Technológie sa stali súčasťou bežného života mnohých z nás, túžba po komunikácii s blízkymi či potreba získavať informácie však môže byť lákavá aj pre ľudí, ktorí ešte počítače ani smartfóny neokúsili. Ako pomôcť staršej generácii osvojiť si prácu s technológiami, nám prezradil riaditeľ firmy IT Learning Slovakia Peter Hecht, ktorá organizuje rôzne vzdelávacie kurzy.
Pomôžte blízkym prekonať strach
Starým rodičom treba hneď v úvode vysvetliť, že digitálnych technológií sa netreba báť, a zdôrazniť, že im dokážu uľahčiť život. Pre mnohých sú však aj v súčasnosti počítače a smartfóny neznámym vesmírom, preto je prirodzené, že pred nimi majú rešpekt či dokonca strach.
„Základom je naučiť blízkych, aby sa technológií nebáli. Čím sú ľudia starší, tým viac sa boja skúšať a učiť sa nové veci. Treba ich motivovať, ukázať im, čo počítač vie, a snažiť sa ich zbaviť strachu, že niečo pokazia. Práca s počítačom sa dá učiť aj klikaním, kreslením či otváraním a zatváraním okien. Ak ten strach prekonajú, budú sebestačnejší a prácu s počítačom si osvoja rýchlejšie,“ vysvetľuje IT školiteľ Peter Hecht.
Pokúste sa teda svojim blízkym vysvetliť, že počítače ani iné technologické zariadenia nie sú žiadnym strašiakom, a povzbuďte ich, aby sa pýtali, keď niečomu nerozumejú. V príjemnej atmosfére vám to pôjde ľahšie.
Buďte pre nich aktívnou oporou
Prekonaním prvotného strachu sa však práca nekončí. Aby ste starým rodičom technológie priblížili, je potrebná aktívna participácia, pretože pracovať s počítačom alebo iným zariadením sa nenaučia sami. Technológie sa navyše rýchlo menia a vzhľad stránok sa môže zo dňa na deň zmeniť. Preto je dôležité byť v tejto fáze s blízkym v priamom kontakte a reagovať na vznikajúce podnety.
„Tieto veci sa nedajú naučiť z videa ani z knihy. Jediný spôsob, ako niekoho naučiť používať technológie, je sedieť vedľa neho. Buď na vzdelávacom kurze, alebo doma. Je potrebné, aby si človek našiel čas a venoval sa blízkemu na pravidelnej báze,“ približuje Peter Hecht skúsenosti z praxe.
IT školiteľ upozorňuje na to, že nie je dobré spoliehať sa na vysvetľovanie cez telefón, pretože človek nemusí všetko pochopiť a môže to byť preňho zbytočne stresujúce. „Ak budete pre svojich starých rodičov stálou oporou a svet technológií im priblížite osobne, bude to pre nich podstatne jednoduchšie,“ dopĺňa.
Zamerajte sa na konkrétne potreby
Uvedomte si, že svojmu blízkemu nemusíte vysvetliť úplne všetko, čo sa na počítači alebo smartfóne dá robiť. Postupujte pomaly a dbajte na to, čo daný človek potrebuje. Spýtajte sa, či ho láka skôr práca s textovými dokumentmi, online kartové hry, alebo chce technológie využívať na kontakt s rodinou.
„V minulosti sa ľudia na kurzoch najčastejšie chceli naučiť pracovať s balíkom Office. Dnes je to skôr o využívaní internetu a komunikácii s blízkymi. Zábava a informácie sú dnes v popredí. Ľudí lákajú aj sociálne siete, pretože vidia, že ich využíva takmer každý,” hovorí riaditeľ firmy IT Learning Slovakia.
Keď budete vedieť, čo človeka zaujíma, ľahšie si nastavíte priority pri vysvetľovaní. Bolo by naozaj zbytočné trápiť ho s vytváraním tabuliek v Exceli alebo s inými špecifickými službami, ak ho zaujímajú skôr funkcie e-mailovej schránky. „Pokúste sa im veci čo najviac zjednodušiť,” odporúča Peter Hecht.
Zvážte, ktoré zariadenie je vhodné
Ak budete vedieť, čo seniora v online prostredí zaujíma, lepšie odhadnete aj výber vhodného zariadenia. Kúpa počítača nie je najlacnejšou záležitosťou, preto si treba zvážiť všetky možnosti a zvoliť tú najvhodnejšiu.
„Otázka znie, či je počítač tým správnym zariadením. Tablety sú napríklad jednoduchšie na ovládanie a pravdepodobnosť komplikácií je v ich prípade oveľa menšia. Tablety sú určené skôr na komunikáciu a zábavu, počítače zase na produktivitu. Ak niekto počítač vyslovene nepotrebuje, odporúčal by som zvážiť iné možnosti,” radí IT odborník.
Podobne treba postupovať aj pri výbere mobilu. Smartfón nabitý množstvom funkcií a zaujímavých ovládacích prvkov, ktoré prácu s ním uľahčujú, sa môže zdať ako dobrá voľba. Pre človeka, ktorý však s takýmto typom zariadení nemá veľa skúseností, môžu byť skôr na príťaž.
Venujte pozornosť správnemu vyhľadávaniu a overovaniu informácií
Internet ľudí láka nielen pre možnosť spojiť sa s blízkymi, ale aj pre vyhľadávanie informácií, ktoré ich zaujímajú. Preto venujte adekvátnu pozornosť aj vyhľadávaniu. Vysvetlite starým rodičom, ako používať kľúčové slová, a ukážte im, ako jednoducho sa môžu preklikať k rozličným webovým stránkam. Nezabúdajte však ani na úskalia, ktoré so sebou obrovské množstvo informácií prináša.
„Čím ľahší prístup k informáciám máme, tým menej ich overujeme. Ak máme o informácii pochybnosti, je dobré radšej si ju preveriť na viacerých stránkach. Pozor treba dávať na rôzne pochybné stránky, ktoré vznikli pred týždňom a neobsahujú dohľadateľný kontakt,” varuje Peter Hecht.
Nekonečný počet webstránok môže na starších ľudí pôsobiť mätúco. Preto je dôležité naučiť ich pracovať s hodnovernými zdrojmi a vysvetliť im, čo sú to dezinformácie a základné pravidlá, ako ich odhaliť.
Nezabúdajte na bezpečnosť na internete
Motiváciou na využívanie internetu môže byť aj možnosť nakupovať online prostredníctvom e-shopov. Človeka preto treba oboznámiť aj s ich rizikami a priblížiť mu, ako si vybrať e-shop, cez ktorý si produkt alebo službu objedná. Upozorniť treba aj na možnosť zneužitia osobných údajov, ktoré so sebou môže priniesť celý rad problémov.
„Základom online nakupovania je overovanie. Pri nákupoch cez e-shop si vždy treba skontrolovať sekciu s kontaktmi, pozrieť si, kde firma sídli, prečítať si recenzie a hodnotenia. Odporúčam nenakupovať z webov, ktoré neuvádzajú dostatok kontaktných informácií, aj keď ponuka tovarov a služieb a ich ceny môžu byť atraktívne. Ak vám nejaká firma už pri objednávke neponúka potrebný servis, zaváňa to problémom či podvodom,” vysvetľuje riaditeľ firmy IT Learning Slovakia Peter Hecht.
Opatrnosť pri nakupovaní a zadávaní údajov je podľa odborníka kľúčová a treba ju starým rodičom prízvukovať. Podceniť netreba ani použitie antivírusového systému, ktorý používané zariadenie ochráni. V ponuke dnes nájdete aj viacero bezplatných programov, ktoré predstavujú dobrú prevenciu.
Uľahčite svojim starým rodičom a rodičom fungovanie a ušetrite. Ak si svojich blízkych s paušálom od O2 vezmete k sebe na faktúru, môžete získať spoľahlivý O2 Internet na doma so zľavou až 100 %. Všetko o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste.