5 aktivít na urýchlenie regenerácie

To, čo robíte po tréningu, je nemenej dôležité než samotný tréning. Aby ste sa mohli zlepšovať, musíte aj aktívne oddychovať.

Rozvička ako základ a začiatok tréningu. Na to si už bežci zvykli. Aby však po tréningu svaly a šľachy nezostali tvrdé, predchádzali ste zraneniam a zároveň boli efektívny aj počas zvyšku dňa, potrebujete si vytvoriť pravidelný regeneračný rituál po tréningu.

Urobte z toho zvyk

Najefektívnejšia cesta, ako nezabudnúť na regeneráciu svalov, je vytvoriť si z nej rutinu. Nebudete nad tým musieť rozmýšľať, ale budete to robiť takmer automaticky.

Tréning by nemal končiť momentom dobehu, ale nasledovať by mali ďalšie fázy. Zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť, nájsť si kus trávy na sadnutie a zhodnotiť ho. Napiť sa a dať si prvý hryz potréningového jedla, urobiť si strečing, či len tak si ľahnúť a pozerať sa na oblohu.

Každý bežec má iný rituál, iné aktivity, ktoré robí na konci tréningu. Každý by však práve takéto zakončenie mal mať zafixované v hlave ako samozrejmosť.

Aktivity pre rýchlejšiu regeneráciu:

Strečing

Krátky strečing po každom behu by mal obsahovať cviky zamerané na lýtka a stehná, dlhší samostatný strečing aj vnútorné svaly stehien či driekový sval.

Špecifické cvičenia si musíte vybrať podľa vašich potrieb. Každý sval by ste mali držať v napätí minimálne 30 sekúnd, maximálne 3 minúty.

Jóga

Strečing môžete doplniť aj cvičeniami jógy. Je niekoľko polôh alebo cvikov, ktoré sú pre bežcov veľmi potrebné práve vďaka tomu, aké skupiny svalov dokážu zapojiť. Medzi tie najúčinnejšie pozície pre bežcov patria bojovník 1, bojovník 2, hlboký predklon a drep.

Penový valec

Alebo tiež foam roller. Ak máte túto jednoduchú, no takmer magickú pomôcku doma, dokážete sa vymasírovať veľmi dobre aj sami v pohodlí domova. Je to rýchla cesta, ako si môžete uvoľniť lýtkové svaly, vnútorné i vonkajšie svaly stehien, ale tiež chrbtové svaly.

V prípade menších svalov môžete využiť aj golfovú či tenisovú loptičku, ktoré sú ideálne napríklad na rozmasírovanie spodnej časti chodidla. Ak takéto pomôcky nemáte, môžete skúsiť aj klasickú tlakovú masáž vlastnou rukou.

Hydratácia a výživa

Opätovná hydratácia a doplnenie energie po výkone sú, samozrejme, taktiež veľmi dôležitou súčasťou pobežeckej fázy tréningu. Majte pripravenú fľašu vody alebo vášho obľúbeného iontového nápoja, z ktorého budete počas strečingu pomaly upíjať.

Zahrievacie cvičenia

Ak robíte bežeckú abecedu alebo dynamický strečing na začiatku tréningu, môžete takéto cviky robiť aj na jeho konci. Určite neuškodia, naopak, pomôžu, aby sa svaly schladili postupne a pomalšie.

Tréning je dôležitý, ale oddych rozhoduje o tom, ako veľmi sa budete zlepšovať. Aj tí najviac zaneprázdnení bežci by si mal nájsť a vybudovať svoj potréningový rituál ako súčasť každodenného tréningu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 nádherných Airbnb ubytovaní na Slovensku

Aj u nás už ľudia menia svoje súkromie na domáce hotely. Pozreli sme sa na tie najkrajšie.

Dovolenka už dávno nie je synonymom pre povaľovanie sa v hotelovom rezorte, hoci aj to má svoje čaro. Kto má dobrodružnejšiu povahu, možno už vyskúšal vymeniť istotu hotelových služieb za bývanie u cudzích ľudí priamo u nich doma.

Tento spôsob cestovania je čoraz populárnejší. Má svoje výhody. Človek sa zoznámi s dobrými ľuďmi, nadviaže vzťahy krížom-krážom po celom svete a za ubytovanie zaplatí menej ako v hoteli. Domáci mu dajú cenné rady, alebo ho rovno sprevádzajú na výletoch.

Pozreli sme sa na to, aká je situácia s ponukou takýchto ubytovaní na Slovensku a vybrali sme desať príkladov toho, aké skvosty môže človek pri usilovnom hľadaní objaviť.

Dom Pod Lipami, Blatnica

 

Airbnb

Úžasná garzónka v starom meste, Bratislava

 

Veľká nová izba v dobrej lokalite, Nitra

 

Airbnb

Pôvabný priestranný byt, Banská Štiavnica

 

Airbnb
Airbnb
Airbnb

Dobrodružstvo v típí na strednom Slovenku, Krupina

 

Milý dom, Stredné Plachtince

 

Airbnb
Airbnb

Stredoveký kaštieľ, Kotešová

 

Tradičný ľudový domček v kúpeľnom mestečku, Rajecké Teplice

 

Airbnb
pec

Luxusný apartmán v historickom centre, Košice

 

Slovenské Safari, Čebovce

 

stan
stan

Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové