Michal, ktorý sa venuje obnove pamiatok a s Banskou Štiavnicou je úzko spätý, nám prezradil, v ktorých oblastiach môže mesto inšpirovať iné aj čo mu v ňom naopak chýba.
1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?
Historické, s atmosférou a horské.
2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?
To, že na malej ploche je množstvo inšpiratívnych miest, ľudí a prírody.
3. Čo máš na svojom meste najradšej?
Malosť a útulnosť historického mesta.
4. Čo máš rád na meste najmenej?
Masový turistický ruch a všade zavadzajúce autá v historickom centre.
5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?
V poslednom čase práve na problémy s parkovaním a zvyšujúcim sa objemom autodopravy v centre mesta. Potom je to najmä nedostatok tradičných pracovných príležitostí. Sú však aj takí, ktorí sa sťažujú na všetko.
6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?
Jeden môj známy tvrdí, že by v Štiavnici nežil, keby nemal pocit, že je celoročne na dovolenke. Takže asi to… V globále sú miestni hrdí najmä na bohatú históriu a význam nášho mesta.
7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?
Vodná nádrž Veľká vodárenská. To je „môj“ tajch, kam sa v lete chodievam kúpať a aj v zime je úchvatný. V poslednom čase kamarátov ešte vodím do nášho vznikajúceho Centra stavebného dedičstva na Centrálke.
8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?
U nás sa ťažko hľadajú také miesta (úsmev). Ale keďže by bol u mňa iba na hodinu, asi by som ho nebral do rôznych okrajových miest, aj keď aj tie majú svoj pôvab.
9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?
Okrem už spomínaných tajchov, ktorých bolo pôvodne okolo 60 a zostalo ich 24, sú to rôzne kultové podniky ako Art Cafe, Archanjel či Kaviareň Gavalier.
10. Kde je najväčší pokoj?
Nad mestom v lesoch a starom baníckom osídlení mesta vyššie nad centrom a možno aj v botanickej záhrade.
11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?
V centre najčastejšie pešo a potom autom. Na presuny bicyklom by som potreboval rok trénovať (úsmev). Veď prevýšenie je tu takmer 400 m.
12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?
Možno interiéry niektorých domov alebo ich záhrady.
13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?
Na začiatok by ma potešila lepšia občianska vybavenosť, napríklad nemocnica či pohotovosť, ktorá vydrží aspoň 2 roky. Možno by to vyriešil mestský rozpočet z iného mesta.
14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ako?
Tým, že sa u nás v minulosti miešali rôzne národnosti, každá časť má svoje lokálne názvy, prebrané zväčša z nemčiny od banských odborníkov, ktorí sem prichádzali.
Stánok s predajňou novín na ulici Andreja Kmeťa prezývame Hríb, lebo jeho strecha pripomína klobúčik hríba. Botanickú záhradu zase Botanika. Kammerhof je najväčší stavebný komplex v meste a sídlo Slovenského banského múzea, Tabačka bývalá tabaková továreň.
Obec Banský Studenec voláme Kolpachy, čo je jej starý názov, obec Štiavnické Bane zase hovorovo Piarg. Sochu Andreja Kmeťa v centre mesta, ktorá predstavuje významný orientačný bod, zase Kmeť. Skoro všetko sa nazýva inak, ako sa reálne volá (úsmev).
15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?
Polyhistora Samuela Mikovíniho. V roku 1735 ho menovali profesorom banskej školy v Banskej Štiavnici, čo bola prvá vysoká škola technického zamerania na svete. Bol inžinierom stredoslovenských banských miest, no predovšetkým kartograf a staviteľ vodných, banských a iných stavieb.
Tiež Andreja Kmeťa, ktorý mal rád prírodu podobných miest ako ja – Štiavnice, Turca a Liptova.
16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?
Do Štiavnice na víkend.
17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?
Najviac opakovanými slovami sú tajch – jazero, graizna/glajzňa – skala s kryštálmi, trotuár – vyvýšený chodník na ulici Andreja Kmeťa.
