Telesná na doma počas pandémie rozhýbala celé Slovensko. Tréneri nám prezradili, ako projekt vznikal

Viac ako 20 cvičiacich videí, ktoré O2 Športová akadémia Mateja Tótha vytvorila v čase, keď sa brány škôl u nás zatvorili, dokazuje, že doma si môžu deti dobre a kvalitne zacvičiť aj sa dobre zabaviť.

Keď sa v marci z dôvodu pandémie zatvorili školy a prerušili sa všetky mimoškolské aktivity vrátane pohybových krúžkov, rozhodol sa tím O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v spolupráci s O2 pripraviť sériu cvičení Telesná na doma. Cieľom bolo, aby deti v domácich podmienkach trénovali nielen svoje mozgové závity, ale aj svoje telá.

Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

Rôznych cvičení a workoutov sa na internetových platformách pomerne rýchlo objavilo veľa, deti však zostali v úzadí, hoci budovanie vzťahu k pravidelnému pohybu je pre ne obzvlášť dôležité.

Osem trénerov Akadémie na čele so športovým riaditeľom Michalom Tóthom preto pre deti a ich rodičov pripravilo 24 hodín Telesnej na doma, ktoré navrhli tak, aby sa dali bez problémov zvládnuť aj v panelákovej obývačke a s pomôckami, ktoré sa nájdu v každej domácnosti. V rámci záverečnej hodiny pripravil cvičenie pre deti aj olympijský víťaz Matej Tóth, po ktorom je Akadémia pomenovaná.

„Našou prioritou pri tvorbe Telesnej na doma bola pravidelnosť a dostatočná intenzita, pričom sme vychádzali z metodiky O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Deťom a ich rodičom sme ponúkli cvičenia zamerané na všeobecný pohybový rozvoj s fyzioterapeutickými prvkami. Počas online tréningov nechýbali ani hravé cvičenia, ktoré sú súčasťou psychologickej prípravy detí,“ približuje Michal Tóth.

Tréneri pripravovali videá v domácich podmienkach spolu so svojimi deťmi a dôraz kládli na to, aby boli vybrané cvičenia nielen funkčné, ale aby sa počas nich deti so svojimi rodičmi aj dobre zabavili. Cvičili nielen s loptami a s plyšovými zvieratkami, ale zacvičili si aj s domácimi miláčikmi či lego postavičkami. Cvičenia sa stretli s veľkým úspechom a videá majú spolu doteraz takmer 400 000 zhliadnutí.

V Sóde sme sa rozhodli trénerov Akadémie vyspovedať a opýtať sa ich nielen na to, ako sa im na projekte pracovalo, ale aj ktoré cvičenie je podľa nich pre deti najvhodnejšie.

A hoci sa opatrenia v našej krajine postupne zmiernili a v júni mohli deti nastúpiť do škôl, videá s cvičeniami zostanú naďalej prístupné na stránke www.akademia.o2.sk/telesna-na-doma aj na YouTube kanáli O2 Slovakia, aby ste si mohli so svojimi deťmi aj doma dobre zacvičiť vždy, keď budete mať chuť.

Opýtali sme sa

1. Ako ste reagovali na to, že Akadémia bude pripravovať videá? Váhali ste alebo vás nápad nadchol a hneď ste sa pustili do príprav?

2. Videá vznikali u vás doma, cvičili ste so svojimi deťmi. Cvičenia boli hravé, využili ste pri nich metlu, rolku toaletného papiera, psíka či lego panáčiky. Ako prebiehala príprava na jednotlivé videá?

3. Veľa sa hovorí o pohybe dospelých ľudí, na pohyb detí sa však pomerne často zabúda. Prečo je podľa vás dôležitý a netreba ho podceňovať?

4. Keby ste mali vybrať jeden cvik vhodný pre deti, ktorý by to bol?

 Michal Tóth

športový riaditeľ O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

1. Hlavným cieľom O2 Športovej akadémie Mateja Tótha je motivovať deti k pohybu a v tejto úlohe sme pokračovali aj v čase pandémie. Projekt Telesná na doma bol úžasný nápad, preto sme sa bez váhania pustili do práce.

2. Som nesmierne rád, že naši tréneri potvrdili svoju profesionalitu. Podmienkou projektu Telesná na doma bolo zachovať pri cvičení prvky metodiky Akadémie a upraviť ich na špecifické domáce podmienky. Pri príprave bola dôležitá kreativita a cit pre takýto typ tréningu.

3. Pohybová príprava detí má však oveľa širší význam, nejde len o pohybovú stránku, ale aj zdravotnú, psychickú a sociálnu. Bez akýchkoľvek pochybností môžeme konštatovať, že športujúce dieťa má väčší predpoklad na kvalitný a zdravý život.

4. Aj v našej metodike nájdete cvičenia, ktoré sú súčasťou každej tréningovej jednotky a majú veľký význam pre rozvoj kvality pohybu. Jeden cvik by som však nekonkretizoval a nahradil by som ho len slovom – pohyb.

Andrea Ballová

odborníčka na vývojovú kineziológiu a trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Nitre

1. V hlave mi hneď začali prúdiť myšlienky a nápady, čo by som deťom a ich rodičom ukázala, aby boli hodiny iné, zábavné. Najťažšie bolo prehovoriť dcérku, aby sa zapojila. Keď sme však vymysleli cvičenie s jej psíkom Addiskou, hneď to išlo ľahšie. Pri natáčaní sme sa nasmiali a veru aj zapotili.

2. Nájsť miesto, kde budeme môcť cvičiť tak, aby nás bolo dobre vidieť, a druhá dcérka bude mať dosť priestoru na natáčanie, nebolo vôbec jednoduché. Prestavba obývačky bola naša rozcvička, hra so žalúziami a svetlom zase výzva. Ako prvé sme vždy vymýšľali tému, potom sme vyberali konkrétne hry, cvičenia a pomôcky. Vždy sme si to vyskúšali bez kamery, upravili, vylepšili a až potom sme natáčali.

3. Hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa! Neaktivita v akomkoľvek veku vedie k rôznym chorobám a problémom, od obezity cez cukrovku až po srdcové problémy. Kým sa pohybujeme, žijeme. S pohybom sa spája aj dobrá nálada.

4. Určite sú to rôzne zvieracie pohyby, ktoré sú v mojich videách. Rozvíjajú silu aj obratnosť, naťahujú stuhnuté svaly a sú zábavné.

Tomáš Krištof

tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Leviciach

1. Neváhal som ani sekundu, keďže času bolo dosť. Keď som túto ponuku oznámil synovi, hneď sme začali pripravovať vhodnú scénu a pomôcky. Po prvom cvičení sa dožadoval ďalšieho natáčania a určite sa cítil aj trošku dôležitejší 🙂.

2. Prvú hodinu sme vytvorili v podstate z minúty na minútu, po dlhom premýšľaní sme však ďalšie hodiny spravili s pomocou lego figúrok. Veľmi sme sa tešili na to, ako to celé dopadne a či sa to bude deťom páčiť. Myslím si, že aj napriek obrovskej časovej náročnosti s úpravou videa to stálo za to.

3. Podľa mňa je najdôležitejšie cvičiť so žiakmi 1. až 4. ročníka, aby nestratili pohybové zručnosti, ktoré získali v škôlke. Toto obdobie sa v oblasti školskej telesnej výchovy u nás dosť zanedbáva. Ak dieťa v tomto veku nezíska pravidelným pohybom v zábavnej forme chuť cvičiť, potom je už veľmi ťažké znovu v ňom prebudiť chuť športovať.

4. Vybrať len jeden je dosť ťažké, asi by som však vybral lozenie a behanie po štyroch.

Katarína Tóthová

trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Senci

1. Ako prvé mi napadlo, že budem musieť upratať 🤣. Musím priznať, že som asi na dve sekundy zaváhala, ale potom som už začala v hlave kombinovať, ako budú hodiny vyzerať.

2. S deťmi sme si najskôr napísali scenár, urobili skúšobnú nahrávku, pozreli si ju a až potom sme šli naostro. Niekedy sa nám to podarilo až na piaty či šiesty pokus.

3. V súčasnosti sa na pohyb zabúda a deti si myslia, že pohyb prstami po telefóne je tiež šport. Čím skôr sa dieťa privedie k pohybu, tým skôr si ho zautomatizuje a bude súčasťou jeho života už navždy.

4. Myslím si, že deti najviac nabudia štafetové cvičenia.

Miroslava Čopová

trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha vo Veľkom Krtíši

1. Nápad sa od začiatku veľmi páčil mne aj mojej dcére Tami. Samozrejme, až do momentu, kým nezistila, že bude účinkovať aj ona 🙂. A hoci som s realizáciou niekoľko dní váhala, výsledok aj samotná príprava nám priniesli poriadnu dávku smiechu a dobrej nálady.

2. Cvičenia sme vyberali spolu s dcérkou tak, aby boli vhodné pre predškolákov a mladší školský vek. Tomu sme prispôsobili aj použité pomôcky: obľúbenú plyšovú hračku a paličky na jedenie. Potom sme si vyskúšali technické riešenie. Tam sme narazili na problém s kompozíciou prostredia, s výberom miestnosti či s prispôsobením statívu – to nám dalo zabrať viac ako samotné cvičenie. Výsledok nás však obe potešil 🙂.

3. Pohyb je dôležitou súčasťou života, preto je potrebné mať k nemu pozitívny vzťah už od detstva. Je to ideálne obdobie na vytváranie vhodných pohybových návykov a rozvíjanie pohybových zručností. Deti sú prirodzene hravé, preto je dôležité tento čas neprešvihnúť, kým pohyb nevnímajú ako povinnosť či nutnosť pri nastupujúcich zdravotných problémoch. Ideálne je, keď je rodič pre dieťa pozitívnym príkladom a dieťa vníma pohyb ako bežnú súčasť života a zdravého životného štýlu, čo sme ukázali aj v Telesnej na doma.

4. Odporúčam čokoľvek nestatické, čo dieťaťu prináša radosť a úsmev na tvári – naháňačka, skoky, hody, obraty, lezenie či plazenie.

Judita Ódor Vargová

trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Komárne

1. Príprava videí nás veľmi bavila. Aj syn Alex mal z natáčania veľkú radosť a sám dával návrhy, čo by sme mohli cvičiť. Výzva natočiť video nás hneď nadchla, išli sme do toho bez váhania.

2. Prípravu videí sme si so synom Alexom najprv premysleli. Obývačku sme si prerobili na telocvičňu, stolík a fotelku sme dali bokom. Takto to máme do dnešného dňa a koberec využívame na každodenné cvičenie. Potom sme si vyskúšali jednotlivé cviky a poprosili manžela, aby nás natočil.

3. Pohyb detí netreba podceňovať, v detskom veku sa totiž najlepšie rozvíjajú rôzne pohybové schopnosti. Ak sa to zanedbá, v neskoršom veku sa rozvíjajú ťažšie alebo už vôbec. V neposlednom rade žijeme v dobe, keď sa deti menej hýbu a viac času trávia doma. Je to úloha nás trénerov motivovať deti k pohybu, a to v každom veku.

4. Keby som mala vybrať pre deti len jeden cvik, bola by to vývojová poloha medveď. Ak sa robí správne, posilní celé telo, veľmi dôležité je aj dýchanie do brucha.

Mária Pavková Ďurišková

trénerka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Lučenci

1. Keď mi Matej Tóth zavolal, povedal o projekte a spýtal sa ma, či natočím video, ostala som zaskočená. Koronakríza sa začala krátko po mojom príchode do Akadémie a s niečím takým som nepočítala. Zobrala som to ako výzvu, aj keď som mala trému pri predstave, že to budú vidieť asi všetci, ale zvládli sme to 🙂.

2. Videá sme natáčali doma s mojimi synmi Maťkom a Kubkom. Pri predstave našej prípravy sa musím smiať 🙂.  Najskôr u nás prebehli všetky podoby upratovania, asi ako u všetkých, dokonca sme umyli aj okno. No kým sme sa dostali k cvičeniu, mohla som začať znovu 🙂.  Samotné cvičenie bolo celkom náročné, musela som totiž nájsť „dobrý deň“, keď sa všetkým chcelo spolupracovať a ešte to aj vtesnať medzi domáce úlohy. Trvalo nám to niekoľko dní, ale zvládli sme to aj sa dobre zasmiali.

3. Hýbať sa je zdravé a potrebné. U nás sme si toho vedomí a s deťmi sa venujeme rôznym športom, cyklistike, trialu aj turistike, v zime sa lyžujeme, bežkujeme aj korčuľujeme. Deti to baví a my ich podporujeme. U detí je dôležitá všestrannosť, ktorú určite netreba zanedbať. Mrzí ma, keď vidím, ako narastá počet obéznych detí v nízkom veku a čudujem sa, že rodičia to neriešia. Asi si myslia, že je to v poriadku, ale nie je.

4. Napadá mi plank, ktorý precvičuje celé telo. Z cvikov, ktoré bežne cvičíme na tréningoch, by to bol medveď, ktorý rovnako ako plank precvičí celé telo.

Matej Bambura

tréner O2 Športovej akadémie Mateja Tótha v Bratislave

1. Natáčanie videí bolo pre mňa výzvou a zároveň zábavou. Príprava nebola náročná, keďže cvičenia som dobre poznal z našich metodík. Mojou úlohou bolo vybrať tie, ktoré by mohli baviť deti aj rodičov a išlo sa na to.

2. Pri príprave videí bola dôležitá kreativita. Na tréningoch Akadémie totiž často využívame profesionálne športové pomôcky ako rebrík, kužele či medicinbaly, doma ich však nemá takmer nikto. Preto sme museli použiť to, čo nájde v domácnosti každý. Kuchynské utierky ako provizórny kužeľ? Žiaden problém. Myslím si, že každý tréner sa s touto výzvou popasoval nadmieru dobre.

3. V minulosti mali ľudia dostatok pohybu a nebol témou číslo jeden. Doba sa však mení a dnes z každej strany počúvame, aké dôležité je hýbať sa. Či už pre sedavé zamestnanie, lenivosť, alebo nedostatok času. U detí je to podobné. Postupne ich pohlcuje digitalizácia, narastá u nich obezita a s tým spojené ďalšie choroby. Preto netreba zabúdať viesť deti k aktívnemu životnému štýlu. Ak neviete, ako začať, odporúčam bežné prechádzky, minimálne 30 minút päťkrát týždenne.

4. Keby som mal vybrať len jednu aktivitu, určite by to bolo behanie.

Viac informácií o O2 Športovej akadémii Mateja Tótha, ktorá spolu s O2 stojí za projektom Telesná na doma nájdete na www.akademia.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako rozbehnúť podnikanie? Toto potrebujete vedieť o zakladaní živnosti a s. r. o.

Nevyhovuje vám už zamestnanecký pracovný pomer alebo máte skvelý nápad, ktorý by stál za založenie vlastného biznisu? Takéto sú vaše možnosti.

Dôvody môžu byť rôzne, no vždy je prvým krokom k podnikaniu založenie nového podnikateľského subjektu – či už prostredníctvom živnosti, alebo s. r. o. Aké sú medzi nimi rozdiely a na čo sa pripraviť pri ich zakladaní? Prinášame vám všetky dôležité odpovede.

Biznis môžete rozbehnúť v takmer neobmedzenom množstve oblastí. Každý podnikateľ má však rozličné ciele, motiváciu a hlavne potreby. Aj preto náš právny systém pozná viacero foriem podnikania. Najvyužívanejšie sú živnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným, skrátene s. r. o. – slová, ktoré ste už zrejme počuli.

Je čas pozrieť sa bližšie na to, čo presne znamenajú a ktorá forma je lepšie šitá pre vaše podnikateľské potreby. Rozdiely sú totiž nielen v samotnom procese ich založenia, ale aj daňovom zaťažení, výške rôznych odvodov, ručení či vedení účtovníctva, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

O2 vám spolu s novým SMART paušálom a ďalšími produktmi na mieru pre svojich biznis klientov prináša aj inšpiratívny obsah, ktorý vás posunie vo férovom podnikaní. Pripravené sú pre vás videá, praktické rady a manuály, podcasty aj rozhovory s fér podnikateľmi z celého Slovenska. Viac článkov nájdete na www.soda.o2.sk/biznis.

Čo hovorí zákon?

Živnosť je podnikanie na základe živnostenského oprávnenia. V praxi ide o najčastejšie využívaný druh oprávnenia na podnikanie, a to pre fyzickú i právnickú osobu. Aby sme vás nezmiatli: živnosti (predmety podnikania) potrebuje živnosť aj s. r. o., no právnu formu živnosť má jednotlivec a s. r. o. je právnická osoba. Podmienky tohto typu podnikania upravuje zákon o živnostenskom podnikaní.

Spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) ako právnická osoba je jedným z druhov obchodných spoločností. Konkrétne ide o kapitálovú obchodnú spoločnosť typickú najmä pre nižšie alebo stredne náročné podnikanie. Čo to znamená? Že spoločníci vkladajú do spoločnosti vklady, ktoré tvoria jej základné imanie. Podmienky tohto typu podnikania upravuje Obchodný zákonník.

Voľba je jasná – chcem živnosť. Ako na to?

Založenie živnosti je najjednoduchšou a zároveň najrýchlejšou cestou k vlastnému podnikaniu, keďže zvyčajne trvá dva až štyri pracovné dni. Stačí splniť tieto podmienky:

 • vek nad 18 rokov,
 • spôsobilosť na právne úkony,
 • bezúhonnosť.

Pri zakladaní živnosti osobne budete vypĺňať tento formulár, v ktorom budete musieť vyplniť tieto údaje:

 • titul, meno, priezvisko,
 • rodné číslo, rodné priezvisko,
 • pohlavie, miesto narodenia,
 • štátnu príslušnosť,
 • bydlisko podnikateľa.

Okrem toho sú súčasťou formulára aj:

 • údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov,
 • prihláška na verejné zdravotné poistenie a
 • prihláška k registrácii daňovníka k dani z príjmov fyzickej osoby (na základe ktorej bude živnostníkovi pridelené DIČ).

Keď vyplníte tieto prihlášky už nemusíte chodiť do zdravotnej poisťovne ani na daňový úrad – všetko vybavíte naraz a na jednom mieste pri podávaní formulára.

V prípade, že sa do celého procesu chystáte pustiť elektronicky, v tomto odkaze nájdete detailný návod.

Vyberte si správnu podnikateľskú činnosť

Medzi živnosťami je však niekoľko rozdielov, ktoré priamo súvisia s vykonávaním vašej práce. Delia sa totiž na tri skupiny: voľné, remeselnéviazané. Ako naznačuje samotný názov, voľné si vyberáte slobodne podľa seba, dokonca si môžete zvoliť ľubovoľný názov predmetu podnikania, no dobré je pridŕžať sa tohto zoznamu. Najčastejšie ide o administratívne služby, sprostredkovateľskú činnosť alebo poradenstvo či marketing.

Remeselné živnosti sa viažu na výučný list alebo dlhodobú prax. Je to záruka, že práca bude vykonaná odborne a človek, ktorý vyštudoval prekladateľstvo, nezačne zo dňa na deň zvárať alebo opravovať elektrospotrebiče. Príkladom remeselných živností je mäsiarstvo, obrábanie kovov či stolárstvo.

Najzaujímavejšou kategóriou sú viazané živnosti, ktoré sa však získavajú najťažšie a musíte pri nich preukázať špecifický druh odbornej spôsobilosti. Patria sem činnosti ako prevádzkovanie cestovnej kancelárie, vývoj a výroba zbraní alebo streliva či prevádzka pohrebnej služby.

V prípade remeselných a viazaných živnosti budete k formuláru založenia živnosti pripájať doklad preukazujúci odbornú spôsobilosť – teda dôkaz o ukončení stredoškolského alebo vysokoškolského vzdelania príslušného odboru podľa podmienok uvedených v živnostenskom zákone. Pokiaľ tento doklad nemáte, nezúfajte. Vyriešiť sa to dá tak, že budete mať zodpovedného zástupcu, ktorý tieto podmienky spĺňa. Ak máte v rodine vyučeného cukrára (ktorý bude vaším zodpovedným zástupcom), môžete si otvoriť cukrárenskú výrobu, aj keď osobne vyučení nie ste.

V čom sa najviac líšia Česi a Slováci pri nakupovaní smart zariadení a ako sa spolupracuje so Sajfom? Vypočujte si náš podcast

Koľko to bude stáť?

Založenie živnosti nie je zadarmo, no v porovnaní so zakladaním eseročky vám bude stačiť oveľa menej peňazí. Poplatky vám navyše môžu byť čiastočne odpustené, ak žiadosť o založenie živnosti podáte elektronicky. Ich výška je takáto:

 • za každú voľnú živnosť je 5 € (0 € pri elektronickom ohlásení),
 • za každú remeselnú živnosť je 15 € (7,50 € pri elektronickom ohlásení),
 • za každú viazanú živnosť je 15 € (7,50 eur pri elektronickom ohlásení).

Živnostník podniká pod svojím menom, ku ktorému môže pridať dodatok. Pozor, tento dodatok však nemôžete neskôr v rámci živnosti zmeniť. Svoju živnosť teda môžete nazvať Peter Novák – stolárstvo, no tento názov už nebudete môcť upraviť, ak by ste sa rozhodli svoju primárnu činnosť zmeniť. Dodatok teda radšej dvakrát zvážte.

Pri zakladaní živnosti je dôležité spomenúť ešte dve veci:

 • prevádzkovať živnosť môžete už odo dňa jej ohlásenia. To znamená, že nemusíte na nič čakať a na svojej prvej zákazke začať pracovať hneď potom, čo ste vyplnili formulár,
 • napriek tomu, že na daňový úrad a do zdravotnej poisťovne nemusíte chodiť, predsa len máte jednu povinnosť: zriadiť si elektronický prístup na komunikáciu s daňovým úradom. Aj keď sa vás táto komunikácia bude pravdepodobne týkať až pri podávaní daňového priznania, spomínaný prístup je dobré aktivovať si čo najskôr.

Rozhodol som sa pre firmu. V čom je pri zakladaní rozdiel?

S eseročkou to také jednoduché nie je. Jej založenie trvá o niečo dlhšie, za normálnych okolností okolo 10 až 20 pracovných dní. Všetko závisí od vyťaženosti súdov – z týždňov totiž ľahko môžu byť mesiace, počas ktorých nebudete môcť (legálne) podnikať.

Čo všetko vás čaká pri zakladaní firmy?

 • Zvolenie obchodného mena (v obchodnom registri si overte, či už vami zvolený názov niekto nepoužíva) .
 • Výber sídla (adresu, ktorá bude ako sídlo s. r. o. zapísaná do obchodného registra; budete musieť predložiť nájomnú zmluvu, prípadne súhlas vlastníka nehnuteľnosti, aby daná nehnuteľnosť bola zapísaná ako sídlo.
 • Zvolenie predmetu podnikania (oblasť, v ktorej budete podnikať).
 • Zvolenie spoločníkov, konateľov (rozdelenie funkcií vo firme).
 • Určenie správcu vkladu, výšky základného imania a výšky vkladov spoločníkov (minimálna výška základného imania je 5 000 € a minimálna výška vkladu každého spoločníka 750 €).
 • Vypracovanie zakladateľských dokumentov (pri dvoch a viacerých spoločníkoch budete spisovať spoločenskú zmluvu. Ide o dokument, v ktorom sú obsiahnuté základné informácie o s. r. o.).
 • Vyhlásenie správcu vkladu (písomné vyhlásenie správcu vkladu, zväčša spoločníka spoločnosti, o tom, že vklady boli zaplatené).
 • Úradné overenie podpisu konateľa.
 • Vyhlásenie spoločníka, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch spoločnostiach (ako fyzická osoba môžete byť jediným spoločníkom max. v troch firmách).
 • Získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení.
 • Zápis do obchodného registra.

To však stále nie je všetko. Ďalej sa budete musieť registrovať sa na daňovom úrade na platenie dane z príjmov, zabezpečiť účtovníctvo, označiť sídlo (na schránke alebo fasáde budovy) a aktivovať elektronickú schránku na komunikáciu s úradmi. Ak by ste na tento krok náhodou zabudli, nič sa nedeje,  do 10 od vzniku s. r. o. sa táto schránka automaticky aktivuje sama.

Koľko to bude stáť?

Úhrada poplatku za návrh na zápis s. r. o do obchodného registra je momentálne 300 € (150 € pri využití elektronického podania návrhu). Potrebovať budete aj vyššie spomínaných 5 000 € ako základné imanie firmy.

Živnostník ručí celým svojím majetkom, pri s. r. o. je osobný majetok konateľa spoločnosti oddelený od toho firemného. Čo to v praxi znamená?

Nemusíte to riešiť osobne

Založením živnosti aj s. r. o. sa dnes zaoberá niekoľko firiem, ktoré za poplatok vybavia všetky administratívne záležitosti spojené s registráciou vášho subjektu. Stať sa podnikateľom je tak dnes naozaj jednoduché – ide to aj priamo spoza obrazovky vášho počítača. Stačí si len vybrať správnu formu podnikania, v čom vám môžu pomôcť aj ostatné články nášho sprievodcu.

Prečítajte si aj ďalšie časti sprievodcu živnosťou a s. r. o.:


Potrebujete eKasu, výhodnejší paušál alebo zariadenie celej kancelárie?

          array(7) {
 [0]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(3) "ico"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(18) "Zadajte vaše IČO"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(35) "Zadajte vaše IČO v tvare 99999999"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [1]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(5) "phone"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(24) "Vaše telefónne číslo"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(53) "Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [2]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(5) "email"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(5) "Email"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(42) "Zadajte váš Email v tvare "
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
 [3]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_1"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(5) "Okres"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(26) "Zadajte okresZadajte okres"
  ["options"]=>
  array(79) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Bánovce nad Bebravou"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Banská Bystrica"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
    ["option_value"]=>
    string(18) "Banská Štiavnica"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Bardejov"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Bardejov"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Bratislava I"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Bratislava I"
   }
   [5]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava II	"
   }
   [6]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Bratislava III	"
   }
   [7]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Bratislava IV	"
   }
   [8]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Bratislava V	"
   }
   [9]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Brezno	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Brezno	"
   }
   [10]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Bytča	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Bytča	"
   }
   [11]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Čadca	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Čadca	"
   }
   [12]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Detva	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Detva	"
   }
   [13]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
    ["option_value"]=>
    string(14) "Dolný Kubín	"
   }
   [14]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Dunajská Streda	"
   }
   [15]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Galanta	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Galanta	"
   }
   [16]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Gelnica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Gelnica	"
   }
   [17]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Hlohovec	"
   }
   [18]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Humenné	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Humenné	"
   }
   [19]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Ilava	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Ilava	"
   }
   [20]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Kežmarok	"
   }
   [21]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Komárno	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Komárno	"
   }
   [22]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Košice I	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Košice I	"
   }
   [23]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice II	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice II	"
   }
   [24]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Košice III	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Košice III	"
   }
   [25]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Košice IV	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Košice IV	"
   }
   [26]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Košice-okolie	"
   }
   [27]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Krupina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Krupina	"
   }
   [28]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Kysucké Nové Mesto	"
   }
   [29]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Levice	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Levice	"
   }
   [30]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Levoča	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Levoča	"
   }
   [31]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
    ["option_value"]=>
    string(21) "Liptovský Mikuláš	"
   }
   [32]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Lučenec	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Lučenec	"
   }
   [33]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Malacky	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Malacky	"
   }
   [34]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Martin	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Martin	"
   }
   [35]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Medzilaborce	"
   }
   [36]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Michalovce	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Michalovce	"
   }
   [37]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Myjava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Myjava	"
   }
   [38]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Námestovo	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Námestovo	"
   }
   [39]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Nitra	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Nitra	"
   }
   [40]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
    ["option_value"]=>
    string(23) "Nové Mesto nad Váhom	"
   }
   [41]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Nové Zámky	"
   }
   [42]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(13) "Partizánske	"
    ["option_value"]=>
    string(13) "Partizánske	"
   }
   [43]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Pezinok	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Pezinok	"
   }
   [44]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Piešťany	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Piešťany	"
   }
   [45]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Poltár	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Poltár	"
   }
   [46]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Poprad	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Poprad	"
   }
   [47]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Považská Bystrica	"
   }
   [48]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Prešov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Prešov	"
   }
   [49]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Prievidza	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Prievidza	"
   }
   [50]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Púchov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Púchov	"
   }
   [51]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Revúca	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Revúca	"
   }
   [52]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Rimavská Sobota	"
   }
   [53]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Rožňava	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Rožňava	"
   }
   [54]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Ružomberok	"
   }
   [55]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Sabinov	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Sabinov	"
   }
   [56]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Senec	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Senec	"
   }
   [57]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Senica	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Senica	"
   }
   [58]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Skalica	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Skalica	"
   }
   [59]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "Snina	"
    ["option_value"]=>
    string(6) "Snina	"
   }
   [60]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Sobrance	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Sobrance	"
   }
   [61]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Spišská Nová Ves	"
   }
   [62]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Stará Ľubovňa	"
   }
   [63]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Stropkov	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Stropkov	"
   }
   [64]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(9) "Svidník	"
    ["option_value"]=>
    string(9) "Svidník	"
   }
   [65]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Šaľa	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Šaľa	"
   }
   [66]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
    ["option_value"]=>
    string(12) "Topoľčany	"
   }
   [67]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trebišov	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trebišov	"
   }
   [68]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(10) "Trenčín	"
    ["option_value"]=>
    string(10) "Trenčín	"
   }
   [69]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Trnava	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Trnava	"
   }
   [70]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Turčianske Teplice	"
   }
   [71]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Tvrdošín	"
   }
   [72]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Veľký Krtíš	"
   }
   [73]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
    ["option_value"]=>
    string(19) "Vranov nad Topľou	"
   }
   [74]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Zlaté Moravce	"
   }
   [75]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(7) "Zvolen	"
    ["option_value"]=>
    string(7) "Zvolen	"
   }
   [76]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
    ["option_value"]=>
    string(11) "Žarnovica	"
   }
   [77]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
    ["option_value"]=>
    string(17) "Žiar nad Hronom	"
   }
   [78]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(8) "Žilina	"
    ["option_value"]=>
    string(8) "Žilina	"
   }
  }
 }
 [4]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_2"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(40) "Počet SIM, ktoré vaša firma využíva"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(18) "Zadajte počet SIM"
  ["options"]=>
  array(4) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(3) "1-5"
    ["option_value"]=>
    string(3) "1-5"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(4) "6-15"
    ["option_value"]=>
    string(4) "6-15"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(11) "viac ako 15"
    ["option_value"]=>
    string(11) "viac ako 15"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(6) "neviem"
    ["option_value"]=>
    string(6) "neviem"
   }
  }
 }
 [5]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(15) "campaign_data_3"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  string(6) "select"
  ["name"]=>
  string(16) "Záujem o ponuku"
  ["text"]=>
  string(0) ""
  ["error_hlaska"]=>
  string(14) "Vyberte ponuku"
  ["options"]=>
  array(5) {
   [0]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(16) "Mobilné služby"
    ["option_value"]=>
    string(16) "Mobilné služby"
   }
   [1]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(15) "Pevný internet"
    ["option_value"]=>
    string(15) "Pevný internet"
   }
   [2]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(5) "eKasa"
    ["option_value"]=>
    string(5) "eKasa"
   }
   [3]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(20) "Komplexné riešenie"
    ["option_value"]=>
    string(20) "Komplexné riešenie"
   }
   [4]=>
   array(2) {
    ["option_name"]=>
    string(4) "iné"
    ["option_value"]=>
    string(4) "iné"
   }
  }
 }
 [6]=>
 array(8) {
  ["field"]=>
  string(9) "podmienky"
  ["required"]=>
  bool(true)
  ["textarea"]=>
  bool(false)
  ["type"]=>
  array(0) {
  }
  ["name"]=>
  string(0) ""
  ["text"]=>
  string(276) "Súhlasím so spracovaním vyššie uvedených osobných údajov na marketingové
        účely. "
  ["error_hlaska"]=>
  string(52) "Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov"
  ["options"]=>
  bool(false)
 }
}
        

Ušetrite čas a nechajte si od O2 vypracovať komplexnú ponuku služieb na mieru

Zadajte vaše IČO v tvare 99999999
Zadajte vaše telefónne číslo v tvare 09XX XXX XXX
Zadajte svoj e-mail v tvare nieco@nieco.sk
Zadajte okresZadajte okres
Zadajte počet SIM
Vyberte ponuku
Musíte súhlasiť so spracovaním osobných údajov

Ak máte tipy na ďalšie témy, ktoré by vám pomohli v podnikaní, alebo nám chcete poslať spätnú väzbu či upozorniť na vylepšenie, prosím, napíšte na . Ďakujeme.

Podnikajte.sk je špecializovaný podnikateľský portál, ktorý na jednom mieste prináša inšpiratívne príbehy, reálne podnikateľské skúsenosti, praktické príklady a know-how od skúsených odborníkov. Vznikol v roku 2007 a dlhodobo si medzi čitateľmi drží vysokú kredibilitu. Obľúbenosť portálu potvrdzuje aj nezávislé meranie IAB, podľa ktorého je Podnikajte.sk jednotkou v kategórii podnikatelia a živnostníci.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac