Manželia Lašánovci z Giraffe Bakery: Vlastnou pekárňou sme si splnili sen

Pekáreň Giraffe Bakery musela prekonať nástrahy úradov aj online sveta. Presťahovaním do priestorov v Novej Cvernovke sa jej majiteľom manželom Lašánovcom otvorili nové možnosti.

Túžba vyskúšať niečo nové priviedla Janu a Michala Lašánovcov pred desiatimi rokmi k odvážnemu kroku. Otvorili si vlastnú pekáreň, dnes už známu Giraffe Bakery, kde ponúkajú rôzne sladké lákadlá – od cupcakov cez makrónky a cheesecaky až po torty.

S Janou Lašánovou sme sa porozprávali, ako vyzerali ich začiatky, o pôvode „Žirafy“, ako sa pekáreň familiárne označuje, o nástrahách podnikania, ale aj o tom, čo plánujú v budúcnosti.

Na Slovensko prichádza nová povinnosť pre podnikateľov eKasa. Viac informácií o riešení od O2 a výbere vhodného zariadenia pre vašu prevádzku nájdete na ekasa.o2.sk.

Náročné začiatky

„Dávnejšie som pracovala v spoločnosti O2, kde som nastúpila ešte pred jej spustením. Tento zážitok bol pre mňa veľmi inšpirujúci. Samotné prostredie pôsobilo ako taký startup a nemalo ešte jednoznačne nalinkované pravidlá. Bolo mi to veľmi blízke. Neskôr, keď už prišli všetky ohraničenia, procesy a milión excelovských tabuliek, začala som rozmýšľať nad niečím vlastným,“ hovorí o prvotnom nápade Jana.

Spolumajiteľka pekárne priznáva, že začiatky si predstavovala naivne. Je presvedčená, že napriek prekážkam sa im darilo napredovať najmä vďaka veľkému entuziazmu.

„Pri tom nespočetnom množstve úradov, ktoré musíte obehať, je hygienická kontrola iba malý čriepok spomedzi všetkých administratívnych úkonov. A potom je tu, samozrejme, ešte kolaudácia priestorov. Keď sa v tom raz človek začne motať, zistí, že z pôvodnej predstavy „zabavme sa, veď to nejako vyjde“ to bol nakoniec proces na pol roka. Keď sa však spojí tvrdohlavosť s okolnosťami, ktoré vás tlačia, tak za tým snom idete,“ dodáva.

„Ak sa tejto práci chcete venovať naplno, musíte mať k tomu naozaj vzťah.“

A akú rolu v tom zohráva žirafa, podľa ktorej svoju prevádzku pomenovali? „Keďže sme s manželom obaja dosť vysokí, prezývka „žirafky“ sa s nami vždy ťahala a nakoniec sme si povedali, že nás to skvele vystihuje,“ objasňuje.

Lásku ku gastronómii získali v rodine

Hoci mnohí v začiatkoch úvah o podnikaní bojujú s otázkou, do čoho sa pustiť, pre Janu a Michala to bolo jasné. „Základ lásky ku gastronómii máme v rodine, kde sa vždy dobre varilo a pieklo. Pre mňa je to prirodzené prostredie a nevedela by som si predstaviť podnikať v niečom inom,“ približuje.

Podnikateľskú dráhu začínali manželia Lašánovci s cupcakmi. „Pred 10 rokmi ich ešte na Slovensku nikto nepiekol. Všetky receptúry, s ktorými pracujeme, sú moje vlastné,“ vysvetľuje Jana.

Celé pečenie je podľa jej slov jeden veľký proces, do ktorého vstupujú aj priania a túžby zákazníkov. Stabilná ponuka pozostávajúca z 12 príchutí cupcakov sa mení buď na základe sezóny, alebo prieskumu medzi zákazníkmi. Lašánovci sledujú, ktoré príchute sú populárne, a tie sa snažia zachovať. „Niektoré sú s nami úplne od začiatku a niektoré obmieňame často. Záleží aj na tom, čo nás baví.“

Pracovať s ľuďmi je najväčšia škola

Vlastné podnikanie Lašánovcov prekvapilo z každej stránky, najviac však z tej ľudskej. „Za najväčšiu výzvu považujem naučiť sa viesť ľudí. Snažíme sa vystupovať prirodzene a na nič sa nehrať,“ zdôrazňuje spolumajiteľka Giraffe Bakery.

Pohovor so súčasným kolegom Martinom prebiehal neformálne pri káve. „Opýtala som sa ho, či si dá kávu. Keď súhlasil, poslala som ho, nech si ju ide spraviť za pult, a už tam rovno zostal,“ smeje sa.

Za najväčšiu výzvu považujem naučiť sa viesť ľudí. Snažíme sa vystupovať prirodzene a na nič sa nehrať.“

Jana je presvedčená, že práca v pekárni vôbec nie je jednoduchá. Treba neustále rozmýšľať, mať dobrý time management, byť precízny a vytrvalý. Osem hodín, ktoré počas bežného dňa strávia na nohách, sa pri veľkých objednávkach totiž často mení aj na 12. „Ak sa tejto práci chcete venovať naplno, musíte mať k tomu naozaj vzťah,“ zdôrazňuje.

Manželia Lašánovci si dobre uvedomujú dôležitosť atmosféry na pracovisku, ktorá priamo ovplyvňuje pracovný výkon. „Napriek tomu, že sme viac-menej ženský kolektív (s výnimkou dvoch chlapov), veľmi dobre spolu vychádzame, komunikácia medzi nami je priama. Myslím, že sme príliš malý podnik na to, aby sme si mohli dovoliť mať medzi sebou zlé vzťahy,“ opisuje Jana chod prevádzky, kde pracujú ľudia rôznych profesií – od grafickej dizajnérky cez učiteľku a bábkoherečku až po fyzioterapeutku.

„Musíme tu mať niečo pevné, čo nás stmeľuje. U nás je to postavené na humore. Rozhodne sa tu neberieme príliš vážne,“ myslí si Jana.

Pri fungovaní cez internet im chýbal kontakt s ľuďmi

Bratislavská Giraffe Bakery spočiatku pôsobila v priestoroch na Zátiší, ktoré boli určené len na výrobu. „Fungovali sme len na princípe internetových objednávok a od toho sa odvíjala aj stavba celého dňa,“ opisuje Jana. Fungovanie len cez internet vníma ako veľkú nevýhodu, chýbal im totiž kontakt s ľuďmi. „V tých časoch sme sa snažili chodiť aspoň na Dobré trhy, ale inak sme celý marketing riešili iba online.“

Presťahovaním do Novej Cvernovky sa Lašánovcom otvorili úplne nové príležitosti. „Svoju ponuku sme rozšírili o kaviareň a naše služby poskytujeme na rôznych eventoch, ktoré vytvárajú firmy sídliace priamo v Novej Cvernovke. Krásne sa tu dopĺňame,“ hovorí.

Zaujímavosťou je, že v priestoroch Cvernovky sídlila pôvodne chemická priemyselná škola a v priestoroch Giraffe Bakery bol kedysi školníkov byt.

Viac eventov aj firemné raňajky pre ľudí z Novej Cvernovky

Najväčším plánom do budúcnosti je pre Lašánovcov stabilizovať sa v Cvernovke a venovať sa viac eventom. „V rámci priestorov Cvernovky by sme chceli robievať firemné raňajky pre zamestnancov ostatných firiem. V lete sa plánujeme zamerať aj na detské oslavy. Od nového roku sme otvorili kurzy pečenia cupcakov, makrónok a pečenia pre začiatočníkov, ktoré sú zatiaľ hojne navštevované,“ uzatvára Jana.

Nová povinnosť pre podnikateľov

Nielen menších prevádzok, akou je Giraffe Bakery, sa bude týkať jedna z veľkých zmien, ktorá vstupuje do platnosti 1. júla 2019. Ide o zavedenie tzv. eKasy, online pripojenia pokladníc do systému finančnej správy, ktoré má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a viacero ďalších výhod aj podnikateľom.

Spoločnosť O2 pri tejto príležitosti prišla na trh s O2 eKasou, komplexným riešením pre živnostníkov a podnikateľov, ktoré prepája pokladnicu s platobným terminálom, tlačiarňou a súčasne prináša rýchle a spoľahlivé internetové pripojenie.

Giraffe Bakery

Pekáreň Giraffe Bakery, za ktorou stoja manželia Lašánovci, ponúka vo svojich priestoroch v Novej Cvernovke aj prostredníctvom webu sladké dobroty poďľa domácich receptúr. Služby poskytujú aj na rôznych eventoch a od začiatku tohto roka organizujú kurzy pečenia.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na Slovensko prichádza eKasa. O2 podnikateľom ponúka komplexné riešenie

Splňte si zákonné povinnosti s moderným a prehľadným systémom od O2.

V apríli 2019 vstúpila do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému Finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie.

Viac informácií o O2 eKase, jej možnostiach a výbere vhodného zariadenia pre vašu prevádzku nájdete na ekasa.o2.sk.

Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé prvky, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Od apríla pre nových používateľov, od júla pre všetkých

Od 1. apríla 2019 je pripojenie na systém Finančnej správy prostredníctvom eKasy povinné pre všetkých nových používateľov, od 1. júla 2019 sa už bude povinnosť vzťahovať na všetkých.

Podľa údajov Finančnej správy a Slovenskej komory daňových poradcov je v súčasnosti v prevádzke vyše 230 000 elektronických registračných pokladníc. Okolo 90 000 z nich budú podnikatelia prispôsobovať cez aktualizáciu softvéru.

Výhody eKasy vidia aj podnikatelia

Podľa prieskumu agentúry Ipsos o tejto povinnosti síce vie, ale nemá žiadne informácie pätina podnikateľov. Základné informácie má vyše polovica a detailné informácie má 20 %. Systém eKasy, resp. riešenie pripravené na eKasu zatiaľ nemá 75 % opýtaných.

Napriek tomu, že eKasu vnímajú ako novú povinnosť, vidia v nej aj mnohé výhody, ako napríklad zjednodušenie komunikácie so štátnou správou (32 % opýtaných), potenciál pre inovácie (21 %) či jednoduché ovládanie (20 %).

Slovenská komora daňových poradcov vidí prínos pri zavádzaní online pripojenia pokladníc najmä v efektívnejšom výbere daní a poklese manipulácie s pokladnicami.

„Cieľom online napojenia registračných pokladníc na portál Finančnej správy je zabrániť podvodom pri evidovaní tržieb. Kontrolami Finančnej správy sa zistilo, že sa v praxi používajú neautorizované pokladnice, upravujú sa pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo sa poškodzujú dátové úložiská,“ vysvetľuje Mária Sameková, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

V susednom Česku funguje eKasa už dva roky

V Českej republike už systém elektronickej evidencie tržieb (EET), teda eKasy platí od decembra 2016. Zvedenie systému so sebou prinieslo viacero výhod. „České reštaurácie po štarte EET začali výrazne viac prijímať platby kartou,“ povedal výkonný riaditeľ Asociácie prevádzkovateľov mobilných sietí v Česku Jiří Grund.

Nutnosť online pripojenia využili tamojší mobilní operátori, ktorí priniesli ucelené riešenia. „Aj na tomto trhu došlo k liberalizácii, ktorá mala za následok zníženie cien registračných pokladní,“ doplnil Grund. Na systéme elektronickej evidencie funguje už od roku 2013 aj Chorvátsko.

O2 prináša komplexné riešenie eKasy

Systém eKasy založený na skúsenostiach z Českej republiky a rovnako aj Chorvátska prinesie na Slovensko aj spoločnosť O2. Okrem kompletného riešenia pokladne, platobného terminálu a tlačiarne odskúšaného na českom aj chorvátskom trhu vie operátor, samozrejme, poskytnúť aj automatické pripojenie na dátovú sieť.

„Sme pripravení ponúknuť podnikateľom komplexné riešenie eKasy, ktoré zahŕňa nielen pripojenie, ale aj zariadenia spolu s doplnkovou výbavou. Využívame pri tom skúsenosti z Česka a Chorvátska prispôsobené pre rôznych podnikateľov – od drobných živnostníkov až po veľké prevádzky,“ hovorí Tomáš Masár, riaditeľ stratégie O2.

V tomto momente prebieha certifikácia zariadenia finančnou správou a O2 by ho chcelo dať podnikateľom k dispozícii koncom marca, t. j. ešte pred vznikom povinnosti 1. apríla.

Systém pomôže so skladovým hospodárstvom aj s manažmentom stolov

Systém eKasy prinesie podnikateľom mnohé výhody, akými sú kompletné skladové hospodárstvo, štatistiky predaja, synchronizácia udalostí online aj v cloude, manažment stolov pre reštaurácie a kaviarne či vzdialený prístup pre servisné zásahy.