18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?
Hlavne zvyky spojené s baníctvom. Je to napríklad Šachtág – zábava baníkov, ktorá sa dnes spája aj s prijímaním známych osobností do stavu baníckeho. Ďalej Salamander, čo bol pôvodne slávnostný sprievod poslucháčov banskoštiavnickej akadémie.
V súčasnosti je hlavne o každoročnom Salamandrovom sprievode a následnej zábave, čím sa v Štiavnici neoficiálne uzatvára letná turistická sezóna.
Tiež tzv. skok cez kožu, čo je iniciačná ceremónia pri prijímaní do baníckeho cechu. Adepta privedie tzv. krstný za ucho, ten vylezie na sud a musí splniť viacero úloh, napríklad povedať nejaký vtip či skočiť cez ošliador.
Je to krátka kožená zástera, ktorú nosili baníci pracujúci hlboko v podzemí. Keďže tam bolo veľmi teplo, nemali na sebe nič iné. Pri sekaní skaly si chránili prednú časť tela, pri zostupe zásteru obrátili. Nedávno takto za ucho viedla primátorka mesta aj prezidenta Kisku.
19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?
Keď vynechám obchod s ľanovými farbami, ktorý aktuálne rozbiehame (úsmev), tak aby som asi išiel kúpiť nejaký darček do obchodu so slovenským dizajnom Iné oné a nejakú malú grafiku do Schemnitz gallery. Alebo by som s deťmi zašiel do Vynálezovne v prevádzke Terra Permonia.
20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?
V tomto meste a aj mimo neho mám už toľko rôznych aktivít, že akékoľvek ďalšie aktivity budú iba neziskové. Niekto by však mohol otvoriť reštauráciu či bistro, kam by sa ozaj oplatilo chodiť. Gastro tu naozaj pokrivkáva.
21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?
Už pre ňu pracujem (úsmev).
22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?
To je naozaj individuálne, ale naše mesto patrí medzi najdrahšie. Bezbrehý turistický ruch zvyšuje ceny všetkého, ale najmä bývania, čo je začarovaný kruh turistických destinácií. Bežný človek, ktorý tvorí ducha mesta, si tým pádom nemôže dovoliť bývať v ňom.
23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?
V histórii Štiavnici sa niekoľkokrát zopakovalo, že výnimočná kreativita doslova zachránila mestu život. To je prípad tajchov, ktoré nielenže zachránili 10 000 ľudí pred sťahovaním, ale priniesli mestu zlaté časy. A obrovskou pracovitosťou, skromnosťou, prácou v prospech celku, dnes by sme povedali komunity. My sami by sme sa tým mali inšpirovať prví.
24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?
Kamaráti, známi a útulnosť nášho mesta.
25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?
Mestskú cyklistiku.
26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?
Dlhodobé a cenovo prístupné bývanie a komfort pre trvalých obyvateľov mesta a tých, čo tu chcú pracovať.
27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?
V malom meste potrebuje priebežné impulzy každá oblasť.
28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?
Tam chcem žiť a pracovať.
29. Chcel by si v meste žiť aj o 20 rokov?
Áno, a budem robiť všetko preto, aby to tak zostalo.
Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Banskej Štiavnici?
Množstvo. Najznámejšia je povesť o jašteričkách. Pastier v hore zbadal po poludňajšom „šlofíku“ 2 jašterice, zlatú a striebornú, ako vbehli pod kameň. Odvalil ho a pod ním našiel zlatú rudu. Odvtedy sa ten kopec volá Glancenberg – Ligotavý kopec. A v Štiavnici sa začalo ťažiť.
Ak chcete o Michalovi Hrčkovi a jeho práci vedieť viac, pozrite si aj naše video.
Najrýchlejší internet aj v Banskej Štiavnici
Ani v Banskej Štiavnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete využiť najrýchlejší mobilný internet 4G LTE od O2.
Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.
Ak je mesto, v ktorom žijete zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.