Radi športujete, no máte problém nájsť vhodné športovisko alebo zohnať partiu kamarátov, ktorí by si futbal či volejbal zahrali s vami? Aplikáciou Sportender chce študent ekonómie všetkým nadšencom športu uľahčiť ich aktivity a zároveň ľudí povzbudiť k športovaniu.
„Ak veľa cestujete a chcete sa pravidelne venovať nejakému športu, je to náročné. Už v Košiciach by som nevedel, kde sú nejaké vhodné športoviská,” vysvetľuje Matúš problém, na ktorý sa rozhodol nájsť riešenie.
Okrem vhodného športoviska je často rovnako náročné dohodnúť si spoluhráčov a následne sa poskladať na zaplatenie prenájmu ihriska. To všetko by mala ocenená aplikácia zjednodušiť.
Prehľadný systém užívateľom umožní vyhľadať a rezervovať si kvalitné športovisko, vytvoriť udalosť, dohodnúť sa s kamarátmi či ďalšími záujemcami, ktorí majú chuť zašportovať si, a za poskytnuté služby aj priamo zaplatiť.
Inšpirácia z ciest po svete aj zo zahraničných aplikácií
Inšpiráciou pri tvorbe aplikácie boli pre Matúša, ktorý sa od detstva venuje futbalu, jeho skúsenosti zo zahraničia, kde si uvedomil mnohé nedostatky fungovania športu u nás. Veľkým stimulom boli aj celosvetovo obľúbené aplikácie ako Uber či Airbnb, ktoré zjednodušujú komunikáciu, sú finančné výhodné a využívajú užívateľské referencie.
Hoci majú podľa Matúšových pozorovaní Slováci v porovnaní s Britmi voči aplikáciám či online platbám určitú nedôveru, dokážu človeka častokrát lepšie ochrániť. „Pekným príkladom je transparentnosť Uberu oproti premenlivým tarifám niektorých taxi služieb,“ vysvetľuje.
Výhra v súťaži Matúšovi potvrdila, že to má zmysel
Do súťaže Študentská podnikateľská cena, ktorej partnerom je aj Férová Nadácia O2, sa Matúš prihlásil na odporúčanie kamaráta.
„Víťazstvo pre mňa bolo potvrdením toho, že to, čo robím, má zmysel a má význam v tom pokračovať. Ocenenie od ľudí v porote, ktorí sami niečo dokázali a vybudovali, bolo pre mňa najdôležitejšie. Aj so všetkými pripomienkami a odporúčaniami, čo ešte treba na aplikácii doriešiť,” oceňuje odbornú spätnú väzbu.
A prečo porota vybrala práve jeho aplikáciu? Podľa Matúša ho spomedzi všetkých 41 prihlásených projektov ocenila preto, že sa dá ďalej predať, čo ostatným zaujímavým nápadom chýbalo.
Aplikácia uľahčí život aj prevádzkovateľom
Sportender (Android, iOS) je už v ostrej, no zatiaľ testovacej prevádzke. Na jednom z bratislavských ihrísk prostredníctvom nej vždy v utorok a nedeľu organizujú futbalové zápasy, testujú funkcionalitu a prijímajú užívateľské recenzie, aby aplikáciu čo najviac vylepšili.
Po optimalizácii aplikácie sa chce Matúš spočiatku zamerať na česko-slovenský trh a najmä väčšie mestá, akými sú Košice či Banská Bystrica.
Za veľkú výhodu svojho projektu považuje to, že mnohým športoviskám odpadne využívaním aplikácie nutnosť spravovať vlastné facebookové a internetové stránky, v rámci ktorých môže byť aktualizovanie informácií o dostupnosti jednotlivých priestorov často náročné. Aplikácia tiež jednotlivým prevádzkovateľom sľubuje systémom faktúr sprehľadniť a zjednodušiť účtovníctvo.
„Ľudia sú pohodlní a všetci chceme lepšie a výhodnejšie služby,” uzatvára Matúš, ktorého v apríli tohto roka svoj nápad predstavil aj na svetovom finále o najlepší študentský nápad v kanadskom Toronte.
Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy zameraného na rôzne formy pomoci. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci svojich aktivít podporuje projekty, ktoré zo Slovenska robia vzdelanejšiu a otvorenejšiu krajinu. Viac informácií nájdete na www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.