Tekutiny treba dopĺňať nielen počas behu, ale aj predtým a po ňom. Ľudia riešia väčšinou to, koľko tekutín doplniť. Dôležitejšie je však myslieť na to, čo pijete.
Ak sa práve chystáte behať a chcete, aby to bolo príjemné a zábavné, a aby vám pri tom nebolo ťažko, nemôžete zabudnúť na správny pitný režim. Dokážete tým organizmus výborne pripraviť na záťaž a výkon, ale pri nevhodnom výbere tekutín aj poriadne zaťažiť.
Pokiaľ nechcete mať pri behu komplikácie s dýchaním, trávením či iné neplánované a neželané problémy, týmto piatim druhom nápojov sa radšej pred behom vyhýbajte:
Mliečne šejky
Mliečne ochutené nápoje sú často uvádzané ako skvelý potréningový nápoj, ktorý zefektívňuje regeneráciu po ťažkom behu. Zmes proteínu a sacharidov má byť práve to, čo si vaše telo bude žiadať. Nie však pred ním.
Mliečne nápoje sú ťažké, žáludok by tak počas behu viac riešil práve tieto nápoje než efektívne fungovanie počas fyzickej aktivity.
Energiu určenú pre svaly totiž bude musieť organizmus premiestniť do žáludka, aby dokázal spracovať tieto nápoje. Zátaž v žalúdku vám zťaží dýchanie, zvýši tep a môže spôsobiť aj ďalšie tráviace komplikácie.
Ak máte v pláne rýchly tempo beh, prípadne intervaly, tak na mliečne nápoje určite zabudnite.
Sýtené nápoje
Bublinkové nápoje sú častou súčasťou občerstvovacích staníc hlavne počas vytrvalostných pretekov.
Cola alebo minerálne nápoje sú zdrojom minerálov, zároveň bublinky dokážu upokojiť žalúdok v prípade problémov.
Avšak pred behom sa takýmto nápojom vyhýbajte. Ak potrebujete osviežiť, dajte si ľadovú kávu, prípadne domáci ľadový čaj.
Sladké ovocné nápoje
Džúsy alebo iné nápoje, ktoré sa tvária ako ovocné džúsy, sú plné glukózovo-fruktózového sirupu, čo je sladidlo, ktoré metabolizmu vôbec neprospieva.
Je to spojenie dvoch jednoduchých cukrov, ktoré sa v tele ukladajú ako tuk medzi orgánmi či priamo v cievach. Táto lacná ingrediencia je zodpovedná aj za vysoký výskyt obezity.
Oveľa rýchlejším, jednoduchším a prístupnejším riešením je čistá voda, do ktorej si dáte kusy ovocia.
Budete tak mať nápoj, ktorý vás nakopne, bude oveľa sviežejší a tiež zdravší.
Kokosové mlieko
Kokosové mlieko obsahuje tuky a dužinu, ktorých trávenie môže zaťažiť žalúdok. Preto sa pred behom do pitného režimu nehodí. Je tu však kokosová voda, ktorú môžete pred behom pokojne vypiť, navyše, je to jeden z najlepších regeneračných nápojov.
Sorbitolové nápoje
Farebné športové nápoje sú skvelou voľbou v cieli, no pijú ich aj u hokejisti či futbalisti.
Obsahujú však nízkokalorickú náhradu cukru – sorbitol, ktorý môže mať veľmi rýchle účinky na trávenie. Váš beh by tak mohol skončiť veľmi skoro už v najbližších kríkoch.
Čistá voda je síce obohraté odporúčanie, no nič ňou pred behom nepokazíte. Splní účel a zároveň neprináša žiadne nepríjemnosti.