pol šiestej, sama sa prechádzala bez klobúka a rukavíc, iba so slnečníkom a vychutnávala si ľudoprázdne kúpele v skorých ranných hodinách. Keď niekoho stretla, na pozdrav odpovedala prívetivým kývnutím. Počas dňa ju na prechádzkach sprevádzal jej grécky predčítač, ktorý jej niesol kabát a čítal z kníh, inokedy priateľka grófka Mikes.

Sissi bola ubytovaná v hoteli Deák, ktorý dnes nesie jej meno. V liečebnom dome Alžbeta, priamo v priestoroch, kde cisárovná bývala, je na jej počesť zriadený aj muzeálny apartmán, ktorý je otvorený pre verejnosť.

Židovský učenec sa usídlil v Bratislave

Na území dnešného západného Slovenska sa na dlhé roky usídlil aj najvýznamnejší židovský náboženský učenec 19. storočia Mojžiš Schreiber, známy pod menom Chatam Sófer. Pôsobil ako rabín bratislavskej židovskej obce, založil tu aj vysoké rabínske učilište. V roku 1809 v čase napoleonských vojen žil vo vinohradníckom mestečku Svätý Jur, kde sa venoval najmä pomoci obetiam vojny.

Foto: slovakia.travel

Chatam Sófer zomrel v roku 1839 v Bratislave, kde je aj pochovaný. Nad Sóferovým hrobom, ktorý je na pôvodnom mieste bývalého židovského cintorína, je vybudované mauzóleum. Pamätník Chatama Sófera dodnes navštevujú veriaci z celého sveta.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských miest a ich histórie prostredníctvom rýchleho a spoľahlivého mobilného internetu od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac