Vodiči pretekov sú dlhodobo súčasťou veľkých svetových maratónov. Väčšinou sú to bežci, ktorí majú favoritom na víťazstvo pomôcť v úvodných fázach pretekov nasadiť a udržať tempo.
Postupne sa však objavujú aj na menších pretekoch, ako pomoc amatérskym bežcom dosiahnuť svoj cieľ. Väčšinou sú tam na to, aby pomohli účastníkom dobehnúť v “okrúhlom” čase, napríklad 10 kilometrov za 40, 45 alebo 50 minút. Bývajú označení rôznymi značkami, aby boli neprehliadnuteľní.
My sme sa rozprávali s Jánom Kýškom, vodičom, ktorého úlohou bolo priviesť do cieľa bežcov Bratislava Marathon Desiatky počas s cieľom 55 minút.
V čom spočívala tvoja práca, aké pokyny si dostal od organizátorov?
Vodič by mal ísť konštantným tempom, v mojom prípade to bolo päť a pol minúty na kilometer, a do cieľa prísť v čase 55 minút. S odchýlkou niekoľkých sekúnd sa to aj podarilo, počasie nám prialo, trasa bola nenáročná. Žiadne veľké prevýšenia na nej neboli, takže nebol problém udržať tempo.
Odporúčaš ísť konštantne a nie postupne zrýchľovať? Prípadne začať rýchlejšie a nechať si čas na prípadnú krízu a spomalenie?
Myslím že bežec, ktorého cieľom je zabehnúť na desiatke čas 55 minút, a bude to jeho osobné maximum, by s variabilným tempom mohol mať problém. Začať rýchlo je klasická chyba, lebo na konci meliete z posledných síl. Stálym tempom predídete krízam, ktoré môžu prísť na konci.
Bežali teda s tebou pretekári, pre ktorých bolo prekonanie daného času cieľom pretekov, našli ťa pred štartom a šli s tebou až do cieľa?
Asi desať minút pred štartom moderátor predstavil vodičov, vtedy začal balónik s nápisom “55:00” nad mojou hlavou ľuďom dávať zmysel. Od začiatku so mnou bežala skupinka, ktorá sa po pár kilometroch zmenšila na približne 7 ľudí, ktorí to so mnou dali až do cieľa. Boli aj takí, ktorí síce dobehli až za mnou, ale prišli a poďakovali mi, pretože podľa ich slov sa ma neustále snažili dobehnúť a držal som ich tým v tempe.
Je to skvelý pocit, keď za Vami chodia cudzí ľudia, šťastní a spokojní zo svojho výkonu. Vtedy to celé začína dávať hlbší zmysel. Odporúčam to každému bežcovi, preto to dodá balík pozitívnej energie.
[extravyhoda id=“zlava-dve-eura-zo-startovneho-na-bezeckom-podujati“]
Aké to boli preteky tvojimi očami, boli iné, ako keď pretekáš?
Sú to dve odlišné veci. Som bežec, pre ktorého to bolo pohodové tempo, takže som si dokázal preteky užiť. Príjemne ma prekvapila Bratislava. Nie som domáci, takže som bol prekvapený, že Prístavný most má aj samostatné poschodie pre chodcov. Snažím sa behať pre dobrý pocit, pre radosť, a v sobotu to tak bolo. Jediné starosti som mal s balónom, ktorý občas vo vetre komplikoval život bežcom okolo mňa.
Ako si sa k tejto pozícii dostal, ako sa k tomu môže dostať amatérsky bežec ako si aj ty?
Nebolo to vôbec zložité. Našiel som si stránku behu a napísal som organizátorom. Vymenili sme si pár emailov, hlavne si ma potrebovali overiť ako bežca. Chceli mať istotu, že to zvládnem.
Ja im veľmi ďakujem za túto možnosť, darovali mi veľmi príjemný zážitok. Možno by ste čakali nejakú pestrejšiu historku či ťažký výber, no treba mať len trošku odvahy, prihlásiť sa a možno budete bežať s balónikom nabudúce aj vy.