8 osobností prezradilo, čo im robí v živote radosť

Tanečník Laci Strike, Ľudmila Kolesárová z Dobrého Anjela či komik Samo Trnka nám prezradili, čo ich robí šťastnými.

Radosť a šťastie majú mnoho podôb. Odvíjajú sa od nášho spôsobu žitia či životných priorít, môžu byť materiálne aj duchovné. Každého poteší niečo iné, no ako povedala psychologička Barbora Kuchárova vo svojom stĺpčeku: „Radosť je naša zodpovednosť a hlavná úloha v živote.”

Spýtali sme sa preto 8 zaujímavých ľudí, čo ich v živote teší a čo im naposledy spravilo radosť.

Ľudmila Kolesárová, manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel

Šťastnou ma vždy robí rodina, hory a práca. K nim by sa zišla ešte väčšia slušnosť v krajine a som úplne spokojná. Ale v poslednom čase sa do malých kúskov šťastia pretaví každý môj objav, ako môže naša rodina žiť ekologickejšie. Zatiaľ som len amatér, ale kovové slamky, výrobník sódy namiesto kupovania minerálok a nakupovanie ovocia a zeleniny do vlastných sáčkov a bez plastových vaničiek ma ozaj teší.

Laci Strike, tanečník a choreograf

Veľa vecí. Moje deti. Pokoj v rodine. Úspech v práci. Pocit slobody na miestach, kde ma nikto nepozná. Fotografovanie a podarené vyvolané fotky. Tanec. Veľa tanca. Ešte viac tanca. Hip hop vo svojej kultivovanej forme. A aj vo svojej nekultivovanej, aby sme mali s čím tú kultivovanú porovnať. Poďakovanie od tanečníkov, keď sa niečo naučia. Podarená šou. Voľný víkend. Je toho oveľa viac, ale v podstate ma šťastným robí môj životný postoj.

Matej Tóth, atlét, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km

Snažím sa byť šťastný každý deň a tešiť sa aj z maličkostí. Každý okamih, ktorý prežijem s mojou rodinkou, je krásny. Po každom dobrom tréningu som šťastný. Ak by som mal vypichnúť moment, ktorý ma urobil naozaj šťastným a spravil mi radosť, tak to boli pred pár týždňami preteky v Dudinciach. Tam sa skĺbilo šťastie z úspešných pretekov a víťazstva spolu s úžasnými emóciami, keď som pár sekúnd po príchode do cieľa objal svoju manželku a svoje dcérky. A za nimi rodičov, brata, švagrov, švagriné, netere a synovcov. Aj pre minuloročné trápenie to bolo pre mňa také silné, že to môžem smelo porovnať s pocitmi v cieli na olympiáde v Riu.

Emília Trepáčová, humanitárna pracovníčka, držiteľka ocenenia Biela vrana

Šťastnou ma robia predovšetkým drobnosti, maličkosti a detaily každodenného života, v kontexte ktorých si uvedomujem krásu bytia a zároveň vzácnosť týchto okamžikov. Ide napríklad o radosť zo slnečného dňa, ale aj z dažďa, radosť z prichádzajúceho ročného obdobia (každé je niečím špecifické a výnimočné), radosť zo štebotu vtákov v prírode alebo iných zvieracích zvukov, radosť z ticha a pokoja, ktorú príroda ponúka, radosť z prítomnosti a trávenia času s blízkymi osobami, ktoré mám rada. Šťastnou má robí aj chutné jedlo alebo spánok, šport, oddych či práca.

Radosť alebo šťastie u mňa tiež prichádzajú, keď cítim vôňu prírody, fúkanie vetra v tvári a vo vlasoch a vyvoláva ich aj detský smiech, sedenie pri ohni, cestovanie naprieč svetom a spoznávanie rozmanitosti, ďalej čítaníe knihy, ktorá ma vnútorne obohatí a posunie svojimi myšlienkami alebo príbehom ďalej, hudba, ktorá pohne mojimi emóciami, a takto by som vedela pokračovať ďalej. Šťastnou ma v skratke robí to, že si tieto detaily života dokážem všímať a vychutnať.

Radosť mi naposledy spravila veverička, ktorá prebehla cez cestu pri státí v kolóne áut aj v momente, keď som potrebovala pomoc s problémom a tá pomoc prišla v rôznych formách od rôznych ľudí z môjho okolia. Vtedy som si uvedomila, koľko skvelých ľudí v živote mám, resp. koľkými skvelými ľuďmi som v živote obklopená.

Andrej Bán, fotograf a reportér

Čo ma robí šťastným? Vedomie, že teraz nemusím uvažovať o tom, prečo som nešťastný.

Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine

Veľmi som sa zamýšľala nad tým, či som šťastná, keďže ma v minulom roku postihlo viacero nešťastných a nečakaných udalostí, úmrtie môjho manžela a operácie zlomenej nohy. V úniku od tejto smutnej reality mi však pomohli a stále pomáhajú krásne spomienky na šťastnú minulosť a návraty do mladosti.

Teším sa zo svojej práce, ktorá je zmysluplná a môže mnohým ľuďom i mne priniesť pocit radosti a šťastia. I keď si často uvedomujem, že je medzi nami veľa ľudských hyen, ktorých zábavou je urážať, osočovať, podozrievať a škodiť, nie som z toho nešťastná, len ich ľutujem.

Šťastím pre nás je, že ešte stále je medzi nami veľa slušných ľudí, ktorí sú ochotní pomáhať pri hľadaní cesty k nádeji a šťastiu. A čo mi naposledy urobilo radosť? Zistenie, že sa ľudia na seba ešte vedia usmievať, byť milí a ohľaduplní.

Samo Trnka, komik

Šťastný som, keď sa mojim blízkym darí a nikto nie je chorý, lebo v opačnom prípade moc otravujú. Teší ma, keď sám seba dokážem donútiť k veciam, do ktorých sa mi nechce, ale treba ich spraviť, alebo ak mám čas ich neurobiť bez následkov a zaprokrastinovať si dľa ľubovôle.

Naposledy som mal veľkú radosť z toho, že sa mi podarilo dcérke kúpiť klavír za veľmi dobrú cenu a ona, súc malá, sa teší, že tatinko ozajstný klavír zhonobil, pričom netuší, že som na nej šanoval.

Juraj Hipš, zakladateľ Sokratovho inštitútu

Niekto to možno bude považovať za divné, ale šťastný som v práci. Včera som napríklad spolu s rodičmi a deťmi pracoval na záhrade, ktorá je súčasťou našej komunitnej školy. Veľa robím hlavou, o to viac má práca s motykou a hrabľami bavila.

Radosť mám aj z toho, že za dva týždne sme vypredali celý náklad knihy Daniela Everetta Dobrú noc a pozor na hady. Keď nám volajú kníhkupectvá, aby sme im hneď dodali ďalší náklad, som šťastný. Lebo knihy a obzvlášť tie, ktoré ukazujú inú perspektívu, ako sa na veci pozerať, milujem. Vlastne ja mám tú radosť stále, len občas prerušenú takými banalitami, ako je schvaľovanie finančného auditu organizácie. To sa ale dá vydržať.

A čo robí v živote radosť vám? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda a vznikol v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Nadácia práve spustila ďalší ročník svojho Grantového programu. Zapojiť sa môžete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Čo vám robí radosť?

Pociťuje ju každý z nás. Každý možno v trochu inej situácii či v trochu inej intenzite, no určite neobchádza ani jedného z nás.

V druhom víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa po východnom Slovensku rozhodli bližšie pozrieť na radosť, emóciu, ktorou reagujeme na príjemné udalosti v našom živote. Radosť patrí nielen k tým najpríjemnejším, ale súčasne aj najprirodzenejším emóciám, spája sa s pocitom šťastia a momentmi, pri ktorých sa človek cíti jednoducho dobre.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamená radosť pre vás a ktoré situácie ju vyvolávajú? Tieto dve otázky sa nesú celým naším víkendovým vydaním, ktoré vzniklo v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Začítajte sa do našich článkov a zistite, že zdroje radosti a od nej sa odvíjajúceho šťastia sú naozaj rôzne a veľmi subjektívne.

Psychologička Barbora Kuchárová sa v rámci našej víkendovej témy vo svojom stĺpčeku zamýšľa nad tým, čo je to radosť. „Radosť je prítomnosť, ktorá nemá včera a zajtra,“ hovorí.

Americký lingvista a spisovateľ Daniel Everett, ktorý dlhé roky žil po boku kmeňa Pirahov v amazonskom pralese, nám v rozhovore prezradil, prečo ich považuje za jedných z najšťastnejších ľudí na svete.

Daniel Everett sa od Pirahov mnohému naučil a svoje zistenia šíri ďalej. V ďalšom článku sme pre vás zhrnuli jeho poznatky o tom, čo všetko sa môžeme od tohto kmeňa naučiť, aby bol náš život vyrovnanejší a radostnejší.

Dobrú noc a pozor na hady. Tak znie názov Everettovej knihy, v ktorej opísal svoj život po boku amazonského kmeňa. Ak chcete o tomto kmeni a ich vnímaní sveta vedieť viac, zapojte sa do súťaže o 5 výtlačkov.

Aby sme dokázali, že pôvodcovia radosti, môžu byť rôzni, opýtali sme sa 8 známych tvárí a osobností verejného života, čo robí radosť v živote im a následne sme si rovnakú otázku položili aj my v rámci magazínu Sóda.

A čo naozaj robí radosť vám? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Zdrojom radosti môže byť aj práca či iná aktivita, ktorá prispieva k zlepšeniu podmienok na Slovensku. Máte nápad, ktorý môže pomôcť mladým ľuďom s rozbehnutím podnikania, venuje sa vzdelávaniu, boju s nezamestnanosťou alebo podporuje ľudské práva? Zapojte sa do nového Grantového programu, ktorý práve spustila Férová Nadácia O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac