Pár dobrých rád, ako si zamykať bicykel

Ako zaparkovať a zamknúť svoj bicykel, aby ste zbytočne neprilákali zlodejov.

Bicykel je častým objektom krádeží. Väčšina z ukradnutých bicyklov sa k pôvodným majiteľom nikdy nevráti, čo pri drahých bicykloch zamrzí niekoľkonásobne. Ak niekam odkladáte svoj bicykel, mali by ste predovšetkým myslieť na to, ako čo najviac minimalizovať riziko krádeže.

Pravidlá pri zamykaní bicykla

  • V prvom rade dávajte si pozor na to o čo svoj bicykel zamykáte – vyhýbajte sa lešeniam a povoleným tyčiam.
  • Kým zamknete svoj bicykel, overte si, že tyč je zasadená pevne v zemi a nedá sa vykývať.
  • Dávajte si však pozor, aby zámok nebolo možné cez predmet, o ktorý zamykáte bicykel, jednoducho prevliecť.
  • Skontrolujte tiež, či je predmet, o ktorý bicykel zamykáte, dostatočne pevný a odolný. Nemal by sa dať ľahko zlomiť či prepíliť.
  • Vždy prevliekajte zámok cez koleso a časť rámu.
  • Zameriavajte sa na robustné zámky, čím hrubší zámok, tým viac roboty a zdržovanie zlodejov.

Bicykel si označte

Poznačte svoj bicykel, napíšte svoje iniciály alebo telefónne číslo na rám, predstavec alebo duše a povrch prelepte priesvitnou lepiacou páskou alebo zakryte priesvitným lakom.

Ak vám náhodou niekto ukradne bicykel, bude sa ho chcieť čo najskôr zbaviť a predať ho ďalej. Práve odstraňovanie iniciálov ho môže odradiť alebo zdržať.

Nezbudnite si poznačiť sériové číslo bicykla a majte odfotený bicykel a jeho detaily. Odfoďte seba pri bicykli a jeho detaily, ktoré pri prípadnej krádeži poslúžia ako dôkaz, že bicykel bol naozaj váš.

Kde parkovať

Dôležité je aj miesto kde svoj bicykel parkujete. Bicykel je najlepšie odkladať na miesta, na ktoré dovidíte. Vhodné sú tiež rušné miesta, kde je stále veľa ľudí a vnútorné priestory budov.

Všetky cenné veci a odnímateľné cyklodoplnky (napr. tachometer, tašku, svetlá…) si nezabudnite vziať so sebou, aby zbytočne nelákali pozornosť zlodejov.

Ak chcete vedieť o pohybe zlodejoch bicyklov a ich nástrahách, odporúčame vám sledovať skupinu Ukradli mi bicykel na Facebooku.

Športservis je predajňa bicyklov s už vyše 20 ročnou tradíciou. Okrem profesionality predajcov dávajú dôraz na individuálny a ľudský prístup ku každému zákazníkovi. Ich predajne nájdete v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach a Petržalke. Na svojom blogu kazdydenjenabicykel.sk pravidelne prinášajú praktické tipy, návody a recenzie zo sveta cyklistiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Malou Fatrou sa dá aj prebehnúť. Pozrite na tie výhľady

Dnes už je Malá Fatra cieľovou destináciou nielen turistov a horolezcov, ale aj bežcov.

Hlavným cieľom výletov do Malej Fatry bývajú Jánošíkové diery – lesné úseky, kde je potrebné pomôcť si kovovými rebríkmi či reťazami. O tých však písať nebudeme. Dnes už je toto pohorie cieľovou destináciou nielen turistov a horolezcov, ale aj bežcov.

Bežcov láka do Malej Fatry hlavne podujatie Malofatranská 50. Je to horský pochod či beh, ktorý účastníkom ponúkne niekoľko vrcholov naraz a priamo z prvej ruky.

Tento rok mali za úlohu bežci prejsť 56 kilometrov, na ktorých nastúpali viac než 4 000 metrov. A to je už veľmi slušná porcia.

S úderom šiestej hodiny rannej vybehlo takmer 350 pretekárov na svoju “sobotnú prechádzku”. Štart bol priamo pred sochou Jánošíka v Terchovej, ku ktorému museli všetci vyjsť, aby mohli neskôr po hlavnej ceste vojsť do doliny.

Malofatranská pätdesiatka patrí k tým najťažším podujatiam svojho druhu na Slovensku. Ani nie dĺžkou, ale prevýšením, povrchom a počasím dokáže prekvapiť aj skúsených bežcov.

Počet úspešných finišerov je oveľa menší, než počet štartujúcich. Napriek veľkému teplu a ťažkej trati prišlo tento rok úspešne do cieľa Malofatranskej päťdesiatky až 95 z nich a ďalších 19 prišlo do cieľa po limite, ktorý organizátori vopred stanovili na 15 hodín na trati.

Aby ste si vedeli predstaviť obtiažnosť pretekov, víťazný čas bol 7:51. Len niečo menej než 8 hodín, teda takmer jeden pracovný deň trvalo Čechovi Jakubovi Uherekovi, kým zdolal všetky vrcholy i sedlá a zbehol do cieľa v dedine Lipovec.

Na bežných pretekoch podobnej vzdialenosti by ste s takýmto časom veľmi nepochodili, ale na takúto ťažkú trať je to vynikajúci čas.

Malá Fatra je krásne pohorie, ktorým sa určite dá aj bežať. Nie je to síce beh, na aký ste zvyknutý z asfaltových mestských pretekov, ale bolieť môže ešte oveľa viac, aj pár dní po.

Ďalší ročník odštartuje v sobotu 1.7.2017, máte teda takmer rok, aby ste natrénovali a takéto výhľady si užili priamo na trase v skupinke ďalších nadšencov horského behu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac