Ako sa naozaj žije v Martine? Odpovedala nám miestna lokálpatriotka Janica

„Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň,“ hovorí zakladateľka projektu Jem iné.

Vrátiť sa po rokoch naspäť do rodného mesta môže byť pomerne náročné. Spolu s O2 sme zašli za Janicou Lacovou, ktorá stojí za projektom Jem iné a na jeseň minulého roka sa rozhodla presťahovať z hlavného mesta naspäť do Martina.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si môže vďaka novej sieti od O2 naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej, a ktoré oblasti by si podľa nej zaslúžili viac pozornosti? Prečítajte si jej úprimné odpovede.

1. Ak by ste mali mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Hornato-listnaté, domovinou voňajúce, dejiny píšuce.

2. Čo vaše mesto podľa vás odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Martin je kolískou kultúry, rodiskom viacerých známych osobností a dejiskom dôležitých udalostí. Vznikla tu Slovenská sporiteľňa aj Tatrabanka. Mesto je tiež známe vďaka svojej významnej úlohe v dejinách slovenského národa – Memorandového zhromaždenia. Vznikla tu Matica slovenská a inicioval sa vznik prvých 3 slovenských gymnázií.

Môžem pokračovať Slovenským národným múzeom, Muzeálnom slovenskou spoločnosťou, Spevokolom, Slovenskou národnou galériou či Kníhtlačiarenským spolkom.

Foto: Filip Jurovatý

S mestom sa spájajú aj mená mnohých dejateľov a umelov, akými sú Svetozár Hurban-Vajanský, Andrej Kmeť, Janko Jesenský, Elena Maróthy-Šoltésová, Pavol Országh-Hviezdoslav, Jozef Gregor-Tajovský, Martin Kukučín, Ján Smrek, František Hečko, Štefan Krčméry, Ľudo Mistrík-Ondrejov, Jozef Cíger-Hronský, Mária Rázusová-Martáková, Martin Rázus, Martin Benka, Ľudovít Fulla a ďalší. Myslím, že v Martine máme byť na čo hrdí (úsmev).

3. Čo máte na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň. Nemám rada názor tých miestnych, ktorí nikdy nič iné neskúsili, ale majú veľa rečí o tom, ako sa tu zle žije.

4. Na čo počujete od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Sú to bežné sťažnosti všetkých, ktorí žijú v malých mestách – ako sa tu nedá nič robiť a je tu nuda. Ja som sa do Martina vrátila po takmer 15-tich rokoch z Bratislavy a za posledné 4 mesiace som sa ešte ani raz nenudila. Pochvaľujem si to, čo tí ostatní – krásnu prírodu a pokoj.

5. Keby ste mali hodinu na to, aby ste turistovi ukázali iba jedno miesto, kam by ste ho vzali?

Záviselo by od toho, či je to človek naklonený skôr prírode alebo kultúre. Ak kultúre, tak určite do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Ak je to turista, tak môže rovno odtiaľ peši prekráčať celú našu Fatru. Je nádherná (úsmev).

Foto: Filip Jurovatý

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Múzeum slovenskej dediny, kde sa okrem iného natáčala aj Perinbaba, pravidelne organizuje kultúrne podujatia pre verejnosť. Je to celoročná prehliadka slovenských zvykov spojená s tradičným jarmokom a prezentácia zvyklostí.

Podujatie sa koná niekoľkokrát do roka a je vždy sezónne – viaže sa na fašiangy, veľkonočné sviatky, slávnosti jari, ľanovú nedeľu, Mikuláša a Vianoce. Je to veľmi obľúbené miesto, ktoré navštevujú niekoľkokrát do roka nielen Martinčania.

7. Chceli  by ste vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Niekedy mi chýba dynamika hlavného mesta. Ale iba niekedy (úsmev).

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá?

Slovenské národné múzeum aj Slovenská národná knižnica stoja vedľa seba na kopci nad mestom. A tak to tam aj zvykneme volať „na kopci”. Dokonca aj podujatia, ktoré sa tam organizujú, sa nazývajú Kultúra na kopci.

Foto: Filip Jurovatý

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážite (žijúcu alebo nežijúcu)?

Prvú slovenskú botaničku a aktivistku ženského hnutia, Izabelu Textorisovú. Mala veľmi blízky vzťah k prírode, venovala sa hvezdárstvu a mineralógii, ovládala latinčinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu aj taliančinu. Žila veľmi skromne, a keďže v tých časoch nebol v Blatnici zavedený ani elektrickú prúd, pracovala pri petrolejovej lampe.

Počas svojho života popísala viac ako 100 rastlín v regióne Turiec a hoci nemala odborné vzdelanie, stala sa uznávanou odborníčkou, ktorú si váži celá botanická obec.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáte radi?

Všetci si myslia, že my v Martine rozprávame extrémne mäkko a dávame mäkčene aj tam, kam nepatria. A my pritom rozprávame len tak, ako sa má.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Slovíčko „fest”. Pozná a používa ho celé Slovensko, ale údajne pochádza od nás.

Foto: Filip Jurovatý

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Myslím si, že v našom regióne sa všeobecne veľmi silno dodržiavajú slovenské tradície a zvyky od fašiangov po Vianoce. Niekoľkokrát ročne sa tu konajú tradičné podujatia, ktoré tieto staré zvyky pripomínajú. To sa mi na Martine páči.

13. Ak by ste v meste mali začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Turizmus a priemyselná výroba. Martin bol v minulosti významných strediskom ťažkého a zbrojárskeho strojárstva. Príchod nových investorov na túto históriu nadviazal a dnes tu majú sídlo a výrobu pomerne veľké spoločnosti ako Viena International, Volkswagen Slovakia, Robotec, či Lombardini.

14. Čo z mesta by vám najviac chýbalo, keby ste sa odsťahovali?

Rodina a príroda.

Foto: Filip Jurovatý

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Viac pozornosti a obnovu si určite zaslúži zeleň v meste. Bývalá vzácna botanická záhrada za Slovenským národným múzeom je v zúfalom stave, vďaka zanedbaniu tam „padajú” vzácne stromy a dreviny. Verím, že čoskoro tiež dôjde k revitalizáciu mestského parku Malá Hora v centre mesta.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Martine?

Neviem, či je to úplne legenda, ale hovorí sa, že voda, ktorá vyviera na viacerých miestach v Turci, dosahuje kvalitu najvzácnejších vôd na svete a je mimoriadne liečivá. V minulosti sa používala aj pri liečbe chronicky chorých pacientov v nemocniciach.

Užite si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Martine nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

 

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Janica Lacová

Svoj život zasvätila kulinárskemu umeniu. Založila projekt Jem iné, ktorý sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti výživy. Pochádza z Martina a hoci dlhé roky žila v hlavnom meste, rozhodla sa do svojho rodiska opäť vrátiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.


„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové