Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Bežte do kopca správne a s menšou námahou

S trochou odhodlania a správneho tréningu môžete zlepšiť svoj výkon a vyhnúť sa zraneniam.

Keď prídu na rad kopce, mnohí bežci nemajú dobrú bežeckú techniku. Nesprávne behajú aj smerom nahor, aj nadol. Pritom stačí poznať a dodržiavať zopár pravidiel. Pozrime sa na to, ako behať hore kopcom čo najefektívnejšie.

Keď bežíte hore kopcom, musíte vynaložiť extra úsilie na to, aby ste prekonali gravitáciu. Na to, aby ste sa dostali až na vrchol, musí telo zapájať viac svalov nôh. Stúpanie má na svedomí to, že sa zmení váš krok a ste nútení došľapovať na prednú alebo strednú časť chodidla oproti došľapom na pätu na rovine, ktoré sú azda najrozšírenejšie.

Viac namáhané sú lýtka a členky. To je v konečnom dôsledku dobrá vec, pretože takto vytrénovaní sa dokážete lepšie odrážať od podkladu. Energia z nárazu sa ukladá v lýtkach a uvoľní sa opäť vo chvíli, keď vystriete nohu a odrazíte sa od zeme.

Nepredkláňajte sa

Veľa bežcov reaguje na kopce tak, že sa k nim prirodzene naklonia a prehnú sa v páse. Prirodzene, do istej miery je náklon pri behu do kopca nevyhnutný, mnohí z nás to však preháňajú. To negatívne ovplyvňuje to, ako efektívne sa dokážete s kopcom popasovať, a to hneď dvoma spôsobmi.

Po prvé, tým, že sa predkláňate, zabraňujete ohýbaniu bedier. Postavte sa vzpriamene a zodvihnite koleno k hrudníku – používate pri tom flexory bedrového kĺbu. Skúste spraviť to isté v predklone. Určite si všimnete, že je to o poznanie namáhavejšie. Keď sa pri behu do kopca priveľmi predkláňate, zmenšujete rozsah pohybu flexorov bedrového kĺbu, čo negatívne ovplyvňuje efektivitu behu.

Po druhé, keď sa príliš predkláňate, zhoršujete svoj odraz. Na to, aby ste sa odrazili od zeme a poriadne využili zásoby extra energie vo vašich lýtkach, musíte naplno natiahnuť nohu za seba, čo dosiahnete najľahšie tak, že trup budete držať vzpriamene.

Vzpriamený postoj uľahčuje vašim sedacím svalom prácu pri naťahovaní dolných končatín dozadu. Keď sa predkloníte, vyvediete telo z rovnováhy tým, že ťažisko posuniete príliš dopredu. Aj to sťažuje sedacím svalom prácu pri naťahovaní dolnej končatiny vzad.

Na čo pamätať

Hoci budete pri behu do kopca, prirodzene, mierne predklonení, je dobré mať stále na pamäti, že máte byť vzpriamení. Ďalej pamätajte na to, že sa máte poháňať bedrami – sústreďte sa na to, že práve bedrové svaly majú byť tým, čo vás poháňa nahor. Nezabúdajte, že nohy máte naťahovať ďaleko za seba. Keď sa vám podarí kopec pokoriť, nezhrbte sa. Negatívne by to ovplyvnilo efektivitu nasledujúceho behu po rovine.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Beh do kopca = vyššia rýchlosť, väčšia sila a výbušnosť

Budete potrebovať vhodný kopec a odhodlanie celý ho vybehnúť. To môže trvať niekoľko sekúnd, ale aj niekoľko minút. Postačí prudší kopec dlhý 50 až 60 metrov, ktorý by ste mali vybehnúť tempom v oblasti 85 až 95 percent vašej maximálnej tepovej frekvencie.

Ukázalo sa, že v istých prípadoch býva beh do kopca (v maximálnom možnom tempe) účinnejší ako intervalový tréning. Beh do kopca je vo svojej podstate tiež intervalovým tréningom, no musíte pri ňom vynaložiť väčšiu námahu, preto je efektívnejší aj v prípade, že mu venujete kratší čas. Kopce možno považovať za intervalový tréning preto, že tiež zahŕňajú isté opakovania.

Napríklad, 60-metrový kopec vybehnete maximálnou možnou rýchlosťou, naspäť dole kopcom si dáte pomalý džoging a znova zopakujete, spolu päťkrát. Potom bežíte voľným tempom po rovine zhruba 2 kilometre. Pri záverečnom výkluse by ste mali v nohách cítiť ľahkosť.

Pozor na to, že beh do kopca nie je veľmi vhodný pre bežcov začiatočníkov. Namáhajú sa pri ňom totiž viac šľachy aj svaly, tie však začiatočník nemá na takú záťaž pripravené. Pri behu do kopca dostávajú poriadne zabrať Achillove šľachy aj kolená.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Pre bežcov: Sprievodca technikami, tipmi a zariadeniami pre zdravý životný štýl

Nikdy nie je neskoro začať s pohybom a so zdravším životným štýlom.

Na Sóde často prinášame témy o pohybe a zdravom životnom štýle. Preto sme sa rozhodli pripravil špeciálny výber, v ktorom sme sa zamerali najmä na beh a zhrnuli sme pre vás tie najlepšie články, ktoré ocenia nielen začiatočníci, ale aj skúsení bežci.

50 užitočných tipov, ktoré zlepšia pôžitok z behu

V spolupráci s časopisom Running prinášame obšírny zoznam tipov a rád pre začínajúcich, ale aj zanietených bežcov.

Prečítajte si

Top smart hodinky tejto jari

Pozreli sme sa na aktuálnu ponuku smart zariadení v ponuke O2 a vybrali sme pre vás šesticu, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti.

Prečítajte si

Vylepšený Zlatý O2 Paušál prináša až 10 GB dát. Viac informácií

Športový lekár Pavel Malovič: Pohyb z vás urobí usmievavého človeka

Cvičiť, ale vo dvojici, mať kamaráta a každý deň absorbovať nové podnety. Pripustiť si, že starneme, ale udržiavať sa a nezabúdať na pozitívny prístup k životu. To je len zopár ingrediencií, ktoré môžu podľa odborníka človeku pomôcť na ceste „k večnej mladosti”.

Prečítajte si

Bežci, týmto potravinám sa radšej vyhnite

Jedným z faktorov, ktoré zapríčiňujú únavové zlomeniny, je aj strava. Dajte si pozor a potraviny, ktoré riziko zvyšujú, vyraďte zo svojho jedálnička.

Prečítajte si

Otestujte si telo a zistite, aké cviky potrebujete

Prinášame vám niekoľko veľmi jednoduchých cvičení, ktoré sú zároveň testom vašej mobility. Dokážete ich robiť každý týždeň a kdekoľvek – v práci, na ulici či pri sledovaní televízie.

Prečítajte si

5 aktivít na urýchlenie regenerácie

To, čo robíte po tréningu, je nemenej dôležité než samotný tréning. Aby ste sa mohli zlepšovať, musíte aj aktívne oddychovať.

Prečítajte si

Test smart hodiniek Samsung Galaxy Watch 46mm

Na záver vám prinášame recenziu hodiniek od Samsungu, ktoré pre vás otestoval O2 Guru Michal Bista. Zistite, či budú vyhovovať aj vám.

Prečítajte si

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.