Pamätám si to, akoby to bolo včera, keď som v správach sledoval obrazy spustošených Tatier po veternej kalamite v novembri 2004. Keď som ich potom videl naživo, mal som slzy v očiach. Krátko na to, v lete 2005, som dostal možnosť pomáhať pri obnove Tatier ako dobrovoľník. Neváhal som a prihlásil som sa. A prišiel som aj o rok.
Vždy máme na výber, či sa s tým, čo sa stalo, len zmierime, alebo sa pokúsime niečo urobiť. Ja som si vybral druhú možnosť. Samozrejme, sám by som nezmohol nič. Ale spoločne so stovkami dobrovoľníkov sme odviedli kus dobrej práce – spriechodňovali sme turistické chodníky, realizovali projekt vodného lesa, opravovali sme mobiliár pre turistov a veľa iného.
O pár rokov, v roku 2011, sme sa ako žilinskí skauti zapojili do projektu Naše Mesto. Tentoraz sme však pomoc potrebovali my. Fascinovalo ma, že sa našli ľudia, ktorí nám boli ochotní nielen pomôcť, ale kvôli nám a nášmu projektu pricestovali do Žiliny až zo Žiaru nad Hronom.
Ako dobrovoľník som si vyskúšal prácu rangera v Slovenskom raji, pomáhal som pri obnove viacerých slovenských hradov či na banskoštiavnickej Kalvárii, organizoval som čistenia Lesoparku v Žiline a podieľal sa aj na organizovaní množstva aktivít pre deti a mládež.
Každá skúsenosť bola jedinečná a neopakovateľná, no vždy mali niečo spoločné. Uvedomoval som si, že dobrovoľníctvo robí zo mňa lepšieho človeka a zároveň mi prináša krásne zážitky.
Každý cestovateľ alebo travel bloger vám povie, že najlepšie je stretnúť miestnych ľudí a dať sa pozvať k nim domov. Neplatí to však len v zahraničí, ale aj na našom krásnom Slovensku.
Aj preto sme každý rok počas skautského tábora jeden deň venovali dobrovoľníckej práci v dedine, v ktorej sme táborili. Sú to krásne spomienky na ľudí, ktorí nám často neumožnili len nazrieť do svojich príbytkov, ale aj do svojho vnútra.
V súčasnosti pracujem v Nadácii Pontis, kde mám na starosti práve dobrovoľnícke podujatie Naše Mesto. Až keď som tu začal pracovať, zistil som, že myšlienka Nášho Mesta vznikla práve po kalamite v Tatrách a akciu Dobrovoľníci pre Tatry, na ktorej som sa kedysi zúčastnil, podporila aj Nadácia Pontis.
V Nadácii Pontis odvtedy každý rok organizujeme stovky dobrovoľníckych aktivít po celom Slovensku. Minulý rok vyšlo počas Nášho Mesta do ulíc vyše 10-tisíc dobrovoľníkov v 48 obciach po celom Slovensku. Cieľ bol jednoduchý – zlepšiť prostredie, v ktorom žijú.
Je super, že na jednej strane vieme sprostredkovať zážitky a dobrý pocit dobrovoľníkom a na druhej strane pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Mal som šťastie vyskúšať si to na oboch stranách a musím priznať, že omnoho krajšie je pomáhať.
Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o dobrovoľníctve. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj programy, ktoré sú založené práve na dobrovoľníctve. Viac informácií o činnosti nadácie aj o jednotlivých projektoch nájdete na www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.