Ľudmila Kolesárová z Dobrého Anjela: Aj jedno euro veľmi pomôže. Je to kvapka, ktorá tvorí oceán

Ľudmila Kolesárová je marketingovou manažérkou neziskovej organizácie Dobrý Anjel, ktorá pomáha rodinám, kde mama, otec, alebo dieťa trpia závažnou chorobou a táto choroba ich dostala do finančnej núdze. Porozprávali sme sa s ňou nielen o jej práci, ale aj maličkostiach, ktoré ju tešia.

V rámci rozhovoru nám opísala aj nezvyčajné situácie, po ktorých ľudia začali do Dobrého Anjela prispievať a priblížila, o čom je jej nová kniha, ktorá vyšla v októbri.

Celý deň sa skladá z rôznych maličkých momentov a situácií. Máte nejaký osobný návod, ktoré malé veci a rozhodnutia počas dňa pravidelne robíte, aby ste sa vy a vaše okolie cítili lepšie?

Mám také malé rituály. Povedala som si, že celú základnú školu absolvujú moje deti s raňajkami do postele. Nie je to veľmi výchovné, ale aj ten môj deviatak dostane ráno kakavko. I keď ten sa ma už niekedy ráno snaží predbehnúť. Sebe doprajem radosť tým, že po príchode do práce nezačnem hneď pracovať, ale najskôr si dám svoju prvú kávu.

Ďalšie pekné momenty prichádzajú automaticky s prácou, potešia ma milé telefonáty alebo e-maily. A tiež sa snažím aspoň raz za týždeň zahrať si s rodinou spoločenskú hru a čo najviac im vykompenzovať to, že som veľa v práci.

Ktorá maličkosť vás osobne potešila naposledy?

Včera som absolvovala bezproblémovú cestu z Popradu do Bratislavy. Síce pršalo, ale nevytvorila sa žiadna zápcha, ani nič podobné. Pre mňa je to dôležité, keďže každý týždeň takto cestujem. Keď som vystúpila, povedala som si ,Díky, Bože, všetko bez problémov!’

Veľa cestujete po Slovensku. Ako vnímate súčasnú generáciu mladých ľudí? Máte z nich pocit, že čoraz viac z nich má chuť nezištne pomáhať, či už charitou alebo nejakým dobrovoľníctvom, alebo platia predsudky, že ich nič okrem smartfónov a hudby nebaví?

Vnímam to cez dva pohľady. Prvý je cez môjho 15-ročného syna a druhý je profesijný, keď sa stretávam s mladými ľuďmi. Sú to možno také bubliny, ale snáď až tak nie. Môj syn sa pohybuje v kruhoch, kde sú skvelí mladí ľudia, chodia do prírody, čistia lesy, zaujímajú sa o politiku a, bohužiaľ, vedia aj veľa politických vtipov (smiech). Tak isto sa v práci stretávam s mladými ľudmi, ktorí nám ponúkajú pomoc ako dobrovoľníci.

Nejako nás pohltilo životné tempo, ktoré prevalcovalo tie pekné maličkosti. Nevieme spomaliť, vychutnať si okamih.“

Celkovo sa mladí snažia pridať k rôznym formám občianskeho aktivizmu. Píšu nám, ako by mohli pomôcť. Ja som celkovo s prístupom mladých spokojná, len aby tu aj neskôr ostali žiť.

Dokážu sa dnešní ľudia ešte tešiť z maličkostí?

Myslím, si že trošku menej, ako kedysi. Nejako nás pohltilo životné tempo, ktoré prevalcovalo tie pekné maličkosti. Nevieme spomaliť, vychutnať si okamih.

Dá sa to naučiť? Máte vy nejaký recept?

Skôr som si vybudovala také postupy, čo robiť, keď mi je naozaj ťažko, keď sa niečo prihodí v práci. Určite si dám kávu alebo teplý čaj, alebo horúci kúpeľ, pustím si hudbu. V aute rada počúvam podcasty. Väčšinou Lampu a potom rôznych ľudí a rôzne témy, nemám špeciálnych obľúbencov.

Určite sa nájdu ľudia, ktorí chcú nejakým spôsobom prispieť na Dobrého Anjela, ale nie vždy môžu finančne. Majú aj nejaké iné možnosti?

Najdôležitejšie sú tie peniaze. A pre mňa je najdôležitejšie, aby ľudia pochopili, že aj jedno euro naozaj stačí. Lebo u nás je to o mase. Stále mi niekto povie: „Nemám, som na materskej, mám teraz ťažšiu situáciu…“

Ale myslím si, že to euro sa nájde u každého. Bolo by fajn, keby ľudia pochopili, že nechceme od nich veľa, vôbec to nemusí byť desať eur. Ide o tú masovosť, keď dá milión ľudí po eure, je to milión eur. Celý princíp Dobrého Anjela je more zložené z mnohých kvapiek.

Okrem toho sa dajú darovať vernostné body z čerpačiek OMV, v Martinuse môžete zaokrúhliť platbu o pár centov a aj keď sa to nezdá, to nám robí niekoľko tisíc eur mesačne. Stali sme sa tiež súčasťou projektu Dobromat. Vyberiete si obchod, cez ktorý nakúpite a organizáciu, ktorú svojim nákupom podporíte bez toho, aby ste zaplatili niečo navyše. Peniaze za vás pošle predajca.

Teraz sme spustili projekt AnjelSKý, ktorý funguje na podobnom princípe. Spolupracujeme so špičkou výrobcov rýchloobrátkových tovarov a kúpou ich tovaru tiež nepriamo prispievate na Dobrého Anjela.

Pamätáte si na nejakú naozaj nezvyčajnú situáciu, po ktorej sa niekto stal vaším prispievateľom?

Nedávno som takéto situácie opisovala na mojom blogu. Napríklad Siky z Martina. On je onkologicky chorý pacient, vydal svoje básničky a vyzbieral nejaké peniaze. Zatiaľ ich však nepovažoval za až také potrebné, tak sa mi ozval, či by sme ich nevedeli posunúť niekomu, kto ich potrebuje viacej. Najviac sa mi na ňom zapáčilo jeho uvažovanie v zmysle komunity. Je Martinčan a chcel, aby sme našli nejakú rodinu z Martina, pretože podľa neho by si ľudia mali pomáhať hlavne v rodine a vo svojom blízkom okolí.

„Spomínam si tiež na pána, ktorý nám posielal peniaze z väzenia. Že si uvedomuje, že ľudia sú aj v horšej situácii ako on. Už si však nepamätám, za čo sedel.“

Zaujímavý bol tiež chlap, či skôr chlapec, ktorý autom ohrozil rodinu na bicykloch na poľnej ceste. Tu som dostala veľkú lekciu, pretože ja by som to asi takto pokojne neuhrala. Keďže došlo k zraneniu, na miesto musela prísť polícia, ale poškodený pán bol natoľko dobrosrdečný, že to chcel riešiť iba dohovorom. Na to sa zamestnávateľ chlapca rozhodol finančne odškodniť poškodeného pána a ten daroval všetko na Dobrého Anjela. Z paradoxne negatívnej situácie sa nakoniec predsa len urodilo niečo dobré.

Spomínam si tiež na pána, ktorý nám posielal peniaze z väzenia. Že si uvedomuje, že ľudia sú aj v horšej situácii ako on. Už si však nepamätám, za čo sedel (smiech).

Pozorujete nárast príspevkov do Dobrého Anjela v predvianočnom období? Máte ešte v priebehu roka nejaké podobné malé vrcholy?

Na Vianoce je to najviac, áno. Väčšinou sa to rodinám prejaví v januári, keď sa prvého posielajú peniaze na účet. A často už aj v decembri sa prejaví silnejší november. Ono to ani nie je tým, že ľudia zvyšujú svoje príspevky, ale pridávajú sa mnohé firmy, ktoré nám posielajú peniaze z večierkov, tombôl a podobne.

Určite sa stretávate s podobnými charitatívnymi projektmi ako je Dobrý Anjel. Je nejaký, ktorý vás v poslednej dobe oslovil a chceli by ste, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac ľudí?

Všetky. Fandím všetkým týmto projektom. Mám veľmi rada ochranárske aktivity. Napríklad Arolla Film točí ochranárske filmy, aby ukázali, aká krehká je naša príroda. A myslím si, že veľmi malá pozornosť sa venuje starým ľuďom. Sú tak isto zraniteľní ako deti, a pritom deti dostávajú všetku pozornosť a na starých sa zabúda. Každý z nás by mal svoje posledné okamihy naplno a nie na okraji spoločnosti.

Na jeseň ste vydali knihu pre mládež s názvom Nevzdať sa. O čom je a prečo by si ju mal človek prečítať?

Sú to výpovede mladých ľudí a moja kamoška Kika má na ruke tetovanie „Never give up” (Nikdy sa nevzdávaj). Má svalovú dystrofiu a je na vozíku. Ja som si ju raz odfotila a vznikla krásna fotografia jej potetovanej ruky a kolieska z vozíka. Potom, keď sme premýšľali, čo nás na tých mladých ľuďoch najviac inšpiruje, zistili sme, že je to tým, že oni žijú oveľa ťažšie životy a žijú ich naplno. Takto nejako vznikol názov.

Kniha pozostáva z krátkych výpovedí mladých ľudí od približne 16 do 23 rokov. Ide o ich príbehy, ako sa popasovali s onkologickým ochorením, aké to bolo byť zavretý v nemocnici bez kamošov, ako im tí zase pašovali jedlo z fast foodov až po príbeh chlapca, ktorý chodí na diskotéky a pritom nemá nohu.

Je to skôr taká kniha pre mladých. Príbehy sme doplnili komentármi známych ľudí, je tam pán Lasica, GoGo, DJ EKG, rôzni ľudia z rôznych oblastí, ktorí nám na tému ,Ako sa nevzdať’ dali pohľad z druhej strany. Kniha vyšla koncom októbra.

Inak, náš prvotný zámer bol, aby si túto knižku čítali naši mladí. Oni sa totiž nikdy nemajú šancu stretnúť v jeden čas na jednom mieste a pokecať si o tom, aké je to ťažké, ale že vlastne sa to dá. Knihu dostanú zadarmo, aby sa dozvedeli, ako sa s týmito problémami pasujú ich rovesníci a zdraví, ktorí si ju kúpia, sa zase od nich niečo naučia.

Pracujete s ľuďmi v núdzi, ktorých príbehy sú občas veľmi smutné. Ako sa s tým vyrovnávate? Dá sa vôbec na prácu nemyslieť, keď prídete domov?

Chvíľu to trvalo, človeka to najprv pomelie a prepadne spasiteľskému syndrómu, že musí zachrániť všetkých. Potom mi moje rácio povedalo, že to takto nepôjde a naučila som sa úplne vypnúť. Na dovolenke proste nedvihnem telefón, musela som si to tak nastaviť, inak by som vyhorela. A rada chodím do hôr, kde vlastne nie je signál a ani ľudia.

Ľudmila Kolesárová

Je marketingovou manažérkou neziskovej organizácie Dobrý Anjel. Žije v Poprade, má dve deti a o jej práci si môžete prečítať na blogu Denníka N.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac