Čím je stredoslovenská Kremnica špecifická? Opýtali sme sa miestneho lokálpatriota Zdena

Spolu s O2 sme tento raz zavítali do Kremnice, ktorá sa väčšine z nás spája najmä s miestnou mincovňou. Viac o živote v tomto banskom meste nám porozprával miestny lokálpatriot Zdeno Gális.

Zdeno, ktorý v Kremnici už 10 rokov prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola, nám prezradil, čo má na meste rád, aj v čom má podľa neho najväčšie rezervy.

1. Ak by si mal mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Malé, milé, s potenciálom.

2. Čo tvoje mesto podľa teba odlišuje od iných?

To, že mesto sa počtom obyvateľov blíži k obci (úsmev).

3. Čo máš na svojom meste najradšej?

Pokoj mimo turistickej sezóny.

Foto: Filip Jurovatý

4. Čo máš rád na meste najmenej?

Pokoj mimo turistickej sezóny (úsmev).

5. Na čo počuješ od miestnych najviac sťažností?

Že sa tu nič nedeje. Zažil som situáciu, keď mi to povedal jeden známy a za jeho chrbtom bola vitrína plná plagátov s rôznymi podujatiami.

6. Čo si miestni najviac pochvaľujú?

Históriu mesta.

7. Keby si mal hodinu nato, aby si kamarátovi/turistovi ukázal iba jedno obľúbené miesto, ktoré by to bolo?

Keby som mal len hodinu na stretnutie s kamarátom, tak by sme si išli sadnúť, a turistu by som poslal na zámockú vežu, z ktorej bude mať mestečko „na dlani“.

Rýchly mobilný internet 4G LTE od O2 si môže vďaka novej sieti naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o pokrytí nájdete na tomto mieste.

8. Kam by si ho nemal dôvod vziať?

Také miesto nie je. Aj tie škaredé dokážu inšpirovať.

9. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Momentálne je populárne Pohostinstvo Štroffek a potom aj naša Akropola a rôzne podujatia, ktoré sa v meste konajú.

Foto: Zdeno Gális

10. Kde je najväčší pokoj?

V Kremnici (úsmev).

11. Akým dopravným prostriedkom sa mestom prepravuje najpohodlnejšie?

Veľkosť a členitosť predurčujú Kremnicu na to, že najlepšie pešo. Ale mnohí miestni sa radi presúvajú aj na bežkách. Kremnica je top bežkárska destinácia.

12. Existuje miesto v meste, kde si nikdy nebol?

Katakomby pod námestím.

13. Chcel by si vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Turistov zo Štiavnice.

14. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak než sa oficiálne volá? Ak áno, ako?

Napríklad ubytovňu Toliar, čo jo legendárna prevádzka kúsok nad mestom. Každý ju volá R-ko, názov sa asi odvodil od komunistického ROH. Miestni často berú na prechádzku k R-ku aj návštevy. Na jej konci vás čaká odmena, no neprezradím aká (úsmev).

15. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážiš (žijúcu alebo nežijúcu)?

Keďže ide o historické mesto, tak je asi vhodné vybrať historika, napríklad Daniela Haasa Kianičku. Ale mesto žije aj športom, preto Rudolf Čilík, ktorý sa venoval behu na lyžiach.

16. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáš rád?

„Zdochol tu pes“.  To je už taká tradičná „průpovídka“, ktorá ale vonkoncom nie je pravdivá.

Foto: Filip Jurovatý

17. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Neviem, či si ešte niekde inde ľudia pýtajú namiesto dvoch pív „dva pivá“.

18. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Zvyky sú tu tradičné, podobne ako inde v regiónoch. Ale možno by som vyzdvihol podujatia, aké inde na Slovensku nie sú: Big Air v meste – snowboardové skokanské preteky priamo v historickom centre, Kremnické Gagy – festival humoru a satiry alebo Bielu Stopu – najväčšie bežkárske preteky na Slovensku.

19. Keby si dostal 100 €, kam v meste by si ich išiel minúť?

Skočil by som do mincovne po nejakú fajnú striebornú historickú mincu (úsmev).

20. Ak by si mal v meste začať nejaký biznis, čo by to bolo?

Pred 10 rokmi som začal v kultúre, ale myslím si, že potenciál na väčší biznis je v kúpeľníctve a wellness službách.

21. Pre ktorú lokálnu firmu by si chcel pracovať?

Pre antikvariát Tuborgaha.

22. Z akej sumy peňazí sa dá v meste pohodlne vyžiť?

Mesto nie je drahé, služby a tovary určite nie a ani podujatia v ňom sa nijak nevymykajú slovenskému priemeru. Zo 600 € sa tu dá fungovať, s 800 je to pohodlné.

Foto: Filip Jurovatý

23. Čím by sa od tvojho mesta mohli inšpirovať aj ostatné?

V minulosti bolo mesto určite inšpiráciou pre iné. V súčasnosti sa karta trochu obrátila a skôr treba hľadať inšpirácie, ako využiť potenciál, ktorý mestečko určite má.

24. Čo by ti najviac chýbalo, keby si sa odsťahoval?

Ja som sa už odsťahoval (úsmev). V meste som ale prakticky denne. Ak by som sa však odsťahoval povedzme na Maledivy, tak by mi isto chýbala atmosféra zasneženého mesta a kremnická zima.

25. Ktorú aktivitu nevieš v meste robiť, ale chcel by si?

V zásade mi tu nič nechýba. Ak chcem, tak si viem vo všetkých oblastiach niečo nájsť.

26. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Bohužiaľ, je tu veľa historických budov a stavieb, ktoré by potrebovali obnovu a viac pozornosti. Mnohé z nich sú vo vlastníctve súkromných osôb, a týmto ľuďom asi chýba určitá hrdosť na majetok, ktorý vlastnia.

Foto: Filip Jurovatý

27. Ktorá oblasť spoločenského života by potrebovala nový impulz?

Spoločenský život momentálne prehráva boj s televíziou a internetom, ale to sa netýka len Kremnice. Ľudia jednoducho menej chodia von. Verím ale, že to nie je dlhodobý trend. Ako hovorí náš starý pán premietač: „Ich to omrzí.“

28. Čo by si si prial, aby ľudia o meste hovorili o 10 rokov?

Wau, tu to žije!

29. Chcel by si v regióne žiť aj o 20 rokov?

Určite neplánujem odísť. Chcem byť svedkom toho, ako sa ten spomínaný potenciál napĺňa.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Kremnici?

„Mestských legiend“ o Kremnici je mnoho, najviac asi o permoníkoch, ktorí žijú v skrytých zákutiach mesta, starých baniach a banských chodbách pod mestom. Otázne je, či mesto strážia alebo v ňom len strašia (úsmev).

Vychutnajte si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Kremnici nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Zdeno Gális

Zdeno nie je rodený Kremničan, s mestom je ale úzko spätý už viac ako 10 rokov. V Kremnici prevádzkuje kino a kultúrne centrum Akropola. Našiel si tu ženu a založil rodinu. A hoci sa nedávno presťahoval do neďalekej dediny, v Kremnici naďalej s radosťou pracuje a trávi v nej veľa svojho času.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyše 93 % Slovákov môže na mobile surfovať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Rýchly mobilný internet od O2 je dostupný už takmer pre celé Slovensko a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Pripojte sa k novej sieti.

Technici 2 roky budovali novú sieť, aby O2 prinieslo Slovensku najširšie pokrytie 4G LTE internetom. V súčasnosti táto technológia predstavuje jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet.

Pozrite si dôvody, prečo neprichádzať o 4G LTE internet od O2:

Surfujte cez bleskurýchle mobilné internetové pripojenie s bežnou rýchlosťou od 25 Mbps (a maximálnou rýchlosťou až 73 Mbps) pri sťahovaní. Pripojíte sa už 2 080 obciach po celom Slovensku, napríklad aj v týchto:

Na to, aby mohli zákazníci O2 využívať možnosti 4G internetu, si nemusia platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí len telefón alebo tablet s podporou 4G LTE4G LTE SIM kartu, ktorú vám bezplatne vymenia v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Pre viac informácií kliknite na červené tlačidlo:

 


Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové