10 pekných dobrovoľníckych projektov, ktoré privítajú vašu pomoc

Mnohé pekné aktivity sú založené na dobrovoľníctve. Desiatka nami vybraných projektov vás môže inšpirovať, akým smerom sa ubrať.

Neviete, ktorý dobrovoľnícky program by bol pre vás vhodný? Zozbierali sme desiatku projektov, v ktorých vašu pomoc, čas a vedomosti určite ocenia.

Som tu pre teba

Bratislavské dobrovoľnícke centrum sprostredkúva dobrovoľníkov veľkému množstvo organizácií a má aj štyri vlastné dobrovoľnícke projekty. Ak máte blízko k deťom a k vzdelávaniu, môžete sa zapojiť do projektu Som tu pre teba. Program, ktorý podporuje aj Férová Nadácia O2, je zameraný na doučovanie detí zo sociálne slabších rodín. Program je individuálny – jeden dobrovoľník sa vždy venuje jednému dieťaťu, pričom sa viaže minimálne na jeden školský rok.

Čítajte aj: Skúsenosti, ktoré dobrovoľník získa pri práci s ľuďmi, sú na nezaplatenie, hovorí koordinátorka dobrovoľníkov

Rikshow must go von!

Prepájaniu staršej a mladšej generácie a zvyšovaniu mobility seniorov sa venuje projekt Petry Tomášovej Rikshow must go von! Jeho cieľom je spestriť čas seniorom v jednom bratislavskom domove dôchodcov. Starší ľudia sa za pekného počasia môžu vďaka dobrovoľníkom previezť v špeciálnom prepravnom bicykli – rikši, a tak sa dostať za hranice svojich doterajších možností – na miesta v okolí stacionára, ktoré boli pre nich doteraz vzdialené.

BUDDY

Pomáhať sa dá rôznymi spôsobmi, napríklad aj trávením času s človekom, ktorý to potrebuje a ocení. Práve na spoločne trávený čas a budovanie kvalitného vzťahu sa zameriava dobrovoľnícky program BUDDY. Projekt, za ktorým stojí občianske združenie PRO VIDA, prispieva k tomu, aby sa deti z detských domovov dôstojne začlenili do spoločnosti. Funguje však nielen počas obdobia, ktoré deti strávia v detskom domove, ale aj neskôr, keď domov opustia. Partnerom projektu je aj tento rok Férová Nadácia O2.

Prečítajte si: Andreja a Michala spojil detský domov. Vďaka programu BUDDY medzi nimi vzniklo súrodenecké puto

Depaul Slovensko

Depaul Slovensko je nezisková organizácia, ktorá poskytuje verejnoprospešné služby zamerané na pomoc ľuďom bez domova. Prevádzkuje nocľaháreň a útulok, kde privítajú pomoc pri rôznych druhoch aktivít. Pomôcť môžete pri registrácii, výdaji posteľnej bielizne, večerných službách, upratovaní, ale aj pri organizovaní voľnočasových aktivít pre klientov. Na chode nocľahárne a útulku sa môžete podieľať pravidelne alebo raz za čas.

Naše mesto

Projekt Naše mesto predstavuje najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, do ktorého sa môžu zapojiť nielen firmy a neziskovky, ale aj jednotlivci. Cieľom je zveľaďovanie obcí, v ktorých žijeme. Do projektu Nadácie Pontis sa zapojilo už viac ako 65 000 dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí spolu odpracovali viac ako 245 000 hodín. V rámci projektu sa môžete podieľať na skrášľovaní parkov, natieraní plotov, lavičiek, sadení kvetov alebo venovať trochu svojho času seniorom.

Nedajte si ujsť: Dobrovoľníctvo robí zo mňa lepšieho človeka, vysvetľuje Marek Richter z Nadácie Pontis

Plamienok

Nezisková organizácia Plamienok je u nás priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej, resp. hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytuje nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Dobrovoľníci zohrávajú v prípade Plamienka dôležitú úlohu. Ak sa rozhodnete zapojiť, pomáhať môžete v Centre smútkovej terapie, ale aj s organizáciou dobročinných aktivít alebo s rôznymi administratívnymi úlohami.

Obnova pamiatok

Slovensko má množstvo pekných pamiatok, mnohé z nich však nie sú práve v najlepšom stave. O obnovu a odstránenie havarijného stavu pamiatok sa snažia rôzne občianske združenia, ktoré fungujú na rôznych miestach. Väčšina z nich funguje na dobrovoľníckej báze, priložiť ruku k dielu môžete napríklad pri obnove Hradu Lietava, kostolíka, ktorý sa nachádza nad oravskou obcou Sedliacka Dubová, či pri záchrane ruín kláštora Katarínka neďaleko Trnavy.

LEAF

Organizácia LEAF v rámci svojej činnosti prispieva k rozvoju študentov, učiteľov, mladých profesionálov či Slovákov pôsobiacich v zahraničí. Jej súčasťou je aj Program expertného dobrovoľníctva, ktorý vznikol v roku 2013 s cieľom rozvíjať mladých profesionálov vo firmách a inšpirovať ich. V rámci programu sa môžete stať súčasťou neziskovej organizácie alebo startupu a pomôcť im s tvorbou marketingovej kampane, podieľať sa na mentoringu v oblasti ľudských zdrojov či právnom poradenstve.

Chymeros

Spisovateľ Daniel Hevier stojí nielen za úspešným projektom Radostná škola, ktorý sa snaží ukázať, že vzdelávanie nemusí byť nuda, ale aj za projektom Chymeros, ktorý prenáša deti od 8 do 17 rokov, ich rodičov aj pedagógov do sveta fantasy. Chymeros je zameraný na rozvíjanie čitateľských zručností a kreativity a aktuálne hľadá dobrovoľníkov, ktorí by sa podieľali na vytváraní obsahu a stratégie, písaní blogov, ako aj na komunikácii s deťmi.

Chodenie von so psíkmi

Máte radi psíky, no nemôžete si zadovážiť svojho vlastného? V útulkoch funguje možnosť vziať psíka na prechádzku. Zvieratá v útulkoch sú za to vďačné, a rovnako aj za pohladenie. Deti pri tomto type dobrovoľníctva zistia, že starať sa o psíka, so sebou prináša aj určitú zodpovednosť, a rodičia si overia, či sú na ňu pripravené. V Bratislave môžete vziať na prechádzku psíka z Útulku Slobody zvierat, na východnom Slovensku z Útulku UVP Košice.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o dobrovoľníctve. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj programy, ktoré sú založené práve na dobrovoľníctve. Viac informácií o činnosti nadácie aj o jednotlivých projektoch nájdete na www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dobrovoľníctvo obohatí váš život vo všetkých smeroch

Pomôcť dobrej veci a stať sa dobrovoľníkom je dnes prirodzenou súčasťou tisícok Slovákov. Pridať sa môžete aj vy.

Venovať svoj čas či vedomosti ľuďom, ktorí to potrebujú a pomoc naozaj ocenia, či zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme, je v súčasnosti pre mnohých Slovákov doslova nevyhnutnosť.

Dobrovoľníctvo predstavuje čoraz populárnejšiu aktivitu, na ktorej je založených množstvo projektov, ktoré by bez nezištnej pomoci nikdy nedokázali fungovať.

Nie je však len o nezištnej pomoci. Prináša aj množstvo výhod, vďaka ktorým si môžete naozaj výrazným spôsobom obohatiť život – získate cenné skúsenosti, stretnete nových ľudí a budete mať dobrý pocit, ktorý vám doteraz možno chýbal.

V tomto víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa rozhodli zamerať práve na dobrovoľnícke aktivity. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj viaceré dobrovoľnícke programy.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Mareka Richtera z Nadácie Pontis: Dobrovoľníctvo zo mňa robí lepšieho človeka. Dobrovoľníctvu sa venuje viac ako 15 rokov a pre Sódu si pripravil pohľad z oboch strán – aké je byť v koži človeka, ktorý pomáha aj ktorému sa pomáha.

Koordinátorka dobrovoľníkov: Skúsenosti, ktoré dobrovoľník získa pri práci s ľuďmi, sú na nezaplatenie. Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra nám odpovedala na otázky o dobrovoľníctve, ktoré by vás mohli zaujímať.

6 dôvodov, prečo sa stať dobrovoľníkom. Váhate, či sa začať venovať dobrovoľníctvu? Pripravili sme pre vás sumár pridaných hodnôt, ktoré táto nezištná aktivita rozhodne má.

10 pekných dobrovoľníckych projektov, ktoré privítajú vašu pomoc. Neviete, ktorý program by bol pre vás vhodný? Zozbierali sme pre vás dobrovoľnícke projekty, v ktorých vašu pomoc, čas a vedomosti určite ocenia.


5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové