Keď sa pozeráte zospodu na svah plný lyžiarov a snowboardistov, na prvý pohľad to vyzerá ako zhluk chaoticky sa pohybujúcich postáv. Pohyb na zjazdovke sa však riadi pravidlami, o ktorých každý niečo tuší, no málokto ich presne ovláda. Toto „lyžiarske desatoro“ ponúka návod, ako by sa mali správať všetci, ktorí sa chystajú užiť si jazdu na snehu.
1. Ohľaduplnosť
Základné pravidlo. Na svahu je vždy pestrá zmes lyžiarov rôzneho veku, s odlišnými schopnosťami a štýlom jazdy. Každý sa musí správať tak, aby neohrozoval život, zdravie a majetok ostatných.
2. Primeraná rýchlosť
Na snehu je to podobné ako na motorke. Zrýchliť sa dá veľmi jednoducho, no telo pri páde alebo náraze chráni len prilba (ak ju máte) a oblečenie. Tvrdé pristátie je jednou z tých lepších vecí, ktorú si môžete pri nezodpovednej jazde spôsobiť.
Či už máte na nohách lyže, snowboard, alebo hocijakú inú výbavu, s ktorou sa dá pohybovať po snehu, musíte svoju jazdu prispôsobiť stavu trate, vlastným schopnostiam a počtu ostatných lyžiarov.
3. Voľba smeru a zodpovednosť
Ak náhodou človek pred vami spadne alebo musí nečakane zmeniť smer, máte niekedy len zlomok sekundy na zastavenie alebo uhýbací manéver. Dodržaním bezpečného odstupu ľahšie predídete zrážke. Pri jazde sa snažte aj vy pohybovať čo najpredvídateľnejšie, aby vás vedeli rýchlejší jazdci bezpečne obísť.
Vo väčších strediskách je tiež bežné, že sa trate križujú. Ak na takéto miesto vchádzate, vždy sa pozrite, či nevletíte rovno pod lyže jazdcovi prichádzajúcemu zhora.
4. Predbiehanie
Pomalšieho jazdca môžete predbehnúť z hociktorej strany. Dodržujte pri tom bezpečnú vzdialenosť, aby ste toho, koho predbiehate, nevytlačili alebo neobmedzili. Človek s prilbou na hlave vás nemusí hneď zbadať ani začuť. Môže preto spanikáriť a spôsobiť kolíziu.
Obzvlášť opatrne treba obchádzať skupiny (najmä deti), ktoré sa učia lyžovať, a často jazdia v takzvanom hadovi. Nikdy takúto formáciu nekrižujte.
5. Zastavenie
Ak si potrebujete oddýchnuť alebo počkať na vašu skupinu, vždy zastavujte na kraji zjazdovky, kde budete dobre viditeľní a nebudete prekážať ostatným v jazde. Nikdy nezastavujte za zákrutou a pod zlomom, kde svah prechádza do strmejšieho sklonu.
6. Pohyb pešo po trati
Ak sa vám odopnú lyže alebo prechádzate ťažkým úsekom, vždy vystupujte a zostupujte iba po kraji zjazdovky. V miestach so zhoršenou viditeľnosťou buďte obzvlášť obozretní.
7. Značenie
Prevádzkovateľ zjazdovky môže kvôli počasiu alebo iným okolnostiam umiestniť na trať rôzne značky a obmedzenia. V záujme vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných ich rešpektujte.
8. Nehody
Pri každom športe hrozí riziko zranenia. Ak sa nedajbože s niekým zrazíte, alebo ste svedkom pádu iného jazdca, vašou povinnosťou je (ak sa vám nič nestalo) poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranárov a počkať na ich príchod.
Pri bežných pádoch aspoň pomôžte dotyčnému pozbierať zo svahu odopnuté lyže a všetko ostatné, čo by mohlo na svahu prekážať. Možno vás potom z vďaky pozve na čaj.
9. Identifikácia
Každý účastník a aj svedok nehody je povinný poskytnúť horskej službe alebo pracovníkom strediska základné údaje o svojej osobe.
10. Bezpečnosť
Pamätajte, že na svahu ste na vlastné riziko. Každá trať je označená podľa náročnosti, zvážte preto výber tak, aby zodpovedal vašim schopnostiam. Navyše, už počas nastávajúcej sezóny budú musieť mladí lyžiari do 15 rokov mať na hlavách prilby. Tí najmenší do 6 rokov aj reflexné oblečenie alebo iné reflexné prvky.