Ako sa naozaj žije v Martine? Odpovedala nám miestna lokálpatriotka Janica

„Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň,“ hovorí zakladateľka projektu Jem iné.

Vrátiť sa po rokoch naspäť do rodného mesta môže byť pomerne náročné. Spolu s O2 sme zašli za Janicou Lacovou, ktorá stojí za projektom Jem iné a na jeseň minulého roka sa rozhodla presťahovať z hlavného mesta naspäť do Martina.

Rýchly mobilný internet 4G LTE si môže vďaka novej sieti od O2 naplno vychutnať už viac ako 93 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií

Čo má na svojom meste najradšej, a ktoré oblasti by si podľa nej zaslúžili viac pozornosti? Prečítajte si jej úprimné odpovede.

1. Ak by ste mali mesto charakterizovať tromi prívlastkami, aké by to boli?

Hornato-listnaté, domovinou voňajúce, dejiny píšuce.

2. Čo vaše mesto podľa vás odlišuje od iných a čím by sa od neho mohli inšpirovať iné?

Martin je kolískou kultúry, rodiskom viacerých známych osobností a dejiskom dôležitých udalostí. Vznikla tu Slovenská sporiteľňa aj Tatrabanka. Mesto je tiež známe vďaka svojej významnej úlohe v dejinách slovenského národa – Memorandového zhromaždenia. Vznikla tu Matica slovenská a inicioval sa vznik prvých 3 slovenských gymnázií.

Môžem pokračovať Slovenským národným múzeom, Muzeálnom slovenskou spoločnosťou, Spevokolom, Slovenskou národnou galériou či Kníhtlačiarenským spolkom.

Foto: Filip Jurovatý

S mestom sa spájajú aj mená mnohých dejateľov a umelov, akými sú Svetozár Hurban-Vajanský, Andrej Kmeť, Janko Jesenský, Elena Maróthy-Šoltésová, Pavol Országh-Hviezdoslav, Jozef Gregor-Tajovský, Martin Kukučín, Ján Smrek, František Hečko, Štefan Krčméry, Ľudo Mistrík-Ondrejov, Jozef Cíger-Hronský, Mária Rázusová-Martáková, Martin Rázus, Martin Benka, Ľudovít Fulla a ďalší. Myslím, že v Martine máme byť na čo hrdí (úsmev).

3. Čo máte na svojom meste najradšej a čo zase najmenej?

Najradšej mám bezprostrednú blízkosť mestského života a zelene zároveň. Nemám rada názor tých miestnych, ktorí nikdy nič iné neskúsili, ale majú veľa rečí o tom, ako sa tu zle žije.

4. Na čo počujete od miestnych najviac sťažností a čo si, naopak, najviac pochvaľujú?

Sú to bežné sťažnosti všetkých, ktorí žijú v malých mestách – ako sa tu nedá nič robiť a je tu nuda. Ja som sa do Martina vrátila po takmer 15-tich rokoch z Bratislavy a za posledné 4 mesiace som sa ešte ani raz nenudila. Pochvaľujem si to, čo tí ostatní – krásnu prírodu a pokoj.

5. Keby ste mali hodinu na to, aby ste turistovi ukázali iba jedno miesto, kam by ste ho vzali?

Záviselo by od toho, či je to človek naklonený skôr prírode alebo kultúre. Ak kultúre, tak určite do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch. Ak je to turista, tak môže rovno odtiaľ peši prekráčať celú našu Fatru. Je nádherná (úsmev).

Foto: Filip Jurovatý

6. Je nejaké vychytené miesto, kde sa ľudia radi zhromažďujú a stretávajú?

Múzeum slovenskej dediny, kde sa okrem iného natáčala aj Perinbaba, pravidelne organizuje kultúrne podujatia pre verejnosť. Je to celoročná prehliadka slovenských zvykov spojená s tradičným jarmokom a prezentácia zvyklostí.

Podujatie sa koná niekoľkokrát do roka a je vždy sezónne – viaže sa na fašiangy, veľkonočné sviatky, slávnosti jari, ľanovú nedeľu, Mikuláša a Vianoce. Je to veľmi obľúbené miesto, ktoré navštevujú niekoľkokrát do roka nielen Martinčania.

7. Chceli  by ste vo svojom meste niečo z iného slovenského mesta?

Niekedy mi chýba dynamika hlavného mesta. Ale iba niekedy (úsmev).

8. Nazývate niektorú časť alebo miesto inak, než sa oficiálne volá?

Slovenské národné múzeum aj Slovenská národná knižnica stoja vedľa seba na kopci nad mestom. A tak to tam aj zvykneme volať „na kopci”. Dokonca aj podujatia, ktoré sa tam organizujú, sa nazývajú Kultúra na kopci.

Foto: Filip Jurovatý

9. Ktorú osobnosť mesta si najviac vážite (žijúcu alebo nežijúcu)?

Prvú slovenskú botaničku a aktivistku ženského hnutia, Izabelu Textorisovú. Mala veľmi blízky vzťah k prírode, venovala sa hvezdárstvu a mineralógii, ovládala latinčinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu aj taliančinu. Žila veľmi skromne, a keďže v tých časoch nebol v Blatnici zavedený ani elektrickú prúd, pracovala pri petrolejovej lampe.

Počas svojho života popísala viac ako 100 rastlín v regióne Turiec a hoci nemala odborné vzdelanie, stala sa uznávanou odborníčkou, ktorú si váži celá botanická obec.

10. Ktorý stereotyp kolujúci o svojom meste nemáte radi?

Všetci si myslia, že my v Martine rozprávame extrémne mäkko a dávame mäkčene aj tam, kam nepatria. A my pritom rozprávame len tak, ako sa má.

11. Existujú slová, ktoré sa používajú len vo vašom meste?

Slovíčko „fest”. Pozná a používa ho celé Slovensko, ale údajne pochádza od nás.

Foto: Filip Jurovatý

12. Existuje u vás nejaký zaužívaný zvyk, ktorý je pre mesto charakteristický?

Myslím si, že v našom regióne sa všeobecne veľmi silno dodržiavajú slovenské tradície a zvyky od fašiangov po Vianoce. Niekoľkokrát ročne sa tu konajú tradičné podujatia, ktoré tieto staré zvyky pripomínajú. To sa mi na Martine páči.

13. Ak by ste v meste mali začať nejaký biznis, čo by tu malo najväčší potenciál?

Turizmus a priemyselná výroba. Martin bol v minulosti významných strediskom ťažkého a zbrojárskeho strojárstva. Príchod nových investorov na túto históriu nadviazal a dnes tu majú sídlo a výrobu pomerne veľké spoločnosti ako Viena International, Volkswagen Slovakia, Robotec, či Lombardini.

14. Čo z mesta by vám najviac chýbalo, keby ste sa odsťahovali?

Rodina a príroda.

Foto: Filip Jurovatý

15. Čo by si v meste zaslúžilo obnovu alebo viac pozornosti?

Viac pozornosti a obnovu si určite zaslúži zeleň v meste. Bývalá vzácna botanická záhrada za Slovenským národným múzeom je v zúfalom stave, vďaka zanedbaniu tam „padajú” vzácne stromy a dreviny. Verím, že čoskoro tiež dôjde k revitalizáciu mestského parku Malá Hora v centre mesta.

Extra: Existuje nejaká „mestská legenda” o Martine?

Neviem, či je to úplne legenda, ale hovorí sa, že voda, ktorá vyviera na viacerých miestach v Turci, dosahuje kvalitu najvzácnejších vôd na svete a je mimoriadne liečivá. V minulosti sa používala aj pri liečbe chronicky chorých pacientov v nemocniciach.

Užite si rýchly internet vďaka novej sieti O2

Ani v Martine nemusíte bojovať so slabým pripojením a môžete si vďaka novej sieti od O2 naplno užívať rýchly mobilný internet 4G LTE, ktorú môže využívať viac ako 93 % Slovákov.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

S týmto dotazníkom oslovujeme lokálpatriotov, aktivistov a ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do diania v slovenských mestách a ich blízkom aj menej blízkom okolí.

Ak je mesto, v ktorom žijete, zároveň vašou srdcovou záležitosťou, budeme radi, ak sa nám ozvete.

Janica Lacová

Svoj život zasvätila kulinárskemu umeniu. Založila projekt Jem iné, ktorý sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti výživy. Pochádza z Martina a hoci dlhé roky žila v hlavnom meste, rozhodla sa do svojho rodiska opäť vrátiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Mobilný internet nemusí byť pomalý. Už viac ako 93 % z vás má prístup k rýchlej 4G LTE sieti

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo v sieti 2G. Neprichádzajte o túto možnosť zbytočne.

Technici O2 dva roky pracovali na tom, aby vybudovali po celej krajine novú sieť. Vďaka ich usilovnosti môže 93,56 % Slovákov využívať rýchly mobilný internet 4G LTE od O2. Pritom nemusíte platiť k akémukoľvek programu nič navyše. Stačí mať SIM kartu a smartfón s podporou 4G LTE.


Overte si, či máte SIM kartutelefón, ktoré podporujú 4G LTE.

Čo je 4G LTE sieť?

Technológia 4G vznikla, aby ešte viac urýchlila prácu s mobilnými dátami a internetom. V súčasnosti je to jeden z najrýchlejších možných spôsobov, ako pripojiť váš telefón na mobilný internet a užiť si rýchle surfovanie.

O2 ponúka najširšiu 4G sieť na Slovensku

Rýchly 4G LTE internet už môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku.

Porovnanie rýchlostí internetu v 2G, 3G a 4G

Tak ako všetky technológie, aj mobilná komunikácia sa vyvíja. Digitálny prenos hlasu a dát odštartovala technológia 2G v 90. rokoch. Novšie a novšie generácie sietí – 3G a 4G LTE prinášali stále kvalitnejšie telekomunikačné služby a vyššie rýchlosti mobilného internetu.

Vďaka 4G LTE môže byť vaše pripojenie až 7 300-krát rýchlejšie, ako bolo pred 20 rokmi v sieti 2G. Pre lepšiu predstavu: rozdiel medzi rýchlosťami sietí približne zodpovedá pomerom veľkostí perly (2G), delfína (3G) a vráskavca ozrutného (4G).

Odozva internetu v 2G, 3G a 4G

Nová sieť so sebou prináša rýchlu a stabilnú odozvu – nízky počet milisekúnd potrebných na spojenie so serverom sa postará o väčší pôžitok zo surfovania. Sieť 4G LTE sa svojou kvalitou, odozvou a rýchlosťou vyrovnáva pevným pripojeniam.

Chcete získať rýchly mobilný internet, ktorý si dnes naplno môže užívať až 93,56 % obyvateľov Slovenska alebo si overiť, či ho už využíváte? Viac informácií, ako na to, nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac