Prinášame 7 tipov na oceňované filmy, ktoré ste možno v záplave iných titulov prehliadli. Od víťaza karlovarského festivalu cez škandinávsku komédiu až po oscarové stvárnenie každodennosti zla – minuloročná filmová úroda bola nezvyčajne bohatá.
Zóna záujmu
Dokedy je možné prehliadať hrôzy, ktoré sa dejú len pár metrov od nás? Britský režisér Jonathan Glazer testuje (divácke) hranice ľudskosti vo svojom veľkolepom filmovom diele, za ktoré získal Veľkú cenu na festivale v Cannes.
Ukazuje nám bezchybný život Hedwigy (Sandra Hüller známa z filmu Anatómia pádu) a jej rodiny – veľký dom s krásnou záhradou, víkendové výlety k vode či idylické rodinné večery. Má to však háčik – je ženou veliteľa koncentračného tábora a hneď za ich plotom sa odohráva jedna z najväčších tragédií v dejinách. Ani to jej však nebráni, aby kamarátkam poukazovala nové prírastky v záhrade alebo si skúšala kožuch, ktorý kedysi patril jednej z obetí.
Zóna záujmu sa však od ostatných filmov o holokauste značne líši – neukáže ani jeden záber z koncentračného tábora. Jeho znepokojivú atmosféru totiž tvorí desivá banalita zla, všadeprítomná morálna prázdnota a zvuk ocenený Oscarom. Verte, že Zóna záujmu nie je len obyčajný film, je to zážitok, ktorý sa vám dostane pod kožu.
To sa mi snáď len zdá
Ako by to vyzeralo, keby sa váš život zmenil na nekonečnú surrealistickú jazdu? Nenápadný profesor v strednom veku Paul (Nicolas Cage) sa denne dostáva do trápnych situácií. Nikdy nenapísal knihu, o ktorej už roky rozpráva, a učí na univerzite, o ktorej ste zrejme nepočuli.
Život sa mu však obráti naruby, keď sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch tisícov ľudí. Z priemerného neviditeľného chlapa sa tak stane celosvetová celebrita, ktorú ľudia zbožňujú i nenávidia. Sny sú však často nevyspytateľné a mimoriadne intímne zároveň, a tak si mnohí do Paula začnú projektovať svoje strachy či tajné sexuálne túžby. A veľmi rýchlo sa to celé zvrtne.
Svieža komédia Kristoffera Borgliho (známy filmom Je mi zo seba zle) rozpráva o ničivej sile skreslených predstáv, prevrátených tvrdení a nespravodlivosti, pričom nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti ovplyvnenej sociálnymi sieťami. Temná spoločenská satira a návrat Nicolasa Cagea je jednoducho kombinácia, ktorú jednoznačne musíte vidieť.
Blažine lekcie
Keď sa 70-ročná vdova Blaža stane obeťou telefonického podvodu a všetky svoje celoživotné úspory vyhodí z balkóna, začína sa strhujúca gangsterka na hrane morálnych zábran. Polícia jej nedokáže pomôcť a zrazu jej chýbajú peniaze, ktoré si šetrila na hrob zosnulého manžela.
Keď zistí, že ju v dôchodkovom veku nikto nezamestná, a teda neexistuje legálny spôsob, ako by svoje peniaze získala späť, prijme lákavú, no nebezpečnú pracovnú ponuku.
Strhujúci film Blažine lekcie poukazuje na zraniteľnosť osamelých seniorov aj na pretrvávajúce sociálne problémy v postkomunistickom Bulharsku – nefunkčný štát je totiž zdrojom kolobehu nespravodlivosti a nahráva podvodníkom všetkých druhov. A na staré kolená sa obeťou systému stane aj zásadová učiteľka bulharského jazyka.
Napínavá atmosféra, sociálnokritický odkaz a brilantný herecký výkon Eli Skorčevovej, za ktorý získala cenu na karlovarskom festivale, sú len zlomkom dôvodov, prečo by ste si tento vynikajúci film mali (ideálne aj so starými rodičmi) pozrieť.
Prišla v noci
Keď sa nevinné vtipy o svokrách zmenia na skutočnú nočnú moru: Jirka a Aneta žijú pokojný život v zrekonštruovanom byte v Prahe, až kým im na dvere nezaklope Jirkova matka Valerie (Simona Peková). Sľubuje, že u nich strávi len pár dní, no kým sa dvojica spamätá, svokra sa k nim presťahuje a začne si do bytu pozývať rôznych pochybných priateľov.
Divácky hit Prišla v noci od oceňovanej režisérskej dvojice Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček balansuje medzi čiernym humorom, medzigeneračnou drámou a hororovým potenciálom invazívnych matiek.
Stredobodom tohto znepokojivého, no vynikajúceho filmu je herecký výkon ikonickej Simony Pekovej, ktorá zaň získala prestížnu cenu Český lev – v jej podaní na vás čaká zábavne fascinujúca dynamika vzťahov s manipulatívnou svokrou, ktorá narušuje súkromie a testuje vzťah mladého páru.
Prišla v noci je film s dusivou atmosférou a prekvapivými zvratmi, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad tým, čo všetko dokážu pokaziť toxické rodinné vzťahy.
Železní bratia
Rodinná kliatba alebo neľudsky surová výchova? Príbeh rodiny Von Erichovcov, slávnych amerických wrestlerov, prepísalo do emóciami nabitého filmu legendárne štúdio A24 – sleduje štyroch bratov počas ich športovej kariéry plnej vzostupov i pádov.
Pod nekompromisným dohľadom patriarchálneho otca začnú zápasiť nielen v ringu, ale aj s vlastnými démonmi.
Snaha uspieť a byť najlepším, hranice fyzických možností, konflikty i dojímavá bratská láska – vo filme uvidíte množstvo silných emócií, a to najmä vďaka skvelým hereckým výkonom. Okrem hviezdneho Zaca Efrona sa predstavili aj vychádzajúce hviezdy Jeremy Allen White (známy zo seriálu Medveď) či Harris Dickinson (známy z filmov Trojuholník smútku a Babygirl).
Film Železní bratia nie je len pre fanúšikov wrestlingu – je to hlboký príbeh o rodine a o tom, čo všetko sme ochotní obetovať pre úspech. Vychutnajte si dojímavú a potom presiaknutú drámu, ktorá tiež patrí medzi to najlepšie z minulého roka.
Hypnóza
Ak milujete moderné škandinávske drámy, film Hypnóza je pre vás ako stvorený. Sleduje mladý podnikateľský pár, ktorý sa ocitne na križovatke medzi úprimnosťou vo vzťahu a osobnými ambíciami. Vera a André (Herbert Nordrum známy z filmu Najhorší človek na svete) sú so svojím projektom pozvaní na prestížnu konferenciu, ktorá môže zásadne zmeniť vývoj ich podnikania, ale aj vzťah ako taký.
Plachá Vera pred odchodom absolvuje hypnoterapiu, aby sa zbavila škodlivých zlozvykov – namiesto toho však aktivuje svoje vnútorné dieťa a počas konferencie stratí všetky sociálne zábrany. Stáva sa z nej sebavedomá, no trochu nevyspytateľná žena, čo jej úzkostlivého partnera značne znepokojí. André volí inú stratégiu – nadmerne sa snaží zaujať všetkých navôkol a kŕčovito zbiera kontakty od možných pracovných partnerov.
Čaká vás film plný napínavej dynamiky ústrednej dvojice, štipľavý humor i kritika prílišnej sebapropagácie, a to nielen v biznisovom svete. Hypnóza je však predovšetkým skvelou psychologickou štúdiou jedného páru i toho, ako (nie) sme sami sebou v sociálne vypätých situáciách.
Drozd v černičí
Môže byť niekedy neskoro na lásku? Ak máte radšej pomalšie vyrozprávané príbehy, dajte šancu gruzínskemu filmu Drozd v černičí. Sleduje osud 48-ročnej Etero, ktorá v ospalej gruzínskej dedinke prevádzkuje drogériu – je samostatná, nezávislá stará dievka a zdá sa, že muža v živote nepotrebuje.
Jedného dňa však aj ona okúsi romantickú rozkoš, ktorú za celý život nepoznala, a tesne pred päťdesiatkou príde o panenstvo. Teraz pred ňou stojí životné rozhodnutie – oddá sa partnerovi, ktorý z nej chce mať domácu pani, alebo radšej obetuje lásku, aby sa nevzdala vlastnej nezávislosti?
Film Drozd v černičí je predovšetkým o vnútornej slobode – ukazuje nám netradičnú ženskú hrdinku, ktorá sa nebojí žiť podľa seba a vymykať sa spoločenským očakávaniam. Okrem toho snímka získala pozitívne ohlasy za autentické zobrazenie života na gruzínskom vidieku a za herecký výkon hlavnej predstaviteľky Eky Chavleishviliovej, ktorá bola nominovaná na Európsku filmovú cenu pre najlepšiu herečku.