Chýba vám partia na futbal či iný šport? Aplikácia Sportender vám ju umožní nájsť

Nápad 23-ročného Matúša Čarnogurského získal Študentskú podnikateľskú cenu. Svoju aplikáciu talentovaný študent predstaví aj na celosvetovom finále v Toronte.

Radi športujete, no máte problém nájsť vhodné športovisko alebo zohnať partiu kamarátov, ktorí by si futbal či volejbal zahrali s vami? Aplikáciou Sportender chce študent ekonómie všetkým nadšencom športu uľahčiť ich aktivity a zároveň ľudí povzbudiť k športovaniu.

„Ak veľa cestujete a chcete sa pravidelne venovať nejakému športu, je to náročné. Už v Košiciach by som nevedel, kde sú nejaké vhodné športoviská,” vysvetľuje Matúš problém, na ktorý sa rozhodol nájsť riešenie.

Okrem vhodného športoviska je často rovnako náročné dohodnúť si spoluhráčov a následne sa poskladať na zaplatenie prenájmu ihriska. To všetko by mala ocenená aplikácia zjednodušiť.

Prehľadný systém užívateľom umožní vyhľadať a rezervovať si kvalitné športovisko, vytvoriť udalosť, dohodnúť sa s kamarátmi či ďalšími záujemcami, ktorí majú chuť zašportovať si, a za poskytnuté služby aj priamo zaplatiť.

Inšpirácia z ciest po svete aj zo zahraničných aplikácií

Inšpiráciou pri tvorbe aplikácie boli pre Matúša, ktorý sa od detstva venuje futbalu, jeho skúsenosti zo zahraničia, kde si uvedomil mnohé nedostatky fungovania športu u nás. Veľkým stimulom boli aj celosvetovo obľúbené aplikácie ako Uber či Airbnb, ktoré zjednodušujú komunikáciu, sú finančné výhodné a využívajú užívateľské referencie.

Hoci majú podľa Matúšových pozorovaní Slováci v porovnaní s Britmi voči aplikáciám či online platbám určitú nedôveru, dokážu človeka častokrát lepšie ochrániť. „Pekným príkladom je transparentnosť Uberu oproti premenlivým tarifám niektorých taxi služieb,“ vysvetľuje.

Výhra v súťaži Matúšovi potvrdila, že to má zmysel

Do súťaže Študentská podnikateľská cena, ktorej partnerom je aj Férová Nadácia O2, sa Matúš prihlásil na odporúčanie kamaráta.

„Víťazstvo pre mňa bolo potvrdením toho, že to, čo robím, má zmysel a má význam v tom pokračovať. Ocenenie od ľudí v porote, ktorí sami niečo dokázali a vybudovali, bolo pre mňa najdôležitejšie. Aj so všetkými pripomienkami a odporúčaniami, čo ešte treba na aplikácii doriešiť,” oceňuje odbornú spätnú väzbu.

A prečo porota vybrala práve jeho aplikáciu? Podľa Matúša ho spomedzi všetkých 41 prihlásených projektov ocenila preto, že sa dá ďalej predať, čo ostatným zaujímavým nápadom chýbalo.

Aplikácia uľahčí život aj prevádzkovateľom

Sportender je v týchto dňoch už tesne pred spustením. Spočiatku sa Matúš chce zamerať na česko-slovenský trh a najmä väčšie mestá, akými sú Košice či Banská Bystrica.

Za veľkú výhodu svojho projektu považuje to, že mnohým športoviskám odpadne využívaním aplikácie nutnosť spravovať vlastné facebookové a internetové stránky, v rámci ktorých môže byť aktualizovanie informácií o dostupnosti jednotlivých priestorov často náročné. Aplikácia tiež jednotlivým prevádzkovateľom sľubuje systémom faktúr sprehľadniť a zjednodušiť účtovníctvo.

„Ľudia sú pohodlní a všetci chceme lepšie a výhodnejšie služby,” uzatvára Matúš, ktorého v apríli tohto roka čaká aj svetové finále o najlepší študentský nápad v kanadskom Toronte.

Máte aj vy inovatívny nápad, ktorý môže mladým ľuďom pomôcť s rozbehnutím podnikania, venuje sa vzdelávaniu alebo boju s nezamestnanosťou? Nechajte nám svoj kontakt a na jar vás budeme informovať o otvorení novej grantovej výzvy.

Študentská podnikateľská cena

Organizátorom súťaže na podporu študentov s inovatívnymi nápadmi je nezisková organizácia Junior Chamber International – Slovakia (JCI) spolu so Združením podnikateľov Slovenska. JCI združuje mladých ľudí, vysokoškolských študentov a podnikateľov vo veku 18 až 40 rokov. Okrem Študentskej podnikateľskej ceny organizuje aj súťaž Mladý inovatívny podnikateľ.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


O2 Guru testujú: LG Q6

Hľadáte telefón s vlastnosťami top triedy za rozumnú cenu? LG Q6 predstavuje zaručene dobrú voľbu.

Model LG Q6 je pokusom výrobcu priviesť to navýraznejšie z vlastných telefónov top triedy medzi cenovo dostupné smartfóny. A treba povedať, že je to pokus z kategórie veľmi dobrých.

Menší brat

Ak ste fanúšik značky LG, model Q6 vám bude povedomý od prvého pohľadu. Svojím veľkým displejom s minimálnymi rámikmi, kovovým rámom a pomerom strán 18:9 výrazne pripomína zariadenie top triedy – LG G6.

 

Pocit podobnosti ale nepotrvá dlho. Keď som chytil zariadenie do ruky prvý raz, zadný plastový kryt mi jasne napovedal, že niekde sa šetriť muselo. Zamrzela ma aj neprítomnosť čítačky odtlačkov prstov. Pri odomykaní si teda treba zvyknúť na rozpoznávanie tváre alebo klasické heslo či PIN. Na druhú stranu výrobca prekvapivo zachoval vojenský štandard odolnosti proti nárazom, teplotným šokom či prachu

Netradičný displej, slušný výkon

Už spomínany pomer strán 18:9 bežne nájdete len v omnoho drahších zariadeniach. Je skvelým pomocníkom najmä pri práci s viacerými aplikáciami naraz.

Samotný displej smartfónu je naozaj veľmi jasný s výraznými farbami. Model Q6 si popritom uchoval veľmi kompaktné rozmery, čo uvítate najmä v prípade, ak pri práci s telefónom používate len jednu ruku.

 

Použitý procesor 435 od Snapdragonu síce nepatrí medzi špičku, s bežnými aplikáciami si ale aj vďaka štedrej kapacite RAM poradí bez problémov. Ak ale obľubujete hry či iné náročné aplikácie, môžete sa stretnúť s menším sekaním.

Fotoparát, ktorý nesklame

Zadný aj predný fotoaparát patria v tejto kategórii určite k tomu lepšiemu. Poskytnú solídne farby a kvalitné fotografie, ktorým je ťažké niečo vytknúť.

Príjemným prekvapením sú videá. Aj bez stabilizácie sú naozaj kvalitné, ostré a majú výborný zvuk. Ak si ich budete púšťať priamo zo zariadenia, oceníte aj reproduktor so slušným výkonom, ktorý sa nachádza na zadnej strane.

 

Zábava na celý deň

Veľký displej so sebou prináša aj vysoké nároky na batériu. V LG s tým rátali a na jej kapacite nešetrili. Q6 mi aj pri náročnejšom používaní vydržala bez problémov minimálne deň. Telefón sa nabíja pomocou štandardného microUSB namiesto novšieho USB-C.

 

Hodnotenie O2 Guru: Dobrá voľba za málo peňazí

Musím priznať, že v prípade tohto smartfónu mi chýbala čítačka odtlačkov prstov. Ak ale nie ste „zhýčkaní” touto funkciou rovnako ako ja a hľadáte smartfón s veľkorysým displejom za málo peňazí, LG Q6 je viac ako len dobrá voľba.

Oslovil vás tento model? Nezabudnite, že akékoľvek zariadenie môžete s ľubovoľným O2 Paušálom získať na začiatok len za 2 €.

Michal Kmeť, O2 Guru

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Lifetech: Čo je nové