„Pre podnikateľov sa otvára potenciál pre inovácie. Nové eKasy budú prinášať praktické výhody, vďaka ktorým sa podnikateľom môžu odbúrať mnohé administratívne úkony, ako napríklad denná uzávierka a podobne. Keď sa naučia plne využívať všetky benefity, môže to pre nich znamenať nespornú výhodu,“ dopĺňa Masár.

Po skúsenostiach z Českej republiky bude eKasa zohľadňovať špecifikácie pre rôzne segmenty podnikania a bude dostupná v dvoch variantoch podľa potrieb (Komplet a Kompakt). Integrované riešenie platobného terminálu bude zároveň motivujúce pre platby kartou.

Prečo si vybrať práve O2 eKasu?

  • Dostanete s ňou všetko, čo potrebujete – tlačiareň, platobný terminál aj 4G pripojenie na internet.
  • Ovláda sa pohodlne a intuitívne cez dotykový displej.
  • Máte s ňou dokonalý prehľad o vašom podnikaní – prináša kompletnú správa skladu, vzdialený prístup cez eKanceláriu, zálohovanie a synchronizovanie všetkých aktivít a štatistiky predaja
  • Používajú ju už desaťtisíce spokojných zákazníkov.
  • Získavate nonstop podporu a servis od veľkého operátora.
  • Neplatíte úvodnú platbu za zariadenie.

Vyberte si  ideálne zariadenie pre váš druh podnikania

V O2 máte možnosť vybrať si z dvoch typov zariadení podľa druhu vášho podnikania:

O2 eKasa Komplet prestavuje kompletné stolové riešenie. Pokladňa disponuje dotykovou obrazovkou s 10,1-palcovou uhlopriečkou, samostatnou mobilnou termotlačiarňou účteniek, ktorá je mimoriadne ľahká a samostatným platobným terminálom, ktorý si poradí so všetkými tipmi platobných kariet.

O2 eKasa Kompakt je zase kompaktné all-in-one riešenie, ktoré je ideálne do menších prevádzok, akými sú napríklad kaderníctva. Súčasťou zariadenia je dotyková 7-palcová obrazovka, integrovaná termotlačiareň účteniek aj zabudovaný platobný terminál, ktorý zvládne všetky tipy platobných kariet.

Obe zariadenie rýchlo pripojíte na rýchly a spoľahlivý internet od O2.

O2 poskytne dáta potrebné na komunikáciu s Finančnou správou zadarmo

„V O2 sme sa rozhodli, že dáta potrebné na komunikáciu s Finančnou správou poskytneme zadarmo aj na iných službách, s cieľom prispieť na vlastné náklady k rozvoju digitalizácie. Naším cieľom je, aby prechod na eKasu bol pre podnikateľov bezproblémový, preto chceme čo najviac vyjsť podnikateľom aj štátu v ústrety a nespoplatňovať prenesené dáta pri komunikácii s finančnou správou,“ vyhlásil riaditeľ stratégie O2.

Podľa prieskumu agentúry Ipsos tretina podnikateľov (35 %) očakáva, že úvodné náklady sa budú pohybovať v intervale 200 až 1 000 €, pričom vyše 20 % si myslí, že náklady budú vyššie ako 300 €.

„Naším cieľom je, aby sme prišli s najvýhodnejším riešením, ktoré podnikateľov nielenže nezaťaží, ale odbremení od rôznych povinností. Tým je aj úvodná platba, ktorá bude predstavovať 2 € a zvyšok umožníme podnikateľovi platiť formou splátok,“ hovorí Masár.

Mesačná platba za eKasu bude 25 €, v čom je zarátaná splátka zariadenia (5 € mesačne) a celková služba eKasy (20 € mesačne – licencia za softvér, chránené úložisko, aktualizácie, technická podpora a pripojenie zariadenia). Cena zariadenia pri platbe v hotovosti je 218 €, ktorú si zákazník môže znížiť ešte o bonus vo výške 96 € pri jej dvojročnom využívaní.

Víkendové vydanie pre malých podnikateľov 
Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda pre živnostníkov a malých podnikateľov a prináša informácie o najdôležitejších zmenách, ktoré ich čakajú počas tohto roka. Jednou z nich je aj tzv. eKasa, teda online pripojenie pokladníc do systému Finančnej správy, ktoré bude od júla 2019 povinné pre všetkých. Ak práve hľadáte vhodné zariadenie, stavte na komplexné riešenie od O2.

Čítajte aj: 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac