Vianočné sviatky sú obdobím, keď sa na obrazovky vracajú naše najobľúbenejšie rozprávky. Mnohí z nás milujú každoročne sledovať Perinbabu či nezabudnuteľnú Libušu Šafránkovú, no aj v posledných rokoch vzniklo množstvo krásnych nových rozprávok, ktoré stoja za pozornosť. Skúste tento rok skombinovať tradície s modernými príbehmi a garantujeme vám, že nebudete ľutovať.
Tri oriešky pre Popolušku
Oriešky a šaty sú síce až tri, ale Popoluška je len jedna – a mnohí si bez nej Vianoce nedokážeme predstaviť. Čaro tejto filmovej klasiky pretrváva už dlhé desaťročia a spája celé generácie – kým rodičia pri ňom nostalgicky spomínajú na detstvo, mladšie ročníky dodnes objavujú kúzlo tejto ikonickej rozprávky z roku 1973.
Na rozdiel od niektorých súčasných rozprávok nepotrebuje Popoluška od Václava Vorlíčka heroický príbeh, opulentné kulisy či prečačkané kostýmy. Vystačí si so zasneženou krajinou, s pôvabnými kostýmami od výtvarníka Theodora Pištěka, prirodzenosťou a šarmom hlavnej predstaviteľky (Libuše Šafránková), ktorá vyzerá očarujúco nielen v úlohe princeznej, ale i v poľovníckom či kominárskom oblečení. Tri oriešky pre Popolušku sú nadčasovým príbehom o tom, ako láskavosť a dobro zvíťazia nad chamtivosťou a falšou.
Sedem zhavranelých bratov
Moderná adaptácia klasického príbehu od slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského je jednou z najpopulárnejších súčasných rozprávok v Česku i na Slovensku. Rozpráva o odvážnej Bohdanke (Martha Issová), ktorá sa obetuje pre rodinu a urobí všetko pre to, aby svojich prekliatych bratov získala späť. No najprv musí pochopiť, že slová sú mocné ako zbrane, ktoré dokážu ľudí zničiť, ale aj zachrániť.
Rozprávka Sedem zhavranených bratov je dôkazom, že aj tradičné príbehy možno vyrozprávať moderným spôsobom. Režisérka Alice Nellis prináša silnú a emancipovanú ženskú hrdinku, ktorá sa nevzdáva ani v najťažších chvíľach. Aby zachránila svoju rodinu a našla vlastné šťastie, musí sa vzdať všetkých sebeckých záujmov – a hoci vie, že táto cesta môže byť zložitá, bolestivá a plná obetí, najdôležitejšie je mať srdce vždy na správnom mieste.
Princ a večernica
Ďalší z pokladov československej kinematografie rozpráva o princovi Velenovi (Juraj Ďurdiak), ktorému sa počas jednej noci zjaví krásna Večernica (Libuše Šafránková) a splní mu všetky sny.
Velen si vďaka nej nájde budúcu nevestu i ženíchov pre svoje tri sestry. Po noci ako zo sna však veľmi rýchlo vytriezvie, jeho sestry sú preč a kráľ ho posiela na strastiplnú cestu do sveta. Tam ho čaká niekoľko skúšok i stretnutie s obávaným Mrakomorom – pánom všetkého nečasu.
Čaro rozprávky Princ a Večernica spočíva nielen v magickom príbehu o odvahe a láske, ale aj v nápaditosti, prekrásnej vizuálnej stránke či nenápadnom humore. Možno je to práve tým, že pri tejto klasike sa opäť stretli filmoví veľmajstri – režisérsky cit Václava Vorlíčka, kameramanské oko Josefa Illíka a kúzlo kostýmov Theodora Pištěka. Vianočná klasika ako vyšitá
Hodinárov učeň
Aj Urbana (Michal Balcar) z rozprávkovej novinky Hodinárov učeň čaká strastiplná cesta s prekážkami. V starších aj dnešných rozprávkach totiž nájdeme mnoho podobných motívov, líšia sa skôr poetikou, vizuálnymi efektmi a spôsobom rozprávania. Hodinárov učeň je však pôsobivým návratom k tradícii československých rozprávok, ktoré kombinujú magickú atmosféru s morálnym posolstvom.
Urbana hneď po narodení navštívia dobrí aj zlí duchovia osudu, ktorí mu do života želajú rozdielne veci. Čaká ho šťastie, bohatstvo a láska alebo chudoba a nekonečné strasti?
Keď sa chamtivý hodinár dozvie, že chlapec raz získa kopy zlatých dukátov, ujme sa ho a vyučí ho za hodinára. Urban sa zas zamiluje do jeho dcéry Laury (Dana Droppová), s ktorou sa plánuje oženiť. Do toho sa zamiešajú duchovia osudu, ktorí radi veci komplikujú… Režisérka Jitka Rudolfová priniesla originálny príbeh plný zázrakov i ponaučení – o ľudskej chamtivosti, vytrvalosti, sile lásky a nevyhnutnosti čeliť osudu so vztýčenou hlavou.
Soľ nad zlato
Do kánonu klasických československých rozprávok patrí aj Soľ nad zlato – s posolstvom, ako často zabúdame na hodnotu tých najobyčajnejších, no najvzácnejších vecí. Kráľ Pravoslav (Jozef Kroner) chce svoju korunu zveriť dcére, ktorá ho najväčšmi miluje – dve dcéry prichádzajú s veľkolepými vyznaniami a nesú mu zlato a šperky, no pokorná Maruška (Libuše Šafránková) vyhlási, že otca miluje ako soľ. Za to sa kráľ nahnevá, Marušku vykáže z kráľovstva a poníži Soľného princa, v dôsledku čoho sa všetka soľ v kráľovstve premení na zlato. Najprv sa tomu smejú, no čoskoro zistia, že zlatom si jedlo jednoducho neosolia.
Soľ nad zlato je prekrásnym príbehom o pýche, pokore a uvedomení si, že skutočné bohatstvo niekedy spočíva v jednoduchých veciach. A často je darom prírody. Možno aj preto sa film nakrúcal v mnohých českých a slovenských prírodných lokalitách – okrem lúk a lesov sa natáčalo aj v Demänovskej ľadovej jaskyni, ktorá filmu skutočne dodala ten správny nádych.
Zakliata jaskyňa
V jaskyni, ktorá je opradená mnohými mýtmi a legendami, sa odohráva aj dej jednej z najnovších filmových rozprávok. Aké tajomstvo jaskyňa ukrýva? Stáročia ľuďom poskytovala obživu a kráľovstvu prinášala blahobyt, no jedného dňa sa uzamkla.
Na trón medzitým zasadne chamtivá Berta (Táňa Pauhofová), ktorá chce za každú cenu nájsť cestu do jaskyne a ukoristiť jej bohatstvo pre seba. Jej protikladom je skromná a odvážna Ada (Martina Zábranská), ktorej jediným cieľom je nájsť a oslobodiť svoju rodinu.
Tento moderný dobrodružný príbeh je ďalším dôkazom, že aj novšie rozprávky dokážu byť pútavé a prínosné nielen pre deti, keďže svojím vizuálnym spracovaním a univerzálnym posolstvom zaujmú aj mnohých dospelých. Film poprednej slovenskej režisérky Mariany Čengel Solčanskej totiž rozpráva o boji medzi dobrom a zlom, obetou a sebeckosťou, nenásytnosťou a schopnosťou podeliť sa.
Perinbaba
Jakubiskova Perinbaba je tiež len jedna (až na to, že teraz už máme dve). Jeden z najväčších klenotov slovenskej kinematografie sleduje osud osireného Jakuba, ktorého sa zľakne aj smrť sama a ujme sa ho čarovná Perinbabka (Giuletta Masini). Kým sa rozvážna a múdra starenka stará o sneh a chod ročných období, bláznivý Jakubko sa zamiluje do prekrásnej Alžbetky. A práve pre ňu jedného dňa vyletí z bezpečného hniezda, no to ešte netuší, že pre lásku bude na zemi čeliť neľahkému osudu.
Magický svet ikonickej Perinbaby fascinuje divákov už niekoľko generácií, a to nielen vďaka jedinečnej výtvarnej estetike, ktorá z každej zasnežnej scény vytvára umelecké dielo, ale najmä pre jej hlboké posolstvo. Perinbaba nie je len príbehom o hľadaní lásky, ale aj o prijatí života vo všetkých jeho podobách – od narodenia až po smrť.
Čertovské pero (Čertí brko)
Kde nie je Zubatá, sú čerti. V malom mestečku Švindlov miestni ani netušia, že všetky ich hriechy a priestupky monitoruje miestna pekelná pobočka. Zapisujú sa čertovským perom, a keď sa hriešna zápisnica jedného človeka zaplní, prídu si po neho čerti.
Jedného dňa sa však čertovské pero stratí a hriechy nikto nevidí a nepotrestá. Nastane chaos alebo to stihne čert Bonifác (Jan Cina) napraviť a získať srdce krásnej Grétky (Judit Pecháček)?
Rozprávka Čertovské pero je moderným príbehom, ktorý v sebe spája tradičné prvky československých čertích rozprávok s humorom a sviežou filmovou estetikou. Režisérovi Marekovi Najbrtovi sa podarilo tento žáner aktualizovať a priniesť poučný a zároveň zábavný príbeh, kde sa čertovská byrokracia stretáva s ľudskými slabosťami, keďže humor je prítomný nielen v dialógoch a situáciách, ale dokonca aj v samotnom koncepte pekelného sveta.