8 osobností prezradilo, čo im robí v živote radosť

Tanečník Laci Strike, Ľudmila Kolesárová z Dobrého Anjela či komik Samo Trnka nám prezradili, čo ich robí šťastnými.

Radosť a šťastie majú mnoho podôb. Odvíjajú sa od nášho spôsobu žitia či životných priorít, môžu byť materiálne aj duchovné. Každého poteší niečo iné, no ako povedala psychologička Barbora Kuchárova vo svojom stĺpčeku: „Radosť je naša zodpovednosť a hlavná úloha v živote.”

Spýtali sme sa preto 8 zaujímavých ľudí, čo ich v živote teší a čo im naposledy spravilo radosť.

Ľudmila Kolesárová, manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel

Šťastnou ma vždy robí rodina, hory a práca. K nim by sa zišla ešte väčšia slušnosť v krajine a som úplne spokojná. Ale v poslednom čase sa do malých kúskov šťastia pretaví každý môj objav, ako môže naša rodina žiť ekologickejšie. Zatiaľ som len amatér, ale kovové slamky, výrobník sódy namiesto kupovania minerálok a nakupovanie ovocia a zeleniny do vlastných sáčkov a bez plastových vaničiek ma ozaj teší.

Laci Strike, tanečník a choreograf

Veľa vecí. Moje deti. Pokoj v rodine. Úspech v práci. Pocit slobody na miestach, kde ma nikto nepozná. Fotografovanie a podarené vyvolané fotky. Tanec. Veľa tanca. Ešte viac tanca. Hip hop vo svojej kultivovanej forme. A aj vo svojej nekultivovanej, aby sme mali s čím tú kultivovanú porovnať. Poďakovanie od tanečníkov, keď sa niečo naučia. Podarená šou. Voľný víkend. Je toho oveľa viac, ale v podstate ma šťastným robí môj životný postoj.

Matej Tóth, atlét, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km

Snažím sa byť šťastný každý deň a tešiť sa aj z maličkostí. Každý okamih, ktorý prežijem s mojou rodinkou, je krásny. Po každom dobrom tréningu som šťastný. Ak by som mal vypichnúť moment, ktorý ma urobil naozaj šťastným a spravil mi radosť, tak to boli pred pár týždňami preteky v Dudinciach. Tam sa skĺbilo šťastie z úspešných pretekov a víťazstva spolu s úžasnými emóciami, keď som pár sekúnd po príchode do cieľa objal svoju manželku a svoje dcérky. A za nimi rodičov, brata, švagrov, švagriné, netere a synovcov. Aj pre minuloročné trápenie to bolo pre mňa také silné, že to môžem smelo porovnať s pocitmi v cieli na olympiáde v Riu.

Emília Trepáčová, humanitárna pracovníčka, držiteľka ocenenia Biela vrana

Šťastnou ma robia predovšetkým drobnosti, maličkosti a detaily každodenného života, v kontexte ktorých si uvedomujem krásu bytia a zároveň vzácnosť týchto okamžikov. Ide napríklad o radosť zo slnečného dňa, ale aj z dažďa, radosť z prichádzajúceho ročného obdobia (každé je niečím špecifické a výnimočné), radosť zo štebotu vtákov v prírode alebo iných zvieracích zvukov, radosť z ticha a pokoja, ktorú príroda ponúka, radosť z prítomnosti a trávenia času s blízkymi osobami, ktoré mám rada. Šťastnou má robí aj chutné jedlo alebo spánok, šport, oddych či práca.

Radosť alebo šťastie u mňa tiež prichádzajú, keď cítim vôňu prírody, fúkanie vetra v tvári a vo vlasoch a vyvoláva ich aj detský smiech, sedenie pri ohni, cestovanie naprieč svetom a spoznávanie rozmanitosti, ďalej čítaníe knihy, ktorá ma vnútorne obohatí a posunie svojimi myšlienkami alebo príbehom ďalej, hudba, ktorá pohne mojimi emóciami, a takto by som vedela pokračovať ďalej. Šťastnou ma v skratke robí to, že si tieto detaily života dokážem všímať a vychutnať.

Radosť mi naposledy spravila veverička, ktorá prebehla cez cestu pri státí v kolóne áut aj v momente, keď som potrebovala pomoc s problémom a tá pomoc prišla v rôznych formách od rôznych ľudí z môjho okolia. Vtedy som si uvedomila, koľko skvelých ľudí v živote mám, resp. koľkými skvelými ľuďmi som v živote obklopená.

Andrej Bán, fotograf a reportér

Čo ma robí šťastným? Vedomie, že teraz nemusím uvažovať o tom, prečo som nešťastný.

Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine

Veľmi som sa zamýšľala nad tým, či som šťastná, keďže ma v minulom roku postihlo viacero nešťastných a nečakaných udalostí, úmrtie môjho manžela a operácie zlomenej nohy. V úniku od tejto smutnej reality mi však pomohli a stále pomáhajú krásne spomienky na šťastnú minulosť a návraty do mladosti.

Teším sa zo svojej práce, ktorá je zmysluplná a môže mnohým ľuďom i mne priniesť pocit radosti a šťastia. I keď si často uvedomujem, že je medzi nami veľa ľudských hyen, ktorých zábavou je urážať, osočovať, podozrievať a škodiť, nie som z toho nešťastná, len ich ľutujem.

Šťastím pre nás je, že ešte stále je medzi nami veľa slušných ľudí, ktorí sú ochotní pomáhať pri hľadaní cesty k nádeji a šťastiu. A čo mi naposledy urobilo radosť? Zistenie, že sa ľudia na seba ešte vedia usmievať, byť milí a ohľaduplní.

Samo Trnka, komik

Šťastný som, keď sa mojim blízkym darí a nikto nie je chorý, lebo v opačnom prípade moc otravujú. Teší ma, keď sám seba dokážem donútiť k veciam, do ktorých sa mi nechce, ale treba ich spraviť, alebo ak mám čas ich neurobiť bez následkov a zaprokrastinovať si dľa ľubovôle.

Naposledy som mal veľkú radosť z toho, že sa mi podarilo dcérke kúpiť klavír za veľmi dobrú cenu a ona, súc malá, sa teší, že tatinko ozajstný klavír zhonobil, pričom netuší, že som na nej šanoval.

Juraj Hipš, zakladateľ Sokratovho inštitútu

Niekto to možno bude považovať za divné, ale šťastný som v práci. Včera som napríklad spolu s rodičmi a deťmi pracoval na záhrade, ktorá je súčasťou našej komunitnej školy. Veľa robím hlavou, o to viac má práca s motykou a hrabľami bavila.

Radosť mám aj z toho, že za dva týždne sme vypredali celý náklad knihy Daniela Everetta Dobrú noc a pozor na hady. Keď nám volajú kníhkupectvá, aby sme im hneď dodali ďalší náklad, som šťastný. Lebo knihy a obzvlášť tie, ktoré ukazujú inú perspektívu, ako sa na veci pozerať, milujem. Vlastne ja mám tú radosť stále, len občas prerušenú takými banalitami, ako je schvaľovanie finančného auditu organizácie. To sa ale dá vydržať.

A čo robí v živote radosť vám? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda a vznikol v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Nadácia práve spustila ďalší ročník svojho Grantového programu. Zapojiť sa môžete na tomto mieste

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Víkendové čítanie: Čo vám robí radosť?

Pociťuje ju každý z nás. Každý možno v trochu inej situácii či v trochu inej intenzite, no určite neobchádza ani jedného z nás.

V druhom víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa po východnom Slovensku rozhodli bližšie pozrieť na radosť, emóciu, ktorou reagujeme na príjemné udalosti v našom živote. Radosť patrí nielen k tým najpríjemnejším, ale súčasne aj najprirodzenejším emóciám, spája sa s pocitom šťastia a momentmi, pri ktorých sa človek cíti jednoducho dobre.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamená radosť pre vás a ktoré situácie ju vyvolávajú? Tieto dve otázky sa nesú celým naším víkendovým vydaním, ktoré vzniklo v spolupráci s Férovou Nadáciou O2. Začítajte sa do našich článkov a zistite, že zdroje radosti a od nej sa odvíjajúceho šťastia sú naozaj rôzne a veľmi subjektívne.

Psychologička Barbora Kuchárová sa v rámci našej víkendovej témy vo svojom stĺpčeku zamýšľa nad tým, čo je to radosť. „Radosť je prítomnosť, ktorá nemá včera a zajtra,“ hovorí.

Americký lingvista a spisovateľ Daniel Everett, ktorý dlhé roky žil po boku kmeňa Pirahov v amazonskom pralese, nám v rozhovore prezradil, prečo ich považuje za jedných z najšťastnejších ľudí na svete.

Daniel Everett sa od Pirahov mnohému naučil a svoje zistenia šíri ďalej. V ďalšom článku sme pre vás zhrnuli jeho poznatky o tom, čo všetko sa môžeme od tohto kmeňa naučiť, aby bol náš život vyrovnanejší a radostnejší.

Dobrú noc a pozor na hady. Tak znie názov Everettovej knihy, v ktorej opísal svoj život po boku amazonského kmeňa. Ak chcete o tomto kmeni a ich vnímaní sveta vedieť viac, zapojte sa do súťaže o 5 výtlačkov.

Aby sme dokázali, že pôvodcovia radosti, môžu byť rôzni, opýtali sme sa 8 známych tvárí a osobností verejného života, čo robí radosť v živote im a následne sme si rovnakú otázku položili aj my v rámci magazínu Sóda.

A čo naozaj robí radosť vám? Podeľte sa s nami v komentároch na našom Facebooku.

Zdrojom radosti môže byť aj práca či iná aktivita, ktorá prispieva k zlepšeniu podmienok na Slovensku. Máte nápad, ktorý môže pomôcť mladým ľuďom s rozbehnutím podnikania, venuje sa vzdelávaniu, boju s nezamestnanosťou alebo podporuje ľudské práva? Zapojte sa do nového Grantového programu, ktorý práve spustila Férová Nadácia O2.


„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové