Zvažujete, že svojmu dieťaťu kúpite smartfón?

Prečítajte si úryvok z knižky Krotitelia displejov, v ktorom autorka Slávka Kubíková ponúka tipy, ako postupovať.

Keď príde dlho očakávaný a vaším dieťaťom vymodlený moment získania tej vytúženej vecičky, existuje jedna veľmi bezpečná cesta do totálneho „prúseru“: k telefónu pripojiť nejakú tú päťminútovú kázeň o tom, že je to rizikové a dieťa má byť zodpovedné a považovať to za vybavené.

Laura Markhamová, moja najobľúbenejšia americká expertka na výchovu, odporúča pozerať sa na odovzdanie smartfónu dieťaťu ako na ročný tréningový program. Skrátka, niečo ako autoškola.

CEO O2 Slovakia Peter Gažík: Nechcem, aby technológie oberali moje deti o iné skúsenosti. Prečítajte si náš rozhovor

Dieťa sa potrebuje zaučiť do toho, ako sa mobil používa, a prejsť si spolu s vami všelijaké situácie, ktoré v digitálnom svete nastávajú. Až keď vidíte, že to zvláda, môžete sa postupne sťahovať do úzadia.

Laura Markhamová odporúča: Zo začiatku hovorte s dieťaťom o tom, ako používa mobil, každý jeden večer. Prezrite si spolu s ním jeho telefonáty a esemesky, aké aplikácie použilo. Spýtajte sa ho na to, aký má pocit z telefónu v ten deň. Zmenilo sa niečo v jeho živote tým, čo videlo na mobile?

(…)

Aj keď už má dieťa telefón dosť dlho, odporúčam rodičom vyhradiť si právo náhodne skontrolovať správy. Deťom to pomôže vytvoriť si návyk zodpovedného správania, pretože ich mobily nie sú také „neviditeľné“.

Mnohí ďalší experti odporúčajú spísať s dieťaťom akúsi zmluvu o používaní telefónu, volá sa to digitálny kontrakt.

V zmluve sa definuje:
– kto mobil používa a má k nemu prístup, kto rozhoduje o tom, čo sa tam nainštaluje; – kedy sa mobil bude používať;
– akým spôsobom;
– čo sa stane, keď sa kontrakt poruší.

Má to niečo do seba. Ak sú pravidlá napísané, nevznikajú pochybnosti a výhovorky, ako to vlastne má byť. Ak sa to potvrdí podpisom, je to znak súhlasu všetkých zúčastnených. Napriek tomu chápem, že tento koncept je trochu umelý a nie každému sadne do jeho komunikácie s diaťaťom.

A preto je možné spraviť aj „ústnu verziu“, ale aj v tom prípade si aspoň vy tie pravidlá zapíšte. Podstatné je pri používaní takej riskantnej veci veľmi jasne definovať podmienky. Optimálne nie z pozície moci, ale v dialógu s dieťaťom. Dieťa má tiež svoj pohľad a keď sa ten vezme do úvahy, tak sa s výsledkom viac stotožní, ako keby to bolo len „nariadené“ zhora. To však neznamená, že sa necháte zatlačiť tam, kam nechcete.

Berte to ako biznisové vyjednávanie – stanovte si hranice, za ktoré nejdete, a v rámci debaty hľadajte riešenie, s ktorým budú spokojné obe strany. V prípade, že sa to v niektorom bode nie úplne dá, uplatnite svoj názor, keďže zvrchovaným mediálnym vládcom ste stále vy.

Do digitálnej zmluvy, či už písomnej alebo ústnej, odporúčam presadiť pravidlo, že rodič pozná heslo k telefónu a má právo ho skontrolovať. Odkomunikujte si to takto s deťmi na začiatku, aby vedeli, ako sa veci majú. Ale: v záujme zachovania dôvery je dobré toto právo využívať len v naozaj opodstatnených prípadoch.

Pri mladších a nezrelších deťoch to zo začiatku bude dôležité pre prípady námatkovej kontroly, v prípade starších detí len ako poistka, keby prišlo k nejakým problémom.


Vydanie knižky Slávky Kubíkovej Krotitelia dispejov s množstvom praktických rád a tipov podporila aj spoločnosť O2.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Podporte školu v projekte O2 Športová akadémia Mateja Tótha

Prečítaním tohto článku
ste získali bonusový hlas.
Využite ho a podporte svoju školu.

Využiť bonusový hlas

Slávka Kubíková

Je niekdajšia ekonomická novinárka 
a finančná manažérka v nadnárodnej spoločnosti. Vo svojej prvej knižke
 o výchove Klub nerozbitných detí odpovedá na otázku, čo môžeme urobiť, aby dnešné deti nezomlela súčasná instantná doba. Jej nová knižka Krotitelia displejov vysvetľuje, ako na vzťah detí a digitálnych technológií, a hľadá spôsoby, ako nad digitálnym svetom udržať kontrolu. Vydanie knižky podporilo 
aj O2 Slovensko.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Zasúťažte si o 3 výtlačky knižky Krotitelia displejov

Novinka na knižnom trhu vysvetľuje, ako budovať vzťah detí k digitálnym technológiám. Vyhrať ju môžete aj u nás v Sóde.

Digitálne technológie sa stali bežnou súčasťou našich životov a občas je pomerne náročné udržať nad digitálnym svetom kontrolu. Ak máte malé deti a riešite, ako budovať ich vzťah k technológiám, alebo vás táto téma skrátka zaujíma, zasúťažte si o jednu z troch knižiek Krotitelia displejov.

Knižná novinka od autorky Slávky Kubíkovej voľne nadväzuje na jej publikáciu Klub nerozbitných detí. Na viac ako 300 stranách prináša množstvo inšpiratívneho čítania a rozhovorov a hľadá spôsoby, ako nad digitálnym svetom udržať kontrolu.

Vydanie tejto knižky podporilo aj O2 Slovensko a ak sa vám ju nepodarí vyhrať v našej súťaží, môžete ju vďaka O2 Extra výhodám získať so zľavou. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Prečítajte si: Zvažujete, že svojmu dieťaťu kúpite smartfón?

Čo môžete získať

Pre každého z troch výhercov súťaže je pripravený výtlačok novej knižky Slávky Kubíkovej Krotitelia displejov.

Na zapojenie do súťaže postačí, keď sa s nami podelíte o svoj názor, kedy by podľa vás mali deti dostať prvý mobilný telefón.

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte svoju odpoveď a uveďte svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

    1. Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
    2. Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Odpovede posielajte do pondelka 30. septembra 2019. V utorok 1. októbra 2019 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme výhercu, ktorý bude o spôsobe odovzdania výhry informovaný prostredníctvom e-mailu.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili. Výhercom gratulujeme.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac