10 pekných dobrovoľníckych projektov, ktoré privítajú vašu pomoc

Mnohé pekné aktivity sú založené na dobrovoľníctve. Desiatka nami vybraných projektov vás môže inšpirovať, akým smerom sa ubrať.

Neviete, ktorý dobrovoľnícky program by bol pre vás vhodný? Zozbierali sme desiatku projektov, v ktorých vašu pomoc, čas a vedomosti určite ocenia.

Som tu pre teba

Bratislavské dobrovoľnícke centrum sprostredkúva dobrovoľníkov veľkému množstvo organizácií a má aj štyri vlastné dobrovoľnícke projekty. Ak máte blízko k deťom a k vzdelávaniu, môžete sa zapojiť do projektu Som tu pre teba. Program, ktorý podporuje aj Férová Nadácia O2, je zameraný na doučovanie detí zo sociálne slabších rodín. Program je individuálny – jeden dobrovoľník sa vždy venuje jednému dieťaťu, pričom sa viaže minimálne na jeden školský rok.

Čítajte aj: Skúsenosti, ktoré dobrovoľník získa pri práci s ľuďmi, sú na nezaplatenie, hovorí koordinátorka dobrovoľníkov

Rikshow must go von!

Prepájaniu staršej a mladšej generácie a zvyšovaniu mobility seniorov sa venuje projekt Petry Tomášovej Rikshow must go von! Jeho cieľom je spestriť čas seniorom v jednom bratislavskom domove dôchodcov. Starší ľudia sa za pekného počasia môžu vďaka dobrovoľníkom previezť v špeciálnom prepravnom bicykli – rikši, a tak sa dostať za hranice svojich doterajších možností – na miesta v okolí stacionára, ktoré boli pre nich doteraz vzdialené.

BUDDY

Pomáhať sa dá rôznymi spôsobmi, napríklad aj trávením času s človekom, ktorý to potrebuje a ocení. Práve na spoločne trávený čas a budovanie kvalitného vzťahu sa zameriava dobrovoľnícky program BUDDY. Projekt, za ktorým stojí občianske združenie PRO VIDA, prispieva k tomu, aby sa deti z detských domovov dôstojne začlenili do spoločnosti. Funguje však nielen počas obdobia, ktoré deti strávia v detskom domove, ale aj neskôr, keď domov opustia. Partnerom projektu je aj tento rok Férová Nadácia O2.

Prečítajte si: Andreja a Michala spojil detský domov. Vďaka programu BUDDY medzi nimi vzniklo súrodenecké puto

Depaul Slovensko

Depaul Slovensko je nezisková organizácia, ktorá poskytuje verejnoprospešné služby zamerané na pomoc ľuďom bez domova. Prevádzkuje nocľaháreň a útulok, kde privítajú pomoc pri rôznych druhoch aktivít. Pomôcť môžete pri registrácii, výdaji posteľnej bielizne, večerných službách, upratovaní, ale aj pri organizovaní voľnočasových aktivít pre klientov. Na chode nocľahárne a útulku sa môžete podieľať pravidelne alebo raz za čas.

Naše mesto

Projekt Naše mesto predstavuje najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, do ktorého sa môžu zapojiť nielen firmy a neziskovky, ale aj jednotlivci. Cieľom je zveľaďovanie obcí, v ktorých žijeme. Do projektu Nadácie Pontis sa zapojilo už viac ako 65 000 dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí spolu odpracovali viac ako 245 000 hodín. V rámci projektu sa môžete podieľať na skrášľovaní parkov, natieraní plotov, lavičiek, sadení kvetov alebo venovať trochu svojho času seniorom.

Nedajte si ujsť: Dobrovoľníctvo robí zo mňa lepšieho človeka, vysvetľuje Marek Richter z Nadácie Pontis

Plamienok

Nezisková organizácia Plamienok je u nás priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej, resp. hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytuje nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Dobrovoľníci zohrávajú v prípade Plamienka dôležitú úlohu. Ak sa rozhodnete zapojiť, pomáhať môžete v Centre smútkovej terapie, ale aj s organizáciou dobročinných aktivít alebo s rôznymi administratívnymi úlohami.

Obnova pamiatok

Slovensko má množstvo pekných pamiatok, mnohé z nich však nie sú práve v najlepšom stave. O obnovu a odstránenie havarijného stavu pamiatok sa snažia rôzne občianske združenia, ktoré fungujú na rôznych miestach. Väčšina z nich funguje na dobrovoľníckej báze, priložiť ruku k dielu môžete napríklad pri obnove Hradu Lietava, kostolíka, ktorý sa nachádza nad oravskou obcou Sedliacka Dubová, či pri záchrane ruín kláštora Katarínka neďaleko Trnavy.

LEAF

Organizácia LEAF v rámci svojej činnosti prispieva k rozvoju študentov, učiteľov, mladých profesionálov či Slovákov pôsobiacich v zahraničí. Jej súčasťou je aj Program expertného dobrovoľníctva, ktorý vznikol v roku 2013 s cieľom rozvíjať mladých profesionálov vo firmách a inšpirovať ich. V rámci programu sa môžete stať súčasťou neziskovej organizácie alebo startupu a pomôcť im s tvorbou marketingovej kampane, podieľať sa na mentoringu v oblasti ľudských zdrojov či právnom poradenstve.

Chymeros

Spisovateľ Daniel Hevier stojí nielen za úspešným projektom Radostná škola, ktorý sa snaží ukázať, že vzdelávanie nemusí byť nuda, ale aj za projektom Chymeros, ktorý prenáša deti od 8 do 17 rokov, ich rodičov aj pedagógov do sveta fantasy. Chymeros je zameraný na rozvíjanie čitateľských zručností a kreativity a aktuálne hľadá dobrovoľníkov, ktorí by sa podieľali na vytváraní obsahu a stratégie, písaní blogov, ako aj na komunikácii s deťmi.

Chodenie von so psíkmi

Máte radi psíky, no nemôžete si zadovážiť svojho vlastného? V útulkoch funguje možnosť vziať psíka na prechádzku. Zvieratá v útulkoch sú za to vďačné, a rovnako aj za pohladenie. Deti pri tomto type dobrovoľníctva zistia, že starať sa o psíka, so sebou prináša aj určitú zodpovednosť, a rodičia si overia, či sú na ňu pripravené. V Bratislave môžete vziať na prechádzku psíka z Útulku Slobody zvierat, na východnom Slovensku z Útulku UVP Košice.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda o dobrovoľníctve. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj programy, ktoré sú založené práve na dobrovoľníctve. Viac informácií o činnosti nadácie aj o jednotlivých projektoch nájdete na www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dobrovoľníctvo obohatí váš život vo všetkých smeroch

Pomôcť dobrej veci a stať sa dobrovoľníkom je dnes prirodzenou súčasťou tisícok Slovákov. Pridať sa môžete aj vy.

Venovať svoj čas či vedomosti ľuďom, ktorí to potrebujú a pomoc naozaj ocenia, či zlepšovať prostredie, v ktorom žijeme, je v súčasnosti pre mnohých Slovákov doslova nevyhnutnosť.

Dobrovoľníctvo predstavuje čoraz populárnejšiu aktivitu, na ktorej je založených množstvo projektov, ktoré by bez nezištnej pomoci nikdy nedokázali fungovať.

Nie je však len o nezištnej pomoci. Prináša aj množstvo výhod, vďaka ktorým si môžete naozaj výrazným spôsobom obohatiť život – získate cenné skúsenosti, stretnete nových ľudí a budete mať dobrý pocit, ktorý vám doteraz možno chýbal.

V tomto víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa rozhodli zamerať práve na dobrovoľnícke aktivity. Partnerom vydania je Férová Nadácia O2, ktorá v rámci aktuálneho grantu podporila 18 ambicióznych projektov, medzi nimi aj viaceré dobrovoľnícke programy.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Mareka Richtera z Nadácie Pontis: Dobrovoľníctvo zo mňa robí lepšieho človeka. Dobrovoľníctvu sa venuje viac ako 15 rokov a pre Sódu si pripravil pohľad z oboch strán – aké je byť v koži človeka, ktorý pomáha aj ktorému sa pomáha.

Koordinátorka dobrovoľníkov: Skúsenosti, ktoré dobrovoľník získa pri práci s ľuďmi, sú na nezaplatenie. Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra nám odpovedala na otázky o dobrovoľníctve, ktoré by vás mohli zaujímať.

6 dôvodov, prečo sa stať dobrovoľníkom. Váhate, či sa začať venovať dobrovoľníctvu? Pripravili sme pre vás sumár pridaných hodnôt, ktoré táto nezištná aktivita rozhodne má.

10 pekných dobrovoľníckych projektov, ktoré privítajú vašu pomoc. Neviete, ktorý program by bol pre vás vhodný? Zozbierali sme pre vás dobrovoľnícke projekty, v ktorých vašu pomoc, čas a vedomosti určite ocenia.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

  • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
  • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
  • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac