Ako sa naozaj žije v Martine? Odpovedala nám miestna lokálpatriotka Janica

„Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň,“ hovorí zakladateľka projektu Jem iné.

Vrátiť sa po rokoch naspäť do rodného mesta môže byť pomerne náročné. Spolu s O2 sme zašli za Janicou Lacovou, ktorá stojí za projektom Jem iné a na jeseň minulého roka sa rozhodla presťahovať z hlavného mesta naspäť do Martina.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si môže vďaka novej sieti od O2 naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej, a ktoré oblasti by si podľa nej zaslúžili viac pozornosti? Prečítajte si jej úprimné odpovede.

1. Ak by ste mali mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Hornato-listnaté, domovinou voňajúce, dejiny píšuce.

2. Čo vaše mesto podľa vás odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Martin je kolískou kultúry, rodiskom viacerých známych osobností a dejiskom dôležitých udalostí. Vznikla tu Slovenská sporiteľňa aj Tatrabanka. Mesto je tiež známe vďaka svojej významnej úlohe v dejinách slovenského národa – Memorandového zhromaždenia. Vznikla tu Matica slovenská a inicioval sa vznik prvých 3 slovenských gymnázií.

Môžem pokračovať Slovenským národným múzeom, Muzeálnom slovenskou spoločnosťou, Spevokolom, Slovenskou národnou galériou či Kníhtlačiarenským spolkom.

Foto: Filip Jurovatý

S mestom sa spájajú aj mená mnohých dejateľov a umelov, akými sú Svetozár Hurban-Vajanský, Andrej Kmeť, Janko Jesenský, Elena Maróthy-Šoltésová, Pavol Országh-Hviezdoslav, Jozef Gregor-Tajovský, Martin Kukučín, Ján Smrek, František Hečko, Štefan Krčméry, Ľudo Mistrík-Ondrejov, Jozef Cíger-Hronský, Mária Rázusová-Martáková, Martin Rázus, Martin Benka, Ľudovít Fulla a ďalší. Myslím, že v Martine máme byť na čo hrdí (úsmev).

3. Čo máte na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň. Nemám rada názor tých miestnych, ktorí nikdy nič iné neskúsili, ale majú veľa rečí o tom, ako sa tu zle žije.

4. Na čo počujete od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Sú to bežné sťažnosti všetkých, ktorí žijú v malých mestách – ako sa tu nedá nič robiť a je tu nuda. Ja som sa do Martina vrátila po takmer 15-tich rokoch z Bratislavy a za posledné 4 mesiace som sa ešte ani raz nenudila. Pochvaľujem si to, čo tí ostatní – krásnu prírodu a pokoj.

5. Keby ste mali hodinu na to, aby ste turistovi ukázali iba jedno miesto, kam by ste ho vzali?

Záviselo by od toho, či je to človek naklonený skôr prírode alebo kultúre. Ak kultúre, tak určite do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Ak je to turista, tak môže rovno odtiaľ peši prekráčať celú našu Fatru. Je nádherná (úsmev).

Foto: Filip Jurovatý

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Múzeum slovenskej dediny, kde sa okrem iného natáčala aj Perinbaba, pravidelne organizuje kultúrne podujatia pre verejnosť. Je to celoročná prehliadka slovenských zvykov spojená s tradičným jarmokom a prezentácia zvyklostí.

Podujatie sa koná niekoľkokrát do roka a je vždy sezónne – viaže sa na fašiangy, veľkonočné sviatky, slávnosti jari, ľanovú nedeľu, Mikuláša a Vianoce. Je to veľmi obľúbené miesto, ktoré navštevujú niekoľkokrát do roka nielen Martinčania.

7. Chceli  by ste vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Niekedy mi chýba dynamika hlavného mesta. Ale iba niekedy (úsmev).

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá?

Slovenské národné múzeum aj Slovenská národná knižnica stoja vedľa seba na kopci nad mestom. A tak to tam aj zvykneme volať „na kopci”. Dokonca aj podujatia, ktoré sa tam organizujú, sa nazývajú Kultúra na kopci.

Foto: Filip Jurovatý

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážite (žijúcu alebo nežijúcu)?

Prvú slovenskú botaničku a aktivistku ženského hnutia, Izabelu Textorisovú. Mala veľmi blízky vzťah k prírode, venovala sa hvezdárstvu a mineralógii, ovládala latinčinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu aj taliančinu. Žila veľmi skromne, a keďže v tých časoch nebol v Blatnici zavedený ani elektrickú prúd, pracovala pri petrolejovej lampe.

Počas svojho života popísala viac ako 100 rastlín v regióne Turiec a hoci nemala odborné vzdelanie, stala sa uznávanou odborníčkou, ktorú si váži celá botanická obec.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáte radi?

Všetci si myslia, že my v Martine rozprávame extrémne mäkko a dávame mäkčene aj tam, kam nepatria. A my pritom rozprávame len tak, ako sa má.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Slovíčko „fest”. Pozná a používa ho celé Slovensko, ale údajne pochádza od nás.

Foto: Filip Jurovatý

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Myslím si, že v našom regióne sa všeobecne veľmi silno dodržiavajú slovenské tradície a zvyky od fašiangov po Vianoce. Niekoľkokrát ročne sa tu konajú tradičné podujatia, ktoré tieto staré zvyky pripomínajú. To sa mi na Martine páči.

13. Ak by ste v meste mali začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Turizmus a priemyselná výroba. Martin bol v minulosti významných strediskom ťažkého a zbrojárskeho strojárstva. Príchod nových investorov na túto históriu nadviazal a dnes tu majú sídlo a výrobu pomerne veľké spoločnosti ako Viena International, Volkswagen Slovakia, Robotec, či Lombardini.

14. Čo z mesta by vám najviac chýbalo, keby ste sa odsťahovali?

Rodina a príroda.

Foto: Filip Jurovatý

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Viac pozornosti a obnovu si určite zaslúži zeleň v meste. Bývalá vzácna botanická záhrada za Slovenským národným múzeom je v zúfalom stave, vďaka zanedbaniu tam „padajú” vzácne stromy a dreviny. Verím, že čoskoro tiež dôjde k revitalizáciu mestského parku Malá Hora v centre mesta.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Martine?

Neviem, či je to úplne legenda, ale hovorí sa, že voda, ktorá vyviera na viacerých miestach v Turci, dosahuje kvalitu najvzácnejších vôd na svete a je mimoriadne liečivá. V minulosti sa používala aj pri liečbe chronicky chorých pacientov v nemocniciach.

Užite si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Martine nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

 

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Janica Lacová

Svoj život zasvätila kulinárskemu umeniu. Založila projekt Jem iné, ktorý sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti výživy. Pochádza z Martina a hoci dlhé roky žila v hlavnom meste, rozhodla sa do svojho rodiska opäť vrátiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 10 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 10 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Moje O2: Vybavte všetko dôležité z pohodlia svojho domova

Čítaj viac