Olympijský šport je stále tvrdší. Stotiny sekúnd, či pár bodov delia víťazov od porazených. A čím viac je táto čiara nakreslená obrovskou sumou peňazí, tým viac je v športe zaťatých zubov a tvrdých súbojov.
Napriek tomu, tohtoročné Rio 2016 prinieslo aj nezabudnuteľné príbehy plné športového ducha a férovosti. Pripomeňme si aspoň tri z nich.
Medaila zo striebra, srdce zo zlata
Poľský atlét Piotr Malachowski získal v hode diskom skvelú striebornú medailu. Jej skutočná cena sa však ukázala až neskôr. Piotr totiž svoju medailu ponúkol do aukcie a výťažok venoval chorému chlapcovi, ktorý trpel ojedinelou rakovinou oka a potreboval drahú liečbu v zahraničí. Piotrové slová nepotrebujú žiadny ďalší komentár: „Poďme bojovať spolu za niečo omnoho cennejšie. Za zdravie jedného úžasného chlapca.“
Radosť zo športu silnejšia ako vojna
KĽDR a Južná Kórea sú, technicky vzaté, stále vo vojne. Už viac ako polstoročie predstavujú tieto dve krajiny smutný príklad národa rozdeleného vojnou a politikou. O to šokujúcejšou sa stala fotografia mnohými nazývaná ako „Obraz Hier“.
Lee z Južnej Kórey a Hong z KĽDR boli jedinými reprezentantkami svojich krajín v gymnastike. Zatiaľ čo ich krajiny si hrozia raketovými útokmi, ony sa postavili pred mobil mladšej z nich a urobili si spoločnú selfie plnú úsmevov. Dôvod, prečo táto jednoduchá fotografia znamená tak veľa, je jednoduchý. Šport dokáže prekonať aj tie najhlbšie priepasti a spojiť ľudí.
Nebojuj so súperom, ale so sebou
Počas behu na 5 000 metrov sa odohralo divadlo, ktoré sa zapísalo do sŕdc miliónov ľudí na celom svete. Nikki Hamblin z Nového Zélandu a Američanka Abbey D’agostino sa nechtiac do seba zaplietli, spadli na zem a nepríjemne sa zranili. Napriek tomu, že z behu postupovalo ďalej iba 5 najrýchlejších, Novozélanďanka zostala stáť pri Američanke a pomohla jej na nohy. Evidentne zranená D’agostino potom s bolesťami dokončila preteky, hoci ju museli z cieľa odviezť na vozíčku.
Tento príbeh, neskôr ocenený Cenou Fair play, je krásnym príkladom toho, čím by šport, a zvlášť ten olympijský, mal byť. Snaha, bojovnosť, úcta k súperovi a nezlomné odhodlanie prekonať sa.
Kto vyhral? Predsa Fair-play
Dobrou správou je, že krásne okamihy férovosti sa neodohrávali tento rok iba v Brazílii. Určite stojí za to pripomenúť si aj niekoľko iných:
1. Začiatkom roka sa v zápase o postup na Majstrovstvá Európy v hádzanej stretli Nóri s Nemcami. Remízový zápas rozhodol posledný gól v prospech Nemecka, vďaka ktorému postúpili. Ukázalo sa, že Nemci dali gól v situácii, keď mali na ihrisku omylom o jedného hráča viac. Nóri však odmietli podať protest, pretože uznali, že hráč navyše neovpylvnil situáciu a Nemci vyhrali zaslúžene.
2. V septembri, počas super náročného triatlonu v Mexiku, vtedy druhý muž pretekov Jonathan Brownlee začal nápadne spomaľovať. Celkové vyčerpanie a srdcové problémy ho zrazili na kolená. Tretí muž pretekov, jeho brat Alistair, ho nepredbehol, ale pomohol mu a odprevadil ho až do cieľa. V cieli ho postrčil pred seba, aby mu zabezpečil druhé miesto.
3. Len pred pár dňami sa odohrala v tureckom Istanbule strašná dráma. Počas teroristického útoku zomrelo 38 ľudí, prevažne miestnych policajtov. O dojímavé gesto sa postaral futbalista Galatasaray Istanbul, keď po strelení gólu dobehol k prítomným policajtom a objal ich.