Odhaľte 10 tajov, ktoré v sebe ukrýva západné Slovensko

Máte chuť na pekný výlet, no neviete, kam sa vybrať? Zozbierali sme pre vás 10 originálnych tipov.

Lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť. Platí to aj o netradičných zákutiach západného Slovenska, ktoré jednoznačne musíte zažiť na vlastnej koži. Pripravili sme pre vás výber architektonických pamiatok a nevšedných miest, ktoré by sa nestratili ani vo svete.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po západnom Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Chceli by ste preskúmať niečo z našej histórie, zaujímajú vás technické stavby alebo len máte chuť stráviť čas v prírode? Potom určite navštívte vodný mlyn Dunajský Klátov. Už z diaľky si vašu pozornosť získa svojím kolesom s priemerom až 6 m.

Foto: Filip Jurovatý

Mlyn sa nachádza v krásnej lokalite – jeho okolie tvorí Klátovské rameno, ktoré predstavuje chránenú prírodnú rezerváciu a zároveň pastvu pre oči. Pokochať sa môžete aj expozíciou vodného mlynárstva, ktorú po rekonštrukcii v priestoroch mlyna zriadilo Žitnoostrovské múzeum.

Najstarší kostol na Slovensku v Kopčanoch

V Kopčanoch neďaleko Skalice môžete zažiť pravú atmosféru Veľkomoravskej ríše. Nachádza sa tu totiž jedinečná architektonická pamiatka z 9.storočia Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý je zároveň najstarším kostolom na území Slovenska.

Foto: Filip Jurovatý

Hoci historici tento predrománsky jednoloďový kostol dobre preskúmali, mnohé prvky, ako znaky vryté do stien, okenné otvory či samotná úprava stien, stále zostávajú záhadou. Okrem samotného kostolíka tu objavili pozostatky osídlenia, hrobky, šperky aj ďalšie predmety.

Budmerický kaštieľ

Hlavnou inšpiráciou pri výstavbe pôvodného letného sídla zámožného rodu Pálffyovcov boli francúzske zámky v údolí rieky Loire. Kaštieľ, ku ktorému vedie dlhá topoľová aleja, slúži od roku 1945 ako Dom spisovateľov. Pôsobili tu napríklad Ján Smrek, Margita Figuli či Ivan Krasko.

Foto: Filip Jurovatý

V kaštieli si môžete pozrieť zbierky z Múzea Červený Kameň aj z Domu slovenských spisovateľov. Z pôvodného interiéru z čias Pálffyovcov sa však nič nezachovalo.

Základné vstupné: dospelí 2 €, deti do 18 rokov 1 €, dôchodcovia a ZŤP 1,50 €

Komárňanská pevnosť

Nezničili ju Turci, protihabsburské povstania ani napoleonské vojská. Pevnosť v Komárne je výnimočná v rámci celej strednej Európy a v súčasnosti sa zvažuje jej zaradenie do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Foto: Filip Jurovatý

Jej súčasťou sú tri predsunuté opevnenia, ktoré sa nachádzajú na pravom brehu Dunaja v Maďarsku. Momentálny stav pevnosti však nezodpovedá jej predošlej sláve, na mieste však prebiehajú sústavné rekonštrukčné práce.

Základné vstupné: dospelí 3 €, deti od 3 rokov 2 €, deti do 3 rokov bezplatný vstup

Park miniatúr v Podolí

O Slovensku jednoznačne platí, že sme krajinou hradov. Je ich viac ako 250, vďaka čomu máme najviac hradov v pomere k veľkosti krajiny v Európe. Veľkou zaujímavosťou u nás je na prvý pohľad nenápadná obec Podolie, ktorá ukrýva množstvo hradov a zrúcanín zrekonštruovaných do pôvodného stavu v zmenšenej verzii.

Foto: Michal Jakubský/Wikimedia

V Podolí nájdete okolo 50 miniatúr prepracovaných do tých najmenších detailov. Park miniatúr bol vybudovaný v roku 2003, pričom zbierka by sa mala v blízkej budúcnosti rozširovať.

Základné vstupné: dospelí 3 €, deti 2 €

Rozprávkový domček v Myjavských kopaniciach

Čo tak sa prejsť rozprávkou? Takúto možnosť ponúka domček v Myjavských kopaniciach, konkrétne v obci Jablonka. Netradičnú stavbu navrhol pán Viliam podľa svojej fantázie a následne postavil vlastnými rukami len pomocou polievkovej lyžice.

Foto: Pixabay

Domček má pomerne veľa okien, no každé je iné. Prejavuje sa v ňom značná dávka asymetrie a pravý uhol by ste tu našli len ťažko. Domček v sebe ukrýva rôzne zaujímavosti a láka nielen domácich, ale aj turistov zo zahraničia.

Veterný mlyn v Holíči

Ak hovoríme o unikátoch (západného) Slovenska, určite nesmieme vynechať veterný mlyn v Holíči, ktorý je jediným zachovaným u nás. V minulosti, keď krajinu sužovalo sucho, vodné mlyny nestačili, preto sa začalo s výstavbou kamenných mlynov tzv. holandského typu.

Foto: Filip Jurovatý

Je známe, že v okolí bolo viac veterných mlynov, no zachoval sa iba tento. Jeho výnimočnosť spočíva v streche, ktorá sa otáčala podľa vetra tak, aby mohol plniť svoju funkciu za každých podmienok. Mlyn v súčasnosti využíva poľovnícke združenie, v jeho okolí sa organizujú rôzne podujatia.

Šikmá veža vo Vrbovom

Neďaleko Piešťan sa nachádza malebné mestečko Vrbové, ktoré je populárne aj pre najznámejšiu šikmú vežu na Slovensku. Keby sme porovnali hornú a spodnú časť stavby, vychýlenie je až neuveriteľných 99 cm.

Foto: Kresadlo/Wikimedia

Veža v skutočnosti predstavuje zvonicu z 19. storočia, ktorá sa nachádza vedľa Kostola sv. Martina. Ak máte cestu okolo Vrbového, oplatí sa zastaviť a poobzerať si túto slovenskú Pisu.

Soví zámoček v Želiezovciach

„Tu je Franz príliš pekný. V skutočnosti bol nízky, tučný, ťarbavý a zomrel na syfilis. Ale je to svetový génius hudby.“ Tak znela trefná citácia bývalého viceprimátora Želiezoviec a vedúceho Schubertovho múzea pri prehliadke tzv. Sovieho zámočku, kde žil a tvoril hudobný skladateľ Franz Schubert. V roku 1818 ho do Želiezoviec pozval gróf Esterházy, aby doučoval jeho dcéry hru na klavíri.

Foto: Thaler Tamas/Wikimedia

Dnes má Schubert v Sovom zámočku zriadené múzeum, kde si návštevníci môžu pozrieť dobové zariadenie vrátane kachlí, v ktorých si skladateľ kúril. Odvážnejší si môžu zahrať aj na klavíri, ktorý je súčasťou expozície.

Turecké kúpele v Trenčianskych Tepliciach

Architektonickým skvostom kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice sú kúpele Hammam (v preklade z arabčiny kúpele), ktoré sú postavené v orientálnom maurskom slohu. Stalo sa tak v roku 1888 na popud vtedajšej majiteľky kúpeľov Ifigénie d’Harcourt, ktorú architektúra orientálnych kúpeľov nadchla na výstave v Paríži.

Foto: Filip Jurovatý

Špecifikom kúpeľov je napríklad vstupné osvetlenie vytvárajúce dojem nočnej hviezdnej oblohy či pásy arabesiek, vďaka čomu kúpele nemajú v našich končinách obdobu.

Víkendové vydanie o západnom Slovensku
Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o západnom Slovensku. Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní tejto časti krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Čítajte aj:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznajte, čo ponúka západné Slovensko

Bohatá história, pekné mestá a obce, kultúrne pamiatky a prírodné krásy. Západné Slovensko ponúka oveľa viac ako len hlavné mesto a jeho najbližšie okolie.

Po víkendových vydaniach, v ktorých sme poukázali na výnimočnosť východného Slovenskakrásy stredného Slovenska, sme sa tentoraz zamerali na západnú časť našej krajiny.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po západnom Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

V tomto víkendovom vydaní vám predstavíme pekné miesta v západoslovenskom regióne, ktoré môžu poslúžiť ako tipy na príjemné výlety a aktívne trávenie voľného času. Spojili sme sa s cestovateľom Davidom Slovákom, ktorý v rámci svojich ciest navštívil všetky slovenské mestá a dokáže západné Slovensko porovnať so zvyškom krajiny. Pripravili sme si pre vás aj kvíz, ktorý preverí vaše vedomosti či súťaž o praktický darček, ktorý počas výletov určite príde vhod.

Ak patríte k ľuďom, ktorí svoje cestovateľské zážitky radi zdieľajú na sociálnych sieťach alebo si o navštívených miestach radi vyhľadávajú informácie, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g alebo sa zastavte v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením 4G siete radi pomôžu.

V tomto vydaní nájdete:

David Slovák: Na západnom Slovensku máme veľa unikátov priam európskych rozmerov. „Západné Slovensko je úžasne rozmanité,“ hovorí cestovateľ, ktorý navštívil všetky slovenské mestá.

10 miest na západnom Slovensku, ktoré musíte vidieť. Máte chuť na pekný výlet, no neviete, kam sa vybrať? Zozbierali sme pre vás originálne tipy na výlety po západnom Slovensku.

Kvíz: Otestujte sa, ako dobre poznáte západné Slovensko. Ak si myslíte, že o tejto časti krajiny viete všetko, otestujte svoje znalosti v našom kvíze.

Súťaž: Vyhrajte štýlový ruksak. Napíšte nám, ktoré miesto na západnom Slovensku by ste radi navštívili, a budete zaradení do losovania o ruksak Herschel od ANSWEAR.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Oslávte s nami 4 roky Sódy a vyhrajte smartfón alebo fitnes náramok

Radi by sme sa vám odvďačili za štyri roky priazne a podpory, preto máme pre štyroch z vás pripravené technologické darčeky.

Za štyri roky Sódy sme s vami zdieľali príbehy zaujímavých ľudí, spoznávali zaujímavosti zo slovenských regiónov a pripomínali si dôležité spoločenské témy. Vydali sme viac ako 1 800 článkov, ktoré ste si pozreli takmer 18 milión krát.

Za vašu dlhoročnú priazeň by sme sa vám teraz radi odvďačili a odovzdali vám štyri darčeky od spoločnosti O2. Okrem výborného smartfónu Honor 20 Lite máme pre vás aj hodinky Huawei Watch GT2 a dva fitnes náramky Huawei Band 3 Pro.

Čo môžete získať

Zo všetkých súťažiacich vyžrebujeme štyroch výhercov, ktorí získajú jednu z týchto štyroch cien:

    • 1× Smartfón Honor 20 Lite 128 GB
    • 1× Huawei Watch GT 46mm
    • 2× Huawei Band 3 Pro

Na zapojenie do súťaže postačí, keď sa s nami podelíte, ktoré články čítate v Sóde najradšej.

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte svoju odpoveď a uveďte svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  • musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov,
  • musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Odpovede posielajte do pondelka 6. januára 2020. V utorok 7. januára 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme 4 výhercov, ktorých budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac