5 aktivít na urýchlenie regenerácie

To, čo robíte po tréningu, je nemenej dôležité než samotný tréning. Aby ste sa mohli zlepšovať, musíte aj aktívne oddychovať.

Rozvička ako základ a začiatok tréningu. Na to si už bežci zvykli. Aby však po tréningu svaly a šľachy nezostali tvrdé, predchádzali ste zraneniam a zároveň boli efektívny aj počas zvyšku dňa, potrebujete si vytvoriť pravidelný regeneračný rituál po tréningu.

Urobte z toho zvyk

Najefektívnejšia cesta, ako nezabudnúť na regeneráciu svalov, je vytvoriť si z nej rutinu. Nebudete nad tým musieť rozmýšľať, ale budete to robiť takmer automaticky.

Tréning by nemal končiť momentom dobehu, ale nasledovať by mali ďalšie fázy. Zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť, nájsť si kus trávy na sadnutie a zhodnotiť ho. Napiť sa a dať si prvý hryz potréningového jedla, urobiť si strečing, či len tak si ľahnúť a pozerať sa na oblohu.

Každý bežec má iný rituál, iné aktivity, ktoré robí na konci tréningu. Každý by však práve takéto zakončenie mal mať zafixované v hlave ako samozrejmosť.

Aktivity pre rýchlejšiu regeneráciu:

Strečing

Krátky strečing po každom behu by mal obsahovať cviky zamerané na lýtka a stehná, dlhší samostatný strečing aj vnútorné svaly stehien či driekový sval.

Špecifické cvičenia si musíte vybrať podľa vašich potrieb. Každý sval by ste mali držať v napätí minimálne 30 sekúnd, maximálne 3 minúty.

Jóga

Strečing môžete doplniť aj cvičeniami jógy. Je niekoľko polôh alebo cvikov, ktoré sú pre bežcov veľmi potrebné práve vďaka tomu, aké skupiny svalov dokážu zapojiť. Medzi tie najúčinnejšie pozície pre bežcov patria bojovník 1, bojovník 2, hlboký predklon a drep.

Penový valec

Alebo tiež foam roller. Ak máte túto jednoduchú, no takmer magickú pomôcku doma, dokážete sa vymasírovať veľmi dobre aj sami v pohodlí domova. Je to rýchla cesta, ako si môžete uvoľniť lýtkové svaly, vnútorné i vonkajšie svaly stehien, ale tiež chrbtové svaly.

V prípade menších svalov môžete využiť aj golfovú či tenisovú loptičku, ktoré sú ideálne napríklad na rozmasírovanie spodnej časti chodidla. Ak takéto pomôcky nemáte, môžete skúsiť aj klasickú tlakovú masáž vlastnou rukou.

Hydratácia a výživa

Opätovná hydratácia a doplnenie energie po výkone sú, samozrejme, taktiež veľmi dôležitou súčasťou pobežeckej fázy tréningu. Majte pripravenú fľašu vody alebo vášho obľúbeného iontového nápoja, z ktorého budete počas strečingu pomaly upíjať.

Zahrievacie cvičenia

Ak robíte bežeckú abecedu alebo dynamický strečing na začiatku tréningu, môžete takéto cviky robiť aj na jeho konci. Určite neuškodia, naopak, pomôžu, aby sa svaly schladili postupne a pomalšie.

Tréning je dôležitý, ale oddych rozhoduje o tom, ako veľmi sa budete zlepšovať. Aj tí najviac zaneprázdnení bežci by si mal nájsť a vybudovať svoj potréningový rituál ako súčasť každodenného tréningu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac