Rodina, práca, povinnosti. Niektoré dni nejdú podľa plánu, inokedy viete už dopredu, že toho bude veľmi veľa.
Plný kalendár býva častým dôvodom, prečo neísť behať. V skutočnosti však stačí aj pár minút aby bol váš tréning maximálne efektívny, a aby ste ho cítili po zvyšok dňa.
Rozdeľte si behy
Ak máte málo času, ale viete si nájsť povedzme 10- až 20-minútové medzery počas dňa, môžete si behy rozdeliť na menšie a intenzívnejšie jednotky.
Dajte si tak 2 až 3 kilometre, ale pokojne aj dva či trikrát za deň. Telo tak bude v neustálej aktivite a vy budete mať čistú hlavu.
Kopce, kopce, kopce…
Krátke šprinty do vrchu sú rýchle, ale veľmi náročné. Stačí 5 minút na rozcvičku, po ktorej budú nasledovať opakované výbehy do kopca. Napríklad 200 metrov hore, potom pomaly dole a znova.
Takto vám bude stačiť aj 15 minút, ale zvýšená intenzita tohto cvičenia zabezpečí, že metabolizmus bude fungovať ešte dlho po behu.
Do kolečka, dokola…
Veľmi podobný princíp ako výbehy do kopca majú aj intervaly na rovine. Ak po ruke nemáte kopčeky, stačí rovná ulica pri dome alebo atletický ovál, na ktorom môžete striedať rýchle úseky s pomalými výklusmi.
Aj krátky beh je lepší než žiadny beh. Ak si predsa len myslíte, že kvôli pár minútam to nemá zmysel, sú aj iné aktivity, ktoré za 20 minút stihnete.
Regenerácia je tiež veľmi dôležitá a na tú vám bude stačiť aj kratší čas, my máme dva veľmi efektívne tipy:
Ľadová vaňa
Napustite si vaňu úplne studenou vodou a pridajte aj ľad. Ak nie ste zvyknutí, postačí aj najstudenšia voda. Pomôžete svalovým vláknam, naštartujete metabolizmus a uvoľníte aj hlavu.
Krátky “šlofík”
Keby sme tak v škôlke vedeli, ako veľmi nám poobedný spánok bude neskôr chýbať. Zatvorené oči a vypnutá hlava vám dobijú baterky aj za 15 minút.
[the_ad_placement id=“behsity“]
Dvadsať minút pre niekoho nemusí byť veľa času. Záleží od uhla pohľadu. Môže to byť dosť na to, aby ste ich využili pre svoje zdravie.