Dvadsaťtriročná slovenská freediverka sa po rekord ponorila až do hĺbky 93 metrov

Aké je to potápať sa so žralokmi v Karibiku, či dotknúť sa dna morskej diery The Blue Hole?

Niekto by povedal, že ponárať sa do stometrových hĺbok bez dýchacieho prístroja je bláznovstvo. Pre Katarínu Linczényiovú, slovenskú reprezentantku v nádychovom potápaní, je tento šport neoddeliteľnou súčasťou života. Napriek diagnóze autoimunitného ochorenia, po ktorej doktori nevylučovali ani život na vozíčku, sa vypracovala medzi svetovú špičku. Ponára sa do hĺbok oceánu, aby zažila pocit slobody a otestovala silu, ale aj limity svojho tela.

Freediving je potápanie na jeden nádych bez použitia externých prístrojov. Katarína v ňom drží všetky hĺbkové národné rekordy a v roku 2013 si k nim pripísala aj rekord ponoru žien v disciplíne konštantná váha (iba s použitím vlastnej váhy, bez možnosti pomáhať si závažím alebo pridržiavať sa lana). Na jeden nádych zdolala cestu do hĺbky 93 metrov a späť na hladinu. Ponor, pri ktorom si pomáhala širokou monoplutvou, trval 3 minúty a 3 sekundy.

tahrir, egypt

Spoznávať svet pod hladinou nie je iba o tichu, pokoji a slobode. Môže sa rýchlo zmeniť na boj o život. V hĺbke okolo 100 metrov je tlak 11-násobne väčší ako na hladine, čo predstavuje extrémnu fyzickú, ale aj psychickú záťaž pre organizmus.

Pri potápaní bez akéhokoľvek vybavenia sa ani tá najmenšia chybička neodpúšťa. Niektorí športovci sa už nikdy nevynorili, iní prežili tzv. „blackout“, čo je strata vedomia zapríčinená nedostatkom kyslíka alebo príliš rýchlym stúpaním k hladine. Katarína však hovorí, že ak človek počúva signály svojho tela a riadi sa prísnymi pravidlami, tento šport nie je tak nebezpečný, ako sa môže zdať. “Najdôležitejšie pravidlo freedivingu – nikdy sa nepotápaj sám,“ dodáva.

Na druhej strane, život potápačky jej prináša neopakovateľné zážitky. Potápala sa pod ľadom na Popradskom plese, v najhlbšej podmorskej diere na svete (Deans Blue Hole na Bahamách) a aj so žralokmi v Karibiku.

Katarína Linczényiová je popri reprezentovaní vo freediving aj inštruktorkou nádychového potápania, koučkou, či modelkou pod vodou. O tom, aké to je žiť za hranicou bežného životného komfortu, porozpráva na dobrodružnom festivale Hory a mesto, ktorý tento týždeň prichádza do Bratislavy. Viac informácii o mieste a časoch premietaní a prednášok nájdete v programovej sekcii festivalu.

Sedemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO v Bratislave sa začína 6. apríla 2016. Ponúkne vyše 40 filmov, z toho osem slovenských, predstaví sa 29 hostí a o „cestovaní inak“ vám porozpráva 30 dobrodruhov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zimné a letné športy si podajú štafetu na Liptove

V sobotu 16.4. príďte povzbudzovať súťažiacich v historicky prvých pretekoch Liptov Ride 2016.

Beh, skialpinizmus, freeride, bicykel. A na záver kajak na divokej vode. Tieto športy sú súčasťou tímových štafetových pretekov Liptov Ride, ktorých prvý ročník sa uskutoční už 16. apríla na Liptove.

Na prihlásenie vlastného tímu je sice neskoro, pretože už 2 mesiace pred pretekmi sa počet miest naplnil a registrácia sa uzavrela, no v tretiu aprílovú sobotu môžete prihlásené tímy prísť povzbudiť pokrikom alebo potleskom. A ktovie, možno vás to inšpiruje prihlásiť sa do druhého ročníka súťaže.

V areáli vodného slalomu  bude ráno otvorená „raňajkáreň“ s chlebíkom vo vajíčku, kávovými špecialitami z mikulášskej pražiarne kávy a inými dobrotami, takže sa určite oplatí privstať si.

Prihlásené tímy už poctivo trénujú a dolaďujú formu. Poďte sa pozrieť, čo ich v tento deň bude čakať:

Bežci vyštartujú o 9 hodine ráno z Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. Trénujú tu aj olympijskí víťazi, preto možno nejakého olympionika zahliadnete aj počas súťaže. Pretekárov v úvodnej časti podujatia čaká 14-kilometrový beh lesnými a poľnými cestami až do Demänovskej doliny k nástupnej lanovke Lúčky.

Z Lúčok preberú štafetu skialpinisti, ktorí vyrazia až na Chopok, kde ju odovzdajú freeriderom. Tí svoje majstrovské jazdy predvedú vo voľnom teréne Lukovej doliny. Vrátia sa na Lúčky, tľapnú si s cyklistami, ktorí šliapnu do pedálov a vrátia sa do areálu vodného slalomu za kajakármi. Tí sa ako poslední pokúsia dotiahnuť preteky to úspešného konca.

Víťazí budú popoludní vyhlásení v areáli vodného slalomu a večer bude zábava pokračovať na koncertoch a afterpárty. Sobotu 16. apríla si poznačte do kalendára a príďte povzbudzovať  na historicky prvé preteky Liptov Ride 2016.

Liptov Ride je prvý pretek na Slovensku, ktorý spája letné a zimné športy – beh, skiaplinizmus, freeriding, cyklistiku a kajak.


Lifetech: Čo je nové