Stĺpček Mareka Richtera z Nadácie Pontis: Dobrovoľníctvo robí zo mňa lepšieho človeka

Dobrovoľníctvu venuje viac ako 15 rokov a sám stojí za vznikom viacerých projektov. Pre Sódu si pripravil pohľad z oboch strán – aké je byť v koži človeka, ktorý pomáha aj ktorému sa pomáha.

Pamätám si to, akoby to bolo včera, keď som v správach sledoval obrazy spustošených Tatier po veternej kalamite v novembri 2004. Keď som ich potom videl naživo, mal som slzy v očiach. Krátko na to, v lete 2005, som dostal možnosť pomáhať pri obnove Tatier ako dobrovoľník. Neváhal som a prihlásil som sa. A prišiel som aj o rok.

Vždy máme na výber, či sa s tým, čo sa stalo, len zmierime, alebo sa pokúsime niečo urobiť. Ja som si vybral druhú možnosť. Samozrejme, sám by som nezmohol nič. Ale spoločne so stovkami dobrovoľníkov sme odviedli kus dobrej práce – spriechodňovali sme turistické chodníky, realizovali projekt vodného lesa, opravovali sme mobiliár pre turistov a veľa iného.

O pár rokov, v roku 2011, sme sa ako žilinskí skauti zapojili do projektu Naše Mesto. Tentoraz sme však pomoc potrebovali my. Fascinovalo ma, že sa našli ľudia, ktorí nám boli ochotní nielen pomôcť, ale kvôli nám a nášmu projektu pricestovali do Žiliny až zo Žiaru nad Hronom.

Ako dobrovoľník som si vyskúšal prácu rangera v Slovenskom raji, pomáhal som pri obnove viacerých slovenských hradov či na banskoštiavnickej Kalvárii, organizoval som čistenia Lesoparku v Žiline a podieľal sa aj na organizovaní množstva aktivít pre deti a mládež.

Každá skúsenosť bola jedinečná a neopakovateľná, no vždy mali niečo spoločné. Uvedomoval som si, že dobrovoľníctvo robí zo mňa lepšieho človeka a zároveň mi prináša krásne zážitky.

Každý cestovateľ alebo travel bloger vám povie, že najlepšie je stretnúť miestnych ľudí a dať sa pozvať k nim domov. Neplatí to však len v zahraničí, ale aj na našom krásnom Slovensku.

Aj preto sme každý rok počas skautského tábora jeden deň venovali dobrovoľníckej práci v dedine, v ktorej sme táborili. Sú to krásne spomienky na ľudí, ktorí nám často neumožnili len nazrieť do svojich príbytkov, ale aj do svojho vnútra.

V súčasnosti pracujem v Nadácii Pontis, kde mám na starosti práve dobrovoľnícke podujatie Naše Mesto. Až keď som tu začal pracovať, zistil som, že myšlienka Nášho Mesta vznikla práve po kalamite v Tatrách a akciu Dobrovoľníci pre Tatry, na ktorej som sa kedysi zúčastnil, podporila aj Nadácia Pontis.

V Nadácii Pontis odvtedy každý rok organizujeme stovky dobrovoľníckych aktivít po celom Slovensku. Minulý rok vyšlo počas Nášho Mesta do ulíc vyše 10-tisíc dobrovoľníkov v 48 obciach po celom Slovensku. Cieľ bol jednoduchý – zlepšiť prostredie, v ktorom žijú.

Je super, že na jednej strane vieme sprostredkovať zážitky a dobrý pocit dobrovoľníkom a na druhej strane pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Mal som šťastie vyskúšať si to na oboch stranách a musím priznať, že omnoho krajšie je pomáhať.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o dobrovoľníctve. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj programy, ktoré sú založené práve na dobrovoľníctve. Viac informácií o činnosti nadácie aj o jednotlivých projektoch nájdete na www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.

Marek Richter

Je programový manažér Nadácie Pontis a zodpovedá za najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe Naše Mesto. Podieľal sa na vzniku podujatia čistenia Lesoparku, ktoré sa stalo v Žiline tradíciou. Viac ako 15 rokov sa venuje deťom a mladým ľuďom ako dobrovoľník v Slovenskom skautingu, kde vedie aj akreditovaný vzdelávací kurz. Je členom iniciatívy Za naše mesto, ktorá združuje aktívnych občanov v Žiline. Od minulého roka je mestským poslancom v Žiline.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dobrovoľníctvo obohatí váš život vo všetkých smeroch

Pomôcť dobrej veci a stať sa dobrovoľníkom je dnes prirodzenou súčasťou tisícok Slovákov. Pridať sa môžete aj vy.

Venovať svoj čas či vedomosti ľuďom, ktorí to potrebujú a pomoc naozaj ocenia, či zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme, je v súčasnosti pre mnohých Slovákov doslova nevyhnutnosť.

Dobrovoľníctvo predstavuje čoraz populárnejšiu aktivitu, na ktorej je založených množstvo projektov, ktoré by bez nezištnej pomoci nikdy nedokázali fungovať.

Nie je však len o nezištnej pomoci. Prináša aj množstvo výhod, vďaka ktorým si môžete naozaj výrazným spôsobom obohatiť život – získate cenné skúsenosti, stretnete nových ľudí a budete mať dobrý pocit, ktorý vám doteraz možno chýbal.

V tomto víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa rozhodli zamerať práve na dobrovoľnícke aktivity. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj viaceré dobrovoľnícke programy.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Mareka Richtera z Nadácie Pontis: Dobrovoľníctvo zo mňa robí lepšieho človeka. Dobrovoľníctvu sa venuje viac ako 15 rokov a pre Sódu si pripravil pohľad z oboch strán – aké je byť v koži človeka, ktorý pomáha aj ktorému sa pomáha.

Koordinátorka dobrovoľníkov: Skúsenosti, ktoré dobrovoľník získa pri práci s ľuďmi, sú na nezaplatenie. Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra nám odpovedala na otázky o dobrovoľníctve, ktoré by vás mohli zaujímať.

6 dôvodov, prečo sa stať dobrovoľníkom. Váhate, či sa začať venovať dobrovoľníctvu? Pripravili sme pre vás sumár pridaných hodnôt, ktoré táto nezištná aktivita rozhodne má.

10 pekných dobrovoľníckych projektov, ktoré privítajú vašu pomoc. Neviete, ktorý program by bol pre vás vhodný? Zozbierali sme pre vás dobrovoľnícke projekty, v ktorých vašu pomoc, čas a vedomosti určite ocenia.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové