Ako sa naozaj žije v Námestove a čím si vás mesto získa? Viac nám prezradil lokálpatriot Jakub

„Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou," hovorí dizajnér Jakub Ptačin.

Napriek tomu, že veľa svojho času trávi v Bratislave, do rodného mesta sa rád vracia a osud Námestova mu nie je ľahostajný. Spolu s O2 sme zašli za grafickým dizajnérom Jakubom Ptačinom, ktorý stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si vďaka novej sieti od O2 môže vychutnať viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej a čo zase najmenej? Prečítajte si jeho úprimné odpovede.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Mladé, živelné, priateľské.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Odlišuje ho najmä jeho poloha na brehu veľkej vodnej plochy, čo v takomto rozsahu iné mestá nemajú. Ale inšpirovať sa môžu – najmä ak chcú zatopiť pár obcí okolo seba.

Foto: Wikimedia Commons

3. Čo máš na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám výhľad ponad Oravskú priehradu na Roháče alebo z druhej strany na Babiu horu. Najmenej rád mám bordel na nábreží a skládku stavebného odpadu a celkovo stagnáciu mesta.

4. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Najhoršia je tá stagnácia mesta a chýbajúca energia kompetentných na potrebné zmeny. Najlepšia je jednoznačne príroda a to, keď si pozriete betónový skatepark na nábreží priehrady. Vtedy sa na chvíľu cítite ako v Kalifornii.

5. Keby si mal hodinu na to, aby si turistovi ukázal iba jedno miesto, kam by si ho vzal?

Vzal by som ho k svojmu Hniedzu pri vode a ukázal by som mu práve ten spomínaný výhľad na Roháče ponad Oravskú priehradu a cez Slanický a Vtáčí ostrov. Nie je nič krajšie.

Foto: Hniezdo pri vode

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Naše nábrežie. Sústredia sa tam bary a krčmy a rovnako aj akcie v lete. Okrem toho tam je spomínaný skatepark, aký na Slovensku nemá páru. Stoja za ním lokálni chalani, ktorí si ho nielen vybojovali, ale aj dostavali.

7. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Gastronomickú kvalitu akéhokoľvek väčšieho mesta. Teraz v Bratislave otvárame našu prvú pobočku mexického fast foodu Ty Somaru a verím, že ho časom dostanem aj do Námestova.

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Ja sám nazývam moju časť mesta Staré mesto, aj keď Námestovo žiadne staré mesto nemá, lebo bolo zatopené priehradou. Moja časť dokonca ani nie je veľmi stará, ale znie to dobre, tak to tak volám (úsmev). Raz sa mi to snáď podarí aj zoficiálniť. Inak máme Čerchle, Brehy, Orfeľky a ďalšie časti.

Foto: Hniezdo pri vode

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Zo žijúcich je to Jozef Kabaň, ktorý ale pochádza z Vavrečky, no narodil sa aj študoval v Námestove, takže si ho takto privlastním. Aktuálne je to šéfdizajnér BMW a predtým bol v Škode a mnohých ďalších. Na ZUŠ-ke nás dokonca učila tá istá učiteľka.

Druhou osobnosťou je práve tá pani učiteľka, pani Dzureková, ktorá ma učila výtvarnú výchovu, ale aj riaditeľ Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove Peter Kuľha, vďaka ktorému mnoho mladých získalo možnosť kreatívneho rozletu a rozumnej slobody.

Z nežijúcich Anton Bernolák, aj keď je to rodák z obce Slanica, ktorá je teraz zatopená, no jej kataster patrí k Námestovu.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

Že sme chudobná hladová dolina.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Samozrejme, najmä mnohé z goralčiny, ktorá je v okolitých obciach rozvinutá. My napríklad používame výraz jontek na označenie určitého typu ľudí z dedín.

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Nemyslím si, že máme niečo čisto špecifické pre naše mesto. Naše zvyky sú spoločné pre Oravu, resp. severné Slovensko.

13. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Dobrá reštaurácia, jednoduchý plavecký bazén a spoločenská sála.

Foto: Hniezdo pri vode

14. Čo z mesta by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval, keďže väčšinu svojho času som v Bratislave. Chýba mi naša voda a náš vzduch. Máme najlepšiu pitnú vodu v galaxii.

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Najdôležitejšie je vybudovanie priameho kontaktu ľudí s Oravskou priehradou. Teraz je jej breh bahnitý, a tak sa na mnohé miesta neviete v dôsledku meniacej sa hladiny dostať. Máme projekt 4 mól, ktoré by tomuto stavu pomohli a veríme, že sa nám to podarí zrealizovať. Okrem toho cyklochodník okolo priehrady.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Námestove?

Oficiálne neexistuje, ale ja mám kopu svojich fiktívnych, ktoré rozprávam vždy, keď sa dá. Opýtajte sa ma a rád vám porozprávam (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Aj Námestovo patrí k mestám, kde si vďaka novej sieti od O2 môžete vychutnať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorý je dostupný pre viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Jakub Ptačin

Marketér a grafický dizajnér, ktorý vedie svoju vlastnú spoločnosť Studio Echt. Podieľal sa na vzniku seconhandov NOSENE, ktoré časť financií z predaja venujú na pomoc týraným ženám. Stojí za iniciatívou Námestovo budúcnosti, v rámci ktorej sa snaží zlepšiť život na rodnej Orave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.


Video: Ako správne a bezpečne predbiehať

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako predbiehať tak, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v podobe O2 Extra výhod. Vo videu sa tentoraz zameral na manéver, ktorý patrí pri riadení vozidla medzi najriskantnejšie.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Aby ste mohli bezpečne predbiehať, musíte si byť istý sami sebou aj svojím autom. Rasťo Chvála vysvetľuje, ako správne predbiehať s autom, ktoré má pod kapotou veľa koní, aj s takým, ktoré je staré či slabšie.

Pozrite si video a presvedčte sa, ako správne predbiehať:

Oslovilo vás toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac