Čím je stredoslovenská Kremnica špecifická? Opýtali sme sa miestneho lokálpatriota Zdena

Spolu s O2 sme tento raz zavítali do Kremnice, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s miestnou mincovňou. Viac o živote v tomto banskom meste nám porozprával miestny lokálpatriot Zdeno Gális.

Zdeno, ktorý v Kremnici už 10 rokov prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola, nám prezradil, čo má na meste rád, aj v čom má podľa neho najväčšie rezervy.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Malé, milé, s potenciálom.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?

To, že mesto sa počtom obyvateľov blíži k obci (úsmev).

3. Čo máš na svojom meste najradšej?

Pokoj mimo turistickej sezóny.

Foto: Filip Jurovatý

4. Čo máš rád na meste najmenej?

Pokoj mimo turistickej sezóny (úsmev).

5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?

Že sa tu nič nedeje. Zažil som situáciu, keď mi to povedal jeden známy a za jeho chrbtom bola vitrína plná plagátov s rôznymi podujatiami.

6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?

Históriu mesta.

7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?

Keby som mal len hodinu na stretnutie s kamarátom, tak by sme si išli sadnúť, a turistu by som poslal na zámockú vežu, z ktorej bude mať mestečko „na dlani“.

Rýchly mobilný internet 4G LTE od O2 si môže vďaka novej sieti naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete na tomto mieste.

8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?

Také miesto nie je. Aj tie škaredé dokážu inšpirovať.

9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Momentálne je populárne Pohostinstvo Štroffek a potom aj naša Akropola a rôzne podujatia, ktoré sa v meste konajú.

Foto: Zdeno Gális

10. Kde je najväčší pokoj?

V Kremnici (úsmev).

11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?

Veľkosť a členitosť predurčujú Kremnicu na to, že najlepšie pešo. Ale mnohí miestni sa radi presúvajú aj na bežkách. Kremnica je top bežkárska destinácia.

12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?

Katakomby pod námestím.

13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Turistov zo Štiavnice.

14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Napríklad ubytovňu Toliar, čo jo legendárna prevádzka kúsok nad mestom. Každý ju volá R-ko, názov sa asi odvodil od komunistického ROH. Miestni často berú na prechádzku k R-ku aj návštevy. Na jej konci vás čaká odmena, no neprezradím aká (úsmev).

15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Keďže ide o historické mesto, tak je asi vhodné vybrať historika, napríklad Daniela Haasa Kianičku. Ale mesto žije aj športom, preto Rudolf Čilík, ktorý sa venoval behu na lyžiach.

16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

„Zdochol tu pes“.  To je už taká tradičná „průpovídka“, ktorá ale vonkoncom nie je pravdivá.

Foto: Filip Jurovatý

17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Neviem, či si ešte niekde inde ľudia pýtajú namiesto dvoch pív „dva pivá“.

18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Zvyky sú tu tradičné, podobne ako inde v regiónoch. Ale možno by som vyzdvihol podujatia, aké inde na Slovensku nie sú: Big Air v meste – snowboardové skokanské preteky priamo v historickom centre, Kremnické Gagy – festival humoru a satiry alebo Bielu Stopu – najväčšie bežkárske preteky na Slovensku.

19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?

Skočil by som do mincovne po nejakú fajnú striebornú historickú mincu (úsmev).

20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?

Pred 10 rokmi som začal v kultúre, ale myslím si, že potenciál na väčší biznis je v kúpeľníctve a wellness službách.

21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?

Pre antikvariát Tuborgaha.

22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?

Mesto nie je drahé, služby a tovary určite nie a ani podujatia v ňom sa nijak nevymykajú slovenskému priemeru. Zo 600 € sa tu dá fungovať, s 800 je to pohodlné.

Foto: Filip Jurovatý

23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?

V minulosti bolo mesto určite inšpiráciou pre iné. V súčasnosti sa karta trochu obrátila a skôr treba hľadať inšpirácie, ako využiť potenciál, ktorý mestečko určite má.

24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval (úsmev). V meste som ale prakticky denne. Ak by som sa však odsťahoval povedzme na Maledivy, tak by mi isto chýbala atmosféra zasneženého mesta a kremnická zima.

25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?

V zásade mi tu nič nechýba. Ak chcem, tak si viem vo všetkých oblastiach niečo nájsť.

26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Bohužiaľ, je tu veľa historických budov a stavieb, ktoré by potrebovali obnovu a viac pozornosti. Mnohé z nich sú vo vlastníctve súkromných osôb, a týmto ľuďom asi chýba určitá hrdosť na majetok, ktorý vlastnia.

Foto: Filip Jurovatý

27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?

Spoločenský život momentálne prehráva boj s televíziou a internetom, ale to sa netýka len Kremnice. Ľudia jednoducho menej chodia von. Verím ale, že to nie je dlhodobý trend. Ako hovorí náš starý pán premietač: „Ich to omrzí.“

28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?

Wau, tu to žije!

29. Chcel by si v regióne žiť aj o 20 rokov?

Určite neplánujem odísť. Chcem byť svedkom toho, ako sa ten spomínaný potenciál napĺňa.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Kremnici?

„Mestských legiend“ o Kremnici je mnoho, najviac asi o permoníkoch, ktorí žijú v skrytých zákutiach mesta, starých baniach a banských chodbách pod mestom. Otázne je, či mesto strážia alebo v ňom len strašia (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Kremnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Zdeno Gális

Zdeno nie je rodený Kremničan, s mestom je ale úzko spätý už viac ako 10 rokov. V Kremnici prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola. Našiel si tu ženu a založil rodinu. A hoci sa nedávno presťahoval do neďalekej dediny, v Kremnici naďalej s radosťou pracuje a trávi v nej veľa svojho času.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Kampaň O2 Nebuď pirát pozitívne ovplyvnila správanie mladých vodičov

Mladí ľudia si vďaka kampani O2 uvedomili riziká, ktoré so sebou prináša používanie mobilu za volantom, a počas jazdy s ním manipulujú menej.

Začiatkom apríla tohto roka odštartovala spoločnosť O2 Slovensko v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom. 

Orientovala sa najmä na mladých vodičov vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí sú najviac náchylní na branie mobilných telefónov do rúk aj počas šoférovania.

Celá kampaň odštartovala prichytením a pokutovaním moderátora a YouTubera Mateja „Sajfu“ Cifru Políciou SR počas jeho livestreamu spoza volantu. Do kampane sa následne zapojilo približne 20 influencerov, ktorí vyjadrili svoj názor na túto tému a snažili sa využiť svoj vplyv, aby mladým ľuďom ukázali, že používanie telefónu za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

Prečítajte si: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec, hovorí Matej „Sajfa“ Cifra

Keď kampaň mení návyky mladých vodičov

Podľa prieskumu agentúry Kantar kampaň od apríla tohto roku zaregistrovalo až 60 % mladých vodičov.

„Otvorenie tejto témy malo svoj význam. Až 97 % mladých vodičov hodnotí kampaň pozitívne a polovica opýtaných sa vyjadrila, že kampaň ovplyvnila používanie telefónu za volantom,“ hovorí šéfka komunikácie O2 Slovakia Tereza Molnár.

„Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun.“

„Naším hlavným cieľom bolo práve to, aby si mladí ľudia tieto riziká uvedomili, diskutovali o nich a prispôsobili im aj svoje reálne každodenné správanie za volantom, takže ju považujeme za veľký úspech,“ dodáva.

Interakcií s mobilom za volantom je medziročne menej

Z prieskumu vyplýva, že takmer 70 % mladých vodičov má pocit, že kampaň pozitívne ovplyvňuje správanie vodičov, a až 88 % si myslí, že takéto celospoločenské projekty pomáhajú zlepšiť život na Slovensku.

„Medziročne vidíme v prieskume aj istý pokles aktivít za volantom, ktoré si vyžadujú interakciu s mobilným telefónom, akými sú napríklad nastavovanie navigácie, písanie SMS správ či telefonovanie,“ vysvetľuje šéfka komunikácie.

Vodiči si aplikáciu O2 Extra výhody s navigáciou obľúbili, najazdili vyše dvoch miliónov kilometrov

Kampaň Nebuď pirát zaznamenala pozitívne výsledky aj v rámci využívania špeciálne upravenej navigácie Sygic, ktorá sa stala súčasťou aplikácie O2 Extra výhody. Aplikácia zaznamenáva rýchlosť a interakcie s mobilným telefónom počas jazdy a následne vodičov odmeňuje za zodpovednú jazdu.

Od spustenia kampane Nebuď pirát najazdili vodiči vyše 2 000 000 km v rámci 130 000 jázd, a to s priemerným skóre takmer 93 bodov za jazdu. Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39, takže v správaní vodičov vidíme jednoznačný posun, ktorý je jedným z najdôležitejších úspechov kampane,“ zhodnocuje ďalšie výsledky šéfka marketingovej komunikácie O2 Slovakia Lucia Petrášová.

Ako funguje aplikácia O2 Extra výhody?

Bezplatná aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak vodič jazdí celý mesiac zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže každý mesiac získať dáta zadarmo. Jazdiť môže tak, že si navolí presnú trasu alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov, absolvuje minimálne 10 jázd a odjazdí najmenej 150 km, získa do konca septembra ako bonus namiesto pôvodného 1 GB až 5 GB dát zadarmo.

Čítajte aj: Držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a nebezpečné, hovorí Barbora Krajčírová


Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac