18 krásnych miest na zimnú dovolenku v Európe

Dovolenka nemusí byť len o slnečníku na preplnenej pláži. Práve naopak. V zime môžete zažiť to, čo vám leto nedovolí.

Či už sa vám viac pozdáva predstava jazdy na saniach so záprahom sobov, alebo popíjanie čaju na terase len v svetri, zima v Európe má svoje čaro. Nádherne zasnežené mestá, príjemné teploty, menej turistov a nezameniteľná atmosféra. Pripravili sme pre vás tipy na výlety, ktoré cez leto nezažijete.

Andalúzia, Španielsko

Juh Španielska je v lete neznesiteľne teplý, no v zime sa z neho pre nás stáva skvelý cieľ pre všetkých odporcov mrazu. Za pozornosť stojí známy “trojuholník”: Granada, Sevilla a Cordoba.

Miesta sú zaujímavé svojou architektúrou aj dejinami. No a samozrejme, miestna kuchyňa je úžasná.

mesto
mesto
most

Autori fotografií: SnippyHolloW (1), Jorge Franganillo (2), Jose Licca (3)

Benátky, Taliansko

Romantické plávajúce mesto v zime nestráca nič zo svojej krásy. Vyhnete sa horúčavam aj záplavam turistov.

Uličky popretkávané kanálmi pôsobia ešte zaujímavejšie, keď sú v zime zahalené rannou hmlou a najznámejšie pamiatky a ulice získavajú celkom iné čaro, keď bývajú pokryté snehom.

Namiesto osviežujúcej limonády si teraz v uliciach môžete vychutnať horúcu čokoládu. A ak počkáte do februára, neminie vás jedinečný zážitok z Benátskeho karnevalu.

benátky
benátky

Autori fotografií: Salvatore Gerace (1), francesco fran (2)

Rím, Taliansko

Ak budete mať šťastie, dopraje vám toto pradávne mesto aj pohľad na (výnimočne) zasnežené Forum Romanum či Koloseum. No nie je to zárukou.

Pri pamiatkach sa môžete tešiť na väčšie súkromie a rovnako pôsobivý zážitok. Rímska zima býva väčšinou mierna, takže vám pravdepodobne postačí aj ľahší kabát.

Rím
Rím
Koloseum

Autori fotografií: Allie Caulfield (1), mauriziosaccoo (2), Laszlo Ilyes (3)

Bruggy, Belgicko

Toto nádherné belgické mesto je síce známe, no nie až tak, aby ste sa v ňom pre davy nevedeli pohnúť. Najznámejšie je hlavné stredoveké námestie, na ktorom sa každoročne organizujú trhy.

Pri vyzdobených stánkoch nájdete aj plochu na korčuľovanie. Ak máte poriadne teplé oblečenie, skúste aj jazdu loďkou po miestnych kanáloch.

Brugy
Brugy
Brugy

Autori fotografií: Madeleine Deaton (1), Russell Trow (2), Richard Barrett-Small (3)

Krakow, Poľsko

Poľské mesto je od nás len na skok, takže cesta autom tam netrvá neznesiteľne dlho. Krakovské hlavné námestie je najväčšie v Európe a pôsobí mimoriadne čarovne, keď sú na ňom zástupy vianočných stánkov.

Zasnežené stredoveké uličky v centre sú krásne najmä v noci.

Krakow
zimné mesto
Krakow

Autori fotografií: YougoPL (1), R Otavio (2), PIVISO (3)

Salzburg, Rakúsko

Malebné horské mestečko pôsobí, akoby bolo na zimné počasie stvorené. Na brale sa vyníma hrad Hohensalzburg, uličky sú vyzdobené a vysvietené, a krásna je aj prechádzka popri rieke lemovanej meštianskymi domami.

Neďaleko mesta sú hory a lyžiarské strediská, kde sa môžete vybrať, ak vás omrzí chodenie po uličkách.

hrad
hory
zimné mesto

Autori fotografií: Pedro Paulo Boaventura Grein (1), Roman Königshofer (2), xlibber (3)

Abisko, Švédsko

Je to skutočne len dedinka, no ideálna pre tých, ktorí chcú (aspoň na chvíľu) okúsiť život na Sibíri. Nachádza sa 240 kilometrov za polárnym kruhom a okrem poriadnej zimy tu môžete zažiť aj svetelné predstavenie polárnej žiary.

V dedinke nájdete aj národný park. Ako turista si tu môžete vyskúšať život v iglu, jazdu v psom alebo sobom záprahu, či lov rýb v ľade.

psí záprah
zimná krajina
aurora

Autori fotografií: guido da rozze (1, 3), blue_quartz (2)

Petrohrad, Rusko

Ruská zima je pre mnohých odstrašujúca, no krása tohto mesta by vám mala občasné drkotanie zubov vykompenzovať. Budete mať dojem, že ste vstúpili do ruského románu.

Mesto, ktoré si nechal Peter Veľký vystavať podľa obdivovaného francúzskeho modelu, je tak trochu európske, tak trochu ruské.

Každopádne veľmi pôsobivé. Okrem návštevy historických pamiatok môžete skúsiť otužovanie v ľadovej vode, či ruskú baňu — obdobu parnej sauny.

zimné mesto
zimné mesto
rieka

Autori fotografií: Olga Khomitsevich (1), Alexander Savin (2), v_mats (3)

Edinburgh, Škótsko

Stredoveké škótske mesto síce vie byť poriadne chladné, no zato vás úplne očarí — najmä ak ste v Škótsku ešte neboli.

V meste nájdete zachovalý starý hrad, prístav a množstvo milých kričmičiek či kaviarní, ktoré vás v chladnom počasí rady prichýlia.

mesto
mesto
hradby

Autori fotografií: Kevin Dempsey (1), dommylive (2), Judy Dean (3)

Štrasburg, Francúzsko

Štrasburg sa nazýva aj hlavným mestom Vianoc, pretože tu pred vyše 400 rokmi vznikli úplne prvé vianočné trhy.

Centrum mesta sa môže pochváliť tradičnou nemecko-francúzskou architektúrou a kanálmi, či stredovekou katedrálou, ktorá kedysi bývala najvyššou stavbou v Európe. To však už bolo poriadne dávno.

Ak máte pre romantickú minulosť slabosť, toto mesto si zamilujete.

mesto
mesto
kostol

Autori fotografií: Michael Camilleri (1), Francois Schnell (2), Arnaud Fraioli (3)

Davos, Švajčiarsko

Menšie mesto je známe vďaka zimnému turizmu. Tamojšie lyžiarske stredisko sa nachádza neďaleko Rakúska a mesto, ku ktorému patrí, je najvyššie položené v celých Alpách.

Nadmorskej choroby sa však báť nemusíte. Budete príliš zamestnaní pohľadom na krásne údolia a okolité zasnežených kopce.

hory
hory
hory

Autori fotografií: Ben Thompson (1, 2), bfishadow (3)

Talin, Estónsko

Pobaltským štátom sa dostáva oveľa menej pozornosti, než si zaslúžia. Predstavujú akýsi mix medzi slovanskou Európou a Škandináviou.

Ich zimy však bývajú chladné, o nedostatok snehu sa nemusíte obávať.

Talin má krásne milé centrum plné starých, farebných domčekov a stredovekých hradieb. Mesto je ale veľmi moderné a srdečne víta svojich návštevníkov chutnou gastronómiou.

mesto
zima
mesto

Autori fotografií: Clarence (1), Mark Vegas (2), SevenSeventyFive (3)

Rovaniemi, Fínsko

Vo Fínskom Laponsku je dedina, ktorú prezývajú aj dom Santa Clausa. Nachádza sa hneď za polárnym kruhom a nájdete tu napríklad poštu, do ktorej “Santovi” prichádzajú všetky listy s vianočnými prianiami, či jeho kanceláriu, z ktorej vianočné záležitosti vybavuje.

Natrafíte tu dokonca aj na samotného “Santu” a po ceste stretnete aj zopár sobov. Najmä pre deti je to zážitok ako z rozprávky, a nielen kvôli postave Santa Clausa.

les
zimná krajina
les

Autori fotografií: Timo Newton-Syms

St. Moritz, Švajčiarsko

Toto švajčiarske lyžiarské stredisko a mestečko je známe po celom svete. Nečudo, spája v sebe krásnu prírodu majestátnych Álp, horských plies, vysokú kvalitu lyžovania a výhľady ako z vianočnej rozprávky.

hory
zápasy

Autori fotografií: philippflenker (1), Cesar I. Martins (2)

Neuschwanstein, Nemecko

Zámok, ktorý slúžil ako predloha Waltovi Disneymu, je čarovný aj v zime. Cez deň posobí skutočne ako z rozprávky, v noci je zase veľmi pekne nasvietený.

Ak sa ho rozhodnete navštíviť, okrem jeho interiérov sa nezabudnite pozrieť aj von oknom na okolité bavorské hory a kopce.

zámok
zámok
zámok

Autori fotografií: Marco Cortese (1), Emil Rensing (2), Kevin Zollman (3)

Cortina d’Ampezzo, Taliansko

Ďalšie horské mestečko, ktoré žije lyžiarskymi strediskami — tentokrát v talianskych Dolomitoch.

Je malé a milé, obklopujú ho skalnaté vrchy, zasnežené hory a krásne lyžiarske svahy. Sú z nich výhľady, na ktoré nezabudnete.

hory
hory
lyžovačka

Autori fotografií: Mariusz Z (1), Manuel Bierbauer (2, 3)

Chamonix, Francúzsko

Lyžiarske stredisko vo francúzskych Alpách je vystavané okolo najvyššieho európskeho vrchu Mont Blanc.

Zo svahov si môžete vyberať. Ak nechcete lyžovať, môžete sa kochať alpskými plesami, bežkovať, či sa medzi kopcami previesť červeným retro vláčikom.

hory
hory
zimná krajina

Autori fotografií: Ruth Hartnup (1), valcker (2), Patrick Nouhailler (3)

Island

Islandské zimné teploty nie sú až také extrémne, ako si možno myslíte.  Pohybujú sa okolo nuly. No svetlo budete mať len 4-5 hodín denne, takže si výlety naplánujte starostlivo.

No aj noci stoja za to, napríklad vďaka polárnej žiare. Cez deň si môžete vyskúšať kúpeľ v horúcich prameňoch, zamrznuté fjordy, modré ľadové jaskyne, či zasnežené pláne a kopce.

A nezabudnite ani na islandských poníkov v ich extra hrubom zimnom kabátiku.

Island
Island
zimná krajina

Autori fotografií: michael_choi (1), Nick (2), David Whelan (3)

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac