Bez dát v mobile sa dnes žije ťažko, zhodujú sa speváčka Gizka Oňová a youtuber Frlajs

Ako využívajú dáta v mobile mladí ľudia a staršia generácia? Dokážu si predstaviť, že by internet nemali stále so sebou?

Pozreli sme sa na to zblízka a vyspovedali speváčku Gizku Oňovú a youtubera Frlajsa.

Ako tento „súboj“ dopadol? Presvedčte sa sami.

Aký telefón používate?

Gizka Oňová: Smartfón Huawei.

Frlajs: iPhone X, ale predtým som mal Samsungy (úsmev). iPhone som zvolil preto, lebo je lepšie stavaný na Instagram.

Viete si predstaviť život bez mobilného telefónu? Patríte k ľuďom, ktorí po mobile siahajú hneď po prebudení?

Gizka Oňová: Dnes si už život bez neho neviem predstaviť, no nie je to prvá vec, po ktorej siahnem hneď po zobudení.

Frlajs: Určite nie (úsmev). Telefón je môj budík a pracovný nástroj.

Na čo telefón využívate najviac?

Gizka Oňová: Mám ho vždy poruke a využívam ho podľa potreby. Odhadom asi hodinu denne.

Frlajs: Záleží odo dňa, resp. od toho, či na niečo práve čakám. Ale priemerne asi tak dve hodiny čistého času.

Aké informácie vyhľadávate prostredníctvom internetu v mobile najčastejšie?

Gizka Oňová: Googlim si recepty, trasy, muziku a hocičo iné, čo ma zaujme.

Frlajs: Tie, ktoré si nepamätám, teda rôzne návody, videá, fakty a udalosti.

 „Telefón je môj budík a pracovný nástroj,“ hovorí youtuber Frlajs.

S kým chatujete, resp. komunikujete prostredníctvom internetu najčastejšie?

Gizka Oňová: S mojimi piatimi vnúčatami a s ostatnou rodinou.

Frlajs: Snažím sa chatovať čo najmenej. Ak aj chatujem, tak je to väčšinou pracovne, keďže s mnohými agentúrami, s ktorými spolupracujem, riešim všetko prostredníctvom chatu.

O akú fotku alebo akú informáciu ste sa naposledy delili so svojimi blízkymi?

Gizka Oňová: Robila som poriadok v albumoch a cez WhatsApp som širokej rodine preposlala staré hodnotné fotky.

Frlajs: Link na ďalšie video, ktoré ešte nie je vonku (úsmev).

Internet je skvelý aj na spojenie s ľuďmi, o ktorých sme už dlho nepočuli. Podarilo sa vám vďaka sociálnym sieťam skontaktovať so známymi?

Gizka Oňová: Nie som na žiadnej sociálnej sieti, takéto abstraktné vzťahy nepestujem, takže nie. Žiaľ, podobne ako v prípade iných populárnych ľudí existuje aj niekoľko falošných profilov, ktoré používajú moje meno. Na komunikáciu s blízkymi však pravidelne využívam aplikáciu WhatsApp.

Frlajs: Áno, hlavne s ľuďmi zo zahraničia či s kamošmi z detstva. Používam najmä Facebook, keďže podľa mena sa tam dnes dá vyhľadať skoro každý (úsmev).

Dozvedeli ste sa vďaka internetu nejakú zaujímavú informáciu sami o sebe?

Gizka Oňová: Samu seba si negooglim, keďže na to nemám čas, takže nie.

Frlajs: Že som namyslený syn bohatého tatka. Môj otec je herec a učí na škole (smiech).

Zachránilo vás už niekedy to, že máte v telefóne mobilné dáta?

Gizka Oňová: Áno, pri cestovaní v zahraničí som hnala taxikára na letisko, lebo som sa bála, že zmeškám lietadlo. Vďaka internetu som zistila, že let posunuli o dve hodiny – bola to veľká úľava.

Frlajs: Nespočetne veľakrát, už to beriem ako samozrejmosť.

Na ktoré aplikácie nedáte dopustiť?

Gizka Oňová: Určite na WhatsApp, mapy a na čítačku QR kódov, pomocou nej platím napríklad faktúry.

Frlajs: Na Messenger, Instagram, Gmail, Snapseed, ktorú využívam na úpravu fotiek, 9GAG a YouTube.

Máte aplikácie určené vyslovene na zábavu či na vypĺňanie voľného času?

Gizka Oňová: Väčšinou sa zabávam inak ako prostredníctvom mobilu, ale stane sa, že si na dlhých cestách zahrám sudoku alebo tetris.

Frlajs: Áno, ale je ich veľmi málo, skôr sa zabávam na počítači. Ale ak už, tak potom nejaký ten Candy Crush – teda „záchodovky“ alebo hru PUBG Mobile.

„Najčastejšie chatujem s mojimi piatimi vnúčatami a s ostatnou rodinou,“ hovorí speváčka Gizka Oňová.

Koľko dát mesačne využijete?

Gizka Oňová: Asi 2 GB.

Frlajs: Okolo 16 až 18 GB.

Čo by ste robili, keby ste nemali internet v mobile?

Gizka Oňová: Viac by som spievala, varila a vyšívala gobelíny s kvetinovými motívmi (smiech).

Frlajs: To, čo predtým, keď internet v mobiloch ešte nebol – hľadal Wi-Fi (smiech).

Prečo by ste mobilné dáta odporučili aj iným?

Gizka Oňová: Dnes sa bez nich žije ťažko. Priznajme si, že nám uľahčujú život.

Frlajs: Je to pohodlné a človek nemusí riešiť, či je niekde Wi-Fi alebo nie. Plus vďaka možnosti využitia dát aj v rámci EÚ je to super.

Čím je internet rýchlejší, tým lepšie vám dokáže slúžiť. Preto je rýchly 4G internet od O2 dostupný už pre takmer 94 % obyvateľov Slovenska. Aby ste ho mohli využívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón, zapnutý príjem 4G signálu vo svojom smartfóne a nastavený automatický výber siete.

Zastavte sa v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám pomôžeme s nastavením 4G siete a navyše do 31. 8. 2018 si môžete odniesť 5 GB dát zadarmo.

Gizka Oňová a Lukáš Frlajs

Speváčka a herečka Gizka Oňová sa venuje rozmanitým hudobným žánrom vrátane muzikálu. Známa je tiež svojím kulinárskym umením, ktoré preniesla aj do dvoch kuchárskych kníh. Hoci internet v mobile využíva denne, dodnes nemá súkromný profil na žiadnej sociálnej sieti.

 

Herec a youtuber Lukáš Frlajs, známy ako Frlajs, stojí spolu s Matejom Zrebným za profilom Zrebny & Frlajs s približne 170-tisíc odberateľmi. Ich krátke vtipné videá bavia Slovensko, pričom to najpopulárnejšie, ktoré opisuje rôzne typy ľudí na párty, má už viac ako milión pozretí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Všetko, čo by ste mali vedieť o sieti 4G LTE

O 4G LTE sieti ste už asi počuli – ale viete ju využívať?

Každý z nás už asi v reklame videl: „Surfujte na novej sieti s rýchlym 4G internetom“. Ale prečo je okolo toho 4G vlastne taký rozruch?

Odpoveď je jednoduchá – 4G LTE je sieť novej generácie, zameraná práve na mobilný internet. Celou jeho podstatou totiž je práve to, aby pre vás bol internet vo vašom telefóne dostupný rýchlo a spoľahlivo vždy, keď ho budete potrebovať. Znie to jednoducho a pritom to znamená naozaj veľa.

4G LTE je neporovnateľne lepšie

Samotný mobilný internet samozrejme žiadnou novinkou nie je. Čo teda nové 4G LTE prináša oproti svojim predchodcom? Najlepšie si to predstavíte ako cestu. Z pohľadu mobilného internetu je 2G pripojenie ako lesná cesta so šírkou na jeden konský povoz. 3G je bežnou okresnou cestou, ktorá je v zásade fajn – až po prvú kolónu. No a 4G LTE je v porovnaní s nimi diaľnicou.

Lesná cesta (2G), bežná okresná cesta (3G), diaľnica (4G)

A podobne, ako vám diaľnica umožní dostať sa kam chcete rýchlo a pohodlne, 4G LTE pre vás spraví to isté vo svete internetu. Napríklad obľúbené stránky vám načíta približne 5x rýchlejšie ako bežná 3G sieť. A to už určite stojí za to.

Možno už 4G LTE máte k dispozícii, len o tom neviete

Stačí zobrať do ruky svoj smartfón so zapnutými mobilnými dátami a pozrieť sa na ikonu signálu. Ak tu vidíte 4G alebo LTE, ste pripravení využívať všetky benefity rýchlej 4G LTE siete. Gratulujeme!

3 jednoduché kroky ako si nastavíte 4G LTE

Ak vám 4G LTE nenaskočilo automaticky, stačí si skontrolovať 3 veci:

  • Vašu SIM kartu
  • Vaše zariadenie
  • Správne nastavenie 4G LTE v zariadení

Krok 1: Overte si SIM kartu

Všetky novšie SIM karty od O2 už spravidla podporujú 4G LTE. Overiť si tú vašu môžete jednoducho. Odošlite SMS v tvare 4G alebo 4g na 99222.

Krok 2: Zistite, či vaše zariadenie podporuje 4G LTE

Podobne ako na diaľnicu nemôžete ísť s traktorom, ani na 4G LTE sa nedá dostať s akýmkoľvek zariadením. Takto si overíte, ako je na tom to vaše. A ak by ste potrebovali nový, v O2 E-shope sú všetky 4G LTE zariadenia označené ikonou.

Krok 3: Skontrolujte, či máte v zariadení 4G LTE zapnuté

Ak máte 4G kartu aj zariadenie, stačí už len skontrolovať, či má v nastaveniach aj dovolené prihlásiť sa na 4G LTE. Stačí na to zapnutý automatický výber siete.

iOS

Android

Znie to komplikovane? Zastavte sa v ktorejkoľvek O2 Predajni. Predajcovia vám 4G radi nastavia a navyše získate aj darček v podobe 5 GB dát bezplatne.

Koľko dát vlastne potrebujete

Bežný Slovák  v roku 2017 spotreboval priemerne 0,66 GB dát mesačne. Ak teda neviete odhadnúť, aký objem dát budete potrebovať, najlepšie je začať na úrovni 1 GB mesačne.

Preložené do ľudskej reči, 1 GB dát vám stačí približne na stiahnutie 300 fotiek z dovolenky či podobný počet elektronických kníh do vašej čítačky. V prípade využívania YouTube môžete napríklad počítať približne so štyrmi hodinami videí.

4G zariadenia nie sú drahou záležitosťou

Spomínali sme síce traktory a autá, ale cenovo sme našťastie niekde úplne inde. Ak zistíte, že vaše zariadenie 4G nepodporuje, nový smartfón so 4G si môžete v O2 kúpiť za veľmi priaznivú cenu. Nič vám tak nebude brániť využívať mobilný internet naplno.

Čítajte aj: 5 telefónov na rýchle surfovanie, ktoré nezaťažia vašu peňaženku

Získajte jednoducho rýchly internet od O2

Aktuálne má O2 najširšie pokrytie 4G LTE z operátorov na Slovensku a dostupné je tu pre viac ako 95 % ľudí. Ak ešte nie ste v O2, dostať sa k najrýchlejšiemu mobilnému internetu môžete jednoducho.

Stačí, keď zájdete do O2 Predajne či na web a objednáte si prenos čísla. Predajca s vami pripraví a prejde žiadosť o prenos a po podpise zmluvy už odídete z predajne s novou SIM kartou a v prípade potreby aj s vhodným 4G smartfónom na začiatok už za 2 €.

Po približne štyroch pracovných dňoch je prenos hotový. Vtedy stačí už len vymeniť vašu starú SIM kartu za novú a môžete si užívať všetky výhody 4G LTE. A ak vás ešte stále viazaní u aktuálneho operátora, O2 vám aj v tomto prípade ponúka riešenie. Zmluvnú pokutu do 150 € pri prenose na programy O2 Paušál alebo O2 Dáta za vás preplatíme.

Nenechajte sa teda odradiť – využite možnosť surfovať skvelou rýchlosťou a prejdite na 4G LTE od O2.

Michal Kmeť, O2 Guru


Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové