Matej Tóth radí: 8 tipov pre zdravý a pohodový život

Dobrá rada je nad zlato. Najrýchlejší chodec planéty pre vás vybral tie, ktoré si môžete zobrať k srdcu okamžite.

Nielen tvrdým tréningom, ale aj životným postojom a životosprávou sa možno prebojovať k naozaj spokojnému životu. V spolupráci so zakladateľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorej generálnym partnerom je modrý operátor, sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ktorými sa riadi aj on sám.

Myslite pozitívne

Podľa Mateja Tótha je najdôležitejšie byť pozitívne naladený. „To, že budete ľutovať, čo nemáte alebo snívať o niečom, čo je nedosiahnuteľné, vás šťastnými neurobí. Vážme si, čo máme a užívajme si každý deň,” radí známy športovec.

Hýbte sa

Súčasťou zdravého života by mal byť aj pohyb. Úspešný chodec hovorí, že to nemusí byť hneď plnohodnotný tréning, ktorý so sebou prináša spotené oblečenie a výkony na hranici možností, i keď ani to nie je na škodu.

„Úplne stačí využívať svoje telo a jeho energiu na presuny a činnosti, ktoré sme v minulosti bežne robili. Skúste sa sem-tam do obchodu alebo práce prejsť, vyskúšať bicykel, použiť schody namiesto výťahu a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie,” odporúča.

Nezabúdajte na kvalitnú stravu

Olympijský víťaz zdôrazňuje, že človek by nemal zabúdať ani na kvalitnú stravu. „Nie som zástanca prísnych diét. Radšej si nastavte režim, ktorý ste schopný dodržiavať dlhodobo, postupne vynechávať nezdravé jedlá. Pestrá a vyvážená strava je základ zdravia. Dôležité je nastaviť si na zmenu hlavu a mať pevnú vôľu,” približuje svoj postoj.

Nebuďte v tom sám

Slovenský atlét zdôrazňuje, že pri každej zmene je dobré mať svojho sparring partnera. „Či už pri zvyšovaní množstva pohybu, alebo zmene stravy, spolu sa to ťahá lepšie. Zdôverte sa niekomu so svojím plánom. Bude to pre vás určitá kontrola a zároveň podpora,” hovorí.

Nestaňte sa otrokmi jedla

„Myslieť na obed od raňajok a už 11:30 byť prvý na obede vám určite nepomôže. Nechajte vaše telo, nech si hospodári s energiou a nedovoľte mu riadiť vaše myšlienky.” Tým sa vo svojom živote riadi reprezentant Slovenska v chôdzi na 50 km a odporúča to aj ostatným.

Naplánujte si jedálniček

Ak chcete upraviť svoje stravovanie, je dobré plánovať si ho. „Hlavne zo začiatku je dobré naplánovať si denný jedálniček a snažiť sa ho dodržať až do večera. Bez ďalšieho mlsania či vyjedania chladničky,” prizvukuje olympijský víťaz.

Objavte svoju motiváciu

Aby človek dokázal ísť za svojím, je potrebné mať na každú aktivitu motiváciu. „Tú si každý musí nájsť sám, ale aj podpora rodiny a blízkych výrazne pomôže,” objasňuje úspešný športovec.

Choďte príkladom

Nezabúdajte na to, že aj vy ste pre niekoho príkladom. Či už pre svoje deti, alebo svojich rodičov. „Ak nechcete, aby vaše deti mali vo svojom životnom štýle rôzne zlozvyky, ukážte im, že čas sa dá tráviť aj inak ako ležaním pred telkou a jedením fast foodu,” uzatvára osmičku svojich rád Matej Tóth.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda, ktoré vzniklo pri príležitosti vydania autobiografie Mateja Tótha. Partnerom vydania je O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorej cieľom je budovať v deťoch pozitívny vzťah športu a odhaliť, na čo majú talent. Viac informácií o Akadémii nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Matej Tóth, ako ho (ne)poznáte

Sú ľudia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť. Robia našu spoločnosť lepšou a ich činy hovoria samy za seba.

Reprezentujú našu krajinu nielen svojou šikovnosťou či športovými výkonmi, ale aj konaním dobra a napriek úspechom zostávajú úprimní a pokorní. Takým je aj reprezentant Slovenska v chôdzi na 50 km a olympijský víťaz Matej Tóth.

Vrcholový športovec, ktorý sa tento týždeň stal vicemajstrom Európy. A to sa ešte pred pár mesiacmi nazdával, že po udalostiach z minulého roku, ukončí kariéru.

Toto víkendové vydanie, ktoré vzniklo v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha, sme sa rozhodli venovať práve Matejovi Tóthovi, osobnosti, ktorá si podľa náš zaslúži pozornosť.

Po obvinení z dopingu a následnom zbavení obvinenia sa v spolupráci s novinárom Michalom Červeným rozhodol vydať autobiografiu s názvom Odchýlka. V knižke, ktorá sa v týchto dňoch objavila na pultoch kníhkupectiev, opisuje svoj život a úprimne sa vyznáva zo svojich pocitov. Aké to je, keď vrcholového športovca obvinia z dopingu napriek tomu, že proti nemu sám bojuje?

V tomto vydaní nájdete:

Teraz viem, že dokážem v živote prekonávať aj ťažšie prekážky, hovorí po dopingovej kauze Matej Tóth. V úprimnom rozhovore hovorí Matej Tóth nielen o svojej športovej kariére, ale aj o dôležitosti rodiny a o tom, aké to je žiť na výslní.

Stĺpček Michala Červeného: Stalo sa, vyriešil, išiel ďalej. Žiadne zatrpknutie a túžba po pomste. Redaktor Denníka N vo svojom stĺpčeku opísal, ako sa mu s Matejom Tóthom pripravovala knižka aj aký známy športovec naozaj je.

Matej Tóth radí: 8 tipov pre zdravý a pohodový život. Nielen pre vrcholových športovcov, ale všetkých ľudí, ktorým záleží na vlastnom zdraví, sme si pre vás spolu s Matejom Tóthom pripravili odporúčania, ktorými sa v živote riadi aj on sám.

Prečítajte si ukážku z autobiografie Mateja Tótha Odchýlka. Nechajte sa vtiahnuť do príbehu vrcholového športovca, ktorý minulý rok výrazným spôsobom ovplyvnilo obvinenie z dopingu.

Zapojte sa do našej súťaže a vyhrajte podpísanú autobiografiu Mateja Tótha. Ak vás zaujala ukážka z knižky a radi by ste o živote slovenského športovca vedeli viac, nevynechajte našu súťaž.

Spoločnosť O2 už niekoľko rokov stojí pri Matejovi Tóthovi nielen pri jeho športových výkonoch. V roku 2017 spolu rozbehli O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá si dala za cieľ budovať v deťoch pozitívny vzťah športu a odhaliť, na čo majú talent. Viac informácií o akadémii nájdete na tomto mieste.


Lifetech: Čo je nové