5 skvelých miest na rodinnú lyžovačku, ktoré možno nepoznáte

Lyžovačka s rodinou k zime jednoducho patrí. Ak sa ale vyberiete do najznámejších slovenských stredísk, davom ľudí a preplneným vlekom sa určite nevyhnete. Skúste to preto túto sezónu trochu inak a dajte šancu aj menej známym lyžiarskym strediskám, ktoré ste doteraz ešte nenavštívili.

Vybrali sme pre vás 5 stredísk, z ktorých si vyberú začiatočníci aj skúsení lyžiari.

Králiky pri Banskej Bystrici

Ski Králiky nájdete len 10 km od Banskej Bystrice a z mesta sa do strediska pohodlne dostanete aj skibusovou linkou, ktorá sem počas hlavnej sezóny pravidelne premáva. Stredisko ponúka 4 zjazdovky, z toho 80 % je technicky zasnežovaných.

Foto: Ski Králiky

K dispozícii je pohodlná 4-sedačková lanovka, 2 lyžiarske vleky a detský lanový vlek v lyžiarskej škôlke. Na jednej zo zjazdoviek nájdete aj snowpark s prekážkami a skokmi, začiatočníkov zase poteší škola lyžovania a snowboardingu aj požičovňa lyží a snowboardov.

Košútka v Hriňovej

Lyžiarske stredisko Košútka nájdete len 2,5 km od centra Hriňovej. Využiť tu môžete 3 lyžiarske vleky so zjazdovkami rôznej náročnosti, tým najmenším je k dispozícii detský vlek s lanom.

Foto: Ben Koorengevel/Unsplash

Výhodou hlavnej zjazdovky je večerné osvetlenie v celej jej dĺžke, ako aj snowpark v jej hornej časti.

Opalisko na Liptove

Skicentrum Opalisko sa nachádza priamo v srdci Liptova – v Nízkych Tatrách, len 5 km od Liptovského Mikuláša nad obcou Závažná Poruba. Čaká vás tu 5 umelo zasnežovaných zjazdoviek, rodiny s najmenšími deťmi ocenia sánkarsku dráhu či prírodné klzisko.

Foto: Skicentrum Opalisko

V areáli Opalisko môžete využiť aj lyžiarsku a snowboardovú škola, servis športového vybavenia, požičovňu lyží, snowboardov či snowtubing.

Martinky nad Martinom

Winter park Martinky sa nachádza v pohorí Malá Fatra nad mestom Martin. Na ľahkých a stredne ťažkých zjazdovkách si môžete vychutnať krásny výhľad na Turčiansku kotlinu a okolité pohoria.

Foto: Urban Sanden/Unsplash

Skúsených lyžiarov poteší 6-sedačková lanovka s bublinami a 5 lyžiarskych vlekov, najmenších zase detský areál s lanovým vlekom a lyžiarskou škôlkou. Detský vlek pre deti do 12 rokov je navyše zadarmo.

Zaujímavosťou je, že v stredisku Martinky sa nachádza jeden z najstarších snowparkov na Slovensku. Na zjazdovke pod sedačkovou lanovkou si skúsenejší jazdci užijú niekoľko lyžiarskych prekážok a skokov.

Strednica v Ždiari

Lyžiarske stredisko Strednica leží priamo v obci Ždiar, medzi hrebeňmi Belianskych Tatier a Spišskej Magury. Zjazdovky sú vhodné skôr pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarkov, na výber tu ale máte až 9 lyžiarskych vlekov.

Foto: Pixabay

Skúsenejších lyžiarov zase poteší sedačková lanovka, ktorá sprístupňuje 2 stredne náročné zjazdovky. Celková dĺžka zjazdoviek v Strednici je takmer 5 km.

Užite si rýchly internet aj počas lyžovačky

Aj počas lyžovačky na Liptove či pri Banskej Bystrici môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku.

Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aj v Rimavskej Sobote nájdete miesta, kde stretnete milých ľudí

Prinášame vám tipy od čitateľov Sódy na miesta v Rimavskej Sobote, kde stretnete ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a svojím vystupovaním a zápalom pre svoje povolanie vám zaručene spríjemnia deň.

Nie každý si dokáže predstaviť život v mestečku na juhu stredného Slovenska. Spolu s O2 sme sa rozhodli zahodiť zaužívaný stereotyp a vybrali sme miesta, ktoré vás očaria a pomôžu vám zmeniť názor na kvalitu poskytovaných služieb.

Užite si rýchly 4G internet počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Preto prichádzame s Rimavskou Sobotou a ľuďmi, ktorí vás presvedčia o tom, že aj v malom meste sa dá žiť spokojný a naplnený život bez toho, aby vám niečo chýbalo.

Hvezdáreň

Kúzelný svet vesmíru, ktorý nemá hranice, vás pohltí hneď pri vstupe do jednej z najznámejších hvezdární na Slovensku. Za výnimočnosťou tohto miesta stoja manželia Rapaví, ktorých život sa s hvezdárňou spája už viac ako 30 rokov. Svoju prácu nadovšetko milujú, čo sa odráža na ich profesionálnom a zároveň ľudskom prístupe.

Sympatická dvojica má za sebou viaceré úspechy vo výskume a patrí medzi najlepších astronómov na Slovensku. Svojmu povolaniu sú oddaní telom aj dušou, čo sa odráža napríklad aj v záhrade, ktorá je súčasťou areálu hvezdárne. Tú vytvorili úplne od základov.

Život Rapavých však nie je len o vesmíre. Pani Daniela sa vo voľnom čase venuje fotografii, ktorá jej priniesla aj úspech na svetovej súťaži. Jej slávnu fotografiu bubliny ste určite zachytili v nejednom slovenskom či zahraničnom médiu. Pán Pavol sa zase zaoberá ekológiou, napríklad nesprávnym osvetlením v mestách. Rovnako ako mesto Rimavská Sobota aj on má vo vesmíre svoju vlastnú certifikovanú planétku.

Mestská galéria Rimavská Sobota

Toto miesto plné lásky k umeniu úspešne funguje aj vďaka skúsenej kurátorke Gabike Garlatyovej, ktorá v priestoroch galérie spolu so svojím manželom, ktorý je taktiež výtvarník a pedagóg, nejaký čas aj bývala.

Pri návšteve nás previedla priestormi galérie, v ktorej momentálne nájdete pestrú výstavu s názvom Bienále maľby VI.?. Zavítali sme aj do jej kancelárie, ktorú využíva aj ako kreatívny ateliér a nevynechali sme ani rezidenčný byt, ktorý umelci s obľubou využívajú najmä v čase, keď v galérii inštalujú svoje výstavy.

Gabika je človek, v ktorého svete neexistuje výraz nedá sa. Spolu s ďalšími externými spolupracovníkmi tak vytvorila kreatívny tím, ktorí v meste usporadúva tvorivé dielne a workshopy pre deti aj dospelých.

Kaviarnička

Útulné miesto v centre mesta, ktoré sa ukrýva v jednom rodinnom dome, naznačuje, že atmosféra tejto prevádzky bude intímnejšia ako v iných kaviarňach. Mnohí Soboťania si Kaviarničku obľúbili práve pre pocit domova a milú obsluhu.

V Kaviarničke nenájdete iný zákusok ako domáci. Všetky produkty pochádzajú z ich vlastnej výroby a pečú sa priamo na mieste. Kávu vám pripravia na retro stroji, ktorý zakúpili práve pre jeho kvalitu. Preferujú taliansky štýl podávania kávy a nikdy vám k nej neprinesú studené mlieko. Ich špecialitou sú palacinky, ktoré si tu rád dá snáď každý.

Pani majiteľka je žena s veľkou energiou a láskou k umeniu. Jej otec bol známy slovenský maliar, ktorý v nej zanechal cit k maľbe a sochárstvu, čo si môžete v interiéri kaviarne hneď všimnúť. V dome, v ktorom má Kaviarnička svoje miesto, býva s dvomi dcérami a mamou. Na konci milej návštevy nás pozdravila s úprimným úsmevom, ktorý sme jej s radosťou opätovali.

Knižnica Mateja Hrebendu

Knižnica Mateja Hrebendu plní v Rimavskej Sobote funkciu mestskej knižnice a zároveň má regionálny význam. Jej budova je jednou z dominánt mesta a osloví vás hneď po príchode na Hlavné námestie. Ak do knižnice vchádzate po prvý raz, milá pani knihovníčka vás za typickej vône kníh zaregistruje a okrem preukazu vám odovzdá aj dávku pozitívnej energie.

Budova knižnice je priestranná a rozdelená na oddelenia, v ktorých si na svoje príde každý. V jednotlivých miestnostiach stretnete ochotné a usmievavé pani knihovníčky, ktoré vám s radosťou poradia.

Okrem klasických výpožičných služieb organizuje knižnica mnoho aktivít, do ktorých sa môžu zapojiť nielen dospelí, ale aj deti. Patria k nim besedy so známymi spisovateľmi, Noc s Andersenom na podporu čítania detí, literárne súťaže, objavovanie mladých talentov alebo tréningy pamäti pre seniorov.

Jedným zo spôsobov, ako knižnicu podporiť, je aj projekt 1 kniha ročne, ktorý umožňuje verejnosti zakúpiť knihu v ľubovoľnej sume, ktorá im chýba. Knižnicu stačí kontaktovať a opýtať sa, akú knihu potrebujú a oni vás už nasmerujú.

PhiBrows Lucia Krajči

Aby sme vám predstavili aj človeka z iného odvetvia, vybrali sme sa za Luciou Krajčiovou, ktorá si prednedávnom otvorila salón na úpravu obočia. Lucka je energická a cieľavedomá žena, ktorá sa nezľakla ani podnikania v malom meste. Medzi ženami si vytvorila vernú klientelu, vďaka ktorej si plní jeden zo svojich snov.

Mnohí by si mysleli, že takouto prácou sa v malom meste nedá uživiť. Tvrdá práca prináša svoje ovocie a Luciin kalendár je čoraz viac zaplnený. A hoci momentálne pôsobí aj vo Viedni a medzi obomi mestami neustále pendluje, priznáva, že zvažuje návrat do rodného mesta.

Lucka pri svojej práci preferuje individuálny prístup, vďaka čomu sa človek v jej útulnom štúdiu cíti naozaj príjemne. Práca v salóne ju naozaj napĺňa a neustále pracuje na vylepšovaní svojej kvalifikácie. V oblasti kozmetiky sa pravidelne vzdeláva, dôkazom čoho je aj niekoľko certifikátov.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.


Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac