Odhaľte 10 tajov, ktoré v sebe ukrýva západné Slovensko

Máte chuť na pekný výlet, no neviete, kam sa vybrať? Zozbierali sme pre vás 10 originálnych tipov.

Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť. Platí to aj o netradičných zákutiach západného Slovenska, ktoré jednoznačne musíte zažiť na vlastnej koži. Pripravili sme pre vás výber architektonických pamiatok a nevšedných miest, ktoré by sa nestratili ani vo svete.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po západnom Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Chceli by ste preskúmať niečo z našej histórie, zaujímajú vás technické stavby alebo len máte chuť stráviť čas v prírode? Potom určite navštívte vodný mlyn Dunajský Klátov. Už z diaľky si vašu pozornosť získa svojím kolesom s priemerom až 6 m.

Foto: Filip Jurovatý

Mlyn sa nachádza v krásnej lokalite – jeho okolie tvorí Klátovské rameno, ktoré predstavuje chránenú prírodnú rezerváciu a zároveň pastvu pre oči. Pokochať sa môžete aj expozíciou vodného mlynárstva, ktorú po rekonštrukcii v priestoroch mlyna zriadilo Žitnoostrovské múzeum.

Najstarší kostol na Slovensku v Kopčanoch

V Kopčanoch neďaleko Skalice môžete zažiť pravú atmosféru Veľkomoravskej ríše. Nachádza sa tu totiž jedinečná architektonická pamiatka z 9.storočia Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý je zároveň najstarším kostolom na území Slovenska.

Foto: Filip Jurovatý

Hoci historici tento predrománsky jednoloďový kostol dobre preskúmali, mnohé prvky, ako znaky vryté do stien, okenné otvory či samotná úprava stien, stále zostávajú záhadou. Okrem samotného kostolíka tu objavili pozostatky osídlenia, hrobky, šperky aj ďalšie predmety.

Budmerický kaštieľ

Hlavnou inšpiráciou pri výstavbe pôvodného letného sídla zámožného rodu Pálffyovcov boli francúzske zámky v údolí rieky Loire. Kaštieľ, ku ktorému vedie dlhá topoľová aleja, slúži od roku 1945 ako Dom spisovateľov. Pôsobili tu napríklad Ján Smrek, Margita Figuli či Ivan Krasko.

Foto: Filip Jurovatý

V kaštieli si môžete pozrieť zbierky z Múzea Červený Kameň aj z Domu slovenských spisovateľov. Z pôvodného interiéru z čias Pálffyovcov sa však nič nezachovalo.

Základné vstupné: dospelí 2 €, deti do 18 rokov 1 €, dôchodcovia a ZŤP 1,50 €

Komárňanská pevnosť

Nezničili ju Turci, protihabsburské povstania ani napoleonské vojská. Pevnosť v Komárne je výnimočná v rámci celej strednej Európy a v súčasnosti sa zvažuje jej zaradenie do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Foto: Filip Jurovatý

Jej súčasťou sú tri predsunuté opevnenia, ktoré sa nachádzajú na pravom brehu Dunaja v Maďarsku. Momentálny stav pevnosti však nezodpovedá jej predošlej sláve, na mieste však prebiehajú sústavné rekonštrukčné práce.

Základné vstupné: dospelí 3 €, deti od 3 rokov 2 €, deti do 3 rokov bezplatný vstup

Park miniatúr v Podolí

O Slovensku jednoznačne platí, že sme krajinou hradov. Je ich viac ako 250, vďaka čomu máme najviac hradov v pomere k veľkosti krajiny v Európe. Veľkou zaujímavosťou u nás je na prvý pohľad nenápadná obec Podolie, ktorá ukrýva množstvo hradov a zrúcanín zrekonštruovaných do pôvodného stavu v zmenšenej verzii.

Foto: Michal Jakubský/Wikimedia

V Podolí nájdete okolo 50 miniatúr prepracovaných do tých najmenších detailov. Park miniatúr bol vybudovaný v roku 2003, pričom zbierka by sa mala v blízkej budúcnosti rozširovať.

Základné vstupné: dospelí 3 €, deti 2 €

Rozprávkový domček v Myjavských kopaniciach

Čo tak sa prejsť rozprávkou? Takúto možnosť ponúka domček v Myjavských kopaniciach, konkrétne v obci Jablonka. Netradičnú stavbu navrhol pán Viliam podľa svojej fantázie a následne postavil vlastnými rukami len pomocou polievkovej lyžice.

Foto: Pixabay

Domček má pomerne veľa okien, no každé je iné. Prejavuje sa v ňom značná dávka asymetrie a pravý uhol by ste tu našli len ťažko. Domček v sebe ukrýva rôzne zaujímavosti a láka nielen domácich, ale aj turistov zo zahraničia.

Veterný mlyn v Holíči

Ak hovoríme o unikátoch (západného) Slovenska, určite nesmieme vynechať veterný mlyn v Holíči, ktorý je jediným zachovaným u nás. V minulosti, keď krajinu sužovalo sucho, vodné mlyny nestačili, preto sa začalo s výstavbou kamenných mlynov tzv. holandského typu.

Foto: Filip Jurovatý

Je známe, že v okolí bolo viac veterných mlynov, no zachoval sa iba tento. Jeho výnimočnosť spočíva v streche, ktorá sa otáčala podľa vetra tak, aby mohol plniť svoju funkciu za každých podmienok. Mlyn v súčasnosti využíva poľovnícke združenie, v jeho okolí sa organizujú rôzne podujatia.

Šikmá veža vo Vrbovom

Neďaleko Piešťan sa nachádza malebné mestečko Vrbové, ktoré je populárne aj pre najznámejšiu šikmú vežu na Slovensku. Keby sme porovnali hornú a spodnú časť stavby, vychýlenie je až neuveriteľných 99 cm.

Foto: Kresadlo/Wikimedia

Veža v skutočnosti predstavuje zvonicu z 19. storočia, ktorá sa nachádza vedľa Kostola sv. Martina. Ak máte cestu okolo Vrbového, oplatí sa zastaviť a poobzerať si túto slovenskú Pisu.

Soví zámoček v Želiezovciach

„Tu je Franz príliš pekný. V skutočnosti bol nízky, tučný, ťarbavý a zomrel na syfilis. Ale je to svetový génius hudby.“ Tak znela trefná citácia bývalého viceprimátora Želiezoviec a vedúceho Schubertovho múzea pri prehliadke tzv. Sovieho zámočku, kde žil a tvoril hudobný skladateľ Franz Schubert. V roku 1818 ho do Želiezoviec pozval gróf Esterházy, aby doučoval jeho dcéry hru na klavíri.

Foto: Thaler Tamas/Wikimedia

Dnes má Schubert v Sovom zámočku zriadené múzeum, kde si návštevníci môžu pozrieť dobové zariadenie vrátane kachlí, v ktorých si skladateľ kúril. Odvážnejší si môžu zahrať aj na klavíri, ktorý je súčasťou expozície.

Turecké kúpele v Trenčianskych Tepliciach

Architektonickým skvostom kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice sú kúpele Hammam (v preklade z arabčiny kúpele), ktoré sú postavené v orientálnom maurskom slohu. Stalo sa tak v roku 1888 na popud vtedajšej majiteľky kúpeľov Ifigénie d’Harcourt, ktorú architektúra orientálnych kúpeľov nadchla na výstave v Paríži.

Foto: Filip Jurovatý

Špecifikom kúpeľov je napríklad vstupné osvetlenie vytvárajúce dojem nočnej hviezdnej oblohy či pásy arabesiek, vďaka čomu kúpele nemajú v našich končinách obdobu.

Víkendové vydanie o západnom Slovensku
Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o západnom Slovensku. Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní tejto časti krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Čítajte aj:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznajte, čo ponúka západné Slovensko

Bohatá história, pekné mestá a obce, kultúrne pamiatky a prírodné krásy. Západné Slovensko ponúka oveľa viac ako len hlavné mesto a jeho najbližšie okolie.

Po víkendových vydaniach, v ktorých sme poukázali na výnimočnosť východného Slovenskakrásy stredného Slovenska, sme sa tentoraz zamerali na západnú časť našej krajiny.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po západnom Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

V tomto víkendovom vydaní vám predstavíme pekné miesta v západoslovenskom regióne, ktoré môžu poslúžiť ako tipy na príjemné výlety a aktívne trávenie voľného času. Spojili sme sa s cestovateľom Davidom Slovákom, ktorý v rámci svojich ciest navštívil všetky slovenské mestá a dokáže západné Slovensko porovnať so zvyškom krajiny. Pripravili sme si pre vás aj kvíz, ktorý preverí vaše vedomosti či súťaž o praktický darček, ktorý počas výletov určite príde vhod.

Ak patríte k ľuďom, ktorí svoje cestovateľské zážitky radi zdieľajú na sociálnych sieťach alebo si o navštívených miestach radi vyhľadávajú informácie, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

David Slovák: Na západnom Slovensku máme veľa unikátov priam európskych rozmerov. „Západné Slovensko je úžasne rozmanité,“ hovorí cestovateľ, ktorý navštívil všetky slovenské mestá.

10 miest na západnom Slovensku, ktoré musíte vidieť. Máte chuť na pekný výlet, no neviete, kam sa vybrať? Zozbierali sme pre vás originálne tipy na výlety po západnom Slovensku.

Kvíz: Otestujte sa, ako dobre poznáte západné Slovensko. Ak si myslíte, že o tejto časti krajiny viete všetko, otestujte svoje znalosti v našom kvíze.

Súťaž: Vyhrajte štýlový ruksak. Napíšte nám, ktoré miesto na západnom Slovensku by ste radi navštívili, a budete zaradení do losovania o ruksak Herschel od ANSWEAR.sk.


Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie podporí O2 neziskové organizácie, firmy aj jednotlivcov, ktorí sprítomňujú odkaz Novembra 89.

Grantový program Sloboda nie je samozrejmosť, prostredníctvom ktorého si Férová nadácia O2 pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie, pozná svojich víťazov. Nadácia podporila 13 kreatívnych projektov, ktorých hlavným cieľom je rôznou formou mladej generácii pretlmočiť hodnotu slobody a demokracie, a to celkovou sumou takmer 40 000 €.

„Prišlo nám okolo 120 ambicióznych projektov, ktoré správna rada posudzovala z viacerých hľadísk. Predovšetkým nás zaujímala ich kreativita a inovatívnosť nápadu, forma a miera rozpracovanosti, udržateľnosť a v neposlednom rade aj to, či má potenciál zaujať mladú cieľovú skupinu,“ hovorí šéfka komunikácie O2 Tereza Molnár.

Podporené projekty riešia tému slobody z rôznych pohľadov a v rozličných formách. Nájdete medzi nimi projekty z oblasti vzdelávania a médií, občianskeho aktivizmu, literatúry, divadelnej a filmovej tvorby, ale aj počítačových hier či virtuálnej reality, ktoré sú dnešným mladým najbližšie.

„Úroveň a kvalita projektov bola skutočne vysoká. Sme radi, že neziskovým organizáciám a občianskym iniciatívam, ale aj značkám a jednotlivcom záleží na tom, aby sa na relatívne nedávne historické momenty nezabudlo a aby sme aj mladú generáciu naučili vážiť si hodnoty, ktoré sa jej zdajú už prirodzené a možno každodenné,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Túto potrebu si ako značka s názorom uvedomujeme už niekoľko rokov, a preto sa jej systematicky venujeme,“ dopĺňa.

Pozrite si prehľad podporených projektov v rámci grantu Sloboda nie je samozrejmosť:

Združenie priateľov Denníka N (30 rokov Novembra)

Podpora vydania vzdelávacích magazínov podľa požiadaviek učiteľov a ich distribúcia na spolupracujúce stredné a základné školy po celom Slovensku.

Výška podpory: 4 000 €

OZ TRAKT (Festival svetla a tieňa)

Ide o umelecké interaktívne dielo, ktoré pripomenie hodnotu slobody počas Festivalu svetla a tieňa v Banskej Bystrici a v Trnave.

Výška podpory: 3 500 €

Slovenská národná galéria (1989 – 2019)

Digitálny projekt SNG, ktorý priblíži udalosti roku 1989 vizuálnej stránky. Tému budú ilustrovať plagáty, letáky, audio-vizuálne materiály, ukážky z časopisov, novín a iných publikácií, ale aj umelecké diela (najmä fotografie) reflektujúce toto obdobie.

Výška podpory: 4 000 €

Ansámbel nepravidelného divadla, n. o. (AND, n. o.: INVENTÚRA REVOLÚCIE)

Ide o 5 originálnych multižánrových eventov na podporu vzťahu súčasnej generácie mladých k slobodnej občianskej spoločnosti v centre Banskej Štiavnice, ktoré sa uskutočnia počas 4. ročníka Festivalu AMPLIÓN.

Výška podpory: 1 500 €

Zmudri, o. z.

Videokurz o novodobých dejinách Slovenska a jeho časť o Nežnej revolúcii – o tom, čo priniesla, čo zmenila a aký je jej presah do súčasnosti. Kurz bude súčasťou online vzdelávacej platformy Zmudri.sk.

Výška podpory: 1 500 €

November89, o. z.

Vydanie interaktívnej publikácie, ktorá sprostredkuje emóciu obdobia Novembra 89 z pohľadu vtedajších študentských protagonistov, ktorí boli v danom období verejne aktívni.

Výška podpory: 4 000 €

OZ UNIVERZÁL

Festival Revolúcia bez konca s výstavou hesiel aj plagátov sprítomní študentom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského praktiky totalitného režimu prostredníctvom dopredu známeho scenára. Súčasťou festivalu bude divadelné predstavenie aj verejné čítanie.

Výška podpory: 3 000 €

Post Bellum SK (’89)

Organizácia vytvorí 5 krátkych dokumentárnych filmov so svedectvami pamätníkov, ktoré budú doplnené o metodiky pre pedagógov.

Výška podpory: 3 000 €

Peter Bacilek (V_elvet R_evolution)

Projekt V_elvet R_evolution je náhľad do života ľudí v dňoch tesne pred revolúciou a krátko po nej prostredníctvom socialistického bytu, ktorý je realizovaný vo virtuálnej realite.

Výška podpory: 4 000 €

Asociácia Divadelná Nitra (Radosť z podôb slobody)

Férová nadácia O2 podporí 28. ročník festivalu Divadelná Nitra s podtitulom Podoby slobody / Faces of Freedom.

Výška podpory: 1 000 €

Force Majeure (Iná Nežná: Čo nebolo a/alebo mohlo byť)

Ide o antológiu poviedok rôznych žánrov – sci-fi, urbánna fantasy či alternatívna história, ktoré vychádzajú z udalostí 17. novembra 1989.

Výška podpory: 2 000 €

Film generácia, o. z. (Spýtaj sa vašich ’89)

Združenie vytvorí ilustrovaný záznam výpovedí tzv. oral history a spomienok obyčajných ľudí na 17. november 1989 vo filmovej podobe.

Výška podpory: 4 000 €

Roman Lipka (Vivat 89)

Počítačová hra, ktorá sa odohráva v taxíku v novembri 1989 a využíva príbehy hrdinov spod tribún z kampane Tváre slobody, prostredníctvom ktorej si spoločnosť O2 pripomenula November ’89 v roku 2018.

Výška podpory: 2 000 €

Viac informácií o aktivitách Férovej nadácie O2 nájdete na tomto mieste.


Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac