O svojej babke s modrými vlasmi vytvoril populárny profil. Jej humor a dobrota baví tisíce Slovákov

„Moja babka je moja najlepšia kamarátka,“ hovorí fotograf Marek Pupák.

Môže vzťah so starými rodičmi prerásť do hlbokého priateľstva? Marek Pupák a jeho babka sú živým dôkazom. Dokumentárny fotograf začal o svojej babke s charakteristickými modrými vlasmi a ich vzťahu tvoriť počas pandémie instagramový profil, ktorý často vytvára úsmev na tvári aj nám v redakcii Sódy. Porozprávali sme sa o tom, ako profil vznikal, aj o komunite, ktorá sa okolo neho vytvorila.

V rozhovore s Marekom Pupákom sa dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila ich vzťah,
  • v čom je preňho babka najväčšou inšpiráciou,
  • ako spolu najradšej trávia čas,
  • či príbehy o blue.grandma vyjdú aj knižne.

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať, hovorí párová terapeutka

Vaša babka je dôkazom toho, že aj vo vyššom veku môže život človeka tešiť. Je aj to dôvod, prečo profil blue.grandma vznikol? Pôvodne totiž boli príspevky o babke a vašom vzťahu na vašom osobnom profile. 

Keď som pridával babkine fotky na svoj profil, videl som, že ľudia to vnímajú pozitívne, a postupne sa zrodila myšlienka odčleniť to. Nosil som ju v hlave veľmi dlho, no pustil som sa do toho až minulý rok.

Profil vznikol v júni minulého roka, aktuálne má viac ako 18 000 sledovateľov a v podstate absolútne pozitívnu spätnú väzbu. Postupne vznikla komunita ľudí, ktorá vaše príbehy pravidelne sleduje. Očakávali ste, že bude mať taký úspech?

Nečakal som to vôbec. Určitý čas to, samozrejme, trvalo, bolo potrebné, aby ľudia pochopili, o čo ide. Počet followerov môže v ľuďoch vzbudzovať pocit, že je to úspešné. Nie vždy je však počet sledovateľov zrkadlom úspechu, mnohé profily majú neaktívnych používateľov, preto som naozaj rád, že u nás tá komunita funguje a ľudia sú aktívni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Blue Grandma (@blue.grandma)


Píšu, že im sledovanie profilu pomáha, že im spríjemňuje deň, za čo som úprimne rád. Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

Zaujímavé je, že na profile ste spočiatku komunikovali v angličtine a slovenské popisky ste pridali neskôr. Od začiatku tam teda bola ambícia získať medzinárodné publikum? 

Aj názov účtu je v angličtine, zámer tu teda bol, a naozaj máme aj zahraničné publikum. Neskôr som si však uvedomil, že profil sledujú aj ľudia, ktorí možno po anglicky dobre nevedia, a začal som pridávať popisy aj v slovenčine.

O preklady do angličtiny sa stará moja snúbenica a na jej preklady dostávam od ľudí z Ameriky alebo z iných anglicky hovoriacich krajín pravidelne veľmi dobré reakcie. Snúbenica je síce na prvý pohľad neviditeľná, ale je dôležitou súčasťou nášho tímu.

Aj keby mal babkin profil povedzme len tisíc používateľov a 5-6 z nich by napísalo, že im to zlepšuje náladu, považoval by som to za veľký úspech.

V komentároch pod príspevkami ku koncu minulého roka veľa ľudí písalo, že váš profil je to najkrajšie, čo v roku 2020 objavili. Nevnímate to tak trochu ako záväzok? 

Nechcem to brať ako záväzok. Nešiel som do toho s tým, že idem vytvoriť profil, ktorý bude populárny, dôležitá je pre mňa autenticita a toho sa snažím stále držať. Úspech sme si možno zachovali aj vďaka tomu, že sme sa bezhlavo nepustili do spoluprác.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Minulý rok do našich životov zasiahla pandémia. Keďže každý žijete v inom meste, možnosť tráviť spolu čas sa obmedzila. Ovplyvnilo to nejakým spôsobom váš vzťah s babkou?

Bola to pre nás nová situácia tak ako pre každého. Začali sme si viac volávať, aj viackrát za deň, snažili sme sa navzájom povzbudzovať, rozprávali sme sa o tom, ako to celé prežívame. Fungovali sme ďalej, život sa nezastavil. Babka to zvládala a stále zvláda perfektne.

Najmä minulý rok na Veľkú noc, keď sa to všetko začínalo, nám bolo ľúto, že sme sa nemohli stretnúť, ale pristupovali sme k tomu zodpovedne a dodržiavali všetky nariadenia.

Keď sa potom v lete zase uvoľnili, opäť sme sa začali stretávať. Verili sme, že to všetko zvládneme, a snažili sme sa vidieť svetlo na konci tunela. Často sme sa bavili o úplne iných veciach, aby sa nám to celé nedostalo príliš pod kožu.

Dnes sa veľa hovorí o tom, ako technológie priblížiť starším ľuďom. Aký vzťah k nim má vaša babka?

Babka síce vníma Instagram a sociálne siete, ale je to človek z úplne inej doby. Snažím sa jej vysvetľovať, čo je like a kto je follower, ale nie všetko je pre ňu jasné, napríklad ako funguje zdieľanie. Vníma však spätnú väzbu od ľudí, odovzdávam jej odkazy od fanúšikov.

Odbremeňte starých rodičov od platieb za telefón a zoberte si ich aj s paušálom od O2 k sebe na faktúru. Získate tak možnosť mať O2 Internet na doma výhodnejšie. Viac o ponuke O2 Spolu

Ona nerozumie mechanizmu technológií, ja zase nerozumiem, ako dokáže pripraviť také brutálne jedlo a pritom je to pre mnohých vrátane nej normálna vec. Každý z nás rozumie niečomu inému.

Aj s ohľadom na fungovanie technológií obsah na profil vždy vyberám veľmi citlivo, aby som jej neuškodil. Cením si naše súkromie a vždy zvažujem, ktoré momenty z nášho života zverejním.

Stále sa snažím pridávať fotografie, ktoré sú v mojich očiach vkusné a dopĺňať ich príbehmi, ktoré majú ľuďom čo povedať. Nechcem však nijako kalkulovať ani sa štylizovať.

Na profile vidno, ako sa snažíte babke vymyslieť program a tráviť s ňou čas aktívne, idete sa prejsť, hráte petang. Vnímate, že babka je aj vďaka tomu čulejšia a spokojnejšia?

Osobne si nemyslím, že to vychádza z aktivít ako petang. Babka je veľmi aktívny človek celý život a je v pohybe každý deň od prebudenia. Dopraje si veľmi málo takého oddychu, že by nič nerobila a vyložila si nohy. Neustále sa drží so svojom tempe – umyje podlahu a potom ide variť, keď dovarí, ide robiť niečo iné.

Vyslovene nemá rada, keď sa jej ponúknem, že niečo spravím za ňu, napríklad navarím alebo povysávam. Samozrejme, sú veci, pri ktorých pomoc prijme, napríklad keď potrebuje nakúpiť ťažké veci.

Má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Rada trávi čas vonku a často ma vyslovene ťahá, aby sme išli na výlet. Má rada, keď ideme autom a môže sledovať krajinu. Chodíme spolu na hríby a na bylinky. Mali sme to tak celý život, aj keď som bol malý. Keď som ešte nemal auto, chodili sme autobusom.

Často sa stáva, že vzťah vnúčat a starých rodičov postupom času ochladne, vnúčatá napríklad odídu študovať do väčšieho mesta a väzby sa prerušia. Vám sa nikdy nič také nestalo?

Možno tie vzťahy nikdy neboli také silné a nikdy úplne nefungovali. Môžete sa presťahovať aj do Austrálie, ale niektoré veci pretrvajú, lebo si ich chcete zachovať, sú vašou súčasťou. Pre mňa je vzťah s babkou taká silná väzba ako moja vlastná existencia.

Babka má rada, keď stále niečo robí, zamestnáva jej to hlavu a vďaka tomu prirodzene pôsobí veľmi čiperne. Je navyše veľmi zvedavá.

Babka je moja najlepšia kamarátka, potrebujem ju, aby som sa cítil dobre a pri nej sa tak cítim. Keď za ňou prídem a otvorí dvere bytu, tak sa to všetko dobro a radosť na mňa doslova vyleje. A keď ešte vidíte, ako vaša prítomnosť spôsobuje niekomu inému takú radosť, je to puto. A také puto si treba udržať. Mne to príde úplne prirodzené, lebo sme to tak mali vždy, ale uvedomujem si, že to tak nemá každý.

Kým v detstve sa o nás starí rodičia zvyknú starať a často nahrádzajú rodičov, ktorí trávia dlhé hodiny v práci, v dospelosti sa to otočí. Na fotkách vidno, ako pomáhate babke napríklad pri strihaní vlasov alebo farbení vlasov na typický modrý odtieň, čo pôsobí až intímne. Je aj toto vec, čo vás možno ešte viac zblížila?

Nevnímam to tak, k strihaniu sme sa dostali po vypuknutí pandémie, keď sa zatvorili kaderníctva a babka sa sťažovala, že má dlhé vlasy. Ja som sa viackrát v živote strihal sám, mám v tomto smere určité sebavedomie, takže som sa jej ponúkol. Ona vedela, že sa občas strihám a výsledok nebýva najhorší, preto sa nebála.

Babka teda súhlasila, povedala, že pre koronu aj tak nikam nechodí a výsledok nemusí byť úplne dokonalý. Už som ju strihal viackrát a vždy povedala, že sa jej to páči a je spokojná.

Podobne som sa dostal aj k farbeniu. Človek to síce zvládne aj sám, ale babka to chcela mať pekne urobené aj vzadu, tak som jej s tým pomohol. Áno, opäť je to možno intímna chvíľa, ale robíme to bežne. Keď sa nad tým teraz zamýšľam, je to možno naozaj moment, kde istým spôsobom cítiť, že sa rola vymenila.

Viac ako v tomto momente to však cítim, keď jej idem nakúpiť a môžem ten nákup zafinancovať, že viem sám zarobiť peniaze a kúpiť niečo pre ňu. Celé detstvo bola ona tým človekom, ktorý to robil pre mňa.

Babka je zaujímavá aj tým, že hovorí, že jej život je spokojný, aj keď žije skromne. Je to zaujímavý kontrast s množstvom influencerov, ktorí na Instagrame propagujú luxus a hojnosť. V čom je pre vás najväčšou inšpiráciou?

Na babke sa mi páči, že je neustále optimisticky naladená. Samozrejme, mnohé veci sa jej dokážu dotknúť, vie súcitiť s ľuďmi, ktorým sa deje niečo zlé, ale je v podstate stále veselá a optimistická. Myslím, že táto jej pečať sa odrazila aj na mne, lebo aj ja som pomerne optimistický.

Babka a jej generácia zažili veci, ktoré si my poriadne ani nevieme predstaviť, a veľmi si cením, že nie je zatrpknutá, že sa teší z toho, čo má, je to pre mňa veľká škola.

Páči sa mi tá jej spomínaná skromnosť, ako sa dokáže tešiť, keď ideme na obyčajný výlet. Takéto nastavenie by som si rád udržal aj ja a posunul ho raz, keď tu už ona možno nebude, na svoje deti.

Ďalšou rovinou je jej humor, podľa mňa je neuveriteľne vtipná a na množstve jej vyjadrení sa bavia nielen fanúšikovia, ale aj ja.

Nedávno ste otvorili aj tému očkovania proti koronavírusu. Zdieľali ste fotku, keď babka dostala prvú dávku vakcíny, informovali ste o druhej dávke. Dnes je to veľká a pomerne citlivá téma, prečo ste sa rozhodli priniesť na profil aj tento rozmer?

Nebol v tom žiaden veľký zámer. Profil dokumentuje babkin život a náš vzťah, dal som to von, lebo sme to práve zažívali. Možno je to istým spôsobom veľké, lebo teraz sa očkuje a všetci to riešime, ale cieľom nebolo meniť mienku ľudí. Profil je o tom, ako žijeme a teraz sme zažili aj toto.

Bola to pomerne neobvyklá situácia, a keďže profil je pre mňa najmä o fotkách, chcel som to mať zachytené, rovnako ako som si babku odfotil, keď bola voliť. Aj preto, lebo si pamätá časy, keď ešte voliť nemohla.

S babkou a celým profilom sa spájajú rôzne vtipné momenty, od toho, ako vám vyvára, čo je typické pre mnohé babky až po to, ako so susedou „bojujú“ o umiestnenie papúč vo vstupnom priestore, ktorý majú spoločný. Aká udalosť s ňou spojená vás naposledy pobavila?

Z rukáva asi nevysypem nič super vtipné, momentálne je však babka na výlete, ona to volá dovolenka, u mojej krstnej mamy, kde si vždy dobre oddýchne. Volali sme spolu a hovorila mi, že bola u kaderníčky. Kaderníctva sú už otvorené a mala pocit, že vlasy už má dlhé, tak išla. Rozprávala mi, že kaderníčke hovorila o tom, ako ju strihám a že je s tým spokojná. Tak mi tam spravila reklamu.

Pri príležitosti 86. narodenín babky vznikla vydarená grafika. Máte v tomto smere ďalšie plány? Neuvažujete o knižke, ktorá by váš vzťah dokumentovala?

Určite plánujem ďalšie grafiky, rád by som z toho spravil zberateľskú vec a vždy sa spojil s iným grafikom.


Blue.grandma je pre mňa v prvom rade fotografický projekt, o knižnom spracovaní tiež uvažujem už pomerne dlho, akurát ešte neviem, akú formu by malo mať. Ľudia si napríklad často pýtajú babkine recepty, možno by sa to dalo spojiť aj s nimi. Chcel by som však, aby si to zachovalo aj estetický rozmer a pôsobilo to ucelene.


Uľahčite svojim starým rodičom a rodičom fungovanie a ušetrite. Ak si svojich blízkych s paušálom od O2 vezmete k sebe na faktúru, môžete získať spoľahlivý O2 Internet na doma so zľavou až 100 %. Všetko o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste.

Marek Pupák

Je slovenský dokumentárny fotograf, ktorý má na konte viacero ocenení. V júni 2020 vytvoril na Instagrame profil blue.grandma, kde zachytáva život svojej babky a ich vzájomný vzťah. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac