Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem

Na strednom Slovensku žijem celý život až na pár dlhších pracovných exkurzií po Európe a zvyšku Slovenska.

Keď sa menilo usporiadanie krajiny tajne a zároveň márne som dúfal, že sa vrátime k tomu pôvodnému župnému.

Vtedy by sme u nás „v strede“ žili na Orave, v Turci a na Liptove a nie v Žilinskom samosprávnom kraji. V Honte, vo Zvolene, v Novohrade, v Tekove a na Gemeri a nie v Banskobystrickom kraji. Ale aj na Spiši, v Nitre a v Trenčíne. Kedysi by okrajom nášho kraja pretekal Dunaj a hore sa týčil najvyšší Gerlachovský štít.

Väčšina návštev našej stredozeme súvisí s mojou prácou. Chodím obzerať a potom zachraňovať pamiatky v rôznom štádiu rozpadu. Od stojacich meštianskych domov cez funkčné hrady, zámky a kaštiele až po zrúcaniny týchto stavieb a archeologické náleziská, ktoré si časom celkom prirodzene privlastnila príroda.

Na Orave obľubujem náš najnavštevovanejší Oravský hrad, plný krásnych detailov a neskutočnej a najmä autentickej atmosféry.

Turiec je plný kaštieľov a kúrií, v 19. storočí sa mu dokonca hovorilo malé Švajčiarsko. Za zmienku stoja pamiatky Kláštora pod Znievom. Málo známy je kláštor s ranogotickým a možno aj starším kostolom. Počas roka stráveného v Slovenskom národnom múzeu v Martine som si obľúbil jeho krásnu a pokojnú záhradu.

K Liptovu ako môjmu rodnému regiónu mám osobitý vzťah. Na jeho okraji stojí neobjavený hrad Likava, aj keď o ňom každý počul vďaka básni Sama Chalupku Likavský väzeň. Hrad ukrýva veľa zaujímavých detailov, ktoré budú o pár rokov tiež prístupné verejnosti.

Život bežných obyvateľov horských oblastí dokumentuje aj dedinka Vlkolínec. Tu však odporúčam zájsť aj ďalej do bočných častí a na lúky, kde sú roztrúsené pôvabné malé senníky. Kúsok odtiaľ sa na kopčeku pred obcou Ludrová nachádza Kostol Všetkých svätých s nádhernou gotickou výmaľbou a mohutnými lipami naokolo. Severne od slovenského mora Liptovskej Mary v Liptovskej Anne leží zrúcanina ďalšieho malého Kostola sv. Anny.

Vo Zvolenskej župe kúsok od Banskej Bystrice nájdete zastrčenú zrúcaninu hradu alebo malej opevnenej kúrie Dúbravica, ktorá čaká na svoje oživenie. V obci Čerín vás očarí malebný kostolík s nedávno reštaurovanými vzácnymi maľbami. Netreba zabudnúť ani na Pustý hrad nad Zvolenom, ktorý je mimoriadne vhodný na nenáročné výlety.

V Novohrade, kúsok pod Lučencom, leží mesto Fiľakovo s rovnomenným nížinným hradom vystavaným z tmavohnedého až čierneho kameňa. Atypický je románsky Kostol sv. Jána Krstiteľa v obci Rimavské Janovce s unikátnou fasádou a jedinečným priečelím.

Momentálne už 22 rokov žijem v Banskej Štiavnici, ktorá sa rozkladá na území Hontu a Tekova. Štiavnica sa posledné roky teší mohutnej návštevnosti, my Štiavničania už menej. Ak ste však slušný turista, tu je zopár tipov:

Určite navštívte všetky možné tajchy (vodné nádrže) v jej okolí. Počas bežnej dovolenky sa dvakrát neokúpete v tom istom jazere. Štiavnica je najzaujímavejšia zhora. Uličky baníckeho osídlenia vás privedú na zaujímavé miesta. Za návštevu stoja aj okolité obce. Smerom na juh nájdete dokonca špecifický vinársky región.

Ak som na niektorý región či niektorú pamiatku zabudol, dúfam, že mi to kolegovia, kamaráti aj ďalší ľudia skrášľujúci Slovensko odpustia.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o strednom Slovensku. Partnerom vydania je nová sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 %  obyvateľom Slovenska a umožňuje tak spoznávať Slovensko inak a objavovať rôzne nepoznané zákutia. Viac informácií o novej sieti nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jej nastavením radi pomôžu.

Michal Hrčka

Pracuje v spoločnosti Obnova, ktorá sa venuje kompletnej obnove historických pamiatok vrátane konzervácie hradov. Narodil sa v Ružomberku, žil v Martine a usadil sa v Banskej Štiavnici. V roku 2000 založil časopis o kultúrnom dedičstve Obnova.sk a minulý rok rozbehol predaj vlastných ľanových farieb.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Objavte s nami krásu stredného Slovenska

Patríte k ľuďom, ktorí radi cestujú, no pred domovinou uprednostňujete zahraničie? Spoznajte s nami ďalšiu časť našej krajiny.

Neporušená príroda, pamiatky, o ktorých ste možno ani nechyrovali, pohostinní ľudia a mnoho iného. Po víkendovom vydaní venovanom východnému Slovensku sme sa tentoraz rozhodli zamerať sa na ďalšiu časť našej krajiny a viac vám predstaviť stredné Slovensko.

Ukážeme vám, že aj naša domovina ponúka množstvo miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť a na ktoré často zabúdame. Pri príprave tohto víkendového vydania sme sa spojili so šikovnými ľuďmi, ktorí v tomto regióne žijú a snažia sa pozdvihnúť a spraviť z neho lepšie a krajšie miesto.

Toto vydanie vzniklo v spolupráci s novou sieťou od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už vyše 94 % obyvateľom Slovenska. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale smartfón s mobilným internetom sa môže stať skvelým pomocníkom pri spoznávaní krás našej krajiny a objavovaní nepoznaných zákutí. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Michala Hrčku: Pestrá stredozem. Venuje sa obnove historických pamiatok a vďaka tomu pozná stredné Slovensko ako málokto. Vo svojom stĺpčeku zhrnul hrady, kaštiele aj kostoly, ktoré si vás svojou jedinečnou atmosférou určite získajú.

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, znamenitým folklórom a srdečnosťou. Prečítajte si rozhovor so sympatickou ženou, ktorá sa po návrate na Slovensko rozhodla prinášať ľuďom nevšedné zážitky.

O výnimočnosti tohto regiónu sa môžete presvedčiť v článkoch s tipmi na zaujímavé miesta a prevádzky, kde stretnete naozaj milých ľudí. V rámci našich potuliek stredným Slovenskom sme zavítali do Banskej Bystrice, LučencaRimavskej Soboty.

Redakcia Sódy odporúča: Tieto miesta na strednom Slovensku stoja za navštívenie. Plánujete dovolenku alebo len krátky výlet a neviete, ktoré miesta navštíviť? Pripravili sme pre vás výber tých, ktoré si získali nás v redakcii.

Ako dobre poznáte stredné Slovensko? Otestujte sa v našom kvíze. Veľké mestá, ale aj malé dediny majú bohatú históriu a ukrývajú veľa pamiatok a zaujímavostí. Zistite, čo všetko o nich viete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo spája Separa, LucyPug, Lady Ziku, Fera Jokea a Zdenku Studenkovú? Majú vlastný paušál

Nový O2 SMART Paušál prináša neobmedzené volania, veľké objemy dát aj predplatné obľúbených appiek. Pri jeho zostavovaní sa môžete inšpirovať známymi tvárami.

Spoločnosť O2 prišla na začiatku novembra s novým O2 SMART Paušálom. Okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS v rámci celej EÚ a veľkých objemov dát poskytuje aj predplatné a extra dáta na vybrané prémiové služby ako HBO GO, TIDAL, O2 TV či aplikácie denníkov SME a Denník N. Aby si zákazníci vedeli predstaviť kombinácie, ktoré nový paušál prináša, rozhodli sa v O2 osloviť influencerov a známe tváre.

Zistite viac o aplikáciách, ktoré si môžete vybrať v rámci svojho O2 SMART Paušálu. Prečítajte si

Každá zo šiestich oslovených osobností sa stala ambasádorom svojho O2 SMART Paušálu a prostredníctvom svojich sociálnych sietí predstavuje benefity a aplikácie, ktoré sa nachádzajú v paušále. Ktorý z nich vám bude najviac sedieť?

Separ O2 SMART Paušál

Známy slovenských raper Separ tak cez svoje sociálne siete komunikuje Separ O2 SMART Paušál, v ktorom má okrem extra dát na využívanie Instagramu aj predplatné hudobnej streamovacej služby TIDAL, ktorá ponúka viac ako 60 miliónov skladieb, videoklipy v špičkovej kvalite a ďalší atraktívny obsah.

Zákazníci s týmto paušálom získajú nielen neobmedzené volania, SMS a MMS v rámci celej EÚ a základný balík 3 GB dát, ale aj 10 GB na využívanie Instagramu a 10 GB na TIDAL aj s predplatným.

Fero Joke O2 SMART Paušál

Svoj paušál má aj internetový komik Fero Joke, ktorý vtipnými videami baví celé Slovensko.

Ten má vo svojom Fero Joke O2 SMART Paušále neobmedzené volania, SMS a MMS v rámci celej EÚ a 3 GB dát na bežné využívanie, ale aj balíček 2 × 10 GB extra dát na používanie Facebooku a Instagramu, ktoré sú mu zo všetkých aplikácií najbližšie.

Lady Zika O2 SMART Paušál

K ďalším známym tváram, ktoré majú vlastný O2 SMART Paušál, patrí Lady Zika. Tá je kráľovnou slovenského TikToku, sociálnej siete, ktorá je blízka najmä mladým ľuďom, a zároveň má viac ako 200 000 sledovateľov na Instagrame.

V Lady Zika O2 SMART Paušále tak popri neobmedzených volaniach, SMS a MMS v rámci celej EÚ a 3 GB dát nechýba 2 × 10 GB extra dát na TikTok a Instagram.

LucyPug O2 SMART Paušál

Spoluprácu s O2 prijala aj jedna z najznámejších slovenských vlogeriek LucyPug. Nové videá na jej YouTube kanáli sleduje viac ako pol milióna divákov a na Instagrame má viac ako 700 000 fanúšikov.

LucyPug O2 SMART Paušál si získa najmä tých používateľov, ktorým sú najbližšie práve spomínané appky. Okrem 10 GB na Instagram a 10 GB na YouTube v ňom nájdete aj neobmedzené volania, SMS a MMS v rámci celej EÚ aj 3 GB na bežné používanie.

Zdenkin O2 SMART Paušál

Tvárou nové paušálu sa stala aj prvá dáma slovenského filmu a divadla Zdenka Studenková. Keďže sa ako jedna z mála slovenských hercov objavila v produkcii HBO, konkrétne v seriáli Terapie, vo svojom O2 SMART Paušále predstavuje prémiovú službu HBO GO.

Okrem predplatného tejto streamovacej služby prináša aj 10 GB na jej sledovanie a 10 GB na aplikáciu WhatsApp. Zabudnúť nesmieme na neobmedzené volania, SMS a MMS v rámci celej EÚ aj 3 GB na bežné používanie.

Páči sa vám možnosť personalizovať si paušál, no radi by ste si vytvorili inú kombináciu? Vyskladať si ho môžete v rámci aplikácie Moje O2 alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s jeho nastavením radi pomôžu.   

Ak ešte nie ste zákazníkom O2 a radi by ste sa ním stali, O2 sa pri prenesení čísla postará o zmluvnú pokutu až do výšky 240 €. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/vykupenie.


5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac

Vyskúšali sme štýlový Honor 9X s vysúvacou selfie kamerou. Komu sa najviac oplatí?

Čítaj viac