Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Stĺpček psychologičky Barbory Kuchárovej: Radosť je infekčná

Keď jednoduché veci vyzerajú na prvý pohľad zložito, tak sa cítim, keď píšem tento stĺpček o radosti.

Radosť je taký prirodzený pocit, že keď ho cítime, nie je čo riešiť. Radosť je stav bytia, v ktorom sa nerozmýšľa, ale cíti. Radosť je prítomnosť, ktorá nemá včera a zajtra. Radosť je veľmi prirodzená a spontánna.

Radosť je naplnenie potrieb a keby som bola kazisvetom z Teórie veľkého tresku, tak sucho dodám, že sú to hormóny.

Sám veľký Sigmund Freud vravel, že je podstatou bytia, že nás to k nej prosto ženie. A ja dodávam, že je to i naša zodpovednosť a hlavná úloha v živote.

Máme na starosti sami seba a musíme nezatrpknúť voči ľuďom a svetu. Hlavnou príčinou je skutočnosť, že radosť je infekčná. Touto infekciou trpia najmä deti a domáce zvieratká.

Ja ako psychologička prestávam v čase radosti klientov a klientky stretať, pretože sa vrátia do svojich životov a psychologické sprevádzanie už nepotrebujú.

Ak mám byť úprimná, tak vlastne toto ma na mojej profesii najviac baví – sprevádzať klientov a klientky na ceste k radosti a to v skutočnosti znamená na ceste späť k samým sebe. Je to taká napínavá cesta cez celkom nebezpečný les plný vlastných strachov, pochybností, „haluzí“ a vlastných či cudzích pochybných konceptov.

Na tej ceste je aj veselo a v tom lese sú aj čistinky radosti, napríklad keď človek objaví právo byť sám sebou, keď si odpustí, keď pochopí, keď sa príjme, keď si dovolí byť šťastný a mať sa rád.

Poznám tú radosť, keď ľudia získajú nadhľad nad vlastnými strachmi, drakmi či démonmi a pochopia, že sú vlastne detsky smiešne a len sa nafukujú.

Poznám tú radosť, keď ľudia pochopia, že nemusia vyhovieť celému svetu a pustia prievan do svojich pandoriných skriniek a trinástich komnát, keď vyháňajú zo skríň svojich kostlivcov.

Poznám tú radosť, keď ľudia objavia a objímu svoje vnútorné dieťa a dovolia mu byť zase prítomným a tešiacim sa z každého dňa a z každého pekného človeka. Poznám tú radosť z návratu k sebe samotnému.

Myslím si, že mám radostnú profesiu a šťastnou a naplnenou ma robí radosť mojich uzdravujúcich sa klientov a klientok. Tak trocha sa na ich radosti priživujem a verte mi, je to skutočne mňam.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda a vznikol v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Nadácia práve spustila ďalší ročník svojho Grantového programu. Zapojiť sa môžete na tomto mieste

Barbora Kuchárová

Je klinická psychologička a výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima, ktoré sa zaoberá prácou s drogovo závislými ľuďmi v teréne. Vytvorila sériu videí, ktoré hovoria o rodovej nerovnosti, pracovnej morálke aj prokrastinácii.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Víkendové čítanie: Čo vám robí radosť?

Pociťuje ju každý z nás. Každý možno v trochu inej situácii či v trochu inej intenzite, no určite neobchádza ani jedného z nás.

V druhom víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa po východnom Slovensku rozhodli bližšie pozrieť na radosť, emóciu, ktorou reagujeme na príjemné udalosti v našom živote. Radosť patrí nielen k tým najpríjemnejším, ale súčasne aj najprirodzenejším emóciám, spája sa s pocitom šťastia a momentmi, pri ktorých sa človek cíti jednoducho dobre.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamená radosť pre vás a ktoré situácie ju vyvolávajú? Tieto dve otázky sa nesú celým naším víkendovým vydaním, ktoré vzniklo v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Začítajte sa do našich článkov a zistite, že zdroje radosti a od nej sa odvíjajúceho šťastia sú naozaj rôzne a veľmi subjektívne.

Psychologička Barbora Kuchárová sa v rámci našej víkendovej témy vo svojom stĺpčeku zamýšľa nad tým, čo je to radosť. „Radosť je prítomnosť, ktorá nemá včera a zajtra,“ hovorí.

Americký lingvista a spisovateľ Daniel Everett, ktorý dlhé roky žil po boku kmeňa Pirahov v amazonskom pralese, nám v rozhovore prezradil, prečo ich považuje za jedných z najšťastnejších ľudí na svete.

Daniel Everett sa od Pirahov mnohému naučil a svoje zistenia šíri ďalej. V ďalšom článku sme pre vás zhrnuli jeho poznatky o tom, čo všetko sa môžeme od tohto kmeňa naučiť, aby bol náš život vyrovnanejší a radostnejší.

Dobrú noc a pozor na hady. Tak znie názov Everettovej knihy, v ktorej opísal svoj život po boku amazonského kmeňa. Ak chcete o tomto kmeni a ich vnímaní sveta vedieť viac, zapojte sa do súťaže o 5 výtlačkov.

Aby sme dokázali, že pôvodcovia radosti, môžu byť rôzni, opýtali sme sa 8 známych tvárí a osobností verejného života, čo robí radosť v živote im a následne sme si rovnakú otázku položili aj my v rámci magazínu Sóda.

A čo naozaj robí radosť vám? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Zdrojom radosti môže byť aj práca či iná aktivita, ktorá prispieva k zlepšeniu podmienok na Slovensku. Máte nápad, ktorý môže pomôcť mladým ľuďom s rozbehnutím podnikania, venuje sa vzdelávaniu, boju s nezamestnanosťou alebo podporuje ľudské práva? Zapojte sa do nového Grantového programu, ktorý práve spustila Férová Nadácia O2.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.